Рішення № 99047290, 13.08.2021, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
13.08.2021
Номер справи
161/14384/21
Номер документу
99047290
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 161/14384/21

Провадження № 2-о/161/279/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 серпня 2021 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :

головуючого судді - Філюк Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Денисюка І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-

В С Т А Н О В И В :

Заявник ОСОБА_1 , заінтересована особа - Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України

Свою заяву мотивує тим, що вона є донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кадіївка (до перенайменування - Стаханов) Луганської області.

Але, зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України, тому отримати документ, що підтверджує факт смерті, за зразками законодавства України та який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 ЗУ "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", неможливо. У зв`язку з вищевикладеним вона і звернулась до суду. Вказує, що встановлення факту смерті необхідне для реалізації прав спадкоємця після смерті батька ОСОБА_2 , отримання допомоги на поховання, отримання виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера.

Враховуючи вищевикладене, просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Кадіївка Луганської області.

Від заявника ОСОБА_1 надійшла заява, в якій вона просить розгляд справи проводити за її відсутності, заяву підтримує з підстав, викладених в ній, просить задовольнити.

Представника заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, заявою від 12.09.2021 року просять розгляд справи проводити за відсутності представника.

У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 30.10.1967 року, ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 5). Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_2 від 15.07.1988 року, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 уклали шлюб 15.07.1988 року, та після укладення шлюбу ОСОБА_1 змінила прізвище на ОСОБА_1 (а.с.5).

Як вбачається з матеріалів справи, факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований відділом записів актів громадянського стану Стаханівського міського управління Міністерства юстиції Луганської народної республіки - свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , актовий запис №822, виданого 08 червня 2021 року (а.с.6)

Документами, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 є: довідка про смерть Форми № 106/у №29, від 26.05.2021 (а.с. 7).

Згідно п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Пунктом 8 частини 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно ч.1ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

У відповідності до Указу Президента України «про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» № 32/2019 від 7 лютого 2019 року, м. Кадіївка (Стаханов), визнано тимчасово окупованою територією у Донецькій області.

12 травня 2016 року Постановою Верховної Ради України № 4086 від 17 лютого 2016 року місто Стаханов був перейменований в місто Кадіївка. Оскільки де-факто місто залишається під контролем ЛНР, то згідно адміністративно-територіальним поділом Луганської народної республіки місто залишається з колишньою назвою Стаханов.

Статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"визначено, що тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Стаття 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Оскільки свідоцтво про смерть було видано установою, яка знаходиться на тимчасово окупованій території, відомості про смерть не внесені до єдиної бази, тому вказане свідоцтво не вважається документом, виданим державним органом України.

За приписами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.

Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі якого здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Інструкцією про порядок заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженої наказом МОЗ України 08.08.2006 № 545 (далі - Інструкція).

Відповідно до положень Інструкції лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем медичного закладу, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і запису в медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації та результатів розтину.

Розділом 1 п.3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 передбачено, що за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.

За приписами розділу 5 п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.

Згідно ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь - який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Крім того відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту цивільного стану орган державної реєстрації актів цивільного стану проводить відповідний запис на підставі рішення суду.

З матеріалів справи судом встановлено, що встановлення факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації смерті його батька, та в подальшому та в подальшому оформлення спадкових прав,отримання допомоги на поховання.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Кадіївка (Стаханов) Луганської області, про що було видано свідоцтво про смерть , яке відповідно до ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"є недійсним і не створює правових наслідків.

Оскільки ОСОБА_1 є громадянкою України, її батько ОСОБА_2 помер на території, яка є тимчасово окупованою, після його смерті, заявник не може отримати свідоцтво про смерть відповідного зразку, а отримане свідоцтво про смерть не може бути використане заявником для реєстрації смерті на території України та не визнається державними органами України, з метою захисту його законних прав та інтересів, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Кадіївка (Стаханов), Луганської області, який знайшов підтвердження в суді.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

На підставі ст.ст.3,9,18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території",ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,керуючись ст.ст.10,12,27,77,81, 263-265,315-317 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Кадіївка (Стаханов), Луганської області на тимчасово окупованій території.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Дата складення повного тексту рішення 18 серпня 2021 року.

Суддя

Луцького міськрайонного суду Т.М. Філюк