Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 686/3125/19
Провадження № 1-кс/686/8438/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2021 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , ознайомившись із матеріалами клопотання старшого слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №62019240000000019,
ВСТАНОВИВ:
13 серпня 2021 року старший слідчий першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Хмельнницької обласної прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту на: земельну ділянку з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089, площею 19,6124 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Нетішинської міської ради Шепетівського району Хмельницької області і на теперішній час перебуває у володінні, згідно розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 05.12.2016 № 554/2016-р «Про передачу в оренду земельної ділянки ПАТ «Управління будівництва Хмельницької АЕС», Договору оренди земель державної власності № 2 від 02.09.2017 укладеного між Славутською РДА та ПАТ «УБ ХАЕС», який зареєстровано 02.11.2017 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 23193037, Публічного акціонерного товариства «Управління Будівництва Хмельницької АЕС» (ЄДРПОУ-21339688), з метою запобігання можливості вчиняти дії направленні на приховування, пошкодження, псува ння, знищення, перетворення та відчуження даної земельної ділянки, до скасування тимчасового обмеження у встановленому кримінальним процесуальним кодексом України порядку.
Дослідивши наявні матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає поверненню, в зв`язку з наступним.
16.01.2019 першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62019240000000019, попередня правова кваліфікація ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 364-1, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 369 КК України.
З матеріалів клопотання вбачається, що «службові особи Нетішинського відділення поліції Славутського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області, зловживаючи службовим становищем, допустили неналежний розгляд звернення депутата Нетішинської міської ради ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення службовими особами ПАТ «Управління будівництва Хмельницької АЕС» (далі ПАТ «УБ ХАЕС»), чим надали можливість здійснювати вказаному суб`єкту господарювання протиправну діяльність у сфері використання надр
Окрім того упродовж 2020 початку 2021 років, службові особи юридичної особи приватного права - Публічного акціонерного товариства «Управління будівництва Хмельницька АЕС» (далі ПАТ «УБ ХАЕС»), спільно з службовими особами УТОВ «Мітра» та за сприяння посадових осіб Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, всупереч інтересам юридичної особи приватного права ПАТ «УБ ХАЕС», зловживаючи повноваженнями, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб, в порушення вимог ч. 5 ст. 45 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», не зважаючи на відсутність необхідних дозвільних документів, з застосуванням технологічного транспорту (земельний снаряд), проводять розробку та видобуток піску на родовищі будівельних пісків «Стариця ІІ. Західна ділянка», яке розташоване за межами міста Нетішин Славутського району Хмельницької області у санітарно-захисній зоні ВП «Хмельницька АЕС» та охоронній зоні водойми-охолоджувача ВП «Хмельницька АЕС», що створює реальні передумови до виникнення надзвичайних подій та ситуацій під час їх експлуатації, чим завдано істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Так, 04.01.2019 до вказаного відділення поліції надійшло звернення депутата про те, що службові особи ПАТ «УБ ХАЕС» здійснюють незаконну господарську діяльність, пов`язану з використанням надр у санітарно-захисній зоні ВП «Хмельницька АЕС» (далі ВП «ХАЕС»), що спричиняє тяжкі наслідки державним інтересам.
За результатами розгляду вказаного звернення, дільничним офіцером поліції Нетішинського ВП ГУНП в Хмельницькій області, за погодженням із начальником сектору превенції вказаного відділення, та заступником начальника відділення ОСОБА_6 , 11.01.2019 складено висновок щодо відсутності обставин, які вказують на те, що ПАТ «УБ ХАЕС» незаконно видобуває пісок у кар`єрі «Стариця-2 Західна ділянка», відсутності підстав для внесення відомостей до ЄРДР, а матеріали перевірки передано до архіву Нетішинського ВП.
Перевірку звернення проведено поверхнево, без з`ясування суттєвих обставин можливого вчинення кримінального правопорушення службовими особами ПАТ «УБ ХАЕС», внаслідок чого складений висновок є невмотивованим та не відповідає фактичним обставинам.
З огляду на викладене, в ході досудового розслідування кримінального провадження № №62019240000000019 перевіряють обставини можливого вчинення злочину службовими особами ПАТ «УБ ХАЕС» у сфері використання надр у співучасті із службовими особами Нетішинського ВП, які можуть покривати вказану злочинну діяльність.
У той же час встановлено, що у березні 2014 року ПАТ «УБ ХАЕС» начебто провів громадські слухання щодо питання розроблення кар`єру видобування піску в районі «Стариця-2», який частково знаходиться у межах санітарно-захисної зони ВП «ХАЕС», а частково у зоні спостереження ВП «ХАЕС».
Також встановлено, що ПАТ «УБ ХАЕС», відповідно до Розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 05.12.2016 № 554/2016-р «Про передачу в оренду земельної ділянки ПАТ «УБ ХАЕС», затверджено технічну документацію із землеустрою, щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, яка розташована за межами населених пунктів на території Нетішинської міської ради Хмельницької області, передано в оренду до 13 січня 2029 року ПАТ «УБ ХАЕС» земельну ділянку площею 19,6124 га з кадастровим номером 6810500000:03:002:1089, що знаходиться за межами населених пунктів на території Нетішинської міської ради та делеговано Славутській районній державній адміністрації повноваження на укладення договору оренди вказаної земельної ділянки.
У подальшому 02.09.2017 між Славутською РДА та ПАТ «УБ ХАЕС», укладено договір оренди земель державної власності № 2, за умовами якого останньому передано в строкове платне користування земельну ділянку державної власності площею площею 19,6124 га з кадастровим номером 6810500000:03:002:1089, яка відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення з цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язанні з користування надрами та розташована на території Нетішинської міської ради за межами населеного пункту.
Речове право ПАТ «УБ ХАЕС» на дану земельну ділянку, зареєстровано 02.11.2017 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 23193037.
21.10.2018 відбулися збори громади м. Нетішин, на яких було зазначено, що громадські слухання щодо питання видобування піску насправді відбувалися без залучення громадськості та представників влади, а також видобування надр відбувається без відповідних дозволів на це.
Досудовим розслідуванням також встановлено, що видобуток корисних копалин (піску) на земельній ділянці з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089, ПАТ «УБ ХАЕС» дійсно здійснює без передбачених законом дозволів та погоджень, що не було встановлено службовими особами Нетішинського ВП при розгляді звернення депутата.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», у місцях розташування ядерної установки чи об`єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами, встановлюється санітарно захисна зона і зона спостереження.
Згідно ч. 5 ст. 45 вказаного Закону, використанні для народногосподарських цілей земель і водоймищ, розташованих у санітарно-захисній зоні, можливе лише з дозволу органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки за погодженням з експлуатуючою організацією за умови обов`язкового погодження радіологічного контролю продукції, яка виробляється.
Інформацією, яка надана Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, встановлено, що ПАТ «УБ ХАЕС» здійснює свою діяльність на підставі дозволу № 5300 (термін дії з 13.01.2011 до 13.01.2029) на видобування корисних копалин (піску) на об`єкті «Стариця-2 Західна ділянка», що знаходиться в 1 км. на південний захід від міста Нетішин, тобто ПАТ «УБ ХАЕС» здійснює видобуток піску на території, яка частково знаходиться у межах санітарно-захисної зони ВП «ХАЕС», решта у зоні спостереження ВП «ХАЕС».
Також Міненерговугілля повідомило, що ПАТ «УБ ХАЕС» не отримало погодження ДП «НАЕК «Енергоатом» для видобувних робіт у санітарно-захисній зоні ВП «ХАЕС», а також для проведення відповідних робіт у зоні спостереження ВП «ХАЕС». Дані щодо видачі Держатомрегулювання дозволу ПАТ «УБ ХАЕС» на використання земель і водойм у санітарно-захисній зоні ВП «ХАЕС» у Міненерговугілля відсутні.
Згідно інформації наданої Державною інспекцією ядерного регулювання України ПАТ «УБ ХАЕС» не зверталося до Держатомрегулювання із заявою щодо отримання дозволу на використання земель і водойм, розташованих у СЗЗ Хмельницької АЕС і такого дозволу не отримувало.
Окрім цього, відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.03.2019, яким здійснювалася перевірка дотримання вимог земельного законодавства щодо земельної ділянки, як об`єкта перевірки з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089, на частині вказаної земельної ділянки, площею 0,5728га зафіксовано, зняття поверхневого (родючого) шару ґрунту, без спеціального дозволу, великогабаритною технікою, що є порушенням ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України. Частина земельної ділянки на якій знятий поверхневий шар ґрунту, входить до санітарно-захисної зони (далі - СЗЗ), що встановлює особливий режим території у місцях розташування ядерних установок та об`єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами.
Враховуючи наведенні обставини, які встановленні у ході досудового розслідування, а також вищезазначені законодавчі положення, слід дійти висновку про те, що видобуток корисних копалин (піску) на земельній ділянці з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089 ПАТ «УБ ХАЕС» здійснює незаконно, за відсутності передбачених чинним законодавством дозволів та погоджень.
Також досудовим розслідуванням встановлено, що у вересні 2017 року між замовником ПАТ «УБ ХАЕС» в голови правління ОСОБА_7 та підрядною організацією УТОВ «МІТРА» в особі директора ОСОБА_8 укладено договір підряду № 40-ВМ/17Д на виконання робіт по розробці і рекультивації ділянки «Західна» родовища будівельних пісків кар`єру «Стариця-ІІ» в Славутському районі Хмельницької області.
Згідно умов договору, облік реалізованого піску, у розмірі 45% від видобутого об`єму, обліковує УТОВ «Мітра», все решта ПАТ «УБ ХАЕС». Облік ведеться щоденно. Реалізація піску відбувається по ринковій ціні 100 грн. з ПДВ за 1 тонну.
Як встановлено, 45% об`єму видобутого піску УТОВ «МІТРА» реалізовує самостійно. Кошти від реалізації зазначених корисних копалин обліковуються по безготівковому розрахунку з покупцями через розрахункові рахунки, які відриті УТОВ «МІТРА» у фінансових установах ПАТ КБ «ПриватБанк»,
АТ «УкрГазбанк» та АТ «Ощадбанк».
Також, як встановлено під час досудового розслідування, службові особи ПАТ «УБ ХАЕС» упродовж 2020 та 2021 року по теперішні час, незважаючи на відсутність необхідних дозволів, продовжують роботи пов`язані з розробкою кар`єру частина якого знаходиться у СЗЗ ВП «ХАЕС» з подальшим видобування корисних копалин, що негативно може у подальшому вплинути на екологічну ситуацію у регіоні.
Враховуючи наведенні обставини, які встановленні у ході досудового розслідування, а також вищезазначені законодавчі положення, слід дійти висновку про те, що видобуток корисних копалин (піскукварцевого) на земельній ділянці з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089 ПАТ «УБ ХАЕС», як замовник робіті УТОВ «МІТРА», як підрядна організація, яка безпосередньо проводить такі робот, здійснюють незаконно, за відсутності передбачених чинним законодавством дозволів та погоджень.
Під час досудового розслідування у травні 2021 року відповідно до ухвали слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду, з залученням спеціалістів у галузі геодезії, проведено огляд земельної ділянки з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089, площею 19,6124 га, частина якої розміром 3,3644 га розташована в межах санітарно-захисної зони ВП «Хмельницька АЕС», на частині якої, площею 0,5728 га, зафіксовано зняття поверхневого (родючого) шару ґрунту, і яка (земельна ділянка площею 19,6124 га) використовується під кар`єр будівельних пісків родовища будівельних пісків «Стариця 2 - Західна ділянка» та яка розташована за межами населеного пункту в 1 кілометрі на південний захід від міста Нетішин, на території Славутського району Хмельницької області і перебуває у володінні та користуванні ПАТ «Управління Будівництва Хмельницької АЕС».
За результатами огляду встановлено, що на зазначеній ділянці знаходиться кар`єр «Стариця-2. Західна ділянка» площею 1,09 га, на якому знято поверхневий шар ґрунту, видобуто пісок, дана площа заповнена водою. Саме даний кар`єр являється частиною ділянки площею 3,3644 га яка розташована в межах санітарно-захисної зони ВП «Хмельницька АЕС». Під час проведення огляду на місцевості поруч з територією, яка вже заповнена водою, безпосередньо на водоймі знаходиться «земснаряд», пристосований для видобування піску та подальшого розроблення кар`єру. Від вказаного кар`єру по водоймі, а далі по суші, до земельної ділянки пристосованої для облаштування майданчику намиву піску, проходить трубопровід по якому відбувається переміщення видобутого піску на спеціально облаштований майданчик,що є фактом того, що такі роботи проводяться.
Це ж саме підтвердили і під час проведення слідчих дій представники замовної організації ПАТ «УБ ХАЕС» так і підрядної УТОВ «МІТРА».
Враховуючи вищевикладену інформацію, є підстави вважати, що посадові особи ПАТ «УБ ХАЕС» та УТОВ «МІТРА» в порушення вимог законодавства України проводили, проводять і надалі можуть проводити роботи пов`язані з зняттям поверхневого (родючого) шару ґрунту на земельній ділянці, що входить до санітарно-захисної зони з подальшим використанням під кар`єр будівельних пісків родовища «Стариця-2. Західна ділянка», земельної ділянки кадастровий номер - 6810500000:03:002:1089 з площею 19,6124 га, частина якої розміром 3,3644 га розташована в межах СЗЗ ВП «ХАЕС», а отже земельна ділянка кадастровий номер - 6810500000:03:002:1089 з площею 19,6124 га, є об`єктом вчиненого злочину.
На даний час у кримінальному провадженні проводяться відповідні слідчі дії, призначені та тривають судові експертизи, направленні на встановлення всіх обставин та притягнення винних осіб до відповідальності передбаченої законодавством України.
З метою позбавлення можливостей щодо подальшого пошкодження, псування, знищення, перетворення та відчуження земельної ділянки (кадастровий номер - 6810500000:03:002:1089) є необхідність у накладенні на неї арешту.
Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існують достатні підстави вважати, що воно є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, доказом злочину, набуте злочинним шляхом.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування пошкодження, псування, знищення, перетворення чи відчуження.
Також відповідно до вимог кримінального процесуального законодавства, арешт майна може передбачати заборону для особи, в тому числі і юридичної особи, на майно якої накладено арешт, іншої особи, у володінні якої перебуває майно, розпоряджатися будь-яким чином таким майном та використовувати його за призначенням.
Відповідно до ч. 7 ст. 170 КПК України заборона або обмеження на використання, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у випадках, якщо існують обставини та випадки, які підтверджують, що їх незастосування може призвести до зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
У зв`язку із вищевикладеним, та враховуючи те, що земельна ділянка з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089,є предметом даного кримінального правопорушення, з метою недопущення їїприховування пошкодження, псування, знищення, перетворення чи відчуження, є необхідність у зверненні до слідчого судді із клопотання про накладення арешту на земельну ділянку, яка розташованаза межами населених пунктів на території Нетішинської міської ради Шепетівського (Славутського) району Хмельницької області, площею 19,6124 га, кадастровий номер 6810500000:03:002:1089, з метою заборонити особі, у володінні якої перебуває майно, а саме ПАТ «УБ ХАЕС», а також і підрядній організації УТОВ «Мітра», яка безпосередньо проводить роботи з приводу розробки та видобування корисних копалин можливості проводити будь-які дії направленні на приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення чи відчуження даної земельної ділянки».
Відповідно довимог ст.41Конституції Україникожен маєправо володіти,користуватися ірозпоряджатися своєювласністю,результатами своєїінтелектуальної,творчої діяльності.Ніхто неможе бутипротиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року № 3477-IV, передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Стаття 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Ісмаїлов проти Росії» від 06 листопада 2008 року вказувалося на порушення ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в якому зазначено, що кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».
При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
Так, при розгляді клопотання про накладення арешту на майно в порядку ст.ст. 170-173 КПК України, слідчий суддя для прийняття законного та обґрунтованого рішення повинен з`ясувати всі обставини, які передбачають підстави для арешту майна або відмови у задоволенні клопотання про арешт майна.
Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове позбавлення підозрюваного, обвинуваченого або інших осіб можливості відчужувати певне його майно за ухвалою слідчого судді або суду до скасування арешту майна у встановленому КПК порядку.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 171 КПК України у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна.
Вступереч вимогам ст. 170 КПК України слідчим у клопотанні не зазначено, в якій саме частині необхідно накласти арешт з відповідним обгрунтуванням необхідності позбавлення права на здійснення володільцем майна певних правомочностей щодо земельної ділянки.
Також, у порушення п. 3 ч. 2 ст. 171 КПК України до клопотання не долучено документів, які підтверджують право власності на земельну ділянку, що належить арештувати
Відповідно до ч.3 ст.172 КПК України слідчий суддя, суд, встановивши, що клопотання про арешт майна подано без додержання вимог статті 171 цього Кодексу, повертає його прокурору, цивільному позивачу та встановлює строк в сімдесят дві години або з урахуванням думки слідчого, прокурора чи цивільного позивача менший строк для усунення недоліків, про що постановляє ухвалу.
За таких обставин клопотання слідчого про арешт майна не може бути розглянуто по суті і підлягає поверненню прокурору.
Керуючись ст.ст.171-173 КПК України, слідчий суддя
постановив:
Клопотання старшого слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №62019240000000019 повернути прокурору.
Встановити строк в сімдесят дві години для усунення недоліків.
Роз`яснити прокурору, що у разі повернення клопотання про арешт майна прокурору, тимчасово вилучене в особи майно підлягає негайному поверненню після спливу встановленого суддею строку, а у разі звернення в межах встановленого суддею строку з клопотанням після усунення недоліків - після розгляду клопотання та відмови в його задоволенні.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Хмельницького
міськрайонного суду ОСОБА_1