
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
__________________________
У Х В А Л А
10 серпня 2021 року м.Херсон Справа № 923/1081/18 (923/975/20)
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. за участю секретаря судового засідання Кудак М.І., розглянувши заяву арбітражного керуючого ліквідатора КП «Центр» Ляшко О.В. про зміну способу і порядку виконання рішення у справі
за позовом: Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради м. Херсон, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 34786324, в особі ліквідатора арбітражного керуючого Ляшко Олександра Віталійовича (вул. П. Орлика, 32, м. Херсон, 73003)
до відповідача: Херсонської міської ради, м. Херсон, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26347681,
про визнання незаконним рішення від 20.12.2019р. № 2256 в частині включення нежитлових приміщень першого поверху площею 179,6 кв. м., розташованих за адресою вул.Торгова,50, до переліку об`єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності Херсонської міської територіальної громади та підлягають приватизації",
за участю представників:
від позивача - арбітражний керуючий Ляшко О.В.; адвокат Хромченко О.С., довіреність від 22.03.21, дійсна протягом року,
від відповідача - не прибули,
від Виконавчого комітету Херсонської міської ради - адвокат Гапіна Н.В., ордер серії ВТ № 1016462 від 09.08.21,
від ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі - Кромп О.П., довіреність у справі,
в с т а н о в и в:
Рішенням Господарського суду Херсонської області від 09.02.2021р. у справі №923/1081/18 (923/975/20) позов задоволено повністю; визнано незаконним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 20.12.2019 № 2256 «Про затвердження переліку об`єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності Херсонської міської територіальної громади та підлягають приватизації» в частині включення нежитлових приміщень першого поверху площею 179,6 кв. м., розташованих за адресою вул. Торгова, 50 (пор. № 64) до переліку об`єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності Херсонської міської територіальної громади та підлягають приватизації; стягнуто з Херсонської міської ради (м.Херсон, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26347681) на користь Комунального підприємства "Центр" виконавчого комітету Херсонської міської ради (м.Херсон ідентифікаційний код ЄДРПОУ 34786324) 2120 (Дві тисячі сто дві) гривні судового збору.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 26.03.2021р. виправлено описку, що має місце у пункті третьому резолютивної частини рішення Господарського суду Херсонської області від 09.02.2021 у справі № 923/1081/18 (923/975/20), у зв`язку з чим в пункті третьому його резолютивної частини замість "2120грн. судового збору" слід читати "2102грн судового збору". Постановлено видати наказ про примусове виконання рішення у справі № 923/1081/18 (923/975/20).
26.03.2021р. судом було видано наказ на виконання рішення Господарського суду Херсонської області від 09 лютого 2021 року, яке набрало законної сили 16 березня 2021 року та ухвали Господарського суду Херсонської області від 26 березня 2021 року.
27.07.2021р. до суду надійшла заява арбітражного керуючого Ляшка Олександра Віталійовича про зміну способу і порядку виконання рішення суду від 09.02.2021, якою заявник просить змінити спосіб та порядок виконання рішення господарського суду Херсонської області від 09.02.2021 року у справі № 923/1081/18 (923/975/20) шляхом стягнення з рахунків Виконавчого комітету Херсонської міської ради (м. Херсон, пр-т Ушакова, 37, код ЄДР 04059958) на користь Комунального підприємства «Центр» виконавчого комітету Херсонської міської ради (вул. Я. Мудрого, 45, м. Херсон, код ЄДР 34786324) 2 102,00 грн. судового збору.
Заява мотивована тим, що листом від 30.03.2021 року № 04-15-06/366 казначейська служба повернула виконавчий документ (наказ господарського суду Херсонської області № 923/1081/18 (923/975/20) від 26.03.2021 року) без виконання з посиланням на відсутність в управлінні відкритих розрахункових рахунків Херсонської міської ради та повідомила, що в управлінні відкриті рахунки Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код 04059958), який є іншою юридичною особою та відповідно до п. 4 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснює в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
З огляду на викладене, вбачається, що Херсонська міська рада не є розпорядником коштів місцевого бюджету м. Херсон та не має рахунків в органах державного казначейства. Отже, з метою захисту прав позивача та подальшого реального виконання рішення суду у справі № 923/1081/18 (923/975/20), КП «Центр» вважає, що стягнення коштів в розмірі 2 102,00 грн. слід здійснити з рахунку розпорядника бюджетних коштів міста Херсон - Виконавчого комітету Херсонської міської ради.
До заяви додано докази її надіслання з додатками на адресу відповідача.
Згідно зі ст. 331 ГПК України за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.
Ухвалою суду від 29.07.2021 призначено розгляд заяви арбітражного керуючого ліквідатора КП "Центр" Ляшка О.В. на 10 серпня 2021 року о 15 год. 00 хв.
10.08.2021 представник Виконавчого комітету Херсонської міської ради адвокат Гапіна Н.В. надала відзив на заяву ліквідатора КП "Центр" про зміну способу та порядку виконання рішення суду, який мотивується наступним.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувана чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Таким чином, зважаючи на правову норму, що визначена ст. 331 ГПК України, господарський суд має право за заявою стягувача змінити спосіб або порядок виконання рішення. Діюче процесуальне законодавство не передбачає одночасну зміну способу та порядку виконання рішення. В той же час, виходячи із прохальної частини заяви ліквідатора, останній просить змінити спосіб та порядок виконання рішення.
Крім того, з прохальної частини заяви ліквідатора вбачається, що фактично ВК Херсонської міської ради просить змінити боржника в зобов`язанні з Херсонської міської ради на Виконавчий комітет Херсонської міської ради, адже це є дві різні юридичні особи, що підтверджується витягом з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, громадських формувань. Більше того, Виконавчий комітет Херсонської міської ради не залучався до участі у справі № 923/1081/18 (923/975/20) в якості Відповідача, та відповідно не користувався обсягом прав та обов`язків визначених Господарським процесуальним кодексом України, як учасник справи. Відповідач просить суд в задоволенні заяви ліквідатора Комунального підприємства "Центр" виконавчого комітету Херсонської міської ради про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Херсонської області від 09.02.2021, якою заявник просить змінити спосіб та порядок виконання рішення господарського суду Херсонської області від 09.02.2021 року у справі № 923/1081/18 (923/975/20) шляхом стягнення з рахунків Виконавчого комітету Херсонської міської ради (м. Херсон, пр-т Ушакова, 37, код ЄДР 04059958) на користь Комунального підприємства «Центр» виконавчого комітету Херсонської міської ради (вул. Я. Мудрого, 45, м. Херсон, код ЄДР 34786324) 2 102,00 грн. судового збору відмовити.
Учасники справи, а також Виконавчий комітет Херсонської міської ради і про дату, час і місце судового засідання повідомлені шляхом направлення ухвали суду від 29.07.2021 на їх юридичні адреси.
В судовому засіданні 10.08.2021 ліквідатор КП "Центр" арбітражний керуючий Ляшко О.В. підтримав подану до суду заяву та просив її задовольнити, представник херсонської міської ради не з`явився, представник Виконавчого комітету Херсонської міської ради надала суду пояснення з підстав які викладені в заяві на заяву ліквідатора та просила суд відмовити у задоволенні заяви в повному обсязі.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та вказану заяву, суд прийшов до висновку про часткове задоволення заяви ліквідатора КП "Центр" виходячи з наступних підстав.
В обґрунтування заяви позивач (стягувач, заявник) посилається на повернення УДКСУ у м. Херсонської області наказу Господарського суду Херсонської області від 26.03.2021 по справі № 923/1081/18(923/975/20) без виконання з огляду на те, що Херсонська міська рада в управлінні не обслуговується та рахунки на її ім`я не відкрито, що, в свою чергу, унеможливлює виконання рішення у справі № 923/1081/18(923/975/20). При цьому, з огляду на те, що виконавчим органом Херсонської міської ради Херсонської області та розпорядником бюджетних коштів є її виконавчий комітет, виконання цього рішення має відбуватись за рахунок коштів місцевого бюджету, які розміщені рахунках виконавчого комітету, відкритих в УДКСУ м. Херсона ( області).
Дослідивши матеріали заяви, суд дійшов наступних висновків.
За приписами ст129-1 Конституції України судове рішення ухвалюється іменем України та є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
У відповідності до ст.18, 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (ч. 1 ст. 327 ГПК України).
Відповідно до ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця, - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Зі змісту ст.331 ГПК України вбачається, що підставою для зміни способу або порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.
При цьому, одночасна зміна і способу, і порядку виконання рішення процесуальним законом не передбачена; згоди сторін на вжиття таких заходів положення ГПК України не вимагають; змінюючи спосіб або порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Під зміною способу або порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку або способом, раніше встановленими.
Поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке стосується виконавчого провадження. Спосіб виконання означає визначений рішенням суду зміст вчинення виконавчих дій, зміна способу виконання рішення можлива за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості, шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми виконання (з майнової на грошову чи навпаки). Порядок виконання означає послідовність вчинення виконавчих дій.
Приписами ч. 2 ст.6 ЗУ «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, в т. ч. механізм здійснення безспірного списання коштів, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який затверджений Постановою КМУ №845 від 03.08.2011р. (далі - Порядок).
У п. 2 Порядку встановлено, що боржники це визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Відповідно до п.24 Порядку стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 Порядку. Якщо боржник обслуговується централізованою бухгалтерією, зазначені документи подаються до органу Казначейства, в якому відкрито рахунки відповідної бюджетної установи, при якій створена така централізована бухгалтерія.
Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій) (п.3 Порядку).
Як вище встановлено судом, на виконання рішення від 09.02.2021 у справі № 923/1081/18(923/975/20) Господарським судом Херсонської області 26.03.2021 видано наказ про стягнення з Комунального підприємства "Центр" виконавчого комітету Херсонської міської ради (73000, м. Херсон, вул. Радянська. 45. ідентифікаційний код ЄДРПОУ 34786324) на користь Херсонської міської ради (73000, м. Херсон, проспект Ушакова, 37, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26347681) судового збору у розмірі 2 102 (Дві тисячі сто дві) гривні.
Цей наказ пред`явлений до УДКСУ у м. Херсоні Херсонської області, але листом останнього № 04-15-06/366 від 30.03.2021 повернутий без виконання на підставі п.9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою №845 від 03.08.2011р. Кабінету Міністрів України з посиланням на те, що Херсонська міська рада в УДКСУ у м. Херсоні Херсонської області не обслуговується, рахунки на її ім`я не відкрито.
Згідно зі ст.10 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ч.1 ст.11 Закону).
Частиною 2 ст.64 цього Закону визначено, що сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
У пп.4 п. «а» ст.28 Закону визначені повноваження в галузі бюджету, фінансів і цін органів місцевого самоврядування, а саме, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Статтею 22 БК України встановлено, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет. Головний розпорядник бюджетних коштів забезпечує організацію та ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової і бюджетної звітності у порядку, встановленому законодавством.
Рішенням Херсонської міської ради від 02.12.2015 № 2 затверджено Регламент ВК Херсонської міської ради, згідно з яким останній є виконавчим органом Херсонської міської ради, їй підзвітний та підконтрольний. Виконком міськради є юридичною особою, має гербову печатку із зображенням Державного Герба України, самостійний баланс, поточні рахунки в Управлінні Держаної казначейської служби України в Херсонській області, валютні рахунки банках, відокремлене майно, а також інші ознаки і права юридичної особи, передбачені цивільним законодавством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України виключно для виконання.
За змістом статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських. селищних, міських. районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.
Згідно з частиною 2 статті 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські, районі в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Зі змісту наведених норм законодавства та рішень міської ради вбачається, що ВК Херсонської міської ради є виконавчим органом, який належить до структури Херсонської міської ради, та головним розпорядником бюджетних коштів в м. Херсоні, який має відкриті в УДКСУ у м.Херсоні Херсонської області рахунки та здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету.
Отже, приймаючи до уваги відсутність відкритих у Херсонської міської ради в УДКСУ у м. Херсоні Херсонської області рахунків, суд погоджується з доводами позивача (стягувача, заявника) про неможливість виконання рішення суду у раніше встановленому порядку та вважає за необхідне змінити його шляхом стягнення з Херсонської міської ради судового збору у розмірі 2 102,00 (Дві тисячі сто дві гривні) 00 копійок за рахунок коштів місцевого бюджету м. Херсона, розміщених на рахунках ВК Херсонської міської ради , відкритих в УДКСУ у м.Херсоні Херсонської області.
З урахуванням викладеного, а також того, що у даному випадку йдеться про зміну саме порядку виконання рішення суду (а не способу), подана заява підлягає частковому задоволенню.
У судовому засіданні 10.08.2021 господарським судом складено та підписано вступну та резолютивну частини ухвали.
Керуючись ст. ст. 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд -
п о с т а н о в и в:
1. Заяву ліквідатора Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради за вх. № 02-01/1081-220 від 27 липня 2021 року про зміну способу і порядку виконання рішення суду - задовольнити частково.
2. Змінити порядок виконання рішення Господарського суду Херсонської області від 09.02.2021 та наказу Господарського суду Херсонської області від 26.03.2021 у справі № 923/1081/18 (923/975/20) в частині стягнення з Херсонської міської ради судового збору у розмірі 2 102 (Дві тисячі сто дві) гривні шляхом стягнення з рахунків, відкритих в Управлінні Державної казначейської служби України у м.Херсоні Херсонської області на ім`я Виконавчого комітету Херсонської міської ради (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 04059958, м. Херсон, проспект Ушакова, 37), на яких розміщені кошти місцевого бюджету Херсонської міської ради (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26347681, м. Херсон, проспект Ушакова, 37), на користь Комунального підприємства "Центр" Виконавчого комітету Херсонської міської ради (м. Херсон, вул. Радянська, 45, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 34786324) судового збору у розмірі 2 102,00 (Дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
3.У задоволенні решти вимог заяви відмовити.
Згідно із ст. 235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 Господарського процесуального кодексу України).
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Південно-Західного апеляційного господарського суду через господарський суд Херсонської області (п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Повний текст ухвали складено 17.08.2021 року.
Суддя Т.Г. Пінтеліна