
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/6192/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Тихоненко О.М., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Елеватор Агро” про зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Чернігівській області (далі – Управління, позивач) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Елеватор Агро” (далі – ТОВ “Елеватор Агро”, відповідач) про зобов`язання відповідача, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво): експлуатацію лебідок тягових електричних ТЛ-8 Б під`їзної залізниці, заводські номери 1704, 7011, що встановлені за адресою: Чернігівська область, Прилуцький район, с. Івківці, вул. Прилуцька, буд.19.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, у зв`язку з виникненням загрози життю працюючих, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, є підстави для зупинення робіт (виробництва).
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та зазначає про усунення встановлених порушень.
Позивачем надано відповідь на відзив, в якій Управління Держпраці у Чернігівській області зазначає про часткове усунення порушень, що стали підставою для звернення до суду та вказує, що належним доказом усунення виявлених порушень є складений інспектором праці акт позапланової перевірки. Одночасно зазначає, що у період з 12 по 16 липня 2021 року Управлінням буде проведено позапланову перевірку ТОВ «Елеватор Агро».
Відповідачем подано заперечення, в яких останній просить відмовити в задоволенні позову, в зв`язку з відсутністю будь-яких порушень вимог законодавства на підприємстві.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до направлення на проведення перевірки від 29.03.2021 № 266, на підставі наказу від 29.03.2021 № 530-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 05.04.2021 по 16.04.2021 проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієни праці ТОВ «Елеватор Агро», код ЄДРПОУ 36459905, вул. Прилуцька, 19, с. Івківці, Прилуцький район, Чернігівська область (а.с.9-10).
Під час перевірки згідно розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акту від 16.04.2021 № 07-04/266 (далі - акт перевірки), виявлено 80 порушень нормативно - правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках №№ 43-47 порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
не проведено в терміни до 30.05.2019 періодичний повний технічний огляд (діагностування) лебідок тягових електричних ТЛ-8Б під`їзної залізниці, заводські номери 1704, 7011 (2 одиниці) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці, пункти 8, 10, 12 розділу II НПАОП 0.00-7.14-17 «Вимоги безпеки та захисту здоров`я під час використання виробничого обладнання працівниками» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 28.12.2017 № 2072, зареєстровано в Мін`юсті України 23.01.2018 № 97/31549), пункт 2.4. розділу IV НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» (затверджено наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013 № 966, зареєстровано в Мін`юсті України 25.02.2014 № 327/25104), пункти 3.2., 9, 20 глави 3 розділу VI, пункт 1 глави 4 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 №244/31696);
не отримано декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці відповідно до переліку видів робіт з підвищеною небезпекою, лебідки тягові електричні ТЛ-8Б, заводські номери 1704, 7011 (інші машини, механізми, устаткування, що не увійшли до групи А та до яких виробником встановлені вимоги щодо проведення технічного огляду, випробування та/або експертного обстеження (технічне обслуговування) - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки»;
не призначено наказом: працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією обладнання (лебідок); працівника, відповідального за утримання обладнання у справному стані (лебідок); працівника, відповідального за утримання обладнання у справному стані (лебідок); працівника, відповідального за безпечне проведення робіт (лебідок), які пройшли навчання та перевірку знань з охорони праці та вимог Правил - ст. 13, ст. 18 Закону України «Про охорону праці», пункт 2.2. розділу НПАОП 0.00- 7.11-12 «Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» (затверджено наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 25.01.2012 № 67, зареєстровано в Мін`юсті України 14.02.2012 № 226/20539), пункт 1 глави 5 розділу VI, пункти 1, 4, 8 глави 6 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 № 244/31696);
в паспортах на лебідки тягові електричні ТЛ-8 Б, заводські номери 1704, 7011 відсутні записи щодо номера і дати наказу про призначення працівника, відповідального за утримання обладнання у справному стані - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 2 глави 5 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 № 244/31696);
працівники, які допущені до виконання робіт з лебідками тяговими електричними, не пройшли підготовку і перевірку знань з питань охорони праці та не проводиться інструктаж по інструкції з охорони праці - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», пункт 5 глави 5 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 № 244/31696) (а.с.19-33).
Як зазначає позивач, станом на час звернення до суду вищевказані порушення не усунуто, у зв`язку із чим останній звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України “Про охорону праці” державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з вимогами статті 38 Закону України “Про охорону праці” державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
За приписами частини сьомої статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
З наданого відповідачем акту від 16.07.2021 № 07-06/515, складеного за результатами проведення (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, судом встановлено, що порушення, встановлені перевіркою 16.04.2021, зокрема пункти 43-47, які зазначені в позовній заяві, на час розгляду справи по суті відповідачем усунуті (а.с.97-102).
Таким чином, всі порушення, визначені позивачем як такі, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей ТОВ «Елеватор Агро» були усунуті.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 73 КАС України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами ст. 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що у задоволенні позову Управління Держпраці у Чернігівській області необхідно відмовити.
Керуючись статтями 139, 195, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Елеватор Агро” про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П`ятницька, 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39779238).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Елеватор Агро” (вул. Прилуцька, 19, с. Івківці, Прилуцький район, Чернігівська область, 17580, код ЄДРПОУ 36459905).
Повне судове рішення складено 17.08.2021.
Суддя О.М. Тихоненко