
Справа № 560/594/20
РІШЕННЯ
іменем України
17 серпня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М.
за участі:секретаря судового засідання Султан І.В. представника позивача Прокопчук В.В. представника відповідача Секрети О.М. третьої особи ОСОБА_1 розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ПФУ в Хмельницькій області звернулося до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Хмельницький), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 , в якому просить скасувати постанову від 28.11.2019 ВП № 59767344 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2019 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 28.05.2019 здійснено перерахунок довічного грошового утримання ОСОБА_1 з 01.01.2018 з розрахунку 90% грошового забезпечення судді Апеляційного суду Хмельницької області відповідно до рішення Хмельницького міськрайонного суду від 03.01.2017 та з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір довічного грошового утримання після перерахунку станом на 01.01.2018 склав 28273,08 грн. Сума доплати за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 становить 8683,15 грн.
Зазначив, що відповідно до Порядку №649, наказом керівника органу Пенсійного фонду України визначаються відповідальні особи, які здійснюють облік рішень у реєстрі (далі - відповідальна особа), у кількості не менше двох осіб з числа працівників, які відповідно до розподілу службових повноважень мають право доступу до автоматизованих засобів та баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ). Доступ до відомостей реєстру надається працівникам Пенсійного фонду України та його територіальних органів, якщо це передбачено їх посадовими інструкціями або потрібно для виконання дорученої їм роботи, а також членам комісії з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що утворюється відповідно до пункту 7 Порядку № 649 Внесення інформації до реєстру здійснюється відповідальною особою боржника.
Вказує, що наказом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.12.2018 № 315 затверджено перелік осіб головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відповідальних за організацію збору та подання наявної інформації для внесення у реєстр щодо рішень суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року №4901-VI, на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою, з дотриманням вимог пункту 8 Порядку.
Сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 в розмірі 8683,15 грн буде виплачена з урахуванням Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.
Також зазначає, що на виконання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження (ВП №59767344) від 09.08.2019, яка надійшла на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 15.08.2019 щодо виконання виконавчого листа №560/3771/18, що виданий 25.06.2019 Хмельницьким окружним адміністративним судом, головним управлінням підготовлено та направлено відповідь до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про проведення перерахунку довічного грошового утримання ОСОБА_1 (лист №20576/08 від 27.08.2019) та докази виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2019 по справі №560/3771/18 в межах наданих повноважень, відповідно до вимог чинного законодавства.
Позивач вважає спірну постанову протиправною, оскільки вчинив усі необхідні дії спрямовані на повне та своєчасне виконання рішення суду, та просить позов задовольнити.
Представник відповідача надіслав до суду відзив, у якому просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що оскаржена постанова є правомірною. Вказує, що станом на 13.02.2020 рішення Сьомого апеляційного адміністративного суду по справі №560/3771/18 залишається невиконаним з причин незалежних від державного виконавця.
ОСОБА_1 подав до суду заперечення на позовну заяву в якому просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 28.07.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням сторін.
Представник позивача у судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
ОСОБА_1 у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2019 позов задоволено частково. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату довічного грошового утримання ОСОБА_1 з 01.01.2018 з розрахунку 90% грошового забезпечення судді Апеляційного суду Хмельницької області відповідно до рішення Хмельницького міськрайонного суду від 03.01.2017 та з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2019 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 28.05.2019 здійснено перерахунок довічного грошового утримання ОСОБА_1 з 01.01.2018 з розрахунку 90% грошового забезпечення судді Апеляційного суду Хмельницької області відповідно до рішення Хмельницького міськрайонного суду від 03.01.2017 та з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір довічного грошового утримання після перерахунку станом на 01.01.2018 склав 28273,08 грн.
Сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 становить 8683,15 грн та буде виплачена з урахуванням Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.
На виконання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження (ВП №59767344) від 09.08.2019, яка надійшла на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 15.08.2019 щодо виконання виконавчого листа №560/3771/18, що виданий 25.06.2019 Хмельницьким окружним адміністративним судом, головним управлінням підготовлено та направлено відповідь до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про проведення перерахунку довічного грошового утримання ОСОБА_1 (лист №20576/08 від 27.08.2019) та докази виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2019 по справі №560/3771/18 в межах наданих повноважень, відповідно до вимог чинного законодавства.
Постановою державного виконавця від 28.11.2019 при примусовому виконанні виконавчого листа по справі №560/3771/18, виданого Хмельницьким окружним адміністративним судом від 25.06.2019 (ВП №59767344) накладено штраф на Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області за невиконання рішення суду.
Позивач, вважаючи таку постанову відповідача неправомірною, звернувся до суду для її скасування.
Вважаючи спірну постанову протиправною, позивач звернувся до суду з позовом про її скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VІІІ (далі - Закон №1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону №1404 передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 18 Закону №1404 виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно із частиною 1 статті 63 Закону №1404 за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина 2 статті 63 Закону №1404).
Таким чином, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
При цьому, Законом №1404-VIII встановлена відповідальність боржника саме за невиконання судового рішення без поважних причин, а не за несвоєчасне його виконання або ж невиконання в повному обсязі. Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання рішення суду.
З наведеного слідує, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 15.05.2020 у справі № 812/1813/18, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а та від 19.02.2020 у справі № 821/1491/17.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Окрім того, згідно з практикою Верховного Суду (постанова від 21.11.2018 у справі № 373/436/17) невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. В цьому разі накладення державним виконавцем штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач частково виконав постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2019, оскільки головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 28.05.2019 здійснено перерахунок довічного грошового утримання ОСОБА_1 з 01.01.2018 з розрахунку 90% грошового забезпечення судді Апеляційного суду Хмельницької області відповідно до рішення Хмельницького міськрайонного суду від 03.01.2017 та з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір довічного грошового утримання після перерахунку станом на 01.01.2018 склав 28273,08 грн.
При цьому, в обґрунтування доводів позовної заяви позивач зазначає про те, що сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 становить 8683,15 грн та буде виплачена з урахуванням Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.
Суд звертає увагу, що постанови про накладення штрафу за невиконання судового рішення можуть бути винесені лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме невиконання рішення суду без поважних причин. Отже, поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.
Відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов`язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.
Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Положеннями частини 5 ст. 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VІІІ від 02.06.2016 пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету.
Відповідно до п. 2 Порядку № 649, боржник - це орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення; рішення - рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою, або рішення суду про стягнення коштів.
Згідно пунктів 5, 6, 8, 10 Порядку № 649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
При цьому, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України, якою затверджено вказаний Порядок № 649, приписано, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Тобто, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється органами Пенсійного фонду України за правилами Порядку № 649.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1 затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Черговість виконання рішень суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після 01.01.2013, на виконання яких стягувачу нараховано пенсію або щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці (надбавки, підвищення, компенсацію втрати частини доходу, грошову допомогу), що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету та залишаються невиплаченими, або рішення суду про стягнення коштів, визначена пунктом 4 Порядку № 649.
Комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду створена у Пенсійному фонді України наказом від 29.08.2018 року №148.
Наказом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.12.2018 № 315 затверджено перелік осіб головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відповідальних за організацію збору та подання наявної інформації для внесення у реєстр щодо рішень суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012, на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою, з дотриманням вимог пункту 8 Порядку.
Як встановлено з матеріалів справи відповідно до п. 10 Порядку постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2019 по справі № 560/3771/18 включено в Реєстр рішень, виконання яких здійсняється за окремою бюджетною програмою та присвоєно реєстраційний номер 46177.
Також, на виконання вимог ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.07.2021 надано копії змін, що вносяться до бюджету головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на 2019 рік, на 2020 рік та на 2021 рік, довідку про стан виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2021 у справі №560/3771/18, що підтверджує відсутність належного фінансування та вжиття позивачем заходів, які спрямовані на реальне виконання судового рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що часткове невиконання судового рішення позивачем через відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки об`єктивно не залежить від позивача.
Крім того, обставинами справи підтверджено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій вчинено усі належні дії, спрямовані на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2019 по справі №560/3771/18, тому постанова про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за невиконання рішення суду від 28.11.2019 у виконавчому провадженні №ВП59767344 підлягає скасуванню, в зв`язку із чим позов необхідно задоволити.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2102 грн., необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення штрафу - задоволити.
Скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 28.11.2019 ВП №59767344 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 2102 (дві тисячі сто дві) грн, судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2,Хмельницький,Хмельницька область,29018 , код ЄДРПОУ - 43316784) Третя особа:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Головуючий суддя А.М. Ковальчук