
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 серпня 2021 року № 520/12501/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді - Зінченко А.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 поверх, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 40324829) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОДСЕРВІС-ХАРКІВ" (вул. Плеханівська, буд. 13, Літера Б-2,м. Харків, 61001, код ЄДРПОУ 39376690) про стягнення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОДСЕРВІС-ХАРКІВ" штраф за порушення Закону України "Про держаний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" у розмірі 34 000, 00 грн. до державного бюджету України для зарахування надходжень за реквізитами: отримувач: ГУК Харків обл../ МТГ Харків; код отримувача (СДРПОУ): 37874947; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); номер рахунку: UА558999980313030106000020649; код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування платежу: "Адміністративні штрафи та інші санкції".
Відповідачем штраф добровільно не сплачено, а тому позивач просить стягнути вказаний борг в примусовому порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд вказує наступне.
Пунктом 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №164 визначено, що Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Відповідно до підпункту 7 пункту 7 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, Головне управління відповідно до покладених на неї завдань у сфері здійснення державного ринкового нагляду організовує розроблення проектів секторальних планів ринкового нагляду, затверджує секторальні плани ринкового нагляду, здійснює моніторинг виконання та перегляд таких планів.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя та здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до вимог статті 42 Конституції України держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів, отже, конституційна норма передбачає, що захист прав споживачів відбувається шляхом здійснення контролю за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду - контролю нехарчової продукції встановлює Закон України «Про державний пінковий нагляд і контроль нехарчової продукції» ( далі - Закон).
Відповідно до статті 3 Закону законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», інших нормативно - правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.
Згідно з абзацем 8 статті 1 Закону державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Відповідно до частини 1 та частини 2 статті 10 Закону ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону до повноважень органів пінкового нагляду, зокрема, належить проведення перевірок характеристик продукції.
Частина 5 статті 10 Закону визначає, що повноваження та порядок діяльності органів ринкового нагляду, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, встановлюються цим Законом та Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».
Згідно частини 1 статті 24 Закону органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів за зверненнями споживачів (користувачів) відповідної продукції, а також органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих рад, правоохоронних органів, громадських організацій споживачів (об`єднань споживачів), об`єднань суб`єктів господарювання, у яких міститься інформація про розповсюдження продукції, що завдала шкоди суспільним інтересам чи має недоліки, що можуть завдати такої шкоди, і відсутня інформація, за якою виробника такої продукції може бути ідентифіковано, але міститься інформація, за якою може бути встановлено розповсюджувача, у якого було придбано (виявлено) таку продукцію.
Відповідно до частини 3 статті 23 Закону органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.
Згідно частини 4 статті 23 Закону предметом таких перевірок є характеристики продукції певного виду (типу), категорії та/або групи.
У відповідності з частини 1 статті 44 Закону відповідальність за порушення вимог цього Закону встановлюється цим та іншими законами України.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» державний ринковий нагляд за додержанням виробниками та розповсюджувачами продукції загальної вимоги щодо безпечності продукції забезпечується шляхом здійснення державного ринкового нагляду, а також державного контролю продукції при її ввезенні на митну територію України.
Судом встановлено, що Держпродспоживслужба розглянувши скаргу ОСОБА_1 від 23.07.2020 року, доручила листом від 03.08.2020 року №15.1-10/2/11489 Головному управлінню здійснити позапланову перевірку характеристик продукції, яка є об`єктом скарги.
Відповідно частинам 1-2 ст. 23-1 Закону для здійснення планової або позапланової перевірки характеристик продукції орган ринкового нагляду видає наказ, який має містити предмет перевірки (найменування виду (типу), категорії та/або групи продукції), найменування та адресу об`єкта, де розміщується продукція. На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником органу ринкового нагляду або його заступником із зазначенням його прізвища, імені та по батькові і засвідчується печаткою відповідного органу.
За ланцюгом постачання первинна позапланова перевірка була проведена у Товариства з обмеженою відповідності «Промінжиніринг», за адресою: м.Харків, вул. Велика Панасівська, б. 106, (скарга ОСОБА_1 від 23.07.2020, Вх від 04.08.2020 №КО-1313).
За ланцюгом постачання позапланова перевірка була проведена у Товариства з обмеженою відповідності «ВОДСЕРВІС-ХАРКІВ» за адресою: м. Харків, вул. Дружби народів, б. 207, кв.46 .
На підставі наказу від 21.08.2020 року №1762 та направлення від 21.08.2020 року №1745 Головного управління у зв`язку з дорученням Держпродспоживслужби від 03.08.2020 року №15.1-10/2/11489, було проведено позаплановий захід державного ринкового нагляду відповідно до пункту 2 частини 1 статті 24 Закону.
Згідно частини 5 статті 23-1 Закону за результатами здійснення планової або позапланової перевірки характеристик продукції посадова особа органу ринкового нагляду складає акт.
За результатами проведеної позапланової перевірки було складено Акт перевірки характеристик продукції від 15.10.2020 №1980, надано Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 16.10.2020 № 5.0-78, щодо обмеження надання продукції на ринку шляхом усунення формальної невідповідності, у спосіб співпраці в ланцюгу постачання: з постачальником імпортером, уповноваженим представником, виробником) для приведення її у відповідність вимогам Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки. Термін виконання рішення 24.03.2021 року.
Листом №Вх-057/01-05/5376-21 від 19.03.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОДСЕРВІС-ХАРКІВ» надіслано повідомлення від 18.03.2021р. про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів в якому зазначено: шляхом співпраці з виробником та імпортером, надано документи, що підтверджують відповідність реалізованої продукції.
До листа Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОДСЕРВІС- ХАРКІВ» було додано копії наступних документів: декларація про відповідність ЄС; - Європейські сертифікати типових випробувань; - переклад українською мовою Декларації відповідності ЄС та Європейського сертифікату типових випробувань; - сертифіката перевірки типу.
Згідно з технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 №163 - лічильники води можуть бути надані на ринку та/або введені в експлуатацію на території України у разі відповідності їх вимогам зазначеного Технічного регламенту. Оцінка відповідності Технічному регламенту проводиться у 2 етапи, які називаються модулями:
-перевірка типу - частина процедури оцінки відповідності, згідно з якою призначений орган досліджує технічний проект ЗВТ, перевіряє і підтверджує його відповідність застосованим вимогам Технічного регламенту (модуль В). За позитивних результатів цього етапу оцінки відповідності видається сертифікат перевірки типу;
-перевірка відповідності або шляхом досліджень та випробувань кожного лічильника води, що випускається з виробництва (модуль Р), або шляхом забезпечення якості виробничого процесу - частина процедури оцінки відповідності, згідно з якою виробник виконує зобов`язання та гарантує і заявляє під свою виключну відповідальність, що відповідні ЗВТ відповідають типу, описаному в сертифікаті перевірки типу, і застосовним вимогам регламенту (модуль Б). За позитивних результатів цього етапу оцінки відповідності видається сертифікат відповідності (тільки для модуля Р) та на лічильник води наноситься знак відповідності і додаткове метрологічне маркування та номер оцінки відповідності, який проводив роботи по цьому етапу.
Виробник складає письмову декларацію про відповідність для кожної модифікації засобу вимірювальної техніки і зберігає її протягом 10 років після введення засобу вимірювальної техніки в обіг.
Копія декларації про відповідність повинна надаватися до кожного засобу вимірювальної техніки, який вводиться в обіг.
Також, судом встановлено, що сертифікат перевірки типу доданий до повідомлення про виконання рішення не відноситься до лічильника, який перевірявся, оскільки дата видачі сертифікату від 29.12.2018р., а лічильник води і дата виробництва 2017 року) реалізовано споживачу 30.01.2018 року.
Відповідно до наданих до скарги матеріалів від Державного підприємства Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ»), свідчить, що сертифікат відповідності затвердженого типу на лічильники води MWN/JS-S, виробництва Араtоr Powogas S.А., Польща, що був виданий за результатами державних випробувань, втратив чинність в 2016 році.
Оскільки було встановлено, що суб`єктом господарювання не приведено продукцію у відповідність із встановленими вимогами Технічного регламенту, не усунуто формальну невідповідність та у визначений в рішенні строк не надано Повідомлення про виконання Рішення про вжиття (обмежувальних) корегувальних заходів виникла необхідність щодо проведення позапланової перевірки Стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.
Згідно частини 2 статті 34 Закону суб`єкт господарювання, якого стосується рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, має у визначений у такому рішенні строк надати (надіслати) органу ринкового нагляду, що прийняв відповідне рішення, повідомлення про його виконання. До цього повідомлення суб`єкт господарювання може додавати документи або їх копії, що підтверджують виконання рішення.
Відповідно до частини 3 статті 34 Закону у разі якщо інформація, що міститься в повідомленні суб`єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, та долучені до рішення документи є недостатніми для підтвердження результативності виконання цього рішення, а також за наявності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності цієї інформації відповідний орган ринкового нагляду проводить перевірку стану виконання суб`єктом господарювання такого рішення.
Згідно частини 4 статті 34 Закону перевірка стану виконання рішення починається не пізніше десяти робочих днів з дня одержання органом ринкового нагляду повідомлення суб`єкта господарювання про виконання відповідного рішення, а в разі ненадання суб`єктом господарювання такого повідомлення у визначений у рішенні строк,- не пізніше десяти робочих днів з дня настання визначеного строку.
У визначений термін до Головного управління від суб`єкта господарювання не надійшло повідомлень про виконання рішень.
До особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу.
Пунктом 2 частини 4 статті 44 Закону встановлено, що до суб`єкта господарювання застосовуються санкції у вигляді штрафу у разі невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, визначених статтею 29 Закону, крім усунення формальної невідповідності, передбаченої частиною третьою статті 29 Закону, - у розмірі шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів;
Відповідно до пункту 3 частини 4 статті 44 Закону до суб`єкта господарювання застосовуються санкції у вигляді штрафу у разі невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів походів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.
За результатами проведеної позапланової перевірки стану виконання Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 16.10.2020 . '-5.0-78, було складено Акт перевірки стану виконання Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 06.04.2021 № 844, Протокол про виявлене порушення від 06.04.2021 № 844. та винесено Постанову про накладення штрафів від 08.04.2021 № 5.0-24 на суму 34 000 грн. 00 коп.
Також судом встановлено, що на момент розгляду вказаної справи оплата штрафу суб`єктом господарювання відсутня.
У відповідності до ч. 1 ст. 250 Господарського Кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243-246 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОДСЕРВІС-ХАРКІВ" (код ЄДРПОУ: 39376690) штраф за порушення Закону України "Про держаний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" у розмірі 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 коп. до державного бюджету України для зарахування надходжень за реквізитами: отримувач: ГУК Харків обл../ МТГ Харків; код отримувача (СДРПОУ): 37874947; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); номер рахунку: UА558999980313030106000020649; код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування платежу: "Адміністративні штрафи та інші санкції".
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.