
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6092/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Ель-Яагубі О.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Зогаля О.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Глобинської міської ради Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
09 червня 2021 року ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Глобинської міської ради Полтавської області про:
- визнання протиправними дії Глобинської міської ради Полтавської області щодо зменшення та не виплати надбавки за особливі умови праці та щомісячної премії відповідно до рішення сесії Глобинської міської ради №24 від 06.02.2020, починаючи з 08.12.2020;
- зобов`язання Глобинську міську раду Полтавської області здійснити перерахунок та виплату надбавки за особливі умови праці та щомісячної премії у відповідності до рішення Глобинської міської ради №24 від 06.02.2020, починаючи з 08.12.2020;
- зобов`язання Глобинську міську раду Полтавської області здійснити перерахунок та виплату надбавки за особливі умови праці та щомісячної премії, у відповідності до рішення сесії Глобинської міської ради №24 від 06.02.2020 та Положення про преміювання працівників виконавчого комітету Глобинської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, Глобинською міською радою починаючи з квітня 2021 ОСОБА_2 як міському голові доплата за особливі умови праці та щомісячна премія не нараховується, чим порушують його права на заробітну плату.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 440/6092/21, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження з викликом осіб.
30 червня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог повністю. Вказує, що Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Постановою № 268 не покладено на місцеві ради обов`язку щодо преміювання міських голів, установлення їм надбавок та надання матеріальних допомог, а лише надано їм відповідне право. Таким чином, визначення умов оплати праці міського голови є дискреційними повноваженнями міської ради. Міська рада не зобов`язана преміювати міського голову, установлювати йому надбавки або надавати матеріальну допомогу, а лише має право вирішувати на власний розсуд дане питання, враховуючи конкретні показники роботи міського голови та наявність у нього потреби у матеріальній допомозі.
У судових засіданнях позивач та його представник підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити з підстав викладених у позові.
Відповідач в судове засідання не з`явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
Відповідно до рішення Глобинської міської ради Полтавської області першої сесії восьмого скликання (І пленарне засідання) від 08.12.2020 № 2 визнано повноваження Глобинського міського голови ОСОБА_2 , обраного на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020. Встановлено Глобинському міському голові ОСОБА_2 надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 50% посадового окладу та здійснено преміювання в розмірі 100% від посадового окладу, з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та надбавки за вислугу років щомісячно, а також до державних та професійних свят та в інших випадках, визначених "Положенням про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам міської ради" з 08.12.2020 по 31.12.2021 року. Надати право визначати розмір премій до державних та професійних свят міському голові своїм розпорядженням в межах фонду заробітної плати (а.с. 6).
Рішенням Глобинської міської ради Полтавської області третьої (позачергової) сесії восьмого скликання від 15.01.2021 № 228 встановлено Глобинському міському голові ОСОБА_2 надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 30% посадового окладу та здійснено преміювання в розмірі 20% від посадового окладу, з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та надбавки за вислугу років щомісячно, а також до державних та професійних свят та в інших випадках, визначених "Положенням про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам міської ради" в січні, лютому, березні 2021 року. Рішення сесії № 2 від 08.12.2020 в частині 4 та 5 вважати таким, що втратило чинність (а.с. 7).
Починаючи з квітня 2021 року ОСОБА_2 як міському голові доплата за особливі умови праці та щомісячна премія не нараховується.
Позивач вважає, що йому безпідставно знято надбавки за особливі умови праці та премії, в зв`язку з ми звернувся до суду.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею першою Закон України від 24.03.1995 № 108/95-ВР "Про оплату праці" (далі Закон № 108/95-ВР) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР передбачено, що структура заробітної плати включає:
- основну заробітну плату - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
- додаткову заробітну плату - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
- інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до статті 25 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Частиною першою статті 59 Закон № 280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України від 07.06.2001 № 2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі Закон № 2493-ІІІ) встановлено, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (далі Постанова № 268) передбачено, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.
Відповідно до підпункту "в" підпункту 1 пункту 2, підпунктів 2 та 3 пункту 2 Постанови № 268 надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї Постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці:
- в) надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи:
керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця, посадової особи місцевого самоврядування (дипломатичний ранг, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років; керівним працівникам і спеціалістам департаментів, управлінь, відділів, інших структурних підрозділів, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положеннями про підрозділи передбачено виконання такої роботи); керівним працівникам і спеціалістам структурних підрозділів органів Державної фіскальної служби, які забезпечують адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, протидію контрабанді та порушенню митних правил, особам начальницького складу податкової міліції, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування кримінальних правопорушень; керівним працівникам і слідчим органів Національної поліції, посади яких віднесені до відповідних категорій посад державних службовців і які здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.
службовцям - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за вислугу років.
2) здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу;
3) надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
Згідно з абзацом 2 пункту 6 Постанови № 268 преміювання голів обласних, районних і районних у містах рад, їх заступників, сільських, селищних і міських голів, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, визначених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається відповідною радою.
З вищевикладеного слідує, що надбавки, премія та матеріальна допомога не входять до складу основної заробітної плати, а є винагородою за особливі умови праці (надбавки), заохочувальними та компенсаційними виплатами (матеріальна допомога, премія), тому не є обов`язковими платежами, хоча і входять до структури заробітної плати.
При цьому, установлення надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, виплата премії та матеріальної допомоги є правом, а не обов`язком міської ради, та їх виплата здійснюється за відповідним рішенням міської ради.
Відповідно, суд погоджується з твердженнями представника відповідача, що повноваження міської ради щодо визначення умов оплати праці міського голови є дискреційними повноваженнями відповідача.
Однак, з вищеописаних письмових доказів судом встановлено, що рішенням рішення Глобинської міської ради Полтавської області першої сесії восьмого скликання (І пленарне засідання) від 08.12.2020 № 2 визнано повноваження Глобинського міського голови ОСОБА_2 , обраного на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020. Встановлено Глобинському міському голові ОСОБА_2 надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 50% посадового окладу та здійснено преміювання в розмірі 100% від посадового окладу, з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та надбавки за вислугу років щомісячно, а також до державних та професійних свят та в інших випадках, визначених "Положенням про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам міської ради" з 08.12.2020 по 31.12.2021 року
Тобто, відповідачем реалізовано свої дискреційні повноваження, встановлені абзацом 2 пункту 6 Постанови № 268, щодо визначення умов праці міського голови.
Також, з матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем прийнято рішення Глобинської міської ради Полтавської області третьої (позачергової) сесії восьмого скликання від 15.01.2021 № 228 встановлено Глобинському міському голові ОСОБА_2 надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 30% посадового окладу та здійснено преміювання в розмірі 20% від посадового окладу, з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та надбавки за вислугу років щомісячно, а також до державних та професійних свят та в інших випадках, визначених "Положенням про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам міської ради" в січні, лютому, березні 2021 року. Рішення сесії № 2 від 08.12.2020 в частині 4 та 5 вважати таким, що втратило чинність.
Вищевказане рішення про визначення умов оплати праці є чинним та підлягає виконанню.
Позивачем вказане рішення не оскаржено.
Позивач просить суд застосувати для встановлення надбавок та премій рішення Глобинської міської ради № 24 від 06.02.2020, застосувати його дію з 08.12.2020, однак вказана рішення прийнято до переобрання ОСОБА_2 на посаду міського голови, після чого було прийнято рішення №2 від 08.12.2020 року та №228 від 15.01.2021 року щодо встановлення розміру надбавок та премій міському голові.
Однак, Глобинська міська рада Полтавської області з квітня 2021 року окремих рішень щодо преміювання міського голови не приймала.
Так, відповідно до частини другої статті 59 Закону № 280/97-ВР та статті 3.6.1 глави 3.6 Регламенту Глобинської міської ради сьомого скликання, затвердженого рішенням міської ради від 28.12.2020 № 36 (далі - Регламент), рада приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 5 статті 3.6.4 Регламенту визначено, що рішення, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку вважаються відхиленими.
З матеріалів справи вбачається, що на вирішення міської ради 20 квітня 2021 року вносився проект рішення про встановлення надбавки та преміювання міського голови, яке не набирали необхідної кількості голосів для того, щоб рішення вважалось прийнятим, тим самим депутати міської ради висловлювали свою незгоду заохочувати міського голову. Неприйняття рішення про преміювання міського голови є відмовою у виплаті премії позивачу, тому немає жодної необхідності приймати рішення про відмову у виплаті премії.
Тобто, виплату премії та надбавки позивачу можливо було здійснити лише за умови прийняття радою окремого позитивного рішення.
В судовому засіданні представником позивача не заперечувалось, що премія та надбавки виплачуються на підстави відповідних рішень міської ради.
Позивач та його представник посилалися на положення колективного договору, в той час як Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та Постанови "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" обов`язковою умовою нарахування та виплата премії та надбавок є - саме прийняття міською радою відповідного рішення, яким буде визначено розмір надбавок та премій.
Отже, суд не може перебирати на себе дискредитаційні повноваження відповідного органу суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до частин першої-другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, оцінивши у сукупності докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Глобинської міської ради Полтавської області (вул. Центральна, 285, м.Глобине, код ЄДРПОУ 22547673) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 17 серпня 2021 року.
Головуючий суддя Г.В. Костенко