Рішення № 99028411, 16.08.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2021
Номер справи
280/4828/21
Номер документу
99028411
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16 серпня 2021 року Справа № 280/4828/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10.06.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у визначенні та виплати ОСОБА_1 підвищення розміру пенсії за віком, обчисленого за раніше діючим законодавством, з дня набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до дня її призначення згідно до абз. 3 ч. 2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону;

зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області з 01.11.2020 здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 , місячну пенсію відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за раніше діючим законодавством у сумі 6973,34 грн, за ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у сумі 411,04 грн., додаткову пенсію у сумі 170,82 грн, відповідно до Постанови КМ України від 25 березня 2914 р. № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення», на загальну суму 7555,20 грн.;

визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у визначенні та виплати ОСОБА_1 підвищення розміру пенсії за віком, встановленою Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році»;

зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області з 01.04.2021 здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 , місячну пенсію відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», за раніше діючим законодавством у сумі 7740,41 грн., за ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у сумі 519,17 додаткову пенсію у сумі 170,82 гри, відповідно до Постанови КМ України від 25 березня 2914 р. № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення», на загальну суму 8430,40 грн.

Крім того, просить суд стягнути на користь позивача з Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області судові витрати у сумі 5000,00 грн.

Ухвалою суду від 15.06.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області і отримує пенсію за віком з 25.08.2013 року, яка була призначена відповідно до вимог статті 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із зниженням пенсійного віку), як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії.

17.10.2020 позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про розрахунок частини розміру пенсії відповідно до раніше діючого законодавства з заробітної плати, отриманої позивачем за квітень 1987 року (в який позивач працював в зоні відчуження Чорнобильської АЄС).

Листом від 21.10.2020 № 9512-9513/В-02/8-0800/20 відповідачем надано відповідь, якою повідомлено позивача, що згідно частини 2 статті 27 Закону №1058 частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Так, максимальний розмір пенсії до 01.01.2004 складав - 168,00 грн. і був визначений наступним чином: 50 грн. х 3 х 1,12 = 168 грн., де 50 грн. - мінімальна пенсія за віком на дату набрання чинності Закону №1058, 3 - обмеження трьома мінімальними розмірами пенсій, яке передбачено статтею 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а 1,12 - підвищення розміру пенсії відповідно до рішення Кабінету Міністрів України з 01.01.2004. Таким чином, розраховувати частину розміру пенсії позивача згідно з пунктом 2 статті 27 Закону №1058 є недоцільним, тому що це може призвести до зменшення загального розміру пенсії позивача (розмір пенсії за віком позивача, розрахований на загальних умовах згідно Закону №1058, на даний час, є значно більшим).

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із позовом.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №280/8448/20 від 18.01.2021, яке набрало законної сили 02.04.2021, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні обчислення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком у відповідності до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме: визначити частину розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (01.01.2004) відповідно до раніше діючого законодавства, а частину розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», - відповідно до цього Закону, з 01.11.2020.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

На виконання рішення суду в адміністративній справі №280/8448/20 від 18.01.2021 позивачу було призначено пенсію після перерахунку в сумі 2100 грн., при цьому визначено, що максимальний розмір пенсії до 01.01.2004 складає 168 грн., яка й призначена позивачу за раніше діючим законодавством, а пенсія за ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» склала 221, 78 грн.

Позивач не погодившись із таким розрахунок пенсії звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справу, суд зазначає наступне.

Згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій потерпілим від Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) і Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі -Закон №796).

Відповідно до статті 49 Закону №796 пенсії особам, віднесеним, зокрема, до категорії 2 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Її розмір залежить від категорії постраждалих.

Згідно статті 51 Закону №796 особам, віднесеним, зокрема, до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Постанова №1210) і діє з 01.01.2012 року.

Згідно з підпунктом 2 пункту 13 Постанови №1210 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону №796, виплачується особам, що належать до категорії 2 у розмірі 170,82 грн.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» N 1774-VIII від 06.12.2016 частину третю статті 67 Закону №796 було викладено в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.

Статтею 27 Закону№1058 визначено, що основний розмір пенсії за віком залежить від страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.

Для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців) та коефіцієнт заробітку, якій обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону (основний розмір пенсії), але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Щодо максимального розміру пенсії суд зазначає наступне.

Пунктом І Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів трудових пенсій» № 544 від 15.04.2003 було збільшено мінімальний розмір пенсій, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком, до 50 гривень включно.

Відповідно до частини 5 статті 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення», максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, - чотирьох мінімальних пенсій за віком.

Отже, максимальний розмір пенсії до 01.01.2004 складав - 168,00 грн. і був визначений наступним чином: 50 грн. х 3 х 1,12 = 168 грн., де 50 грн. - мінімальна пенсія за віком на дату набрання чинності Закону №1058, 3 - обмеження трьома мінімальними розмірами пенсій, яке передбачено статтею 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а 1,12 - підвищення розміру пенсії відповідно до рішення Кабінету Міністрів України з 01.01.2004 року.

Щодо визначення коефіцієнту заробітної плати за квітень 1987 року, суд зазначає наступне.

Згідно статті 43 Закону №1058 перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності Законом № 1058 враховується: а) заробітна плата, з якої раніше було обчислено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»; б) заробітна плата за період, передбачений абз. 1 ч.1 статті 40 Закону № 1058.

Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон №1788) було передбачено, окрім інших, обчислення пенсій за такий період трудової діяльності: за будь - які 12 місяців, або меншу кількість календарних місяців підряд чи за один місяць роботи в зоні відчуження відповідно до статті 57 Закону ЧАЕС.

Згідно частини 2 статті 27 Закону № 1058 за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Тобто, згідно вищезазначеного, одним із основних умов перерахунку є призначення пенсій до набрання чинності Закону № 1058, тобто до 01.01.2004 року. Позивачу призначена пенсія з 25.08.2013 року. Це спростовує вимоги позивача в перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за квітень 1987 року, а також подальші його розрахунки.

Судом встановлено, що в березні 2020 року відповідачем зроблено індивідуально (масовий) перерахунок по стажу абз. 3, ч. 4 статті 42 Закону № 1058 відповідно до відомостей персоніфікованого обліку. Страховий стаж позивача враховано по 31.12.2018 року.

Відповідно до вимог частини 3 статті 42 Закону №1058 з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (мінімальної пенсії), визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що е базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з робо ти або припинення такої діяльності.

Згідно частини 2 статті 42 Закону№1058 для забезпечення індексації пенсій щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова № 251) у 2020 році перерахунок пенсій здійснюється з 01.05.2020 згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону№1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова№ 124) із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховуєтеся для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

Показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсій з 01.05.2020 року становить - 4888,83 грн. (4404,35 гри. х 1,11 - 4888,83 грн., де: 4404,35 грн. - показник середньої заробітної плати для обчислення пенсій, який застосовувався під час перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 статті 42 Закону №1058 з 01.03.2019, а 1,11 - встановлений коефіцієнт збільшення заробітної плати з 01.05.2020).

Пунктом 3 Постанови № 251 установлено, що з 1 травня 2020 року в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 зазначеного Закону (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років), не досягає 2100 гривень, таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Таким чином, територіальними органами Пенсійного фонду України з 01.05.2020 було проведено щорічний перерахунок (індексацію) пенсій громадян, згідно вимог частини 2 статті 42 Закону №1058.

Отже, пенсія призначена і виплачується згідно з вимогами чинного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи ,суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) -відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 16.08.2021.

Суддя О.В. Конишева