
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
17 серпня 2021 року м. Ужгород№ 260/1259/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області у вирішенні заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2124886300:11:023:0121 у власність; 2) зобов`язати Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області вирішити питання щодо затвердження проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2124886300:11:023:0121 площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства у власність ОСОБА_1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що рішенням Сторожницької сільської ради №01 від 19.12.2019 їй було надано дозвіл на складання проекту щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. На підставі такого рішення нею було виготовлено проект землеустрою, який подано на затвердження до Холмківської сільської ради. За результатами розгляду вказаного проекту землеустрою на засіданні постійної комісії сільської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою такий був рекомендований до затвердження. Однак на засіданні сесії Холмківської сільської ради 11 лютого 2021 року питання щодо затвердження поданого проекту землеустрою не набрало достатньої кількості голосів, а тому рішення з вказаного питання прийнято не було. Вказану бездіяльність відповідача вважає протиправною та такою, що порушує її право на землю, гарантоване Конституцією України та Земельний кодексом України.
Ухвалою про відкриття провадження у адміністративній справі, скерованою на офіційну електронну пошту відповідача та отриманою 12 квітня 2021 року, Холмківській сільській раді встановлено 15-денний строк для подання відзиву на позовну заяву. Окрім того, повідомлено, що згідно з вимогами ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Проте відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не подав, про причини неподання суд не повідомив.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 було задоволено заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову та заборонено Холмківській сільській раді Ужгородського району Закарпатської області вчиняти будь-які дії, приймати будь-яке рішення щодо розпорядження земельною ділянкою з кадастровим номером 2124886300:11:023:0121 до набрання законної сили рішенням у справі.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 19 грудня 2019 року рішенням 37 сесії VII скликання Сторожницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (далі - Сторожницька сільська рада) №01 від 19.12.2019 громадянці ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 на території Сторожницької сільської ради (арк. спр. 11).
На підставі вказаного рішення органу місцевого самоврядування фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства АДРЕСА_1 (арк. 12 - 47).
Розроблений проект землеустрою був погоджений Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області, що підтверджується висновком №23167/82-20 від 22.10.2020 (арк. спр. 51 - 52), та відділом містобудування та архітектури Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області (арк. спр. 53).
З метою отримання бажаної земельної ділянки у власність ОСОБА_1 звернулася до Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (далі - Холмківська сільська рада) із заявою про затвердження розробленого проекту землеустрою.
Так, попередньо вказаний проект землеустрою був розглянутий на засіданні постійної комісії сільської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою та відповідно до протоколу №3 від 29.01.2021 був рекомендований Холмківській сільській раді до затвердження (арк. спр. 55 - 57).
Питання щодо затвердження поданого ОСОБА_1 проекту землеустрою 11 лютого 2021 року було винесено на розгляд ІІІ сесії VIII скликання Холмківської сільської ради (арк. спр. 58 - 62), однак у встановлений нормами Земельного кодексу України строк Холмківська сільська рада жодного рішення з приводу поданої заяви не прийняла. Зокрема, як вбачається з протоколу засідання ІІІ сесії VIII скликання Холмківської сільської ради від 11 лютого 2021 року за результатами розгляду винесеного на голосування питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність таке не набрало достатньої кількості голосів.
Вважаючи таку бездіяльність протиправною, ОСОБА_1 звернулася з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Ст. 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регулюється нормами глави 19 ЗК України.
Чч. 1, 2 ст. 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Так, п. «в» ч. 3 ст. 116 ЗК України передбачене право громадян на безоплатну передачу земельних ділянок у їх власність шляхом одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Ст. 121 ЗК України врегульовано норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Ч. 6 ст. 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно положень ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Зазначені повноваження органів місцевого самоврядування кореспондуються також з питаннями, що віднесені до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради, передбаченими ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон), та вирішуються виключно на пленарних засіданнях таких, серед яких вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Таким чином, для отримання у власність спірної земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства позивач звернулася у законодавчо встановленому порядку до уповноваженого на те органу місцевого самоврядування - Холмківської сільської ради.
Порядок погодження і затвердження документації із землеустрою регулюється нормами ст. 186 ЗК України.
Так, ч. 6 зазначеної статті передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Судом встановлено, що розроблений ОСОБА_1 проект землеустрою був погоджений у порядку, встановленому ст. 186 ЗК України, уповноваженими на те органами.
Згідно ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Ч. 1 ст. 59 Закону передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 59 Закону, рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених п.п. 4 і 16 ст. 26, п.п. 1, 29 і 31 ст. 43 та ст.ст. 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.
Таким чином, вирішення питання з приводу поданого позивачем клопотання у строк, встановлений нормами ч. 9 ст. 118 ЗК України, є обов`язком органу місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах
Разом з тим, Холмківською сільською радою у строк, встановлений ч. 9 ст. 118 ЗК України, жодного рішення з приводу поданого ОСОБА_1 на затвердження проекту землеустрою прийнято не було.
За правилами, встановленими ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Жодних доказів в обґрунтування причин неприйняття рішення з приводу поданого ОСОБА_1 клопотання у встановлений законодавством строк, як і будь-яких пояснень щодо спірних правовідносин Холмківською сільською радою до суду надано не було.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Суд зазначає, що Земельним кодексом України не передбачено права органу місцевого самоврядування взагалі не розглядати питання затвердження проекту землеустрою для передачі (надання) земельної ділянки в користування (у власність), натомість закріплено обов`язок прийняти вмотивоване рішення.
Таким чином, в даному випадку існує протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень стосовно неприйняття вмотивованого рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 .
Згідно абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на встановлені судом обставини, враховуючи неприйняття відповідачем жодного з можливих рішень, зокрема, ні про затвердження проекту землеустрою, ні про відмову у його затвердженні та допущення протиправної бездіяльності шляхом, фактично, нездійснення розгляду заяви позивача, суд вважає правомірною позовну вимогу про зобов`язання відповідача вирішити питання щодо затвердження проекту землеустрою.
Правові висновки аналогічного змісту у подібних правовідносинам були наведені у постановах Верховного Суду від 22.10.2020 у справі №823/105/18, від 31 березня 2021 року у справі №823/104/18.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, провівши правовий аналіз законодавчих вимог, що регулюють спірні правовідносини, крізь призму встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та необхідність задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ч. 1 ст. 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З огляду на вищенаведене з метою забезпечення належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області подати протягом одного місяця з дати набрання законної сили рішенням - звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 у справі № 260/1259/21.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (місцезнаходження: вул.Свободи, буд. 50, с.Холмок, Ужгородський район, Закарпатська область, 89422, код ЄДРПОУ - 22096259) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області щодо неприйняття рішення по суті заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2124886300:11:023:0121 у власність.
3. Зобов`язати Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області прийняти рішення по суті поданої ОСОБА_1 заяви щодо затвердження проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2124886300:11:023:0121 площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства у власність ОСОБА_1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (місцезнаходження: вул.Свободи, буд. 50, с.Холмок, Ужгородський район, Закарпатська область, 89422, код ЄДРПОУ - 22096259) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) 908,00 гривень (Дев`ятсот вісім грн. 00 коп.) судового збору.
5. Зобов`язати Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання цим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
СуддяР.О. Ващилін