
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/14623/20
категорія 111000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Шимоновича Р.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства "Сонячне" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Селянське (фермерське) господарство "Сонячне" (далі - С(Ф)Г "Сонячне") із адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 17.03.2020 року №2852/6/26 про виключення з реєстру платника податників єдиного податку четвертої групи Селянського (фермерського) господарства "Сонячне";
- зобов`язати Головне управління ДПС у Житомирській області підтвердити Селянському (фермерському) господарству "Сонячне" статус платника податку четвертої групи на 2020 рік;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Житомирській області внести до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку відомості про Селянське (фермерське) господарство "Сонячне" як платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що ним отримано повідомлення Головного управління ДПС у Житомирській області від 17.03.2020 року №2852/6/06 в якому повідомлено, що оскільки С(Ф)Г "Сонячне", у встановлений термін, не подано загальну податкову декларацію з податку щодо всієї площі земельних ділянок на 2020 рік, з яких справляється податок, відповідно до абзацу 5 пункту 299.10 статті 299 Податкового кодексу України, господарство виключено з реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2020 рік. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає його безпідставним, необґрунтованим та таким, що прийнято з порушенням чинного законодавства України, що стало підставою звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 08.09.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 07.10.2020 року 12:00.
У зв`язку з поданим клопотанням представника позивач, підготовче засідання відкладено на 04.11.2020 року.
27.10.2020 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зауважив, що, у даному випадку, відсутня протиправна поведінка з боку контролюючого органу, так як прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, викладеного у листі від 17.03.2020 року, є наслідком бездіяльності самого позивача та порушення ним положень пп. 298.8.1. п. 298.8 ПК України. На думку відповідача, відсутні підстави для визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Житомирській області щодо не підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік С(Ф)Г "Сонячне".
04.11.2020 року у зв`язку із поданим клопотанням представника позивача, підготовче засідання відкладено на 18.11.2020 року.
У зв`язку з перебуванням судді на лікарняному, справа не слухалась. Наступне судове засідання призначено на 24.11.2020 року.
24.11.2020 року в судовому засіданні справа не слухалась, у зв`язку з поданим клопотанням представника позивача про відкладення. Чергове судове засідання призначено на 03.12.2020 року.
03.12.2020 року в підготовчому засіданні оголошено перерву до 20.01.2021.
20.01.2021 року в судовому засіданні справа не слухалась у зв`язку з клопотанням представника позивача про відкладення. Наступне засідання призначено на 11.02.2021
11.02.2021 року в судовому засіданні справа не слухалась у зв`язку з клопотанням представника позивача про відкладення. Судове засідання призначено на 24.02.2021 року
У зв`язку з поданим клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи, в судовому засіданні справа не слухалась. Чергове судове засідання призначено на 18.03.2021 року.
У зв`язку з перебуванням судді на лікарняному, справа не слухалась. Наступне судове засідання призначено на 14.04.2021 року.
14.04.2021 року у судовому засіданні оголошено перерву до 22.04.2021 року у зв`язку з необхідністю подати представнику позивача додаткові пояснення.
22.04.2021 року у зв`язку з поданим клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи, в судовому засіданні справа не слухалась. Наступне судове засідання призначено на 28.04.2021 року.
Протокольною ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання від 28.04.2021 клопотання про заміну відповідача правонаступником задоволено. У відповідності до ст. 52 КАС України замінено Головне управління ДПС у Житомирській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ ВП 44096781).
Також протокольною ухвалою суду, закрито підготовче засідання У підготовчому засіданні оголошено перерву до 13.05.2021, у зв`язку з необхідністю позивача підготувати заяву про додаткове нормативне обгрунтування позовних вимог та часткову відмову від позовних вимог.
12.05.2021 року представник відповідача подав до суду додаткові пояснення, у яких відмітив, що норми ПК України не передбачають встановлення певної форми рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи. Таке рішення надається платнику податків у письмовій формі за підписом керівника контролюючого органу з обов`язковим зазначенням підстав для анулювання реєстрації платника єдиного податку.
13.05.2021 до суду надійшла заява представника позивача про уточнення позовних вимог у частині позовних вимог щодо зобов`язання Головного управління ДПС у Житомирській області підтвердити С(Ф)Г "Сонячне" статус платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік, у зв`язку з відмовою позивача від даної частини позовних вимог.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду закрито провадження в адміністративній справі №240/14623/20 за позовом Селянського (фермерського) господарства "Сонячне" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії в частині зобов`язання Головного управління ДПС у Житомирській області підтвердити Селянському (фермерському) господарству "Сонячне" статус платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік.
У судовому засіданні, призначеному на 19.05.2021 року, представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
У свою чергу, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву.
Протокольною ухвалою суду від 19.05.2021 суд, без виходу до нарадчої кімнати, вирішив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Селянське (фермерське) господарство "Сонячне" являється агровиробником і до 17.03.2020 року був зареєстрований як платник єдиного податку четвертої групи.
19.02.2020 року позивач подав до Бердичівського управління ГУ ДПС у Житомирській області :
1. "Звітну"податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік;
2. Відомості про наявності земельних ділянок станом на 01.01.2020 року;
3. Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік.
Вказані документи відповідач отримав 20.02.2020 року, що підтверджується квитанцією №2, реєстраційний номер документа 9029693807.
25.02.2020 року позивач подав до Бердичівського управління ГУ ДПС у Житомирській області:
1. "Загальну" податкову декларацію платника єдиного подаку четвертої групи за 2020 рік;
2. Відомості про наявність земельних ділянок станом на 01.01.2020 року;
3. Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019.
Такі документи відповідач отримав 25.02.2020 року, що підтверджується квитанцією №2, реєстраційний номер документа 9033900858.
У березні 2020 року поштовим відправленням позивач отримав від відповідача повідомлення від 17.03.2020 року № 2852/6/06 (далі - рішення) про виключення позивача з реєстру платників єдиного податку четвертої групи.
Не погоджуючись з вказаним рішенням контролюючого органу, позивач звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні даного спору, суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 71 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (набрав чинності з 01 січня 2015 року) фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему 4 групу).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені гл. І "Спрощена система оподаткування, обліку та звітності" р. XIV "Спеціальні податкові режими" ПК України.
Пунктом 291.4 статті 291 ПК України визначено, що суб`єкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до 4 групи платників єдиного податку.
Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України врегульовано, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.
Відтак, до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу (пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України).
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється ПК України, п. 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.
Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису визначає Інструкція з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв`язку, затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 № 233, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 за № 320/15011 (далі - Інструкція).
Ця Інструкція поширюється на Державну податкову адміністрацію України та її територіальні органи, платників податків, які за власним бажанням подають податкові документи в електронному вигляді.
Відповідно до пункту 7.3, 7.4 Інструкції після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту). Перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв`язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.
Згідно з пунктами 7.5, 7.6 Інструкції підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв`язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв`язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
За змістом внесених з 01 січня 2015 року у ПК України змін, окрему четверту групу єдиного податку створено замість фіксованого сільськогосподарського податку, і основною умовою для набуття сільськогосподарським підприємством статусу платника єдиного податку є наявність частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) період, що дорівнює або перевищує 75%, а не необхідність встигнути до 20 лютого подати пакет документів.
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений ст. 299 ПК України, відповідно до п. 299.1 якої, реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Пунктом 299.10 ст. 299 ПК України встановлено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.
Системний аналіз норм доводить, що реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку та є безстроковою. ПК України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи, але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.01.2019 року у справі № 814/1394/15.
Матеріалами справи підтверджено, що податковим органом не приймалось та не оформлялось рішення про анулювання реєстрації позивача, як платника єдиного податку четвертої групи.
Отже, в разі, коли суб`єкт господарювання вже зареєстрований як платник єдиного податку, то законодавство визначає лише один механізм позбавлення суб`єкта господарювання такого статусу - це прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення суб`єкта господарювання з реєстру платників єдиного податку відповідно до приписів п. 299.10 ст. 299 ПК України, зокрема, у разі неподання податкової звітності.
Водночас, суд відмічає, що другим абзацом пп. 75.1.1. п.75.1. ст. 75 ПК України встановлено, що предметом камеральної перевірки може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Наведене свідчить про те, що відповідач зобов`язаний був провести камеральну перевірку і за результатами проведення такої перевірки скласти відповідний акт і на підставі фактів зазначених в акті перевірки прийняти відповідне рішення про анулювання реєстрації позивача, як платника єдиного податку четвертої групи.
У даному випадку, відповідачем не було проведено жодної перевірки за результатами якої було прийняте рішення про анулювання реєстрації позивача, як платника єдиного податку четвертої групи.
З метою встановлення підстав для анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку четвертої групи, відповідач не здійснював камеральну перевірку, що свідчить про відсутність у відповідача документів, які фіксували факт вчинення позивачем конкретних порушень, які стали підставою для анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку четвертої групи та відсутність письмового оформленого рішення відповідача про анулювання реєстрації позивача, як платника єдиного податку четвертої групи, суд приходить до висновку , що відповідач діяв з підстав та у порядку, не передбачених Податковим кодексом України, а протиправно та всупереч вимогам діючого законодавства.
Водночас, судом з`ясовано, що 19.02.2020 року позивач подав засобами електронного документообігу документи для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку. В пакеті документів позивач подав декларацію платника єдиного податку четвертої групи з позначкою тип декларації «загальна» та «звітна», і 25.02.2020 року позивач подав відповідачу декларацію платника єдиного податку четвертої групи з позначкою типу декларації «звітна».
Дослідивши подані позивачем декларації від 19.02.2020 року та від 25.02.2020 року суд встановив, що дані декларації та додані до них додатки є тотожними за формою та змістом і відрізняються лише позначкою яка ставиться платником податків при визначені типу декларації: одна - «загальна» друга – «звітна».
Також, суд враховує, що ст. 48 ПК України передбачає, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов`язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Обов`язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків. Пунктом48.3ст.48 ПКУ встановлено, що податкова декларація повинна містити такі обов`язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім`я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Податкова звітність, складена з порушенням норм статті 48 ПК України, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Прийняття податкової декларації є обов`язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов`язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. За умови дотримання платником податків вимог статті 49 ПК України посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом. Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття, забороняється.
Як слідує з матеріалів справи, податкова декларація з єдиного податку на поточний 2020 рік була позивачем подана, отримано електронні квитанції про її прийняття, відмови в прийнятті податкової декларації зі сторони податкового органу не було. Тобто, податкова декларація вважається прийнятою.
Згідно ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Форма декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) встановлюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 179.9 статті 179 цього Кодексу. Форма спрощеної податкової декларації, що передбачена пунктом 49.2 статті 49 цього Кодексу, та порядок переходу платників податків на подання такої декларації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Наразі чинна форма декларації платника єдиного податку четвертої групи, яка затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. №578.
Звітна, нова звітна, уточнююча декларації подаються відповідному контролюючому органу (за основним або неосновним місцем обліку платника) за місцем розташування земельної ділянки.
Загальна, нова загальна, уточнююча загальна декларації подаються до контролюючого органу за місцезнаходженням платника податку (за основним місцем обліку платника).
За формою та змістом ці декларації є тотожними, різниця у визначенні типу декларації.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що помилка у визначенні типу декларації (замість загальна вказано звітна чи навпаки) не може бути беззаперечною підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку, оскільки за змістом декларації «звітна» та «загальна» не відрізняються, що підтверджує порівняння «загальної» декларації, яку подав позивач 19.02.2021 року, з декларацією «звітною», яку було подано 25.02.2021 року.
Не слід встановлювати для позивача відповідальність у вигляді виключення з реєстру та позбавлення статусу платника єдиного податку через технічну помилку у своєчасно поданій декларації, тоді як помилка була самостійно виявлена платником та не впливає на податкові показники.
Зважаючи на той факт, що пп. 298.8.1. п. 298.8. ст. 298 ПК України зобов`язує сільгоспвиробника для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи щороку до 20 лютого кожного поточного року подавати до податкового органу загальну та звітну податкові декларації, а пп. 295.9.1. п. 295.9 ст. 295 та пп. 5 п. 299.10 ст. 299 ПК України, як підставу для анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи, визначають факт не подання платником податкової декларації і при цьому не визначає якої саме декларації: загальної чи звітної з урахуванням положень пп. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 ПК України та того факту, що загальна і звітна декларації разом із додатками до них є абсолютно однаковими за формою та змістом документами, суд приходить до висновку, що такі неузгодженості податкового законодавства слід трактувати на користь платника податку і в даному випадку своєчасне подання позивачем однієї із двох декларації визначених пп. 298.8.1. п. 298.8. ст. 298 ПК України слід вважати як належне виконання позивачем пп. 295.9.1. п. 295.9 ст. 295 та пп. 5 п. 299.10 ст. 299 ПК України та відсутність у відповідача законних підстав для анулювання реєстрації позивача, як платника податків четвертої групи.
Проаналізувавши викладене вище, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 17 березня 2020 року №2852/6/26 про виключення з реєстру платників єдиного податку четвертої групи Селянського (фермерського) господарства "Сонячне".
Окрім того, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду та дотримання судом гарантій, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, з огляду на те, що суд дійшов висновку про протиправність рішення від 17 березня 2020 року №2852/6/26, вимога позивача про зобов`язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку відомості про Селянське (фермерське) господарство "Сонячне" як платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік, також підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов Селянського (фермерського) господарства "Сонячне" (вул. Леніна, 2, с. Рачки, Чуднівський район, Житомирська область, 13245, ЄДРПОУ: 32342162) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Ю. Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ ВП 44096781) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 17 березня 2020 року №2852/6/26 про виключення з реєстру платників єдиного податку четвертої групи Селянського (фермерського) господарства "Сонячне".
Зобов`язати Головне управління ДПС у Житомирській області внести до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку четвертої групи відомості про платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік - Селянське (фермерське) господарство "Сонячне".
Стягнути з Головного управління ДПС у Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Селянського (фермерського) господарства "Сонячне" 2102 (дві тисячі сто дві) гривні судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 17 серпня 2021 року.
Суддя Р.М.Шимонович