
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
16 серпня 2021 р. Справа № 200/6567/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку письмового провадження питання про передачу до іншого суду справи за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського зонального відділення Військової служби правопорядку про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Білоцерківського зонального відділення Військової служби правопорядку (далі – відповідач), відповідно до якої просив суд:
- стягнути з відповідача частину середнього заробітку за весь час затримки виплати невиплаченого грошового забезпечення при звільненні працівника починаючи з 19.06.2019 року - дня звільнення по день фактичного розрахунку - 27.05.2021 року на користь позивача в сумі - 100000 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 червня 2021 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 26 липня 2021 року вирішено розгляд справи № 200/6567/21 здійснювати у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у даній справі на 16 серпня 2021 року.
Витребовано у Відділу реєстрації Бахмутської міської ради (місцезнаходження: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 44) та Органу реєстрації Торецької міської військово-цивільної адміністрації (місцезнаходження: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Маяковського, 24-а) інформацію щодо останнього відомого місця реєстрації проживання/перебування ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ).
Представники сторін у судове засідання, призначене на 16 серпня 2021 року не з`явились, про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином.
Через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Білоцерківського зонального відділення Військової служби правопорядку.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на те, що сторони чи їх представники у судове засідання не з`явились, суд приходить висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Відповідно до приписів ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що справа належить до територіальної юрисдикції іншого суду.
Так, згідно ч. 1 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Отже, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.
Частиною 1 ст. 22 КАС України встановлено, що місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
За правилами ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, у тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Отже, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
Таким чином, такий спір може бути розглянуто адміністративним судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
Як видно з матеріалів справи, предметом заявленого позову є стягнення з відповідача частини середнього заробітку за весь час затримки виплати невиплаченого грошового забезпечення при звільненні працівника починаючи з 19.06.2019 року - дня звільнення по день фактичного розрахунку - 27.05.2021 року на користь позивача в сумі - 100000 грн.
Місцезнаходження відповідача згідно матеріалів справи та відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: АДРЕСА_1 .
Позивач у позовній заяві у якості місця свого проживання зазначає адресу: АДРЕСА_2 , на підтвердження чого надав довідку Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області від 10.10.2019 року № 9499 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб.
У той же час, з долученої позивачем копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 встановлено, що зареєстрованим місцем проживання останнього з 25.08.1992 року є АДРЕСА_3 .
Крім цього, предметом даного позову є стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, з дня звільнення по день фактичного розрахунку.
Також, з матеріалів справи судом встановлено, що Київським окружним адміністративним судом було прийнято рішення у справі № 320/10492/20 між тими ж сторонами, яким було зобов`язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки та індексацію грошового забезпечення.
Суд зазначає про те, що вказану справу між тими ж сторонами було розглянуто з прийняттям рішення від 31.03.2021 року саме Київським окружним адміністративним судом з територіальною підсудністю у Київській області.
Правовідносини щодо реєстрації місця проживання фізичної особи у публічно-правовому розумінні регулюються Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 року № 1382-ІV (надалі - Закон № 1382-ІV).
Відповідно до статті 3 Закону № 1382-IV, місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
- місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
- документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;
- реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;
- довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи.
Відповідно до ст. 3 Закону № 1382-IV, документами, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи є - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Статтею 6 Закону № 1382-ІV визначено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Аналіз зазначених нормативно-правових норм дає підстави для висновку, що місце проживання - це житло, в якому проживає особа, а реєстрація у встановленому законом порядку місця проживання підтверджується вичерпним переліком певних документів, зокрема, паспортом громадянина України.
Крім того, механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів визначають Правила реєстрації місця проживання, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207 (надалі - Правила).
Пунктом 3 Правил визначено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
За змістом пункту 9 Порядку відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Отже, засвідчення факту місця проживання у публічно-правових відносинах, має бути підтверджено реєстраційними відомостями, внесеними в паспортний документ.
Враховуючи викладене, не може бути прийнята у якості доказу реєстрації місця проживання довідка Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області від 10.10.2019 року № 9499 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб.
12 серпня 2021 року Бахмутська міська рада листом від 03.08.2021 року № 4970 повідомила, що інформація щодо реєстрації місця проживання фізичної особи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) відсутня, тому, як територія м. Біла Церква, Київської області, не входить до адміністративно-територіального устрою Бахмутської міської територіальної громади.
На виконання вимог ухвали суду від 26 липня 2021 року Торецька міська військово-цивільна адміністрація Бахмутського району Донецької області листом від 11 серпня 2021 року № 849/02-0.15 повідомила, що за відомостями відділу реєстрації місця проживання, станом на 09.08.2021 року, у фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутня реєстрація місця проживання/перебування на території Торецької міської громади.
Вказано, що остання відома адреса (станом на 04.10.2019 року), реєстрації місця проживання особи: АДРЕСА_4 та фактична адреса проживання: АДРЕСА_5 (за вказаною адресою зареєстрована родина ОСОБА_1 ).
Отже, з вказаної відповіді видно, що станом на момент розгляду даної справи, у позивача відсутня реєстрація місця проживання/перебування на території Торецької міської громади, а на території Донецької області (станом на 04.10.2019 року) була зареєстрована фактична адреса проживання родини позивача, а не самого позивача.
Як було зазначено вище, згідно з відміткою у паспорті громадянина України ОСОБА_1 зареєстрованим місцем проживання вказано АДРЕСА_3 .
Належних доказів на підтвердження реєстрації місця проживання (перебування, знаходження) позивача на території Донецької області позивачем не надано.
Водночас, фактичне місце проживання позивача в м. Торецьк, Донецької області без реєстрації не може вважатися місцем проживання останнього "зареєстрованим у встановленому законом порядку" для цілей застосування статті 25 КАС України при визначені підсудності такої справи, а довідка про склад сім`ї не є належним доказом реєстрації місця проживання на території Донецької області.
Враховуючи викладене, дана справа не належить до територіальної підсудності Донецького окружного адміністративного суду.
Як було вказано вище місцезнаходженням відповідача є: АДРЕСА_1 .
Зареєстрованим місцем свого проживання позивача, відповідно до наданої позивачем копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 є: АДРЕСА_3 .
Таким чином, дана справа належить до територіальної юрисдикції Київського окружного адміністративного суду.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необхідність передачі адміністративної справи № 200/6567/21 на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", Кодексом адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Передати адміністративну справу № 200/6567/21 за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського зонального відділення Військової служби правопорядку про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні на розгляд до Київського окружного адміністративного суду (місцезнаходження: бульвар Лесі Українки, 26a, Київ, 01133).
Ухвала складена і підписана 16 серпня 2021 року у порядку письмового провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.І. Бабіч