Рішення № 9902589, 16.06.2010, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
16.06.2010
Номер справи
2-1135-10
Номер документу
9902589
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія:

Справа № 2-1135

2010 р.

РІШЕННЯ ІМЯМ УКРАЇНИ 16 червня 2010 р. Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі :

головуючого Білери П.П.

при секретарі Хмарській К.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за позовом

ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області

про захист права на виплату державної соціальної підтримки як особі зі статусом «діти війни» відповідно до вимог чинного законодавства,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про захист права на виплату державної соціальної підтримки як особі зі статусом «діти війни» відповідно до вимог чинного законодавства, в якому просить визнати протиправною бездіяльність УПФУ в м. Охтирка по невиплаті до пенсії державної соціальної підтримки дітям війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за 2007 р. з 09.07.2001 р. по 31.12.2007 р., недовиплати в повному обсязі соціальної підтримки за 2008 р. за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р., за 2009 рік за період з 1.01.2009 р. по 31.12.2009 р., за 2010 р. починаючи з 1.01.2010 р., зобовязати УПФУ в м. Охтирка здійснити перерахунок державної соціальної підтримки як особі зі статусом «діти війни» відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком від розміру встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» та провести дані виплати за 2007 р. з 09.07.2001 р. по 31.12.2007 р., за 2008 р. за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р., за 2009 рік за період з 1.01.2009 р. по 31.12.2009 р., за 2010 р. починаючи з 1.01.2010 р. з урахуванням фактично проведених виплат. Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 р. він має право на отримання щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак у 2007-2010 роках дана допомога йому не виплачувалася.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача в суд не з'явився, надав заяву, в якій просить розглядати справу у його відсутність, однак, надав до справи письмове заперечення у якому зазначено, що дійсно дітям війни пенсії мають підвищуватись на 30% мінімальної пенсії за віком, проте відповідно до ст. 7 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни ”, який передбачає механізм цих виплат, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» такі виплати також не передбачені, та відповідно до листа Міністерства юстиції України від 31.08.2007 року питання щодо такого підвищення у зазначеному порядку не урегульоване в управлінні Пенсійного фонду немає будь-яких підстав проводити такі виплати. Крім того, п. 41 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно якого дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії, або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни» - 10% прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність. Дана доплата позивачеві виплачується у повному обсязі. Після прийняття відповідного рішення Конституційним судом України № 10-рп, яким було визнано не конституційними вищенаведені положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України». Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік» такі виплати також не передбачені, та відповідно до листа Міністерства юстиції України від 31.08.2007 року питання щодо такого підвищення у зазначеному порядку не урегульоване, тому в управління Пенсійного фонду немає будь-яких підстав проводити такі виплати. 28.05.2008 р. Кабінет міністрів України прийняв постанову № 530, якою було визначено розміри щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується «дітям війни» також у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Крім того, Законом України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансування виплат по даному закону проводить відповідно із Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, тому вважає, що відповідач діяв без будь-яких порушень законодавства.

Суд, проаналізував матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню зі слідуючих підстав.

Судом встановлено, що позивачка є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, що також підтверджується пенсійним посвідченням.

Відповідно до ст. 71 п. 12 “Про Державний бюджет на 2007 рік”, дію статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, з урахуванням ст. 11 цього Закону, було зупинено.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України ( конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадян), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є не конституційним) положення пункту 12 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яким зупинено дію статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, з урахуванням статті 111 цього Закону. Рішення Конституційного Суду України в цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обовязковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Відповідно до п. 41 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно якого дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії, або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни» - 10% прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність. Дане підвищення у вищенаведеному розмірі позивачу виплачується щомісячно починаючи із січня 2008 року.

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, було визнано не конституційними вищенаведені положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відповідно до ст. 152 ч. 2 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік» дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не зупинено. Відповідно до ч. 2 ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Відповідно до ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», розміри державних соціальних гарантій, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни є Закон України “Про соціальний захист дітей війни”. Таким чином, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру щомісячної державної соціальної допомоги за період з 01.01.2009 р. територіальні органи Пенсійного фонду України у 2009 році повинні діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, а не відповідно до постанови КМУ за №530 від 28.05.2008 р.

Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 3 Цивільно-процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, передбаченому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Із змісту позовної заяви та заперечень відповідача вбачається, що мається спір з приводу обчислення та виплати щомісячної державної соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до Ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” позивачу в 2007 році підлягають виплаті: липень (4,06+406) х 30 % = 410,06 х 30 %= 123,02 гривень; серпень (4,06+406 ) х 30 % = 410,06 х 30 %= 123,02 гривень; вересень (4,06+406 х 30 % = 410,06 х 30 %= 123,02 гривень; жовтень (4,11+411) х 30 % =415,11 х 30 % = 124,53 гривень; листопад (4,11+411) х 30 % =415,11 х 30 % = 124,53 гривень; грудень (4,11+411) х 30 % =415,11 х 30 % = 124,53 гривень;всього за 2007 рік : 742,65 гривень.

Згідно Ст. 58 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” в 2008 році виплаті підлягають такі суми доплати до пенсії : травень 481х 30 % = 144,3 гривень; червень 481х 30 % = 144,3 гривень; липень 482 х 30 % = 144,6 гривень; серпень 482 х 30 % = 144,6 гривень; вересень 482 х 30 % = 144,6 гривень; жовтень 498 х 30 % = 149,4 гривень; листопад 498 х 30 % = 149,4 гривень; грудень 498 х 30 % = 149,4 гривень; всього 1170,60 гривень.

Згідно статті 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» в 2009 році позивачу підлягає виплаті сума у розмірі: 498 х 30 % = 149,40 гривень щомісячно з 01.01.2009 року по 01.11.2009 року; 573 х 30% = 171,90 гривень щомісячно з 01.11.2009 року по 31.12.2009 року.

На час розгляду судом позову положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є діючими. Інший нормативний акт, що врегульовував би питання щодо розміру зазначеної соціальної виплати, відсутній. В звязку з чим, при визначенні розміру належної позивачу соціальної допомоги за 2010 рік, необхідно керуватися ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно з якою розмір соціальної допомоги складає 30% від мінімального розміру пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлений ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і складає з 01.01.2010 року - 695 гривень, з 01.04.2010 року 706 гривень. Таким чином з 01.01.2010 року по день винесення рішення суду позивачу підлягає виплаті: січень 695 х 30% = 208,50 гривень; лютий 695 х 30% = 208,50 гривень; березень 695 х 30% = 208,50 гривень: квітень 706 х 30% = 211,80 гривень; з 01.05.2010 року по 13.05.2010 року включно (706/31) х 13 х 30% = 88,82 гривень.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що неможливо прийняти до уваги положення ч. 3 ст. 28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки, наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст. 46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Крім того, суд вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії, оскільки, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та зазначено нормою Закону.

Суд не може погодитися з доводами відповідача щодо не визначеності на законодавчому рівні питання відносно органу, на який покладено обов'язок здійснення виплат підвищення до пенсії особам, які мають статус дитини війни.

Пенсійний фонд України діє у відповідності Положення “Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” покладено на Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області, за місцем проживання позивача.

Згідно ст. 1, 3 ЦПК України суд захищає порушені, невизнані або оспорювані права, свободи чи інтереси фізичних та юридичних осіб.

Згідно ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати по справі, а саме судовий збір в сумі 8,50 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн., а всього 45,50 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 64 Конституції України, ст. ст. 3,6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, Законом України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини, ст. ст. 10, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка щодо недонарахування та недовиплати ОСОБА_1 державної соціальної підтримки дітям війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р., за 2008 рік з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р., за 2009 рік з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. та за 2010 рік з 01.01.2010 р. по 21.05.2010 р. з урахуванням виплачених коштів.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Охтирському районі на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 45,50 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Сумської області через Охтирський міськрайонний суд протягом 20 днів з моменту подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з моменту проголошення рішення.

Суддя Охтирського

міськрайонного суду: П.П. Білера

З оригіналом згідно: /підпис/

Рішення не набрало законної сили

Копія:

Справа № 2-1135

2010 р.

УХВАЛА

16 червня 2010 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого-судді Білери П.П.

при секретарі Хмарській К.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка цивільну справу за позовом

ОСОБА_1

до Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка

про захист права на виплату державної соціальної підтримки як особі зі статусом «діти війни» відповідно до вимог чинного законодавства,

ВСТАНОВИВ:

27.03.2010 р. позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про захист права на виплату державної соціальної підтримки як особі зі статусом «діти війни» відповідно до вимог чинного законодавства, в якому просить визнати протиправною бездіяльність УПФУ в м. Охтирка по невиплаті до пенсії державної соціальної підтримки дітям війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за 2007 р. з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., недовиплати в повному обсязі соціальної підтримки за 2008 р. за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р., за 2009 рік за період з 1.01.2009 р. по 31.12.2009 р., за 2010 р. починаючи з 1.01.2010 р., зобовязати УПФУ в м. Охтирка здійснити перерахунок державної соціальної підтримки як особі зі статусом «діти війни» відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком від розміру встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» та провести дані виплати за 2007 р. з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., за 2008 р. за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р., за 2009 рік за період з 1.01.2009 р. по 31.12.2009 р., за 2010 р. починаючи з 1.01.2010 р. з урахуванням фактично проведених виплат.

Рішенням суду від 16.06.2010 р. позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Судом встановлено, що позивачем при подачі позовної заяви було сплачено державне мито в сумі 51 грн. та витрати на ІТЗ в сумі 120 грн.

З позовної заяви вбачається, що має місце спір немайнового характеру.

Згідно Декрету КМУ «Про державне мито» від 21.01.1993 р. розмір судового збору становить 8,50 грн.

Згідно постанови КМУ № 825 від 05.08.2009 р., розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення судових процесів по справам позовного провадження з розгляду спору немайнового характеру становить 37 грн.

Таким чином, ОСОБА_1 було сплачено державне мито та витрати на ІТЗ у більшому розмірі, ніж це встановлено законом, а тому, згідно ст. 83 ЦПК України надлишково сплачена сума державного мита в розмірі 42,50 грн. та витрат на ІТЗ в розмірі 83 грн. підлягає поверненню позивачу.

На підставі викладеного, керуючись ст.. 83, 210 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_1 повернути державне мито в сумі 42,50 грн. з місцевого бюджету м. Охтирка 22090100 (рахунок № 31416537700006 відкритий в ГУДКУ у Сумській області м. Суми, МФО 837013, код отримувача 23635347, код банку отримувача 837013), який був сплачений 14.05.2010 р. (квитанція № 360) та витрати на ІТЗ в розмірі 83 грн. з держбюджету м. Охтирка 22050000 (рахунок № 31211259700006, відкритий в ГУДКУ в Сумській області м. Суми, МФО 837013, код отримувача 23635347, код банку отримувача 837013), який був сплачений 14.05.2010 р. (квитанція № 359).

Ухвала може бути оскаржена в Сумський апеляційний суд через Охтирський міськрайонний суд протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 5 днів з моменту проголошення ухвали.

Суддя Охтирського

міськорайнного суду: Білера П.П.

З оригіналом згідно: /підпис/

Справа № 2-1135/10

РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2010 р. Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі :

головуючого Білери П.П.

при секретарі Хмарській К.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за позовом

ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області

про захист права на виплату державної соціальної підтримки як особі зі статусом «діти війни» відповідно до вимог чинного законодавства,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка щодо недонарахування та недовиплати ОСОБА_1 державної соціальної підтримки дітям війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р., за 2008 рік з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р., за 2009 рік з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. та за 2010 рік з 01.01.2010 р. по 21.05.2010 р. з урахуванням виплачених коштів.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Охтирському районі на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 45,50 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Сумської області через Охтирський міськрайонний суд протягом 20 днів з моменту подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з моменту проголошення рішення.

Суддя: Білера П.П.

ОСОБА_1

АДРЕСА_1

Управлінню пенсійного фонду України в м. Охтирка

вул. Жовтнева, 23 м. Охтирка

№2-1135 від 16.06.2010 р.

Направляю копію рішення №2-1135 від 16.06.2010 р. , що не набрало законної сили , для відому.

Додаток : копія рішення.

Суддя: Білера П.П.

ОСОБА_1

АДРЕСА_1

Управлінню пенсійного фонду України в м. Охтирка

вул. Жовтнева, 23 м. Охтирка

№2-1135 від 16.06.2010 р.

Направляю копію рішення №2-1135 від 16.06.2010 р. , що не набрало законної сили , для відому.

Додаток : копія рішення.

Суддя: Білера П.П.

ОСОБА_1

АДРЕСА_1

Управлінню пенсійного фонду України в м. Охтирка

вул. Жовтнева, 23 м. Охтирка

№2-1135 від 16.06.2010 р.

Направляю копію рішення №2-1135 від 16.06.2010 р. , що не набрало законної сили , для відому.

Додаток : копія рішення.

Суддя: Білера П.П.

ОСОБА_1

АДРЕСА_1

№2-1135 від 16.06.2010 р.

Направляю копію ухвали №2-1135 від 16.06.2010 р. , що не набрала законної сили , для відому.

Додаток : копія ухвали

Суддя: Білера П.П.

ОСОБА_1

АДРЕСА_1

№2-1135 від 16.06.2010 р.

Направляю копію ухвали №2-1135 від 16.06.2010 р. , що не набрала законної сили , для відому.

Додаток : копія ухвали

Суддя: Білера П.П.