
Справа № 357/6729/21
2-а/357/140/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Бебешко М. М. ,
при секретарі - Ковальчук Ю. В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в приміщенні суду в м. Біла Церква адміністративний позов ОСОБА_1 до: 1) Поліцейського ВРПП Білоцерківського районного управління поліції сержанта поліції Шевченка Віктора Олександровича, 2) Білоцерківського відділу поліції Головного управління національної поліції в Київській області про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з позовом про скасування постанови у справі про накладення адміністративного стягнення.
В обґрунтування позову зазначив, що 13.12.2020 поліцейським ВРПП Білоцерківського ВП сержантом поліції Шевченком В.О. було винесено постанову ГАБ № 799565. Позивач вважає, вказану постанову незаконною, необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню, оскільки адміністративного правопорушення він не вчиняв, а про оскаржувану постанову дізнався випадково, а саме від інспектора, відмічаючись у службі виконання покарань. Під час складання оскаржуваної постанови він присутнім не був, а тому примірник постанови не отримував, що свідчить про фальсифікацію оскаржуваної постанови та самовільне та безпідставне її складення працівником поліції. Крім того, підтвердженням його невинуватості є відсутність будь-яких доказів його вини, оскільки оскаржувана постанова не містить доказів на яких ґрунтується висновок поліцейського про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просить суд визнати постанову по справі про адміністративне правопорушення від 13.12.2020 серії ГАБ № 799565, винесену поліцейським ВРПП Білоцерківського ВП сержантом поліції Шевченком В.О. протиправною та скасувати. Закрити провадження по адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідності ОСОБА_1 за ч.1 ст.175-1 КУпАП, у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Стягнути сплачений ним судовий збір.
24.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи, поновлено пропущений позивачем процесуальний строк на звернення до суду. Запропоновано відповідачам подати до суду матеріали адміністративної справи на підставі яких винесено постанову серії ГАБ № 799565 від 13.12.2020 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 та належним чином завірену копію оскаржуваної постанови.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалу про відкриття провадження у справі позивач отримав 08.07.2021. Відповідачі, ухвалу про відкриття провадження справи у справі та позовну заяву з доданими до неї документами отримали 07.07.2021.
Враховуючи, що учасники справи будучи належним чином повідомленні про розгляд справи, із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на адресу суду не зверталися, відзив на позов у встановленні судом строки на адресу суду не надходив, тому суд вважає за можливе провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, на підставі наявних у справі доказів.
В силу вимог ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового процесу технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
13.12.2020 поліцейським ВРПП Білоцерківського ВП сержантом поліції Шевченко В.О. винесено постанову якою, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення - штраф у вигляді попередження.
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що 13.12.2020 о 10 год. 15 хв. громадянин ОСОБА_1 перебуваючи в с.Шкарівка по вул.Шкільній, 3, на зупинці громадського транспорту курив сигарети «Malboro», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.175-1 КУпАП.
Вказана постанова не містить відомостей про долучення до постанови будь-яких доказів.
Крім того, постанова не містить відомостей про роз`яснення позивачу його прав передбачених ст.268 КУпАП при складенні постанови.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позовна заява підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом.
Частиною 1 статті 246 КУпАП встановлено, що порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.
У відповідності до ст.222 КУпАП України розгляд справ про правопорушення, передбачені ст.175-1 цього Кодексу, покладено на органи Національної поліції.
Статтею 2 Закону України «Про національну поліцію» встановлено, що на поліцію покладено завдання надання поліцейських послуг у сферах:
1) забезпечення публічної безпеки і порядку;
2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
3) протидії злочинності;
4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Відповідно до ч.1ст.175-1 КУпАП, куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивач оскаржив постанову шляхом подачі адміністративного позову мотивуючи його тим, що адміністративного правопорушення він не вчиняв, оскаржувана постанова є фальсифікована, оскільки він не був присутнім при її складенні працівником поліції Шевченко В.О. Крім того, постанова не містить будь-яких доказів його вини.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України обов`язок щодо доказування правомірності прийнятого суб`єктом владних повноважень рішення у справах про протиправність таких рішень, покладено саме на суб`єкта владних повноважень.
В той же час, з матеріалів справи вбачається, що жодних належних та допустимих доказів, передбачених ст.251 КУпАП, відповідачем в підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП до суду, не надано.
Будучи належним чином повідомленим про розгляд справи Відповідач будь-яких доказів в обґрунтування заперечень та відзиву на позов до суду не надав, розпорядившись своїм правом на власний розсуд.
Отже, відповідачем не надано доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП.
Оскільки відповідачем у справі, який у спірних відносинах виступає у якості суб`єкта владних повноважень, не було надано суду жодного належного та допустимого доказу на підтвердження складу адміністративного правопорушення та правомірності прийняття ним постанови серії ГАБ № 799565 від 13.12.2020р., яка є предметом оскарження у даній справі, а тому приймаючи до уваги вищенаведені фактичні обставини справи, та враховуючи положення ст.62 Конституції України, ст.280, 251 КУпАП, ст.77 КАС України, суд вважає, що наявні підстави для задоволення заявлених позивачем позовних вимог щодо скасування постанови.
При цьому, відповідно до ч.3 ст.286 КАС України - за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Отже суд вважає, що рішення відповідача - суб`єкта владних повноважень під час накладення адміністративного стягнення щодо позивача прийнято з порушенням вимог ст. 2 КАС України, що в свою чергу є підставою для його скасування та закриття справи про адміністративне правопорушення.
При цьому, враховуючи, що встановлений частиною третьою ст.286 КАС України перелік можливих судових рішень є вичерпним, і не передбачає право суду визнавати постанову протиправно у даній категорії справ, тому суд приходить до висновку про необґрунтованість позовної вимоги в частині визнання постанови протиправною.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач ОСОБА_1 поніс витрати на сплату судового збору у розмірі 454,00 грн. згідно квитанції № 155 від 22.06.2021 року, тому вказана сума підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Київській області.
Керуючись ст.2, 6, 9, 77, 139, 242-246, 250, 255, 262, 286 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до: 1) Поліцейського ВРПП Білоцерківського районного управління поліції сержанта поліції Шевченка Віктора Олександровича, 2) Білоцерківського відділу поліції Головного управління національної поліції в Київській області про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити частково.
Скасувати постанову серії ГАБ № 799565 від 13.12.2020 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.175-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , та закрити провадження в даній адміністративній справі.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Київській області (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська,15, код ЄДРПОУ: 40108616) на користь ОСОБА_1 витрати на сплату судового збору у розмірі 454,00 грн.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково протягом десяти днів з дня його складення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач 1): Поліцейський ВРПП Білоцерківського відділу поліції сержант поліції Шевченко Віктор Олександрович, місцезнаходження: 09100, Київська обл., м.Біла Церква, вул.Привокзальна, 3.
Відповідач 2): Білоцерківський відділ поліції Головного управління національної поліції в Київській області, місцезнаходження: 09100, Київська обл., м.Біла Церква, вул.Привокзальна, 3.
СуддяМ. М. Бебешко