ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" липня 2007 р.
Справа № 3/156-2481
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Турецького І.М.
при секретарі судового засідання Панчук М.В.
Розглянув справу
за позовом Кредитної спілки «Тернопіль 2004», вул. Замкова 7, м.Тернопіль, ( код ЄДРПОУ 33198626)
до відповідача Тернопільської державної об’єднаної податкової інспекції, м.Тернопіль, вул. Білецька,1, ідентифікаційний код № 21131189
про скасування податкового повідомлення-рішення № 0002171704/0/84049 від 12 грудня 2006 р.
За участю представників сторін
Позивача: представник Салюк Б.Є. –доручення № 65 від 12.06.2007 р.
Відповідача: не з’явився
Суть справи:
Кредитна спілка «Тернопіль 2004», вул. Замкова 7, м.Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 33198626, звернулася до Господарського суду Тернопільської області з позовною вимогою до Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції, м.Тернопіль, вул. Білецька,1, ідентифікаційний код № 21131189, про скасування податкового повідомлення-рішення № 0002171704/0/84049 від 12 грудня 2006 р., в якому визначено суму податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 24 676,86 гривень, в тому числі за основним платежем 8225,62 гривень, за штрафними (фінансовими) санкціями 16451,24 гривень, повністю з моменту винесення.
В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що ним не порушено вимог пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.03р. №889-ІУ, не включивши до оподаткованого доходу та не оподатковувавши податком з доходів фізичних осіб доходи у вигляді процентів, сплачених (нарахованих) на пайові внески членам кредитної спілки. Тому вважає, що податковим органом неправомірно донарахувано йому спірними податковим повідомленням-рішенням № 0002171704/0/84049 від 12 грудня 2006 р. зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 24 676,86 гривень, в тому числі за основним платежем 8225,62 гривень, за штрафними (фінансовими) санкціями 16451,24 гривень.
Відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними, при цьому посилається на те, що згідно пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-IV від 22 травня 2005 року із змінами та доповненнями, оподаткування процентів, сплачених (нарахованих) з інших підстав, ніж зазначені у пп. 9.2.1 цього пункту (п.9.2), здійснюється у загальному порядку, встановленим цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною у п.7.1 ст.7 цього Закону. Стверджує, що при нарахуванні та виплаті Кредитною спілкою "Тернопіль 2004" грошових коштів громадянам на додаткові пайові внески членів кредитної спілки згідно пп. 9.2.3 п. 9.2 ст.9, Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-IV від 22 травня 2005 року із змінами та доповненнями, виникає об’єкт оподаткування податком з доходів фізичних осіб. Вважає, що кредитна спілка на підставі п.1.15 ст.1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-IV від 22 травня 2005 року із змінами та доповненнями, виступає як податковий агент та згідно з пп..8.1.1 п. 8.1 ст.8 Закону повинна нараховувати, утримувати та перераховувати податок з доходів фізичних осіб відповідно до п.7.1 ст. 7 Закону за ставкою 13 відсотків.
В судовому засіданні присутнім представникам сторін роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки, передбачені статтями 27, 28, 41, 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України.
За відсутністю клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи позивача, заперечення відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності господарський суд в с т а н о в и в:
В період з 23 жовтня 2006р. по 17 листопада 2006р. посадовими особами Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції було проведено виїзну планову документальну перевірку Кредитної спілки «Тернопіль 2004»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 19.10.2004р по 30.06 2006р., про що 01 грудня 2006 р. складено Акт про результати виїзної планової документальної перевірки Кредитної спілки «Тернопіль 2004»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 19.10.2004 р. по 30.06.2006 р. №19369/22-222/33198626.
На підставі зазначеного вище Акту, 12.12.2006 р. Тернопільською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення №0002171704/0/84049 від 12 грудня 2006 р. (отримано 18.12.2006 р.), в якому визначено суму податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб Кредитної спілки «Тернопіль 2004»в розмірі 24 676,86 грн. в т.ч. за основним платежем –8225,62 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями –16451,24 грн.
За висновками Акту перевірки Кредитною спілкою «Тернопіль 2004» порушено п.п.9.2.3 п.9.2 ст.9, п.п.19.2а п.19.2 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-IV від 22.05.2003р. із змінами і доповненнями, а саме: нарахування та виплата доходів на додаткові пайові внески членам кредитної спілки без утримання та перерахування в бюджет податку з доходів фізичних осіб.
Так, перевіркою встановлено залучення Кредитною спілкою "Тернопіль 2004" додаткових пайових внесків членів кредитної спілки. Рішенням Загальних зборів членів кредитної спілки від 07.05.05р. № 3 визначено, що нарахування доходу за користування додатковими пайовими внесками проводиться не рідше одного разу в квартал. Рішенням Спостережної ради кредитної спілки визначено, що нараховані доходи збільшують додаткові пайові внески членів кредитної спілки на суму нарахованих доходів. Сума винагороди по залученню додаткових пайових внесків членів кредитної спілки становить не більше подвоєної суми по депозитах згідно нормативів діяльності кредитних спілок.
Згідно даних обліку кредитною спілкою було залучено додаткових коштів членів кредитної спілки в 4 кварталі 2004 року на суму - 3450,00 грн., в 2005 році - 553100,00 грн., в першому півріччі 2006 року - 367700,00 грн.
За даними бухгалтерського обліку нарахування проводяться по особових рахунках (кодах) членів кредитної спілки. Нарахована та виплачена сума доходів на додаткові пайові внески членам кредитної спілки в 2005 році склала - 27199,99 грн., в першому півріччі 2006 року - 36075,03 грн.
Відповідач, посилаючись на пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-IV від 22 травня 2005 року із змінами та доповненнями, стверджує, що при нарахуванні та виплаті Кредитною спілкою "Тернопіль 2004" грошових коштів громадянам на додаткові пайові внески членів кредитної спілки, виникає об’єкт оподаткування податком з доходів фізичних осіб.
Разом з тим, відповідно до пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.03р. №889-ІV, пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 зазначеного Закону в редакції Закону №1958-ІV від 01.07.04р. із змінами, внесеними згідно із Законом №2273-ІУ від 21.12.04р. у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок у тому картковий розрахунок, вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та пп. 9.2.1 і 9.2.2 п. 9.2 ст. 9 зазначеного Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010р.
Отже, виходячи з норм зазначеної статті видно, що проценти на вклад до небанківських фінансових установ (кредитних спілок) підлягають оподаткуванню з 01.01.2010р.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 23 Закону України "Про кредитні спілки" внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 21 зазначеного Закону кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки.
Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 21 вказаного Закону кредитна спілка має право самостійно встановлювати, розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.
Відповідно до ч. З ст. 21 Закону України "Про кредитні спілки" нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески. Таким чином Закон України "Про кредитні спілки" визначає, що під процентами розуміється плата, що нарахована кредитною спілкою на пайові внески.
Посилання позивача на те, що з 01.01.2005р. оподаткування процентів на пайові внески, а також на внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки регулюється п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" господарський суд визнає обгрунтованим.
Пунктом 7.2 ст. 7 цього Закону встановлено: ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як:
- процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок);
- процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом;
- процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону;
- інвестиційний дохід, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, відповідно до закону;
- дохід за іпотечним сертифікатом участі, іпотечним сертифікатом з фіксованою дохідністю, відповідно до закону;
- дохід за сертифікатом фонду операцій з нерухомістю;
- дохід, який виплачується управителем фонду фінансування будівництва;
- дохід учасника фонду банківського управління;
- в інших випадках, прямо визначених відповідними нормами цього Закону.
Однак, при застосуванні цієї норми слід враховувати, що відповідно до пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" підпункт 4.2.12 п. 4.2 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2010 року. Таким чином, з норми п.п.22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" випливає, що виплата процентів на внески членам кредитних спілок, включаючи проценти на пайові внески та внески (вклади) на депозитні рахунки, підлягає оподаткуванню відповідно до пункту 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" з 01.01.2010р.
Правомірність застосування п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" щодо оподаткування процентів на пайові внески членів кредитної спілки також підтверджено висновками науково-правової експертизи, виконаної 28.11.2006р. при Інституті держави і права ім. В.М. Корецького НАН України на замовлення Національної асоціації кредитних спілок України щодо діяльності кредитних спілок України щодо діяльності кредитних спілок.
Таким чином, Кредитна спілка "Тернопіль 2004" правомірно не утримувала податок з виплаченого членам кредитної спілки доходу у вигляді процентів на їх пайові внески та не перераховувала ці суми податку до бюджету, оскільки внески вносилися і розподіл доходу здійснювався згідно Закону України "Про кредитні спілки", а згідно з нормами пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", проценти не підлягають оподаткуванню.
Отже вимоги податкового органу щодо сплати податку з доходів фізичних осіб в розмірі 8225,62 грн. є неправомірними.
Відсутність підстав для донарахування податку з доходів фізичних осіб в цій частині обумовлює відсутність підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 16451,24 грн. у відповідності до підпункту 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
За таких обставин, позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення № 0002171704/0/84049 від 12 грудня 2006 р. є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1, 2, 4, 6, 8, 12, 17-19, 49, 50, 51, 59, 69-79, 87, 94, 99, 104, 107, 108, 122-154, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0002171704/0/84049 від 12 грудня 2006 р., винесене Тернопільською ОДПІ, повністю з моменту його винесення, як таке що прийняте всупереч чинного законодавства України.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Кредитної спілки «Тернопіль 2004», вул. Замкова 7, м.Тернопіль, ( код ЄДРПОУ 33198626)
- 85 грн. в повернення витрат по оплаті державного мита та 118 грн. в повернення витрат по оплаті інформаційно технічних послуг. Видати наказ.
4. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
5. Постанову суду направити сторонам по справі.
Суддя І.М. Турецький