Рішення № 99006137, 12.08.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
440/6086/21
Номер документу
99006137
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6086/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Костенко Г.В.,

за участю: секретаря судового засідання – Ель-Яагубі О.В.,

представника позивача – Гонтар В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Союз-Авто-Експрес" до Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

09.06.2021 Приватне підприємство "Союз-Авто-Експрес" (далі – ПП "Союз-Авто-Експрес" /позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області (далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 15.04.2021 Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області, у формі протоколу Засідання комісії з перевірки відповідності паспортів маршруту регулярних спеціалізованих перевезень умовам перевезень щодо припинення дії паспорту автобусного маршруту Приватного підприємства "Союз-Авто-Експрес".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення є протиправним, оскільки відповідно до Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.05.2010 № 278, розгляд порушень, допущених під час виконання регулярних спеціальних перевезень, здійснюється комісією у 15-денний строк з дати надходження інформації про допущені порушення від Державної служби України з безпеки на транспорті. Однак, в матеріалах розслідування комісією відповідача, на підставі яких ним було прийняте спірне рішення (протокол), матеріали Державною службою України з безпеки на транспорті щодо якихось порушень позивача не готувались і на розгляд відповідачу не подавалися.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 задоволено заяву Приватного підприємства "Союз-Авто-Експрес" про забезпечення позову. Зупинено дію протоколу Засідання комісії з перевірки відповідності паспортів маршруту регулярних спеціалізованих перевезень умовам перевезень від 15.04.2021щодо припинення дії паспорту автобусного маршруту Приватного підприємства "Союз-Авто-Експрес" - до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №440/6086/21.

29.06.2021 від представника позивача до суду надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції /а.с. 25/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 у задоволенні даного клопотання відмовлено.

30.06.2021 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву в якому заперечував проти позовних вимог, зазначивши, що паспорт позивача не відповідає вимогам, встановленим Порядком розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.05.2010 № 278 /а.с. 30-31/.

13.07.2021 до суду надійшла відповідь на відзив в якій представник позивача зазначив, що невідповідність паспорту маршруту позивача вимогам, встановленим Порядком розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.05.2010 № 278, чи здійснення регулярних пасажирських перевезень замість регулярних спеціальних пасажирських перевезень – не передбачені зазначеним Порядком як підстава для визнання нечинним (анулювання) паспорту маршруту перевізника за ініціативою організатора перевезень. Також зазначив, що компетентний готувати та подавати матеріали на припинення (анулювання) паспорту маршруту орган, відповідні матеріали відповідачу на розгляд не готував та не подавав /а.с. 91-92/.

13.07.2021 від представника позивача до суду надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції /а.с. 95/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.07.2021 клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено. Доручено Автозаводському районному суду міста Кременчука забезпечити проведення судового засідання з розгляду адміністративного позову Приватного підприємства "Союз-Авто-Експрес" до Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, у режимі відеоконференції.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.07.2021 витребувано від Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області колективне звернення перевізників від 09.04.2021, склад комісії утвореної організатором перевезень, чи було оприлюднене оголошення щодо засідання комісії, чи отримували від Державної служби України з безпеки на транспорті інформації щодо виявлених порушень відносно Приватного підприємства "Союз-Авто-Експрес".

У судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Відповідно до частини першої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

З огляду на вищевикладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності відповідача.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Приватне підприємство «Союз-Авто-Експрес» зареєстровано як юридична особа 02.08.2005 за номером 15851020000001664, включено до ЄДРПОУ за номером 33672518. Основний вид діяльності 49.31 пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення /а.с. 5/.

01.08.2020 між Приватним підприємством «Союз-Авто-Експрес» та Садівницьке товариство «Победит» укладено договір № 0521 про надання транспортних послуг на замовлення/спеціальні перевезення/, предметом якого є надання транспортних послуг з перевезення пасажирів пасажирськими автобусами за маршрутом «Кременчук «зуп.Авторинок» - Садівницьке товариство «Победит», «Алмаз, Сади 6» Кременчуцький район» /а.с. 44/.

20.10.2020 Кременчуцькою районною державною адміністрацією погоджено Паспорт № 1/20 автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень (приміського), назва маршруту: «Кременчук «зуп.Авторинок» - Садівницьке товариство «Победит», «Алмаз, Сади 6» Кременчуцький район» /а.с. 70-88/.

Протоколом засідання комісії з перевірки відповідності паспортів маршруту регулярних спеціальних перевезень умовам перевезень від 15.04.2021 по питанню « 1. Про порядок розгляду систематичних порушень на автобусному маршруті «Кременчук «зуп.Авторинок» - Садівницьке товариство «Победит», «Алмаз, Сади 6» Кременчуцький район» регулярних спеціальних перевезень» вирішено відповідно до пункту 5.5 Наказу Міністерства Транспорту та зв`язку України від 07.05.2010 № 278 припинити дію паспорта та внести відповідні відомості про виявлені порушення умов перевезень пасажирів у паспорт маршруту.

Позивач не погоджуючись з рішенням відповідача звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ).

Згідно з статтею 3 Закону №2344-ІІІ цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Відповідно до статті 6 Закону №2344-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує, зокрема, погодження паспортів міжміських та приміських автобусних маршрутів регулярних спеціальних перевезень, що виходять за межі території області (міжобласних маршрутів).

Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.05.2010 № 278 «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту» затверджено Порядок розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту (далі – Порядок № 278).

Відповідно до пункту 5.2 розділу V Порядку № 278 паспорт маршруту регулярних спеціальних перевезень є нечинним у разі: розірвання договору про перевезення пасажирів; закінчення строку дії договору про перевезення пасажирів.

Згідно з пунктом 5.3 Порядку № 278 виявлені Державною службою України з безпеки на транспорті під час здійснення державного контролю порушення умов перевезень, визначених паспортом маршруту, та вимог законодавства в частині безпеки перевезень вносяться до відомостей про виявлені порушення умов перевезень пасажирів у паспорті маршруту, а саме: відхилення від розкладу руху в початковому пункті більше ніж на 15 хвилин та в проміжному - більше ніж на 30 хвилин; необґрунтоване відхилення від схеми руху; здійснення перевезень з порушенням умов договору про перевезення пасажирів; порушення графіка режиму праці та відпочинку водіїв; порушення вимог щодо забезпечення щозмінного медичного контролю стану здоров`я водіїв; порушення вимог щодо забезпечення щозмінного контролю технічного стану транспортних засобів.

Пунктом 5.4 Порядку № 278 зазначено, що у разі виявлення порушень, визначених у пункті 5.3 цього розділу, представник Державної служби України з безпеки на транспорті складає акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт та заносить інформацію про такі порушення до відомостей про порушення умов перевезень пасажирів.

Державна служба України з безпеки на транспорті у 5-денний строк надає інформацію про порушення до відповідного організатора перевезень для занесення їх у контрольний примірник паспорта маршруту регулярних спеціальних перевезень.

Відповідно до пунктів 5.5 – 5.7 Порядку № 278 організатор перевезень утворює комісію, що здійснює розгляд порушень, допущених під час регулярних спеціальних перевезень, та приймає рішення про можливість подальшого застосування чи припинення дії паспорта, про що до відомостей про виявлені порушення умов перевезень пасажирів у паспорті маршруту вноситься відповідна інформація. Розгляд порушень, допущених під час виконання регулярних спеціальних перевезень, здійснюється комісією у 15-денний строк з дати надходження інформації про допущені порушення від Державної служби України з безпеки на транспорті. До розгляду порушень, допущених при виконанні регулярних спеціальних перевезень, запрошується перевізник чи його уповноважена особа.

Про час і місце розгляду порушень, допущених при виконанні регулярних спеціальних перевезень, перевізник повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки перевізника чи уповноваженої особи розгляд питання про можливість подальшого застосування чи припинення дії паспорта може проводитись за його відсутності.

Згідно з Протоколом засідання комісії з перевірки відповідності паспортів маршруту регулярних спеціальних перевезень умовам перевезень від 15.04.2021 встановлено, що до Кременчуцької районної державної адміністрації надійшло колективне звернення від перевізників Кременчуцького району від 09.04.2021, в якому зазначено про порушення законодавства про автомобільні перевезення /а.с. 32-33/.

14.04.2021 на підставі доручення голови Кременчуцької райдержадміністрації від 13.04.2021 та розгляду скарги від перевізників Кременчуцького району від 09.04.2021 представниками робочої групи складено Акт про результати перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства в галузі транспортних перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Кременчуцького району /а.с. 34/ згідно з яким встановлені порушення умов перевезень пасажирів перевізником ПП «Союз-Авто-Експрес» за маршрутом «Кременчук «зуп.Авторинок» - Садівницьке товариство «Победит», «Алмаз, Сади 6» Кременчуцький район».

15.04.2021 на підставі доручення голови Кременчуцької райдержадміністрації від 13.04.2021 та розгляду скарги від перевізників Кременчуцького району від 09.04.2021 представниками робочої групи складено Акт про результати перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства в галузі транспортних перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Кременчуцького району /а.с. 34/ згідно з яким встановлені порушення умов перевезень пасажирів перевізником ПП «Союз-Авто-Експрес» за маршрутом «Кременчук «зуп.Авторинок» - Садівницьке товариство «Победит», «Алмаз, Сади 6» Кременчуцький район».

Суд зазначає, що пунктом 5.3 Порядку № 278 передбачено, що здійснення державного контролю порушення умов перевезень, визначених паспортом маршруту, та вимог законодавства в частині безпеки перевезень проводиться Державною службою України з безпеки на транспорті.

Разом з тим, матеріали справи не містять інформації, наданої Державною службою з безпеки на транспорті про порушення ПП «Союз-Авто-Експрес» Закону України «Про автомобільний транспорт».

Крім того, в порушення пункту 5.7 Порядку 278 відповідач не повідомив ПП «Союз-Авто-Експрес» про засідання комісії з перевірки відповідності паспортів маршруту регулярних спеціалізованих перевезень умовам перевезень.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до частин першої, третьої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Беручи до уваги вищенаведене, в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення від 15.04.2021 Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області, у формі протоколу Засідання комісії з перевірки відповідності паспортів маршруту регулярних спеціалізованих перевезень умовам перевезень щодо припинення дії паспорту автобусного маршруту Приватного підприємства "Союз-Авто-Експрес".

Таким чином, позов ПП "Союз-Авто-Експрес" підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання вказаного позову сплачено судовий збір у загальному розмірі 2270,00 грн.

Таким чином, враховуючи задоволення позову за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Союз-Авто-Експрес" (вул. Енергетиків, 3, Кременчук, Полтавська область, код ЄДРПОУ 33672518) до Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області (вул. Соборна, буд. 14/23, Кременчук, Полтавська область, код ЄДРПОУ 04057586) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 15 квітня 2021 року Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області, у формі протоколу Засідання комісії з перевірки відповідності паспортів маршруту регулярних спеціалізованих перевезень умовам перевезень щодо припинення дії паспорту автобусного маршруту Приватного підприємства "Союз-Авто-Експрес".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області на користь Приватного підприємства "Союз-Авто-Експрес" витрати зі сплати судового збору в сумі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят гривень).

Скасувати заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне рішення складено 16 серпня 2021 року.

Головуючий суддя Г.В. Костенко