Рішення № 99006127, 13.08.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2021
Номер справи
440/6047/21
Номер документу
99006127
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6047/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

08 червня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Українська залізниця" (надалі - позивач, АТ "Українська залізниця") до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 07 грудня 2020 року №7 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення.

Позов подано на пошту 04 червня 2021 року /а.с. 57/.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 07 грудня 2020 року №7 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки Виробничий структурний підрозділ "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" з розташуванням місця провадження господарської діяльності за адресою: 36015, м. Полтава, вул. Сакко, 124-а) не є суб`єктом господарювання чи його відокремленим підрозділом у розумінні чинного законодавства. Вказує, що відповідачем було невірно оформлено наказ та направлення на проведення перевірки, що стало підставою для не допуску посадових осіб органу державного нагляду для здійснення перевірки у розумінні п.п. 2 п. 4 ч. 1 ст. 10 Закону України від 05.04.2007 №877-V. Пояснює, що Полтавське територіальне управління не наділене повноваженнями про вирішення питань допуску до проведення позапланових перевірок та надання відповідних документів, натомість юридичною особою, одним із видів діяльності якої є надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення є Акціонерне товариство "Українська залізниця", яке є ліцензіатом та яким встановлено відповідні тарифи.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №440/6047/21, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні), витребувано докази та встановлено строк для їх надання до суду.

02 липня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 66-71/, у якому представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що позивач в даному випадку за своїм місцезнаходженням здійснює провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення. Вказує, що Виробничим структурним підрозділом "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" не було допущено відповідача до проведення позапланового заходу державного нагляду з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін (тарифів) на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, чим створені перешкоди для виконання функцій, покладених на ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Тобто позивачем було порушено абзаци 1, 2, 4 статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пункти 1, 2, 3 частини 1 статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення". Оскаржуване рішення відповідач вважає правомірним, а вимоги позивача - необгрнутованими.

20 липня 2021 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив, у якій зазначено, що відповідно до пункту 2.1 Положення про Територіальне управління, затвердженого та введеного в дію від 19.07.2019 №165, підрозділ не має статусу юридичної особи або відокремленого підрозділу Товариства, не підлягає державній реєстрації та здійснює делеговані Товариством, філією та дирекцією повноваження відповідно до мети, завдань та предмету діяльності філії. На адресу юридичної особи відповідач з вимогою надання документів та інформації, необхідних йому для здійснення перевірки, не звертався. Позивач пояснює, що той факт, що у квитанціях в якості отримувача споживачем чи касиром зазначено Полтавське територіальне управління, не визначає цю особу стороною (виконавцем) за договором про надання послуг з постачання послуг холодної води та водовідведення.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові та електронні докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

06.11.2020 вх. №779-20 до ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області надійшла скарга громадянина ОСОБА_1 про економічну обґрунтованість тарифів на послуги з постачання холодної води та водовідведення Полтавським територіальним управлінням філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» Акціонерного товариства "Українська залізниця" /а.с. 85/.

Листом Держпродспоживслужби від 13.11.2020 №16.2-6/2/17320 погоджено проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги на підставі звернення гр. ОСОБА_1 від 02.11.2020 про порушення його законних прав виробничим структурним підрозділом «Полтавське територіальне управління» філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» Акціонерного товариства «Українська залізниця» /а.с. 91/.

Наказом ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області від 23.11.2020 № 3778-ОД "Про проведення позапланової перевірки" відповідно до статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пункту 1 частини 1 статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", на підставі Погодження проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі звернення фізичної особи про порушення її законних прав, наданого Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 13.11.2020 року №16.2-6/2/17320 та Методичних рекомендацій фіксування процесів здійснення планових або позапланових заходів державного нагляду (контролю) засобами відеофіксації, затверджених Головою Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 31.07.2018, наказано головному спеціалісту відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Тагільцевій Тетяні Іванівні, головному спеціалісту відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Валявській Юлії Григорівні , у період 24, 25, 26, 27 листопада 2020 року, 1, 2, 3, 4, 8, 9 грудня 2020 року провести позапланову перевірку Виробничого структурного підрозділу "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (місце провадження господарської діяльності: 36015, м. Полтава, вул. Сакко, 124-а) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги /а.с. 12/.

ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області направило до Виробничого структурного підрозділу "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Сакко, 124-А, м. Полтава, 36015) лист "Про проведення позапланової перевірки" вих-01-27/09/7988 від 20.11.2020 (вх. №01-12/1606 від 20.11.2020), яким просило підготувати документи та зробити їх копії для проведення позапланової перевірки Виробничого структурного підрозділу "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги, у період 24, 25, 26, 27 листопада 2020 року, 1,2,3,4, 8, 9 грудня 2020 року /а.с. 14-16, 95-98/.

У відповідь на цей лист Виробничий структурний підрозділ "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" листом від 24.11.2020 №01-13/283 повідомив відповідача про те, що Полтавське територіальне управління філії «БМЕС» АТ «Укрзалізниця» не має статусу юридичної особи, а існує у вигляді виробничого структурного підрозділу юридичної особи і не наділене повноваженнями про вирішення питань щодо допуску до проведення позапланових перевірок та надання відповідних документів. У зв`язку з даними обставинами та неможливістю в односторонньому порядку вирішувати питання щодо допуску до перевірки та надання відповідних документів, просить звернутися безпосередньо до юридичної особи АТ "Укрзалізниця" для узгодження можливості проведення позапланової перевірки та отримання потрібних документів які відображені в переліку до листа від 20.11.2020 вих.01-27/09/7988. Одночасно повідомив місцезнаходження юридичної особи АТ "Укрзалізниця": 03680 м. Київ, вул. Єжі Гедройця, 5 /а.с. 17, 99/.

Лист Виробничого структурного підрозділу "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" від 24.11.2020 №01-13/283 отримано ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області 25.11.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с. 18/.

На підставі наказу ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області від 23.11.2020 №3778-ОД "Про проведення позапланової перевірки" та відповідно до погодження проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі звернення фізичної особи про порушення її законних прав, наданого Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 13.11.2020 №16.2-6/17320, заступником начальника ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області Аранчієм Д.С. видано головному спеціалісту відділу контролю за регульованими цінами Тагільцевій Тетяні Іванівні, головному спеціалісту відділу контролю за регульованими цінами Валявській Юлії Григорівні направлення від 23.11.2020 №3572 на проведення позапланової перевірки Виробничого структурного підрозділу "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (місце провадження господарської діяльності: 36015, м. Полтава, вул. Сакко, буд. 124-А) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги. Термін дії направлення: 24, 25, 26, 27 листопада 2020 року, 1, 2, 3, 4, 8, 9 грудня 2020 року /а.с. 13, 94/.

24.11.2020 та 26.11.2020 Виробничим структурним підрозділом "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" не допущено посадових осіб відповідача до проведення позапланової перевірки.

01.12.2020 головним спеціалістом відділу контролю за регульованими цінами Тагільцевою Т.І. та головним спеціалістом відділу контролю за регульованими цінами Валявською Ю.Г. складено акт №16 за результати проведення позапланової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Акціонерного товариства "Українська залізниця" (Виробничий структурний підрозділ "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця") /а.с. 25-46, 100-143/.

У розділі ІІІ "Опис виявлених порушень" акту №16 від 01.12.2020 зазначено про порушення пунктів 1, 2, 3 частини 1 статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», статей 6, 7, 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", підпункту 11 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №160, про яке в акті вказано наступне:

«На підставі направлення №3572 від 23.11.2020 головний спеціаліст відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Тагільцева Тетяна Іванівна та головний спеціаліст відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Валявська Юлія Григорівна, 24 листопада 2020 року о 10.20 годині прибули на Виробничий структурний підрозділ "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - Виробничий структурний підрозділ, Підприємство) за адресою м.Полтава, вул. Сакко, 124А, для проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін (тарифів) на комунальні послуги. Головні спеціалісти відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (далі - Головне Управління) Тагільцева Тетяна Іванівна та Валявська Юлія Григорівна перед початком здійснення заходу пред`явили начальнику Виробничого структурного підрозділу Рибницькому Віталію Івановичу службові посвідчення, що засвідчують посадові особи, копію направлення від 23.11.2020 №3572 та копію погодження від 13.11.2020 №16.2-6/2/17320 Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на проведення позапланової перевірки Виробничого структурного підрозділу "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця". Згідно з статтею 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V (зі змінами) (далі - Закон №877-V) письмове повідомлення про проведення позапланового заходу суб`єкту господарювання не надається. Разом з тим, Головним управлінням направлено Підприємству лист від 20.11.2020 №вих-01-27/09/7988 про проведення позапланової перевірки з переліком питань та копій документів, які Підприємство повинно надати в ході проведення даної перевірки. Частинами 1 та 3 статті 4 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів в робочий час суб`єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку. 24.11.2020 працівниками Головного управління, на виконання вимог частин 1 та 3 статті 4 Закону №877-V, з метою розпочати позапланову перевірку, здійснено вихід до Виробничого структурного підрозділу, який в даному випадку, за своїм місцезнаходженням, здійснює провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. В приміщенні Виробничого структурного підрозділу начальником Виробничого структурного підрозділу, заступником начальника та юристом було не допущено працівників Головного управління до проведення позапланової перевірки, мотивуючи тим, що Виробничий структурний підрозділ не є юридичною особою і дозвіл на проведення позапланової перевірки надає вищестояща організація, а саме Акціонерне товариство "Українська залізниця" (далі - АТ "Укрзалізниця"). Також в зв`язку з тим, що на Виробничому структурному підрозділі відсутні документи, які зазначені в переліку до листа №Вих-01-27/09/7988 Головного управління, посадові особи Підприємства наполягали на тому, щоб перевіряючі самостійно звернулися до АТ "Укрзалізниця" з питання допуску до перевірки та надання інформації та копій документів, запитаних в листі №Вих-01-27/09/7988 Головного управління. На що працівники Головного управління відповіли, що у Виробничого структурного підрозділу був час поставити до відома керівника АТ "Укрзалізниця" про проведення позапланової перевірки, так як ним 20.11.2020 отримано лист №Вих-01-27/09/7988 Головного управління, а 24.11.2020 перевіряючі прийшли до Виробничого структурного підрозділу близько 10.20 години. Виробничий структурний підрозділ є складовою частиною АТ "Укрзалізниці" і запитані документи повинні бути в наявності. Також перевіряючими роз`яснено, що в частині 1 статті 4 Закону №877-V чітко зазначено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, яким і є Виробничий структурний підрозділ "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця". В результаті вищезазначених дій посадовими особами Виробничого структурного підрозділу було відмовлено працівникам Головного управління в проведенні позапланово заходу державного нагляду (контролю).По даному факту відмови в допуску до функціонуючого підприємства, посадовими особами Головного управління, за номером 102 на місце події було здійснено виклик співробітників Національної поліції для фіксації даного факту. В присутності працівників Національної поліції, в приймальні Підприємства, юристом було відмовлено в проведенні позапланової перевірки. Крім того, 26.11.2020 працівниками Головного управління з метою розпочати позапланову перевірку повторно було здійснено вихід на Виробничий структурний підрозділ. В приймальні секретарем було повідомлено про відсутність начальника та його заступника. В кабінеті головного інженера в присутності юриста було відмовлено в допуску до перевірки. Тобто, такі дії посадових осіб Виробничого структурного підрозділу створили перешкоди для виконання Головним управлінням покладених на нього функцій та унеможливили здійснення перевірки з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на комунальні послуги (послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення). 26.11.2020 Головним управлінням отримано лист від 24.11.2020 року №01-13/283 Виробничого структурного підрозділу (№Вх-8113-20 від 26.11.2020) в якому повідомлено, що для здійснення позапланової перевірки та надання відповідних документів потрібно звернутися безпосередньо до АТ "Українська залізниця". При цьому, вищевикладене в листі Підприємства письмове звернення до Головного управління не обґрунтоване жодним нормативним документом. Статтею 16 Закону України "Про ціни та ціноутворення" від 21.07.2012 №5007-УІ (із змінами та доповненнями) (далі - Закон №5007-УІ) визначено, що органами державною контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами та інші органи, визначені законом. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами. Згідно вимог статті 11 Закону №877-У суб`єкт господарювання під час здійснення державного (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю); виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу. Пунктами 1, 2, 3 ч. 1 ст. 18 Закону№5007-УІ передбачено, що уповноважені органи мають право проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки достовірності зазначеної у документах інформації про формування, та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу. Частиною 1 статті 8 Закону №877-У передбачено, що посадові особи органу державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) мають право відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом. Підсумовуючи вищевикладене Виробничим структурним підрозділом "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" АТ "Укрзалізниця" 24.11.2020 та 26.11.2020 не допущено працівників Головного управління до позапланової перевірки та не було надано документів, інформації, які були необхідні для проведення даного заходу державного нагляду з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін (тарифів) на комунальні послуги (послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення), чим були створені перешкоди для виконання обов`язків, функцій покладених на Головне управління Держпродспоживлужби в Полтавській області у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Відповідно до вимог пункту 8 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Методичних рекомендацій фіксування процесів здійснення планових або позапланових заходів державного нагляду (контролю) засобами відеофіксації, затверджених Головою Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 31.07.2018, 24 та 26 листопада 2020 року здійснено відеофіксацію виходу працівників Головного управлінню на адресу Виробничого структурного підрозділу м. Полтава вул. Сакко, 124-А нагрудним відеореєстратором ДМТ 10 № 68.».

Розглянувши результати позапланової перевірки (акт від 01.12.2020 №16), першим заступником начальника ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області С.Павловим прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №07 від 07.12.2020, яким застосовано до Акціонерного товариства "Українська залізниця" штраф в сумі 34000,00 грн. на підставі пункту 4 частини 1 статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та частини 9 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /а.с. 10-11/.

В обґрунтування даного рішення зазначено, що Виробничим структурним підрозділом "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" 24.11.2020 та 26.11.2020 не було допущено працівників Головного управління до позапланової перевірки та не було надано документів, інформації, які були необхідні для проведення даного заходу державного нагляду з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін (тарифів) на комунальні послуги (послуги з централізованого водовідведення та централізованого водопостачання), чим були створені перешкоди для виконання функцій, покладених на Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

07.12.2020 копію акту №16 від 01.12.2020 та рішення №07 від 07.12.2020 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області надіслано по пошті до Акціонерного товариства «Українська залізниця» разом із супровідним листом від 04.12.2020 вих. №01-27/09/8372 та отримано відповідачем 10.12.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с. 153/.

Виробничим структурним підрозділом "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" АТ "Укрзалізниця" направлено відповідачу заперечення від 10.12.2020 №01-13/300 на акт №16 від 01.12.2020 /а.с. 47, 154-155/.

За результатами розгляду вказаних заперечень відповідачем на адресу Виробничого структурного підрозділу направлено лист №Вих-01-27/09/76 від 05.01.2021, яким повідомлено, що Виробничим структурним підрозділом "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" не було допущено працівників Головного управління до позапланової перевірки та не було надано документів, інформації, які були необхідні для проведення позапланового заходу державного нагляду з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін (тарифів) на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, чим були створені перешкоди для виконання функцій покладених на ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін /а.с. 156-159/.

Позивач не погодився з рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №07 від 07.12.2020, у зв`язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №07 від 07.12.2020, суд дійшов наступних висновків.

Закон України «Про ціни і ціноутворення» 21 червня 2012 року №5007-VI визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Частиною 1 статті 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» 21 червня 2012 року №5007-VI (надалі - Закон №5007-VI) встановлено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667 (надалі - Положення, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Пунктом 7 цього Положення передбачено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 20 Закону №5007-VI до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно із частиною 2 статті 16 Закону №5007-VI повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" 5 квітня 2007 року № 877-V (надалі - Закон №877-V, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Статтею 1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Частиною 1 статті 4 Закону №877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно із частиною 7 статті 4 Закону №877-V у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов`язків суб`єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб`єкта господарювання.

Відповідно до приписів статті 6 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.

Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб`єктів малого підприємництва - двох робочих днів.

Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

Згідно з частинами 1, 2 статті 7 Закону №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

Відповідно до частини 3 статті 7 Закону №877-V у посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Частиною 5 статті 7 Закону №877-V встановлено, що перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.

Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

Згідно з приписами пунктів 1, 2 частини 1 статті 18 Закону №5007-VI уповноважені органи мають право: проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки.

Частиною 1 статті 55 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Частиною 2 статті 55 Господарського кодексу України визначено, що суб`єктами господарювання є:

1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Відповідно до частини 5 статті 55 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання - господарські організації, які діють на основі права власності, права господарського відання чи оперативного управління, мають статус юридичної особи, що визначається цивільним законодавством та цим Кодексом.

Згідно з частиною 6 статті 55 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання, зазначені у пункті першому частини другої цієї статті, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.

Частиною 4 статті 64 Господарського кодексу України визначено, що підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.

Таким чином, наказ про проведення позапланової перевірки, на підставі якого оформляється направлення на перевірку, має містити, зокрема, найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід та яким в силу Закону може бути виключно юридична особа, створена відповідно до Цивільного кодексу України, державне, комунальне та інше підприємство, створене відповідно до Господарського кодексу України, а також інша юридична особа, яка здійснює господарську діяльність та зареєстрована в установленому законом порядку або громадянин України, іноземець та особа без громадянства, яка здійснює господарську діяльність та зареєстрована відповідно до закону як підприємець.

Наказом ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області від 23.11.2020 № 3778-ОД "Про проведення позапланової перевірки" наказано головному спеціалісту відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Тагільцевій Тетяні Іванівні, головному спеціалісту відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Валявській Юлії Григорівні, у період 24, 25, 26, 27 листопада 2020 року, 1, 2, 3, 4, 8, 9 грудня 2020 року провести позапланову перевірку Виробничого структурного підрозділу "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (місце провадження господарської діяльності: 36015, м. Полтава, вул. Сакко, 124-а) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги /а.с. 12/.

Натомість, Виробничий структурний підрозділ "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" не є юридичною особою, не є державним, комунальним та іншим підприємством, створеним відповідно до Господарського кодексу України, а також не є іншою юридичною особою, яка здійснює господарську діяльність та зареєстрована в установленому законом порядку.

Відповідно до пункту 2.1 Положення про Виробничий структурний підрозділ "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця", затверджений наказом філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" від 19 липня 2019 року №165 /а.с. 20-21/, підрозділ є виробничим структурним підрозділом філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" входить до її складу, знаходиться у виробничому та адміністративному підпорядкуванні Філії та функціонального структурного підрозділу "Харківська дирекція" Філії та діє від імені Товариства.

Підрозділ не має статусу юридичної особи або відокремленого підрозділу Товариства, не підлягає державній реєстрації та здійснює делеговані Товариством, Філією та Дирекцією повноваження відповідно до мети, завдань та предмету діяльності Філії.

Отже, Виробничий структурний підрозділ "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" не є суб`єктом господарювання у розумінні статті 55 Господарського кодексу України та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V.

Відтак, наказом ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області від 23.11.2020 №3778-ОД, на підставі якого видано направлення №3572 від 23.11.2020 на проведення позапланової перевірки, у порушення приписів Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V призначено позапланову перевірку не суб`єкта господарювання Акціонерного товариства "Українська залізниця", а виробничого структурного підрозділу його філії, який не є суб`єктом господарювання.

Листом Держпродспоживслужби від 13.11.2020 №16.2-6/2/17320 погоджено проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги на підставі звернення гр. ОСОБА_1 від 02.11.2020 про порушення його законних прав виробничим структурним підрозділом «Полтавське територіальне управління» філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» Акціонерного товариства «Українська залізниця» /а.с. 91/.

Натомість, Держпродспоживслужбою не було погоджено здійснення позапланового заходу державного контролю суб`єкта господарювання Акціонерного товариства «Українська залізниця» (ідентифікаційний код 40075815, вул. Єжи Гедройця, 5, м. Київ, 03150), що є необхідною умовою для призначення та проведення позапланової перевірки.

Статтею 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V передбачено, що суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо, зокрема, посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.

Таким чином, оскільки наказ ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області від 23.11.2020 №3778-ОД на проведення позапланової перевірки та, як наслідок, направлення №3572 від 23.11.2020, яке було видано на підставі цього наказу ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області від 23.11.2020 №3778-ОД, не відповідали вимогам Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V, відповідач, його відокремлений підрозділ або уповноважена ним особа мали право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), у тому числі, не надавати до цієї перевірки документи.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що частиною 6 ст. 7 Закону 877-V встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Таким чином, акт складається саме за результатом здійснення планового або позапланового заходу посадовою особою органу державного нагляду (контролю) та має містити, зокрема, найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. У разі, якщо захід державного нагляду (контролю) фактично не здійснений, у тому числі, через недопуск до його проведення, відсутні і підстави, встановлені Законом, для складення акта за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Натомість, не зважаючи на не допуск до проведення перевірки 01.12.2020 головним спеціалістом відділу контролю за регульованими цінами Тагільцевою Т.І. та головним спеціалістом відділу контролю за регульованими цінами Валявською Ю.Г. складено акт №16 за результати проведення позапланової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Акціонерного товариства "Українська залізниця" (Виробничий структурний підрозділ "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця"), на підставі якого винесено оскаржуване рішення.

Суд наголошує, що у цьому акті №16 від 01.12.2020 зазначено найменування юридичної особи Акціонерного товариства «Українська залізниця», перевірку якої не було призначено взагалі, оскільки наказом ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області від 23.11.2020 №3778-ОД призначено позапланову перевірку Виробничого структурного підрозділу "Полтавське територіальне управління" філії "Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (місце провадження господарської діяльності: 36015, м. Полтава, вул. Сакко, 124-а).

Отже, оскаржуваним рішенням №07 від 07.12.2020 застосовано адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу за не допуск до позапланової перевірки та не надання документів, інформації до суб`єкта господарювання Акціонерного товариства «Українська залізниця», позапланову перевірку якого взагалі не було призначено наказом від 23.11.2020 №3778-ОД.

Підсумовуючи вищевикладене, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №07 від 07 грудня 2020 року прийняте відповідачем не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Законами України, а також необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Отже, адміністративний позов АТ "Українська залізниця" підлягає задоволенню.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270 грн., що підтверджується платіжним дорученням №3705126 від 26 травня 2021 року /а.с. 5/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /а.с. 59/.

Таким чином, при задоволенні позову суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 77, 139, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Акціонерного товариства "Українська залізниця" (ідентифікаційний код 40075815, вул. Єжи Гедройця, 5, м. Київ, 03150) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (ідентифікаційний код 40358617, вул. узвіз Воскресенський, 7, м. Полтава, 36020) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №07 від 07 грудня 2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя С.С. Сич