Рішення № 99005789, 16.08.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2021
Номер справи
380/10938/21
Номер документу
99005789
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/10938/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови в зарахуванні до загального пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком №1 період роботи у відокремленому підрозділі шахті «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.07.2019 по 31.12.2020 та відмови у перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 17.03.2021 (дата призначення пенсії по інвалідності в зв`язку з професійним захворюванням);

- зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати до загального та пільгового (спеціального) страховою стажу за Списком №1 період роботи з 01.07.2019 по 31.12.2020 у відокремленому підрозділі шахті «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» та здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу по інвалідності згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням раніше виплаченої пенсії з 17.03.2021.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не включено до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.07.2019 по 31.12.2020 через несплату підприємством як страхувальником страхових внесків за вказаний період. Відповідно до довідки відокремленого підрозділу шахти «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» від 30.06.2021 №4/1-15/910 заробітна плата у період роботи 01.07.2019 по 31.12.2020 сплачена позивачу в повному розмірі з одночасною сплатою у повному розмірі єдиного соціального внеску, однак такі кошти спрямовано на погашення податкового боргу. Вказує, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо повноти сплати страхових внесків. Наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії особи періодів її роботи на такому підприємстві. Зазначив, що позбавлення працівника соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на підприємстві внаслідок невиконання підприємством обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України є неприпустимим та суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту та позбавляє позивача на додаткові гарантії, встановлені Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Вважає такі дії відповідача незаконними та протиправними, що зумовило звернення до суду з даним позовом.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вказав, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 не зараховано до страхового стажу стаж роботи у період з 01.07.2019 по 31.12.2020 за Списком №1 з повним робочим днем під землею, оскільки згідно з «Індивідуальних відомостей про застраховану особу» Форми ОК-5 ОСОБА_1 за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків відокремленим підрозділом шахти «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля». З огляду на те, що пільговий (підземний) стаж роботи позивача становить 13 років 11 місяців 13 днів (13 років 08 місяці 04 дні пільгового (підземного) стажу та 3 місяці 09 днів - навчання за фахом), то у ОСОБА_1 відсутнє право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до частини 1 статті 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вказав, що ведення обліку надходжень від сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування покладено на органи доходів і зборів. Довідка відокремленого підрозділу шахти «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» від 30.06.2021 №4/1-15/910 не є доказом сплати єдиного внеску за вказаний період, оскільки викладена у такій довідці інформація не відповідає даним державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Зауважив, що Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не визначає розмір пенсії по інвалідності. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою суду від 08.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Відповідачем 27.07.2021 (вх. №54096) подано відзив на позовну заяву.

Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 з 17.03.2021 по 31.03.2022 призначено пенсію по III групі інвалідності внаслідок професійного захворювання відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

На час звернення до відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досяг 39 річного віку.

Пенсію призначено на підставі заяви від 12.04.2021.

Відповідно до наданого ГУ ПФУ у Львівській області відзиву на позовну заяву страховий стаж становить 17 років 09 місяців 29 день, з них 13 років 08 місяці 04 дні пільгового (підземного) стажу та 3 місяці 09 днів - навчання за фахом.

При цьому, відповідно до витягу з пенсійної справи ОСОБА_1 страховий стаж позивача обчислений по 30.06.2019.

Розмір пенсії позивача на час призначення пенсії становив 3 891 грн 94 к. (7 783 грн 87 к. х 50%).

Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою від 29.04.2021 з проханням провести перерахунок пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно з статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на весь період отримання пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням.

ГУ ПФУ у Львівській області листом від 26.05.2021 №6114-5182/Ш-52/8-1300/21 повідомлено, що при призначенні пенсії позивачу страховий стаж та заробітну плату зараховано згідно до сплати страхових внесків по 30.06.2019. Період роботи з 01.07.2019 по 31.12.2020 не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи з шкідливими умовами праці, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах, оскільки відсутня сплата страхових внесків відокремленим підрозділом шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля».

ОСОБА_1 08.06.2021 звернувся до відокремленого підрозділу шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з заявою про надання інформації про сплату підприємством єдиного соціального внеску у період роботи з 01.07.2019 по 31.12.2020.

Відповідно до наданої на вказане звернення довідки відокремленого підрозділу шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» від 30.06.2021 №4/1-15/910 та інформації про нарахування і сплату єдиного соціального внеску по вказаному підприємству, заробітна плата у період роботи 01.07.2019 по 31.12.2020 сплачена позивачу в повному розмірі з одночасною повною сплатою єдиного соціального внеску, однак такі кошти контролюючим органом спрямовано на погашення податкового боргу підприємства.

Не погодившись з відмовою відповідача у зарахуванні до страхового стажу та до стажу роботи за Списком № 1 періоду роботи з 01.07.2019 по 31.12.2020 та відмову у перерахунку пенсії у відповідності до статті 8 Закону №345-VІ, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-ІV).

Згідно з статтею 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV:

- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

- страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону;

- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

- персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку.

Згідно з нормами статей 14, 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків є страхувальники (роботодавці), які зобов`язані сплачувати страхові внески за застрахованих осіб (працівників) до органів Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини другої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Здійснення персоніфікованого обліку в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування врегульовано статтею 21 Закону №1058-IV.

Як зазначено в частині другій цієї статті, на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.

Частиною третьою статті 21 Закону №1058-IV визначено перелік відомостей, які повинна містити персональна електронна облікова картка застрахованої особи та, серед іншого, частина персональної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід) та розмір сплачених страхових внесків.

Нормами статті 106 Закону №1058-IV передбачена відповідальність страхувальників, зокрема за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків.

Надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів визначає Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VІ (далі - Закон №345-VІ).

Дія цього Закону, згідно зі статтею 1 поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно зі статтею 8 Закону №345-VІ передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналогічні гарантії закріплені у статті 28 Закону №1058-IV.

Аналіз наведеної норми дає змогу дійти висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Саме такий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 26.06.2020 у справі справа №205/8712/16-а.

Статтею 13 Закону № 1788-XII передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування":

чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;

жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року;

Відповідно до статті 14 Закону № 1788-XII працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», знижується на 1 рік.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Згідно з пунктом 10 цього Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N637.

Відповідно до пункту 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461. До цього Списку відносяться «Гірничі роботи», визначені розділом І (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд) та посади працівників, що зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 30.09.2019 у справі № 316/1392/16-а, від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16) /п.14/, від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 20.03.2019 у справі № 688/947/17, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Законодавством не передбачена відповідальність застрахованої особи - найманого працівника за невиконання страхувальником - роботодавцем обов`язку сплати страхових внесків.

При цьому, найманий працівник не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії особи періодів її роботи на такому підприємстві.

Позбавлення працівника соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на підприємстві внаслідок невиконання підприємством обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України є неприпустимим та суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Суд звертає увагу, що у випадку невиконання страхувальником обов`язку щодо сплати єдиного внеску, в тому числі порушення строків його сплати, законодавством передбачає відповідальність страхувальника, шляхом сплати недоїмки, штрафу та пені на вимогу органу доходів і зборів, встановлюючи можливість виконання такої вимоги як виконавчого документа державною виконавчою службою та наділяючи орган доходів і зборів правом звернення до суду з позовом про стягнення такої недоїмки.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 01.0.2021 у справі № 423/757/17 та від 31.03.2021 у справі № 242/5696/16-а, за умови підтвердження пільгового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.

Відповідно до довідки відокремленого підрозділу шахти «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» від 30.06.2021 №4/1-15/910 та інформації про нарахування і сплату єдиного соціального внеску по вказаному підприємству за період роботи 01.07.2019 по 31.12.2020 на заробітну плату позивача нараховувався та сплачувався єдиний соціальний внесок.

Згідно з відомостями трудової книжки ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , виданої 05.03.2001, у період з 25.01.2019 по 22.01.2021 позивач працював гірником з ремонту гірничих виробок п`ятого розряду, з повним робочим днем під землею, яка включена до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1951 № 461.

На роботу за даною професією позивача переведено з 25.01.2019 на підставі наказу від 24.01.2019 №10-к.

Період роботи гірником з ремонту гірничих виробок п`ятого розряду, з повним робочим днем під землею з 25.10.2019 до 01.07.2019 пенсійним органом зараховано ОСОБА_1 до пільгового стажу. Натомість період роботи з 01.07.2019 по 31.12.2020 на тій самій роботі відповідачем не зараховано до пільгового стажу з підстав несплати страхувальником єдиного соціального внеску.

Вказане свідчить, що фактично єдиною підставою для відмови у зарахуванні позивачу до страхового стажу та пільгового стажу за період з 01.07.2019 по 31.12.2020 стала несплата страхувальником єдиного соціального внеску.

Таким чином, внаслідок невиконання ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Суд звертає увагу, що відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не є підставою для незарахування позивачу ані до страхового (загального) ані до пільгового стажу періодів роботи в ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» через несплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Оцінюючи надані документи в їх сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов висновку, що позивач довів, що у період з 01.07.2019 по 31.12.2020 працював повний робочий день за професією, котра передбачена як робота зі шкідливими та важкими умовами праці за Списком №1. Тому такий період роботи відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1.

Період з 01.07.2019 по 31.12.2020 становить 1 рік 06 місяців страхового та пільгового стажу.

Ураховуючи викладе, дії відповідача щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком №1 періоду роботи у відокремленому підрозділі шахті «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.07.2019 по 31.12.2020 є протиправними.

Друга позовна вимога є похідною від першої позовної вимоги.

Тому позовна вимога щодо зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком №1 ОСОБА_1 період роботи з 01.07.2019 по 31.12.2020 у відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» також підлягає до задоволення.

Стосовно позовних вимог про оскарження дій ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону №345-VІ з 17.03.2021 (дата призначення пенсії по інвалідності в зв`язку з професійним захворюванням), суд зазначає таке.

Згідно до наданих відповідачем пояснень, страховий стаж позивача, обчислений по 30.06.2019, становить 17 років 09 місяців 29 день, з них 13 років 08 місяці 04 дні пільгового (підземного) стажу та 3 місяці 09 днів - навчання за фахом.

Ураховуючи висновки суду про необхідність зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати до загального та пільгового (спеціального) страховою стажу за Списком №1 ОСОБА_1 період роботи з 01.07.2019 по 31.12.2020 у ВП шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля», у ОСОБА_1 наявний трудовий стаж на підземних роботах, передбачених Списком №1 більше 15 років.

Суд звертає увагу, що нормами чинного законодавства визначено, що право на перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VІ мають особи, яким призначено пенсію за віком.

Судом встановлено, що на час звернення позивача до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про перерахунок пенсії позивачу призначена пенсія по інвалідності.

При цьому, на час звернення ОСОБА_1 до відповідача з вищезгаданою заявою про перерахунок пенсії він не досяг пенсійного віку для призначення пенсії за віком, в тому числі і на пільгових умовах на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та не набув спеціального стажу роботи (25 років або 20 років) для призначення пенсії за віком на підставі статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Вказане свідчить про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до статті 8 Закону №345-VІ.

Тому у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови позивачу у перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 17.03.2021 та зобов`язання відповідача перерахувати з 17.03.2021 ОСОБА_1 пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити виплату, з врахуванням раніше виплаченої пенсії слід відмовити повністю.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню пропорційно до задоволених позовних вимог понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком №1 періоду роботи у відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.07.2019 по 31.12.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком №1 період роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.07.2019 по 31.12.2020.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн судових витрат у вигляді судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.П. Хома