
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/13064/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Стецишин П.Д.,
з участю представника позивача Цимбора Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про визнання протиправною та скасування постанови,
в с т а н о в и в:
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі-позивач, ГУ ПФУ у Львівській області) звернулося до суду з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (далі - ВДВС УЗПВР у Львівській області, відповідач), в якому просить скасувати постанову від 13.07.2021 ВП №63999781 про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ГУ ПФУ у Львівській області вжило всіх залежних від нього заходів, спрямованих на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №380/5468/20, та здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Виплата доплати пенсії стягувачу за період з 01.04.2014 по 31.08.2019 у сумі 12 156 грн 30 к відбудеться після виділення коштів з Державного бюджету. Зазначені обставини були відомі відповідачу на час винесення спірної постанови. Вважає, що у ВДВС УЗПВР у Львівській області були відсутні правові підстави для винесення постанови про накладення штрафу, оскільки відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлю проведення відповідних виплат, тому постанова про накладення штрафу є безпідставною та такою, що підлягає скасуванню. Вказані доводи позивач також обґрунтовує правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 20.05.2021 у справі №42/5465/19 та від 13.06.2018 №757/29541/14-а.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вказав, що оскільки позивачем в добровільному порядку не виконано в повному обсязі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №380/5468/20, то накладення штрафу за не виконання рішення суду на підставі спірної постанови є таким, що відповідає вимогам чинного законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою від 09.08.2021 позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), була залишена без руху, позивачу надавався строк для усунення недоліків. Вимоги ухвали позивачем виконано.
Ухвалою від 11.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідачем 13.08.2021 (вх. № 8911ел.) подано відзив на позовну заяву, разом з яким долучено матеріали виконавчого провадження ВП№63999781.
Відповідачем 16.08.2021 (вх. № 8961ел.) подано відзив на позовну заяву та клопотання про заміну первісного відповідача.
Ухвалою від 16.09.2021 судом допущено заміну первісного відповідача з Управління примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (код ЄДРПУ43317547) на Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (код ЄДРПУ43317547).
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Постановою державного виконавця ВДВС УЗПВР у Львівській області Литвиненко Х.А. від 29.12.2020 відкрито виконавче провадження №63999781 з примусового виконання виконавчого листа №380/5468/20, виданого 12.11.2020 Львівським окружним адміністративним судом про зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2014 згідно довідки № 91-11255 від 19.01.2016 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за посадою начальника Ягоднинського ПРЗ УВС Магаданського облвиконкому за нормами, чинними на 01.04.2012 та здійснити виплату перерахованої з 01.04.2014 по 13.08.2019 пенсії з урахуванням виплачених сум.
ВДВС УЗПВР у Львівській області направлено ГУ ПФУ у Львівській області письмову вимогу від 20.01.2021 №1406 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 у справі № 1.380.2019.006546, про що проінформувати державного виконавця протягом десяти робочих днів з дня отримання вимоги.
Окрім того, відповідачем направлено на адресу ГУ ПФУ у Львівській області попередження про накладення штрафу від 22.06.2021 №15179 з повторною вимогою про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 у справі № 1.380.2019.006546, про що проінформувати державного виконавця протягом десяти робочих днів з дня отримання вимоги та надати копію витягу з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Постановою державного виконавця ВДВС УЗПВР у Львівській області Литвиненко Х.А. від 13.07.2021 у зв`язку з невиконанням без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 5100 гривень ВП №63999781 та зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом десяти робочих днів.
ГУ ПФУ у Львівській області листом від 13.07.2021 №1300-5308-8/62625 повідомило відповідача про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 у справі № 1.380.2019.006546 у зв`язку із проведеним перерахунком пенсії ОСОБА_1 .
Зазначено, що доплата по рішенню суду за період з 01.04.2014 по 31.08.2019 у сумі 12 156 грн 30 к. буде виплачена ОСОБА_1 після виділення коштів з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного боржник просив винести постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Разом із вказаним листом долучено розрахунок пенсії ОСОБА_1
ГУ ПФУ у Львівській області листом від 22.07.2021 №1300-5308-8/65571 повторно повідомило відповідача про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 у справі № 1.380.2019.006546, на підтвердження чого долучило довідку про перерахунок та розрахунок пенсії ОСОБА_1 .
Вказана відповідь є тотожною за замістом до листа ГУ ПФУ у Львівській області від 13.07.2021 №1300-5308-8/62625 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 у справі №1.380.2019.006546.
Постановою державного виконавця ВДВС УЗПВР у Львівській області Литвиненко Х.А. від 13.07.2021 ВП№63999781 про накладення штрафу на позивача - боржника у виконавчому провадженні №63999781, накладено штраф у розмірі 5 100 грн в порядку, передбаченому ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження».
Вказана постанова є предметом оскарження.
При вирішенні справи суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини п`ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентуються Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VІІІ (далі за текстом - Закон №1404-VІІІ).
Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною 1 статті 18 Закону №1404-VІІІ виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (пункт 1 частини 2 статті 18 Закону №1404-VІІІ).
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (частина 4 статті 18 Закону №1404-VІІІ).
Згідно з пунктом 16 частини 3 статті 18 Закону №1404-VІІІ виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно статті 63 Закону №1404-VІІІ за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Згідно з частиною статті 75 Закону №1404 у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З аналізу вказаних норм вбачається, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов`язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов`язання.
Застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
При цьому, умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Отже, постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Саме такі правові висновки викладені Верховним Судом в постановах від 10.09.2019 у справі №0840/3476/18, від 19.09.2019 у справі №686/22631/17 та від 07.11.2019 у справі №420/70/19 та відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) враховано судом при розгляді цієї справи.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до статті 8 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Судом встановлено, що підставою для винесення спірної постанови стало невиконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №380/5468/20 в частині виплати ОСОБА_1 грошових коштів.
Разом з тим, причиною невиплати таких коштів стала відсутність відповідного фінансового забезпечення.
Так, відповідно до листа Пенсійного Фонду України від 25.06.2021 №2800-04-5/30473, адресованого Міністерству соціальної політики України, в органах Пенсійного фонду України станом на 24.06.2021 обліковується 57,1 тис. рішень суду, які набрали законної сили, виконання яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, виданих або ухвалених після набрання чинності Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких належить виплатити 5 млрд грн.
У зв`язку із численними зверненнями щодо невідкладного погашення заборгованості на виконання рішень судів, Пенсійний Фонд України просить Міністерство соціальної політики України порушити питання про збільшення асигнувань з державного бюджету (бюджетна програма за КПКВК 2506080 «Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду») на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у 2021 році та повторно ініціювати відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми «Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Вказане дає підстави стверджувати про відсутність у позивача реальної фінансової можливості виконати судове рішення в повному обсязі, оскільки виділені з Державного бюджету кошти для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у 2021 році не забезпечують таку потребу Пенсійного Фонду України у повному обсязі.
Натомість суд звертає увагу, що позивачем добровільно виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №380/5468/20 в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
На переконання суду, невиконання судового рішення ГУ ПФУ у Львівській області в частині виплати нарахованих стягувачу грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №380/5468/20 не виконано з поважних підстав, оскільки грошові кошти у вигляді нарахованої суми пенсії, яка належить стягувачу у виконавчому провадженні ВП№63999781, не знаходяться на його рахунках.
Повне виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного асигнування з Державного бюджету.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач вказані вимоги щодо обов`язку довести правомірність свого рішення не виконав.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи оскаржену постанову відповідача на відповідність критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, суд дійшов висновку, що постанова про накладення штрафу прийнята без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів та Закону №1404-VII, тому таку слід визнати протиправною та скасувати, задовольнивши позов повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ВДВС УЗПВР у Львівській області понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 2 270 грн, сплаченого за квитанцією №2485 від 30.07.2021.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (пл. Шашкевича, буд. 1, м. Львів, 79000, код ЄДРПОУ 43317547) про визнання протиправною та скасування постанови, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерств юстиції України (м. Львів) Литвиненко Х.А. про накладення штрафу від 13.07.2021 ВП№63999781.
Стягнути з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (пл. Шашкевича, буд. 1, м. Львів, 79000, код ЄДРПОУ 43317547) за рахунок бюджетних асигнувань в користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома