Рішення № 99003729, 13.08.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2021
Номер справи
160/9863/21
Номер документу
99003729
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2021 року Справа № 160/9863/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коренева А.О.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду Україні Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду Україні Дніпропетровської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільговий умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах незалежно від віку, згідно з ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи: з 01.02.2009 р. по 30.03.2009 р. на посаді гірника очисного забою дільниці МДР з повним робочим днем під землею на підприємстві Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма-Ком», з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р., з 01.12.2007 р. по 21.02.2008 р., з 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р. на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем в підземних умовах на приватному підприємсті «Світекс», зарахувати період його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 10.07.2015 р. по 21.09.2015 р„ з 07.10.2015 р. по 20.01.2016 р. з 31.01.2016 р. по 18.03.2016 р., з 26.03.2016 р. по 30.03.2016 р., з 03.04.2016 р. по 06.07.2016 р. - один місяць служби за три до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та починаючи з 14.01.2021 року призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах незалежно від віку згідно з ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позовної заяви зазначається, що позивач 14.01.2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та відповідним пакетом документів, проте листом від 01.02.2021р. за №0400-010303-8/13938 відповідач безпідставно відмовив позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", посилаючись на те, що станом на дату звернення його загальний стаж склав 31 рік 04 місяці 22 дні, з яких стаж за списком № 1 склав 13 років 06 місяців 25 днів, з них на посадах, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах - 03 роки 02 місяці 15 днів; на провідних посадах - 10 років 01 місяць 17 днів, навчання за фахом - 0 років 02 місяці 23 дні, а отже останній не має права на пенсію за віком на пільгових умовах. При цьому, позивачем зазначається, що відповідачем протиправно не було зараховано до його пільгового стажу роботи періоди: з 01.02.2009 р. по 30.03.2009 р. на посаді гірника очисного забою дільниці МДР з повним робочим днем під землею на підприємстві Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма-Ком», з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р., з 01.12.2007 р. по 21.02.2008 р., з 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р. на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем в підземних умовах на приватному підприємсті «Світекс». Однак, на думку позивача, оскільки він має відповідні записи щодо спірних періодів роботи у трудовій книжці, яка є основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує його стаж роботи, то вказані записи є належним та допустимим доказом підтвердження його трудового стажу. При цьому, позивач також зауважує, що ним, окрім іншого, були надані відповідні довідки про підтвердження пільгового трудового стажу за вищевказані періоди роботи з 01.02.2009 р. по 30.03.2009 р., з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р., з 01.12.2007 р. по 21.02.2008 р., з 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р. Крім того, позивач зазначає, що відповідачем також протиправно не було зараховано до його страхового стажу період безпосередньої участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції з 10.07.2015 р. по 21.09.2015 р„ з 07.10.2015 р. по 20.01.2016 р. з 31.01.2016 р. по 18.03.2016 р., з 26.03.2016 р. по 30.03.2016 р., з 03.04.2016 р. по 06.07.2016 р. з розрахунку один місяць служби за три місяці служби, , не зважаючи на надання позивачем всіх необхідних для цього документів. Таким чином, на думку позивача, його пільговий трудовий стаж у період з з 01.02.2009 р. по 30.03.2009 р., з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р., з 01.12.2007 р. по 21.02.2008 р., з 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р.та період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 10.07.2015 р. по 21.09.2015 р„ з 07.10.2015 р. по 20.01.2016 р. з 31.01.2016 р. по 18.03.2016 р., з 26.03.2016 р. по 30.03.2016 р., з 03.04.2016 р. по 06.07.2016 р. в повному обсязі підтверджується відповідними документами, а, отже, він має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 червня 2021 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №160/9863/21, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Також вказаною ухвалою суду витребувано у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

15 липня 2021 року до канцелярії суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що 08.01.2020, 11.09.2020 та 14.01.2021 ОСОБА_1 звертався до Головного управління з заявами про призначення пенсії за віком., проте Головне управління листами від 28.04.2020 № 6391-6276/Х-03/8-0400/20, від 21.09.2020 №0400-0316-8/84103 та від 01.02.2021 30400-010303-8/13936 повідомляло заявника про відмову в призначенні пенсії. Так, в дублікатах трудових книжок позивача серії НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 та НОМЕР_5 відсутні відомості щодо віднесення посад до списків, найменування списків, їх розділ, підрозділ, пункт, проведення атестації робочих місць. Для підтвердження пільгового характеру виконуваних робіт, позивачем надані уточнюючі довідки: № 542 від 19.12.2019, видана ВСП "Шахтоуправління Дніпровське" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", № 541 від 26.12.2019, видана ВСП "Шахтоуправління Павлоградське" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", № 28 від 08.01.2020, №42 від 14.01.2021 та № 108 від 19.12.2019, видані ВСП "Шахтоуправління Тернівське" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", № 2056 від 18.12.2019 та №830 від 18.03.2020, видані ВСП "Шахтоуправління ім. Героїв Космосу" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", № 236 від 26.02.2019, видана Восьмим воєнізованим гірничорятувальним загоном, № 60/11-18 від 05.11.2018 видана ПП "Світекс", № 55 від 21.02.2019, видана ТОВ "Сігма-Ком", №64, №65 від 16.01.2020, видані Учбово-курсовим комбінатом ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля". На підставі вищезазначених документів періоди роботи позивача на посадах, віднесених до Списку №1 були зараховані до пільгового стажу, за виключенням періодів роботи в ПП "Світекс" з 01.09.2007 по 01.10.2007, з 01.12.2007 по 21.02.2008, з 01.03.2008 по 01.04.2008 та в ТОВ "Сігма-Ком" з 01.02.2009 по 30.03.2009. Згідно довідки № 60/11-18 від 05.11.2018, виданої ПП "Світекс" та № 55 від 21.02.2019 виданої ТОВ "Сігма-Ком", ОСОБА_1 працював повний робочий день на підземних дільницях прохідницьких та монтажно-демонтажних робіт м. Павлоград (роботи в підземних умовах шахт ВСП ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", в т.ч. шахта Західно-Донбаська), проте довідки, що підтверджують спуски в шахти не надані, що унеможливлює зарахування вищезазначених періодів роботи до пільгового стажу. Щодо зарахування до пільгового стажу роботи період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції - один місяць служби за три, відповідач зазначає, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_6 від 10.03.2016 року. Відповідно до довідки Павлоградського об`єднаного міського військового комісаріату від 11.07.2016 №4/540 ОСОБА_1 проходив військову службу під час часткової мобілізації на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 року № 15/2015 "Про часткову мобілізацію" у період з 08.05.2015 по 07.07.2016. Відповідно до довідки Військової частини 3052 №861 від 07.07.2016, та Павлоградського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки №7/46 від 02.10.2020 протягом періоду з 10.07.2015 по 21.09.2015, з 07.10.2015 по 20.01.2016, з 31.01.2016 по 18.03.2016, з 26.03.2016 по 30.03.2016, з 03.04.2016 по 06.07.2016 Позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції м. Маріуполь Донецької області. Так, період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 01.08.2015 по 21.09.2015, з 07.10.2015 по 20.01.2016, з 31.01.2016 по 18.03.2016, з 26.03.2016 по 30.03.2016, з 03.04.2016 по 06.07.2016, зараховано Позивачу до загального та пільгового стажу роботи згідно статті 114 Закону №1058 в одинарному розмірі, а період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 10.07.2015 по 31.07.2015 не зараховано до пільгового стажу Позивача, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) відсутня інформація про нарахування заробітної плати (грошового забезпечення) та сплату внесків за період з з червня по грудень 2015 року. Довідка № 94 від 29.07.2016 про заробітну плату (грошове забезпечення), що видана Військовою частиною 3052 не містить інформацію про нараховане грошове забезпечення за липень 2015 року, що унеможливлює зарахування періоду безпосередньої участі Позивача в антитерористичній операції з 10.07.2015 по 31.07.2015 до пільгового стажу. Таким чином, згідно розрахунку стажу (Форма PC-право) загальний стаж роботи ОСОБА_1 на 30.11.2020 з урахуванням додаткових років за Списком №1 складає 31 рік 4 місяця 22 дня, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком №1 - 13 років 6 місяців 25 днів, що недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст. 114 Закону №1058.

Крім того, 15 липня 2021р. на виконання вимог ухвали суду від 16 червня 2021 року представником відповідача до суду надано копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 08.01.2020 року та 11.09.2020 року, ОСОБА_1 звертався до відділу обслуговування громадян у м. Тернівка (сервісний центр) з заявами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

До вказаних заяв позивачем надавався пакет документів на підтвердження загального трудового і страхового стажу.

За результатами розгляду заяв ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області листами №19397-8082/Х-03/8-0400/20 від 01.10.2020р. та №0400-0319-8/84103 від 21.09.2020р. відмовив позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", посилаючись на те, що періоди роботи позивача з 01.02.2009 р. по 30.03.2009 р. на посаді гірника очисного забою дільниці МДР з повним робочим днем під землею на підприємстві Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма-Ком», з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р., з 01.12.2007 р. по 21.02.2008 р., з 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р. на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем в підземних умовах на приватному підприємсті «Світекс», зарахувати до пільгового стажу неможливо, оскільки відсутні довідки про спуски в шахтах, де він працював. Крім того, до заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 надано довідку № 4/540 від 11.07.2020 року видану Павлоградським об`єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, згідно якої він з 08.05.2015р. по 07.07.2016р. проходив військову службу у Збройних силах України при частковій мобілізації та довідку № 861 від 07.07.2016 року про безпосередню участь в антитерористичній операції. В реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов"язкового державного соціального страхування містяться відомості про нараховану позивачевы заробітну плату з 01.06.2016 року по 07.07.2016 року, отже цей період зарахований йому до страхового та пільгового стажу роботи за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Довідка № 94 від 29.07.2016 року, яка підтверджує сплату суми страхових внесків служби в період мобілізації з 08.05.2015р. по 07.07.2016р., не може бути врахована, оскільки не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (пункт 2.1 Розділу II), тому період з 08.05.2015р. по 31.05.2016р. неможливо зарахувати позивачеві до страхового та пільгового стажу роботи. Отже пільговий стаж за ст. 114 Закону з урахуванням кратності складає - 15 років 9 місяців 14 днів, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах. Загальний стаж роботи позивача складає 17 років 3 місяці 04 дні. Враховуючи зазначене, позивачеві відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах згідно ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Вподальшому, 14.01.2021р. ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян у м. Тернівка (сервісний центр) з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

До вказаної заяви позивачем надано пакет документів на підтвердження загального трудового і страхового стажу.

За результатами розгляду заяв ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області листом №0400-010303-8/13938 від 01.02.2021р. відмовив позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", посилаючись на те, що оскільки в наданих ним дублікатах трудових книжок дати заповнення не співпадають з датами перших записів, то пільгові довідки, підтверджуючі стаж, були відправлені до відділу контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України для проведення перевірки.За результатами перевірки було складено акти. Враховуючи пільгові довідки, акти перевірок, документи, підтверджуть службу позивача в період мобілізації, було відкориговано страховий та пільговий стаж. Станом на дату звернення загальний стаж ОСОБА_1 складає 31 рік 04 місяці 22 дні, стаж за списком № 1 складає 13 років 06 місяців 25 днів, з них на посадах, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах - 03 роки 02 місяці 15 днів; на провідних посадах - 10 років 0 місяць 17 днів, навчання за фахом - 0 років 02 місяці 23 дні. Таким чином, для права на пенсію за віком на пільгових умовах останній не має права.

Незгода позивача з відмовою відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" зумовила звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно із преамбулою Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Так, до підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень (позиція 1.1а).

Відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Згідно з приписами статті 62 Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-XII (далі - Закон №1788) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок №637).

Відповідно до п.1, п.2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з абз.1 п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

При цьому, пунктами 20-22 Порядку №637 визначено особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Так, пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Зі змісту зазначених норм слідує, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.

Водночас, підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії показаннями свідків Порядком №637 не передбачено.

Таким чином, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Так, у разі якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі №439/1148/17.

Судом встановлено та відповідачем не заперечується у власному відзиві на позовну заяву та листах №19397-8082/Х-03/8-0400/20 від 01.10.2020р. та №0400-0319-8/84103 від 21.09.2020р. щодо спірних періодів роботи позивача, відповідно до яких ОСОБА_1 працював:

- у ПП "Світекс" з 01.09.2007р. по 01.10.2007р., з 01.12.2007р. по 21.02.2008р., з 01.03.2008р. по 01.04.2008р. - підземним гірником очисного забою з повним робочим днем в шахтів (виконував роботи в підземних умовах шахт ВСП ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля");

- у ТОВ "Сігма-Ком: 01.02.2009 прийнятий гірником очисного забою дільниці МДР з повним робочим днем в шахті (наказ №09/к 02001 від 01.02.2009 р.) - 30.03.2009 звільнений у зв`язку з закінченням робіт згідно ст. 36 п. 2 КЗпП України (наказ №09/к-03030 від 30.03.2009 р.).

Крім того, позивачем як до пенсійного органу, так і суду надано копії довідок № 55 від 21.02.2019 р. та № 60/11-18 від 05.11.2018 р., які уточнюють особливий характер роботи та умов праці ОСОБА_1 у спірні періоди роботи.

Так, відповідно до довідки № 55 від 21.02.2019 р., яка видана ПП«Світекс», ОСОБА_1 працював повний робочий день на (в) Приватному підприємстві «Світекс» на підземній дільниці прохідницьких та монтажно-демонтажних робіт у м. Павлоград (виконання робіт в підземних умовах шахт ВСП ПАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ») і за період з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р. (трудова угода від 01.09.2007), з 01.12.2007 р. по 21.02.2008 р., (трудова угода від 01.12.2007, 01.01.2008, 01.02.2008), з 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р. (трудова угода від 01.03.2008) виконував в гірничому виробництві: гірничопрохідницькі та інші види робіт в цілях видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник очисного забою (КП 7111) з повним робочим днем в підземних умовах, що передбачена Списком №1 розділ 1 позиція 1.1а (підстава Постанова КМУ від 16 січня 2003 р. за №36).

Відповідно до довідки № 60/11-18 від 05.11.2018 р., яка видана ТОВ «Сігма-Ком», ОСОБА_1 дійсно працював в ТОВ «Сігма-Ком» з 01.02.2009 р. (пр. №09/к-02001від 01.02.2009) по 30.03.2009 р. (пр. №09/к-03030 від 30.03.2009) в якості гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті Західно-Донбаська, виконував в гірничому виробництві ведення гірничих та інших видів робіт з ціллю добування вугілля підземним шляхом. Дана професія дає право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1, розділ 1 позиція 1.1а. Дана професія атестована пр.№13-х-08 від 13 січня 2008 р.,№10/к-01001 від 01 січня 2010 р., №72/ОП від 14 листопада 2012 року.

При цьому, як вище було зазначено згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Так, до підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень (позиція 1.1а).

Крім того суд зауважує, що посилання відповідача в рішенні про відмову в призначенні пенсії на відсутність довідок про спуски в шахту, як на підставу для відмови в зарахуванні спірних періодів роботи до пільгового стажу, є незмістовним та безпідставним, оскільки діючим пенсійним законодавством не передбачено такої умови для зараховування до пільгового стажу періодів роботи, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Зважаючи на те, що дослідженими судом записами , здійсненими в дублікатах трудових книжок позивача та довідок № 55 від 21.02.2019 р. та № 60/11-18 від 05.11.2018 р., які уточнюють особливий характер роботи та умов праці ОСОБА_1 у спірні періоди роботи, суд доходить висновку, що відмова відповідача в частині не зарахування позивачеві до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди його роботи: з 01.02.2009 р. по 30.03.2009 р. на посаді гірника очисного забою дільниці МДР з повним робочим днем під землею на підприємстві Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма-Ком», з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р., з 01.12.2007 р. по 21.02.2008 р., з 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р. на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем в підземних умовах на приватному підприємсті «Світекс», викладена у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, оформленому листом від 01.02.2021р. за №0400-010303-8/13938, є протиправною.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення позивачеві пенсії на пільгових умовах незалежно від віку, згідно з ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 10.07.2015 р. по 21.09.2015 р„ з 07.10.2015 р. по 20.01.2016 р. з 31.01.2016 р. по 18.03.2016 р., з 26.03.2016 р. по 30.03.2016 р., з 03.04.2016 р. по 06.07.2016 р. - один місяць служби за три до стажу, суд зазначає наступне.

Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).

Відповідно до пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону №1788-ХІІ передбачено, що пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

За правилами приписів пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 (далі - Положення № 530), час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Наведена правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 05.06.2018 року у справі №348/347/17 (адміністративне провадження №К/9901/38547/18).

У справі, яка розглядається судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_6 від 10.03.2016 року.

Відповідно до довідки Військової частини 3052 №861 від 07.07.2016, та Павлоградського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки №7/46 від 02.10.2020 протягом періоду з 10.07.2015 по 21.09.2015, з 07.10.2015 по 20.01.2016, з 31.01.2016 по 18.03.2016, з 26.03.2016 по 30.03.2016, з 03.04.2016 по 06.07.2016 позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції м. Маріуполь Донецької області.

За таких обставин, на думку суду, наявні правові підстави для зарахування відповідачем саме до страхового стажу позивача періоду його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 10.07.2015 р. по 21.09.2015 р„ з 07.10.2015 р. по 20.01.2016 р. з 31.01.2016 р. по 18.03.2016 р., з 26.03.2016 р. по 30.03.2016 р., з 03.04.2016 р. по 06.07.2016 р. у трикратному розмірі.

Таким чином, відмова відповідача, в частині зарахування до страхового стажу позивача періоду його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 10.07.2015 р. по 21.09.2015 р„ з 07.10.2015 р. по 20.01.2016 р. з 31.01.2016 р. по 18.03.2016 р., з 26.03.2016 р. по 30.03.2016 р., з 03.04.2016 р. по 06.07.2016 р. у трикратному розмірі у трикратному розмірі, викладена у листі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 01.02.2021р. за №0400-010303-8/13938, є також протиправною.

При цьому, суд зауважує, що права позивача у даному випадку порушено саме вищевказаним протиправним рішенням відповідача про відмову у зарахуванні позивачеві до пільгового стажу вищеозначених спірних періодів його роботи й служби та у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а не діями відповідача з цього приводу, як помилково вказує позивач, тому суд, керуючись приписами частини 2 статті 9 КАС України, якими передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, доходить висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог та визнання протиправними рішень Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періодів його роботи з 01.02.2009 р. по 30.03.2009 р. на посаді гірника очисного забою дільниці МДР з повним робочим днем під землею на підприємстві Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма-Ком», з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р., з 01.12.2007 р. по 21.02.2008 р., з 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р. на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем в підземних умовах на приватному підприємсті «Світекс», а також періоду його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 10.07.2015 р. по 21.09.2015 р„ з 07.10.2015 р. по 20.01.2016 р. з 31.01.2016 р. по 18.03.2016 р., з 26.03.2016 р. по 30.03.2016 р., з 03.04.2016 р. по 06.07.2016 р. в трикратному розмірі, та у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оформлених листом від 01.02.2021р. за №0400-010303-8/13938, та його скасування, оскільки саме такий спосіб захисту порушених прав позивача є належним та ефективним

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зважаючи на встановлення судом протиправності відмови відповідача зарахувати позивачеві до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періодів його роботи з 01.02.2009 р. по 30.03.2009 р. на посаді гірника очисного забою дільниці МДР з повним робочим днем під землею на підприємстві Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма-Ком», з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р., з 01.12.2007 р. по 21.02.2008 р., з 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р. на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем в підземних умовах на приватному підприємсті «Світекс», а також періоду його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 10.07.2015 р. по 21.09.2015 р„ з 07.10.2015 р. по 20.01.2016 р. з 31.01.2016 р. по 18.03.2016 р., з 26.03.2016 р. по 30.03.2016 р., з 03.04.2016 р. по 06.07.2016 р. в трикратному розмірі, суд, з метою відновлення вказаного порушеного права позивача доходить висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди його роботи й служби та про задоволення позовних вимог в цій частині.

Разом з тим, суд не знаходить підстав для задоволення іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відносно зобов`язання відповідача призначити позивачеві пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - з 14 січня 2021 року, з огляду на таке.

Так, у рішеннях у справах "Клас та інші проти Німеччини", "Фадєєва проти Росії", "Єрузалем проти Австрії" Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Згідно з положеннями Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № 11(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними ст.2 КАС України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Призначення, нарахування (перерахування) та виплата пенсії відносить до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України, а тому суд не може втручатися в його дискреційні повноваження щодо розрахунку стажу та призначення пенсії.

Як зазначалося вище, частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Зважаючи на наведене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 14.01.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та прийняти рішення згідно з вимогами законодавства.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір» з відповідача судові витрати у відповідності до статті 139 КАС України не стягуються.

Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

У зв`язку з перебуванням судді Коренева А.О. у щорічній відпустці повний текст судового рішення складений - 13.08.21 року.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 77, 78, 90, 139, 241, 245, 246, 250, 263, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періодів його роботи з 01.02.2009 р. по 30.03.2009 р. на посаді гірника очисного забою дільниці МДР з повним робочим днем під землею на підприємстві Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма-Ком», з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р., з 01.12.2007 р. по 21.02.2008 р., з 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р. на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем в підземних умовах на приватному підприємсті «Світекс», а також періоду його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 10.07.2015 р. по 21.09.2015 р„ з 07.10.2015 р. по 20.01.2016 р. з 31.01.2016 р. по 18.03.2016 р., з 26.03.2016 р. по 30.03.2016 р., з 03.04.2016 р. по 06.07.2016 р. в трикратному розмірі та у призначенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 )пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оформлену листом від 01.02.2021р. за №0400-010303-8/13938.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди його роботи з 01.02.2009 р. по 30.03.2009 р. на посаді гірника очисного забою дільниці МДР з повним робочим днем під землею на підприємстві Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма-Ком», з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р., з 01.12.2007 р. по 21.02.2008 р., з 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р. на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем в підземних умовах на приватному підприємсті «Світекс».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 10.07.2015 р. по 21.09.2015 р„ з 07.10.2015 р. по 20.01.2016 р. з 31.01.2016 р. по 18.03.2016 р., з 26.03.2016 р. по 30.03.2016 р., з 03.04.2016 р. по 06.07.2016 р. в трикратному розмірі.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 14.01.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та прийняти рішення згідно з вимогами чинного законодавства.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.О. Коренев