
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
16 серпня 2021 р. Справа № 120/9234/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Жданкіна Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), Староміського відділу державної виконавчої служби у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), Староміського відділу державної виконавчої служби у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), в якому просить:
- зобов`язати Староміський відділ державної виконавчої служби у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) вчинити дії щодо зняття всіх наявних арештів та обтяжень з майна ОСОБА_1 , накладені в ході виконавчих проваджень №54583682, №5541506 та №59164025, а також вчинити дії щодо вилучення з Державного реєстру обтяжень рухомого майна даних про публічне обтяження, зареєстроване 29.08.2017 за №16436831 та вилучення з Єдиного реєстру боржників запису про ОСОБА_1 як боржника по ВП №54583682 та по ВП №5541506.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, встановлено, що позовна заява не відповідає таким вимогам, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Наведене узгоджується з повноваженнями суду при вирішенні справи. Зокрема, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Отже, для прийняття рішення про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії суд неодмінно повинен встановити факт його бездіяльності та констатувати її протиправний характер внаслідок порушення прав, свобод та інтересів позивача з боку відповідача-суб`єкта владних повноважень.
У рамках адміністративного судочинства:
дії - це певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні
суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - це певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;
рішення - це нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Так, згідно з прохальною частиною позовної заяви позивач просить суд зобов`язати Староміський відділ державної виконавчої служби у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) вчинити дії щодо зняття всіх наявних арештів та обтяжень з майна ОСОБА_1 , накладені в ході виконавчих проваджень №54583682, №5541506 та №59164025, а також вчинити дії щодо вилучення з Державного реєстру обтяжень рухомого майна даних про публічне обтяження, зареєстроване 29.08.2017 за №16436831 та вилучення з Єдиного реєстру боржників запису про ОСОБА_1 як боржника по ВП №54583682 та по ВП №5541506.
Однак, позовні вимоги не відповідають нормам положень ст. 5, 245 КАС України.
Ще більшої ваги такі недоліки набувають з огляду на положення ч. 2 ст. 9 КАС України, відповідно до яких суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відтак позивачу необхідно конкретизувати, яку саме бездіяльність (дії чи рішення) відповідача він вважає протиправною і такою, що порушує його права та законні інтереси, внаслідок яких він звертається з позовом до адміністративного суду та просить відповідачів вчинити певні дії.
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з визначенням, що міститься у п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України, суб`єкт владних повноважень до якого звернена вимога позивача, є відповідачем.
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивачем заявлено позовні вимоги лише до Староміського відділу державної виконавчої служби у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), проте жодних вимог до Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) прохальна частина позовної заяви не містить.
Також, згідно ч. 5 п. 5 ст. 160 КАС України визначено, що в позовні заяві зазначається, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
В контексті зазначених норм Закону слід зазначити, що з доданих до позовної заяви матеріалів вбачається, що з виконання постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 02.06.2017 по справі №127/6949/17 Староміським відділом державної виконавчої служби у місті Вінниці на протязі 2017 - 2019 років було відкрито три виконавчих провадження, а саме: №54583682, №55419506, №59164025. Разом з тим, відомостей на підтвердження факту відкриття виконавчого провадження №5541506 стороною позивача до позовної заяви не додано.
Відтак, зміст заявлених позовних вимог не в повній мірі відповідає обставинам, якими позивач їх обґрунтовує згідно доданих до позовної заяви документів.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Згідно положень частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою судовий збір сплачується в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2021 становить 2270,00 грн.
Згідно зі змістом заявлених позовних вимог, позивач звернувся до суду з 3 вимогами немайнового характеру, адже просить зобов`язати відповідача вчинити дії відносно трьох виконавчих проваджень. Таким чином, відповідачу за подання до суду даного позову слід сплатити судовий збір в сумі 6810,00 грн. (2270 * 3 =6810 грн.).
Разом з тим, представником відповідача до позовної заяви не додано доказів сплати судового збору, як і не повідомлено про підстави звільнення від його сплати.
Частинами 1 та 2 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків у спосіб:
- уточнення складу відповідачів;
- уточнення прохальної частини заявленого позову шляхом зазначення вірних номерів виконавчих проваджень;
- уточнення прохальної частини заявленого позову шляхом конкретизації, яку саме бездіяльність (дії чи рішення) відповідачів він вважає протиправною і такою, що порушує його права та законні інтереси, внаслідок яких він звертається з позовом до адміністративного суду та просить відповідачів вчинити певні дії;
- надання суду доказів сплати судового збору в розмірі 6810,00 грн. за наступними реквізитами: отримувач коштів: УК у м. Вінниці/отг м. Вінниця/22030101, ЄДРПОУ 37979858, Банк одержувач: Казначейство України (ЕАП), р/р UA028999980313181206084002856, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд, або надати документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що згідно абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Таким чином, відповідачу при усуненні виявлених недоліків зустрічного позову слід врахувати, що уточнення позовних вимог шляхом їх збільшення може мати наслідком збільшення розміру судового збору.
Керуючись ст. 160, 161, 169, 171, 172 КАС України, -
у х в а л и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), Староміського відділу державної виконавчої служби у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про зобов`язання вчинити дії, залишити без руху.
Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна