
Справа № 510/1331/20
Провадження № 2/510/265/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.08.21 р. Ренійський районний суд Одеської області
У складі: головуючого судді - Сорокіна К.В.,
при секретарі - Іванової Н.С.
За участю: представника позивача - Рошку А.К.
відповідачки - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Рені справу за позовом Одеського обласного центра зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
в с т а н в и в:
Представник відповідача звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 із вимогами про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 37001,41 грн. Свої вимоги представник позивача мотивує тим, що відповідачка в порушення ч.2 ст.36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» своєчасно не повідомила Ренійську районну філію Одеського обласного центру зайнятості про отримання грошового забезпечення прийомної матері і отримувала одночасно грошове забезпечення та допомогу по безробіттю.
Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі на підставі викладених у позовній заяві обставинах та наявних в матеріалах справи доказах. Відповідачка підписала заяву про надання статусу безробітного в якій зазначено, що вона не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, в тому числі не отримує грошового забезпечення прийомної матері.
Відповідачка не визнала позовні вимоги та пояснила, що вона підписала заяву про надання їй статусу безробітного не читаючи її. Спеціаліст, який приймав у неї документи спитав в неї чи займається вона підприємницькою діяльністю, чи є фермером, але про те, чи є вона прийомною матір`ю в неї не питали. На протязі року вона отримувала грошову допомогу як безробітна, запит до УСЗН Ренійської РДА було зроблено лише у 2020 р.
В ході розгляду справи судом були дослідженні наступні докази: положення про Одеський обласний центр зайнятості; наказ № 63 від 08.06.2018 р.; наказ № 241 від 06.07.2018 р.; заява ОСОБА_2 про надання статусу безробітної від 31.01.2019 р.; заява ОСОБА_2 про призначення виплати допомоги по безробіттю від 31.01.2019 р.; витяг із наказів про прийняття рішення по ОСОБА_2 (ПК № 152019013100006) від 15.06.2020 р.; персональна картка ОСОБА_2 , дата створення 31.01.2019 р.; заява ОСОБА_2 про поновлення статусу безробітної від 22.11.2019 р.; заява ОСОБА_2 про поновлення виплати допомоги по безробіттю від 22.11.2019 р.; витяг із наказів про прийняття рішення по ОСОБА_2 (ПК № 152019112200005) від 15.06.2020 р.; персональна картка ОСОБА_2 , дата створення 22.11.2019 р.; лист УСЗН Ренійської РДА від 19.05.2020 р.; акт № 14 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ЗУ «Про зайнятість населення» від 20.05.2020 р.; доповідна записка директора Ренійської районної філії Одеського обласного центру зайнятості Рошка А.К. від 21.05.2020 р.; бухгалтерська довідка № 47 від 25.05.2020 р.; бухгалтерська довідка № 48 від 25.05.2020 р.; накази № № 21,22 від 25.05.2020 р. про повернення коштів ОСОБА_2 ; лист - претензія до ОСОБА_2 від 27.05.2020 р; рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення; довідка Одеського обласного центру зайнятості від 22.06.2020 р. про наявність дебіторської заборгованості ОСОБА_2 ..
Дослідивши надані докази, судом було встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 звернулася до Ренійської районної філії Одеського обласного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітної особи та заявою про призначення виплати допомоги по безробіттю від 31.01.2019. У зв`язку з відсутністю підходящої роботи та згідно поданої заяви ОСОБА_2 , було надано статус безробітної особи (наказ від 31.01.2019 № НТ190131) з виплатою допомоги по безробіттю (наказ від 07.02.2019 №НТ19020. 31.01.2019 р.). ОСОБА_2 в заяві про надання статусу безробітного зазначила, що вона не є найманим працівником, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримує та не призначено, також підтвердила, що не отримує відповідно до законодавства грошове забезпечення, як батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу та прийомні батьки, також у заяві зазначено, що вона ознайомлена з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення. Наказом від 19.08.2019 №НТ190819 допомогу по безробіттю ОСОБА_2 було припинено у зв`язку з дворазовою відмовою від запропонованого проходження професійного навчання для безробітного, який вперше шукає роботу та не має професії (спеціальності) відповідно до пп.4 п.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення».
22.11.2019 р. ОСОБА_2 вдруге звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Ренійської районної філії Одеського обласного центру зайнятості із заявою про поновлення статусу безробітної особи та заявою про поновлення виплати допомоги по безробіттю від 22.11.2019 р. У заяві про поновлення статусу безробітного вона знов зазначила, що не є найманим працівником, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримує та не призначено, також підтвердила, що не отримує відповідно до законодавства грошове забезпечення, як батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу та прийомні батьки. Також в заяві від 22.11.2019 відповідачка засвідчила про свою обізнаність з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення.
При обміні інформацією з Управлінням соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації було виявлено, що безробітна ОСОБА_2 отримує інші доходи одночасно з допомогою по безробіттю. З відповіді Управління соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації від 13.05.2020 № 317 вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УСЗН Ренійської державної адміністрації та отримує грошове забезпечення прийомної матері з 05.09.2008 по 07.04.2022.
20.05.2020 по результатам перевірки Ренійською районною філією Одеського обласного центру зайнятості був складений акт №14 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, з висновками про те, що ОСОБА_2 в порушення ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» своєчасно не повідомила Ренійську районну філію Одеського обласного центру зайнятості про отримання грошового забезпечення прийомної матері і отримувала одночасно грошове забезпечення та допомогу по безробіттю.
25.05.2020 Ренійською районною філією Одеського обласного центру зайнятості був виданий наказ №21 щодо повернення коштів ОСОБА_2 отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг за період з 17.02.2019 по 18.08.2019 у сумі 28520 грн. 70 коп. та наказ №22 від 25.05.2020 про повернення коштів ОСОБА_2 за період з 07.12.2019 по 16.03.2020 в сумі 8480 грн. 71 коп., а всього 37001 грн.41 коп.
27.05.2020 позивачем на адресу відповідача було направлено лист-повідомлення №264/10/02, в якому запропоновано сплатити зазначену суму в добровільному порядку в строк 15 календарних днів з моменту отримання цієї претензії. Відповідачка лист отримала, але в добровільному порядку не перерахувала зазначену суму боргу в розмірі 37001трн. 41 коп. на розрахунковий рахунок позивача, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду із відповідним позовом.
Вивчивши матеріали справи та надані документи, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню, оскільки знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про зайнятість населення» статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ч. 2 цієї ж статті статус безробітного надається зазначеним у ч. 1 ст. 43 особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У ч. З ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зазначено, що допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в Державній службі зайнятості.
У п. 2 ч. 1 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення відносяться, зокрема, батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.
При обміні інформацією з Управлінням соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації було виявлено, що безробітна ОСОБА_2 отримує інші доходи одночасно з допомогою по безробіттю, а саме ОСОБА_2 перебуває на обліку в УСЗН Ренійської державної адміністрації та отримує грошове забезпечення прийомної матері з 05.09.2008 по 07.04.2022.
Відповідно п.2 ст. 36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» - застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п.4 ч.2 ст. 44 ЗУ «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні зобов`язані: інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону «встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг».
Частиною 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Відповідно до абзацу 6 ч. 1 ст. 34 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право стягувати відповідно до Закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Частиною 3 ст. 36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз. 3 п. 6 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним», затвердженого спільним Наказом Міністерства праці та соціальної політики України і ДПА України № 60/62 від 13/02/2009, «якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до п. 7 цього Порядку».
Верховний суд в постановах виклав свою позицію в аналогічних справах, так згідно з постановою Верховного суду від 26.09.2018 № 545/164/17-ц неповідомлення особою обставини, яка не дає право їй для визнання її безробітною, свідчить про невиконання нею своїх обов`язків та відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення.
У результаті приховування інформації про отримання доходу у вигляді грошового забезпечення прийомної матері, відповідачем було незаконно отримано матеріальне забезпечення - допомогу по безробіттю у сумі 37001 грн. 41 коп.. Суд не приймає до уваги доводи відповідачки про те, що при оформленні статусу безробітної їй не було роз`яснено, що вона не має право на отримання матеріального забезпечення по безробіттю у випадку отримання нею грошового забезпечення прийомної матері та те що, спеціалістом Ренійської районної філії Одеського обласного центру зайнятості не було опитано її з приводу того, що чи отримує вона грошове забезпечення як прийомна мати, оскільки, всі ці обставини викладені в заявах про надання (поновлення) статусу безробітного, які позивачка подавала до Ренійської районної філії Одеського обласного центру зайнятості. Крім того, відповідно до вимог ст. 44 ЗУ «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.У судовому засіданні позивачка підтвердила, що вона зверталась до Ренійської районної філії Одеського обласного центру зайнятості із заявами про надання (поновлення) статусу безробітного та підписувала їх.
Отже, суд вважає необхідним стягнути з відповідачки на користь позивача заборгованість з виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 37011,41 грн.
У відповідності із ст. 141 ЦПК України, суд також задовольняє вимоги позивача про стягнення з відповідача судового збору: 2102 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 133, 140, 141, 259, 263, 265 ЦПК України, ст.ст. 22, 34, 36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст.ст. 4, 43, 44 Закону України «Про зайнятість населення», -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Одеського обласного центра зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до бюджету Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (номер рахунку: UA928201720355409300700706397, отримувач: Одеський обласний центр зайнятості, код ЄДРПОУ отримувача: 03491435, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО банку 820172) заборгованість з виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 37001,41 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 , (РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Одеського обласного центра зайнятості суму понесених судових витрат у розмірі 2102 грн.00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя К.В. Сорокін