Рішення № 98992268, 10.08.2021, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
10.08.2021
Номер справи
310/4724/21
Номер документу
98992268
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 310/4724/21

2/310/1947/21

РІШЕННЯ

Іменем України

10 серпня 2021 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Мороки С.М.,

за участі секретаря судового засідання Олійник Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бердянську в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача, визнання незаконним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, визнання дій неправомірними,

В с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача, визнання незаконним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, визнання дій неправомірними.

В позові посилається на те, що він зареєстрований в квартирі АДРЕСА_1 . Був відкритий особовий рахунок НОМЕР_1 . Було встановлено газовий лічильник номер 4520098. З цього часу позивач належним чином користується послугами постачальника газу.

22.03.2021 року до дому позивача прийшли два представника (слюсар) АТ "Запоріжгаз" та виявили, факт нібито наявність несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Про що було складено акт про порушення №00916 від 22.03.2021 року.

ОСОБА_1 отримав від відповідача лист від 20.05.2021 року, з додатками. В якому було зазначено, що комісією було розглянуто вищевказаний акт про порушення, та був здійснений перерахунок (донарахування) об`ємів (обсягів) природного газу за період з 22.03.20 року по 21.03.2021 рік на суму 40567,17 гривня. Про що було складено акт-розрахунок не облікового (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості без дати, де зазначено що розрахунок було здійснено відповідно до вимог "Кодексу газорозподільних систем", затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.15 року розділ XI, глава 3, пункт 1. А також було складено та надіслано рахунок на оплату вартості не облікового (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу без дати.

З вказаною сумою заборгованості та порушенням позивач не згоден з наступних підстав.

Так, відповідачем не було доведено вчинення з боку позивача усіх складових цього правопорушення, зокрема наслідків (дії, що призвела до викривлення даних обліку природного газу та причинно-наслідкового зв`язку між втручанням в лічильник та діями позивача).

Акт експертизи не підтвердив факт втручання, пломби цілі.

Враховуючи вищенаведені обставини та те, що встановлене відповідачем втручання в роботу лічильника не спричинило викривлення облікованих даних газу, в той час, як викривлення даних обліку природного газу є обов`язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу, а також те, що відповідачем не було доведено втручання в роботу ЗВТ самим позивачем, в той час, як для доведення правомірності здійснених відповідачем донарахувань позивачу об`ємів природного газу необхідно довести наявність факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) з боку відповідача, та приймаючи до уваги те, що експертним дослідженням не встановлено обставин того, що було втручання в механізм та корпус ЗВТ, конструктивні елементи вихідного патрубка ЗВТ; не встановлено наявності сторонніх предметів всередині ЗВТ, зазначений акт визначає: «цілісність лічильного механізму та корпусу лічильника газу: пошкоджень корпусу лічильника газу не виявлено; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка, наявність сторонніх предметів всередині лічильника газу, механічні пошкодження та інше: сторонніх предметів всередині ЗВТ на виявлено; відсутні відомості у втручання в роботу лічильника газу наявним актам перевірки та/або відомостям про повірку та ремонт лічильника газу тощо, відомості про повірку та ремонт, а також планових втручань в роботу лічильника газу не надано», вбачається висновок, що комісією АТ «Запоріжгаз» не встановлено несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Для проведення розрахунку витрат (споживання) природного газу законодавець зазначив необхідні показники, а саме: граничні об`єми спожитого природного газу населенням; кількість газових приладів і пристроїв; період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення.

Як вбачається акт-розрахунок, без дати, жодного з цих даних не містить. Відповідач повинний був обґрунтувати та довести належними доказами застосування необхідних показників для розрахунку витрат (споживання) природного газу. Відсутність найменування та переліку газових приладів і пристроїв, періоду розрахунку, дати останнього контрольного зняття показань лічильника у розрахунку позбавляє нас можливості перевірити ці обставини, та суму боргу.

В акті про порушення зазначені прилади, однак не зрозуміло, чому не зазначена їх потужність, яка необхідна для розрахунку витрат газу.

Відповідно до "Кодексу газорозподільних систем", затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року розділу XI. Глава 4 п.1 У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

При складанні оскарженого акту покази не знімались, потужність не перевірялась та не фіксувалась, а отже розрахунок було здійснено з порушенням процедури.

Не зрозуміло чому розрахунок було здійснено за 12 місяців, а не за 6?

Акт про порушення на переконання позивача розглянутий неналежним складом комісії з розгляду актів про порушення, до якої мас входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Глава X Розділ 10 п.3 Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Серед членів комісії, яка складала акт, на переконання позивача відсутні інженери та техніки, а тому комісія не є вповноваженою для проведення експертизи. А отже висновок є незаконним та неправомірним, зроблений не у відповідності кодексу.

Відповідно до протоколу остання повірка проводилась в 2012 році, а акт про порушення було складено 22.03.2021 року, тобто з пропуском 8 річного строку на повірку.

Обов`язок щодо додержання споживачем строку періодичної повірки ЗВТ Кодексом ГРМ покладений на ПАТ «Запоріжгаз» як Оператора ГРМ.

Відповідно до п.11 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.

А згідно з п.3 розділу 8 глави X Кодексу ГРМ у разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об`єм спожитого природного газу по об`єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.

Відповідно до технічного паспорту лічильника газу побутового 0-4, його міжповірочний інтервал становить 8 років. Таким чином останній строк чергової періодичної повірки ЗВТ сплив в червні 2020 року. Тобто лічильник, вже працював понад встановленого йому строку. А отже, вся відповідальність після прострочення строку повірки покладається на оператора ГРМ.

Представник відповідача направив до суду заперечення щодо позовних вимог, в яких зазначив, що позов про зобов`язання АТ «Запоріжгаз» зробити перерахунок заборгованості за не облікований природний газ за період з 22.03.2020 року по 21.03.2021 року за адресою: АДРЕСА_2 по особовому рахунку № НОМЕР_1 не підлягає задоволенню з огляду на наступне:

На виконання вимог статті 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467- VI від 08.07.2010 р. (який був чинний до 01.10.2015 р.) з 01 липня 2015 р. здійснено відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу. З введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VІІІ (далі - Закон), яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.

З 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329Л/ІII (далі - Закон), яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.

У відповідності до пп. 33 п. 1 ст. 1 Закону ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.

У відповідності до пп. 35 п.1 ст. 1 Закону розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

За приписами пп. 17 п. 1 ст. 1 Закону оператор газорозподільної системи це - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). У відповідності до п. 2 ст. 37 Закону оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором.

Підпунктом 32 п.1 ст.1 Закону визначено, що Регулятор це - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

За пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону кодекс газорозподільних систем це - правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором.

За приписами статті 40 Закону розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 1 Закону визначено, що: споживач це - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37 цієї статті); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп. 23 цієї статті); суб`єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки І-ІМС, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп. 39 цієї статті).

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ЗО вересня 2015 року N 2494.

Згідно пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

З 01 липня 2015 року Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу

газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» серед, суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ).

У відповідності до рішення загальних зборів Товариства затвердженого протоколом Загальних зборів акціонерів ПАТ «Запоріжгаз» №20 від 10.04.2019 року прийнято рішення про перейменування Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (скорочена назва ПАТ «Запоріжгаз») у Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (скорочена назва АТ «Запоріжгаз»),

За наслідком перейменування зміни до установчих документів юридичної особи.

Згідно пункту 1.2.1. Статуту АТ «Запоріжгаз» товариство є правонаступником всіх прав та обов`язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз». Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз». Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз».

У відповідності до п. 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633.634,641.642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункту 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).

Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об`єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.

Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об`єму споживання природного газу, зокрема мають містити:1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб`єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку; 2) величину приєднаної потужності об`єкта споживача; 3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності)

Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.

Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Так, після набрання чинності Кодексом ГРС, споживачем здійснюється споживання природного газу та його оплата діючому постачальнику ТОВ «Запоріжгаз Збут», що визнається споживачем у позовній заяві, а отже договір є укладеним.

У відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розмішена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Поговору та Кодексу газорозподільних систем.

Згідно абзацу 2,3 п.1 Глави 4 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

На момент виявлення порушення, об`єкт споживання Відповідача забезпечений вузлом обліку САМГАЗ типорозміру G-4, зав. №4520098, який прийнято до експлуатації 20.02.2013 року, що підтверджується актом про прийняття до експлуатації робіт зі встановлення побутового лічильника газу 20.02.2013 року (копія акту додається).

У відповідності до пункту 23 Правил надання населенню послуг з газопостачання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246, які діяли на момент введення лічильника до експлуатації, відповідальність за збереження і цілість встановлених у споживача лічильників газу та пломб на них несе споживач.

Пунктом 29 Правил надання населенню послуг з газопостачання, які діяли на момент введення лічильника до експлуатації, визначено що споживач зобов`язаний забезпечувати збереження і цілість лічильників газу та пломб на них.

Згідно п.4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

У відповідності до пункту 5 глави 5 розділу X кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб / магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X КГС Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять таю спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.

У відповідності до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.

Несанкціоноване втручання є роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

22.03.2021року працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об`єкті споживання, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, а саме пошкодження пломби заводу виробника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства.

Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу) внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, то призводять до викривлення даних обліку природного газу:

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

У відповідності до пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього

розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за Формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача, складено акт про порушення №000916 від 22.02.2021 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та споживачем. Особу споживача посвідчено паспортом. Під час складення акту застосовувалась фото та відео фіксація, про що зроблено відмітку у акті. За фактом підписання акту зауважень не внесено, (копія акту наявна у матеріалах справи)

На виконання вимог пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до акту про порушення внесено інформацію щодо: місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52 каб. 202; дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 30.04.2021 року з 09:00 до 15:00; контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії) -0612399412.

Зважаючи на виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ Оператором ГРМ ініційовано проведення експертизи ЗВТ у порядку визначеному главою 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем.

Того ж дня - 22.03.2021 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №000726 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу (копія наявна у матеріалах справи).

Після зняття ЗВТ запаковано в пакет з поліетилену, який опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером С63305055. При цьому представником Оператора ГРМ, в протоколі про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, на виконання п. 2 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем зазначено: поштову адресу місця проведення експертизи - м. Бердянськ, вул. Підгірна, 201 каб. 1; дату та орієнтовний час проведення експертизи - 29.03.2020 року 11 год. 00 хв.; контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи) - (06153) 2-03-77; 0676101625; сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ на експертизу визначено Споживача;

За результатами проведеної експертизи, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, виявлено несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ прихованими заходами: Виявлено зміну конструкції відлікового пристрою (лічильного механізму), а саме на зубчастій шестерні осі регулювального колещатка наявний пропил, на зубчастій шестерні приводу барабанів відображення показів переклеєно сторонній предмет - магніт пласкої та округлої форми. На осі зубчатої шестерні приводу барабанів зі сторони ведучої шестерні, встановлена пружина , яка не передбачена конструкцією лічильного механізму.

Внаслідок вищезазначених змін конструкції лічильного механізму, під впливом постійного магнітного поля, здійснюється виведення шестерні з зачеплення з барабанами відображення показів, що дає можливість викривлення даних обліку природного газу. ЗВТ експлуатується з порушення законодавства. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. Після проведення експертизи проведено позачергову повірку ЗВТ. За наслідками повірки ЗВТ визнано непридатним до подальшої експлуатації (копія наявна у матеріалах справи).

Результати експертизи викладені у акті експертизи лічильника газу №886 від 29.03.2021 року (копія акту експертизи наявна у матеріалах справи, фото та відео на цифровому носії додаються).

У відповідності до абзацу 1 пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Споживач (несанкціонований споживач), згідно п. 10 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач)

має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, визначено що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №000916 від 22.03.2021 року, що відображено у протоколі №915 від 30.04.2021 року (копія протоколу додається).

Відповідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм не облікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведенню земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ п.4. глави 1 розділу І Кодексу ГРМ.

Відповідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до абзацу 5 пункту 3 Глави 4 Розділу IX Кодексу ГРС, якщо на певний період, зокрема в неопалювальний період, споживач не планує використовувати природний газ та бажає щоб за його об`єктом чи окремим газовим приладом не здійснювалося нарахування за нормами споживання, він має письмово звернутися із заявою до Оператора ГРМ про припинення розподілу природного газу на об`єкт споживача або на окремий газовий прилад.

У разі отримання такої заяви Оператор ГРМ протягом п`яти робочих днів у міській місцевості та десяти робочих днів у сільській місцевості з дня реєстрації заяви зобов`язаний здійснити відповідне припинення (обмеження) розподілу природного газу на об`єкт (газовий прилад) споживача шляхом закриття та опломбування в установленому законодавством порядку запірних пристроїв.

У відповідності до пункту 5 розділу 7 Глави VI Кодексу ГРС припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.

Абзацом 3 пункту 7 розділу 7 Глави VI Кодексу ГРС постачання/розподіл природного газу вважається припиненим за умови наявності пломб Оператора ГРМ на запірних пристроях, інвентарних заглушках тощо, що зафіксовано відповідним актом.

Враховуючи, що споживач не звертався до товариства з відповідною заявою, АТ «Запоріжгаз» розрахунок вартості донарахованого об`єму в неопалювальний період здійснено з урахуванням ЗО відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.

Зважаючи на вищезазначене, споживачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) з 22.03.2020 року по 21.03.2021 року з урахуванням усіх газових приладів, зареєстрованих осіб та опалювальної площі.

Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу. Ціни на транспортування викладені на ресурсі АТ Укртрансгаз ціна природного газу викладена на ресурсі НАК Нафтогаз.

Вартість не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу склала 40567,17 грн. (детальний розрахунок донарахованого об`єму природного газу додається).

20.05.2021 року АТ «Запоріжгаз» на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт розрахунок рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату. На сьогоднішній день в добровільному порядку Відповідачем борг не сплачено(копія листа наявна у матеріалах справи).

Аргументи щодо невідповідності ціни за якою розраховувалась вартість донарахованих об`ємів роздрібній ціні для населення з урахуванням визнання незаконною постанови КМУ N9351 від 27.04.2016 року не можуть братися судом до уваги з огляду на наступне:

У відповідності до пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок вартості донарахованого об`єму здійснюється за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу. Тобто, при розрахунку вартості донарахованих об`ємів застосовується не роздрібна ціна для населення, а ціна закупівлі природного газу за відповідний період донарахування.

Позиція позивача, що АТ «Запоріжгаз» не доведено дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; спосіб втручання, наслідки втручання, є хибною не відповідає доказам наявним у справі та спростовується суттю акту експертизи лічильника газу N9886 від 29.03.2019 року, якою встановлено: зміну конструкції лічильника та наявність сторонніх предметів, що є одним зі способів Утручання; факт експлуатації ЗВТ та облік природного газу ЗВТ з порушенням законодавства, що є наслідком несанкціонованого втручання; викривлення даних обліку природного газу, що є наслідком несанкціонованого втручання;

Будь які докази, які б спростовували висновок експертизи лічильника проведеної комісією Оператора ГРМ, у справі відсутні.

Необхідно зауважити, що У відповідності до ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про метрологія та метрологічну діяльність» у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації.

Експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби, ч. 2 ст. 8 ЗУ «Про метрологія та метрологічну діяльність»

У відповідності до розділу 16 «Настанові щодо експлуатування. Лічильники газу мембранні САМГАЗ» СМУК.407369 під час експлуатації лічильника не допускається: перевищення максимального робочого надлишкового тиску, граничних робочих температур, механічного пошкодження пломб лічильника та його вузлів, дії на лічильник корозійно-активних речовин, фарбування лічильника (витяг з інструкції додається)

Тобто, механічне пошкодження вузлів лічильника, шляхом зміни його конструкції є формою (способом) несанкціонованого втручання, що має наслідком здійснення донарахування не облікованих об`ємів природного газу.

Частиною 2 ст. 78 ЦПК України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть бути підтверджені іншими засобами доказування.

Пунктом 1 розділу 10 Глави X Кодексу ГРМ визначено, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

У відповідності до пункту 3 розділу 10 Глави X Кодексу ГРМ Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Акт експертизи лічильника проведено компетентною комісією, створеною у відповідності до вимог Кодексу ГРМ, рішення за результатами дослідження прийнято всіма членами комісії одноголосно. Засідання відбувалося у присутності споживача. Останній клопотання про проведення додаткової експертизи в спеціалізованій лабораторії не заявив.

Очевидно, що у даному випадку висновок комісії щодо підтвердження факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, викладений у акті експертизи лічильника газу №585 від 27.08.2019 року є належним та допустимим доказом, аналогічна позиція викладена у рішенні Верховного суду від 17.03.2021 року та постанові Запорізького апеляційного суду у справі 330/1038/20 від 10.03.2021 року.

Отже, акт експертизи лічильника газу №886 від 29.03.2021 року у сукупності з актом про порушення №000916 від 22.03.2021 року, протоколом №000726 від 22.03.2021 року про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, фото матеріалами за фактом проведення експертизи є достатніми доказами, тобто такими що у своїй сукупності дають змогу дійти до висновку про доведеність факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ та законності донарахування не облікованого об`єму природного газу.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Предметом доказування згідно ст. 77 ЦПК України є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Аргументи позивача стосовно незастосування норм якими врегульовано порядок донарахування не облікованого обсягу природного газу у разі виявлення Оператором ГРМ позаштатного режиму є безпідставними з огляду на таке:

У відповідності до п. 6 глави 6 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;

2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;

4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;

5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;

6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, акт про порушення складений не з підстав виявлення ознак роботи ЗВТ у позаштатному режимі, а з ознак несанкціонованого вручання у роботу ЗВТ.

У відповідності до пункту 3 Глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать:

1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

Отже, позаштатний режим роботи ЗВТ, є порушенням що виключає як вину споживача так і несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ. При цьому наслідком такого порушення є донарахування не облікованих об`ємів за порядком визначеним абзацом 2 пункту 8 глави 3 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Як вбачається з матеріалів справи за результатами проведеної експертизи, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем, виявлено несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ прихованими заходами: Виявлено зміну конструкції відлікового пристрою (лічильного механізму), а саме на зубчастій шестерні осі регулювального колещатка наявний пропил, на зубчастій шестерні приводу барабанів відображення показів переклеєно сторонній предмет - магніт пласкої та округлої форми. На осі зубчатої шестерні приводу барабанів зі сторони ведучої шестерні, встановлена пружина , яка не передбачена конструкцією лічильного механізму. Внаслідок вищезазначених змін конструкції лічильного механізму, під впливом постійного магнітного поля, здійснюється виведення шестерні з зачеплення з барабанами відображення показів, що дає можливість викривлення даних обліку природного газу. ЗВТ експлуатується з порушення законодавства. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. Після проведення експертизи проведено позачергову повірку ЗВТ. За наслідками повірки ЗВТ визнано непридатним до подальшої експлуатації (копія наявна у матеріалах справи).

З урахуванням підтвердження факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, зважаючи на те що акт про порушення було складено не за ознаками виявлення роботи ЗВТ у позаштатному режимі, а з підстав виявлення несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, донарахування не облікованих об`ємів за порядком визначеним абзацом 2 пункту 8 глави 3 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем є безпідставними.

В даному випадку Оператором ГРМ вірно застосовано норму пункту 1 глави 3 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, який врегульовано порядок донарахування не облікованих об`ємів у випадку підтвердження несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги з наведених у позові підстав.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні зазначив, що позовна заява ОСОБА_1 про визнання дій АТ «Запоріжгаз» незаконними та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення задоволенню не підлягає з обставин зазначених ним у відзиві на позов, просив в задоволенні позову відмовити

Вислухавши представників сторін по справі, дослідивши в судовому засіданні письмові докази, судом встановлено наступне:

На момент виявлення порушення, об`єкт споживання Відповідача забезпечений вузлом обліку САМГАЗ типорозміру G-4, зав. №4520098, який прийнято до експлуатації 20.02.2013 року, що підтверджується актом про прийняття до експлуатації робіт зі встановлення побутового лічильника газу 20.02.2013 року.

22.03.2021 року працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об`єкті споживання, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, а саме пошкодження пломби заводу виробника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства.

Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу) внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, то призводять до викривлення даних обліку природного газу:

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

У відповідності до пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього

розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за Формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача, складено акт про порушення №000916 від 22.02.2021 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та споживачем. Особу споживача посвідчено паспортом. Під час складення акту застосовувалась фото та відео фіксація, про що зроблено відмітку у акті. За фактом підписання акту зауважень не внесено, (копія акту наявна у матеріалах справи)

На виконання вимог пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до акту про порушення внесено інформацію щодо: місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52 каб. 202; дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 30.04.2021 року з 09:00 до 15:00; контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії) -0612399412.

Зважаючи на виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ Оператором ГРМ ініційовано проведення експертизи ЗВТ у порядку визначеному главою 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем.

22.03.2021 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №000726 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу (копія наявна у матеріалах справи).

Після зняття ЗВТ запаковано в пакет з поліетилену, який опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером С63305055. При цьому представником Оператора ГРМ, в протоколі про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, на виконання п. 2 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем зазначено: поштову адресу місця проведення експертизи - м. Бердянськ, вул. Підгірна, 201 каб. 1; дату та орієнтовний час проведення експертизи - 29.03.2020 року 11 год. 00 хв.; контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи) - (06153) 2-03-77; 0676101625; сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ на експертизу визначено Споживача;

За результатами проведеної експертизи, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, виявлено несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ прихованими заходами: Виявлено зміну конструкції відлікового пристрою (лічильного механізму), а саме на зубчастій шестерні осі регулювального колещатка наявний пропил, на зубчастій шестерні приводу барабанів відображення показів переклеєно сторонній предмет - магніт пласкої та округлої форми. На осі зубчатої шестерні приводу барабанів зі сторони ведучої шестерні, встановлена пружина , яка не передбачена конструкцією лічильного механізму.

Внаслідок вищезазначених змін конструкції лічильного механізму, під впливом постійного магнітного поля, здійснюється виведення шестерні з зачеплення з барабанами відображення показів, що дає можливість викривлення даних обліку природного газу. ЗВТ експлуатується з порушення законодавства. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. Після проведення експертизи проведено позачергову повірку ЗВТ. За наслідками повірки ЗВТ визнано непридатним до подальшої експлуатації (копія наявна у матеріалах справи).

Результати експертизи викладені у акті експертизи лічильника газу №886 від 29.03.2021 року.

З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №000916 від 22.03.2021 року, що відображено у протоколі №915 від 30.04.2021 року.

Відповідно до абзацу 5 пункту 3 Глави 4 Розділу IX Кодексу ГРС, якщо на певний період, зокрема в неопалювальний період, споживач не планує використовувати природний газ та бажає щоб за його об`єктом чи окремим газовим приладом не здійснювалося нарахування за нормами споживання, він має письмово звернутися із заявою до Оператора ГРМ про припинення розподілу природного газу на об`єкт споживача або на окремий газовий прилад.

У разі отримання такої заяви Оператор ГРМ протягом п`яти робочих днів у міській місцевості та десяти робочих днів у сільській місцевості з дня реєстрації заяви зобов`язаний здійснити відповідне припинення (обмеження) розподілу природного газу на об`єкт (газовий прилад) споживача шляхом закриття та опломбування в установленому законодавством порядку запірних пристроїв.

У відповідності до пункту 5 розділу 7 Глави VI Кодексу ГРС припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.

Абзацом 3 пункту 7 розділу 7 Глави VI Кодексу ГРС постачання/розподіл природного газу вважається припиненим за умови наявності пломб Оператора ГРМ на запірних пристроях, інвентарних заглушках тощо, що зафіксовано відповідним актом.

Враховуючи, що споживач не звертався до товариства з відповідною заявою, АТ «Запоріжгаз» розрахунок вартості донарахованого об`єму в неопалювальний період здійснено з урахуванням ЗО відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.

Зважаючи на вищезазначене, споживачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15

Кодексу) з 22.03.2020 року по 21.03.2021 року з урахуванням усіх газових приладів, зареєстрованих осіб та опалювальної площі.

Суд приходить до висновку, що акт експертизи лічильника проведено компетентною комісією, створеною у відповідності до вимог Кодексу ГРМ, рішення за результатами дослідження прийнято всіма членами комісії одноголосно. Засідання відбувалося у присутності споживача. Останній клопотання про проведення додаткової експертизи в спеціалізованій лабораторії не заявив.

Суд вважає, що висновок комісії щодо підтвердження факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, викладений у акті експертизи лічильника газу №585 від 27.08.2019 року є належним та допустимим доказом, аналогічна позиція викладена у рішенні Верховного суду від 17.03.2021 року та постанові Запорізького апеляційного суду у справі 330/1038/20 від 10.03.2021 року.

На переконання суду, акт експертизи лічильника газу №886 від 29.03.2021 року у сукупності з актом про порушення №000916 від 22.03.2021 року, протоколом №000726 від 22.03.2021 року про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, фото матеріалами за фактом проведення експертизи є достатніми доказами, тобто такими що у своїй сукупності дають змогу дійти до висновку про доведеність факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ та законності донарахування не облікованого об`єму природного газу.

Суд також враховує, що акт про порушення складений не з підстав виявлення ознак роботи ЗВТ у позаштатному режимі, а з ознак несанкціонованого вручання у роботу ЗВТ.

Отже, позаштатний режим роботи ЗВТ, є порушенням що виключає як вину споживача так і несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ. При цьому наслідком такого порушення є донарахування не облікованих об`ємів за порядком визначеним абзацом 2 пункту 8 глави 3 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

З урахуванням підтвердження факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, зважаючи на те що акт про порушення було складено не за ознаками виявлення роботи ЗВТ у позаштатному режимі, а з підстав виявлення несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, суд приходить до висновку, що донарахування не облікованих об`ємів за порядком визначеним абзацом 2 пункту 8 глави 3 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем є безпідставними.

Відповідно до частин першої-другої, п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до частини першої статті 714 Цивільного кодексу України

(далі - ЦК України) за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (далі - КГС) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Згідно з підпунктом 6 пункту 1 глави 7 розділу VI КГС оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу випадку несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI КГС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу 11 КГС у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Згідно з пункту 4 глави 6 розділу Х КГС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність в діях споживача природного газу - позивача по справі, на якого покладено обов`язок збереження цілісності засобу вимірювальної техніки, ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що призвело до не облікованого споживання природного газу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за викладених обставин підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Керуючись ст.ст.259,263-265,273,354,355 ЦПК України, ЗУ «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, Типовим договором на розподіл природного газу, суд -

У х в а л и в:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача, визнання незаконним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, визнання дій неправомірними відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його підписання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 13 серпня 2021 року.

Суддя Бердянського міськрайонного

суду Запорізької області С. М. Морока