
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
13 серпня 2021 року м. Київ№ 640/31166/20 Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду:
за позовом ОСОБА_1
до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат
про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 із позовом до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність Київського міського Центру по нарахування по та здійсненню соціальних виплат щодо відмови у нарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019 роки у розмірі вісім мінімальних пенсій за віком, як інваліду війни II групи у розмірі - 13104,00 грн. згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зобов`язати Київський міський Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити, ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2016-2020 роки у розмірі - 37 860,00 грн., зобов`язати Київський міський Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подати до Окружного адміністративного суду м. Києва протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по цій справі згідно із ст. 382 КАС України, стягнути з Київського міського Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат моральну шкоду у розмірі - 37865, 00 грн. у разі задоволення позову на мою користь, стягнути з Київського міського Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - 500 грн. за направлення листів і запитів на їх адресу, купування паї еру, здійснення копій, проїзд транспортом до пошти і суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.12.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярія) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву із заявою про залишення позовної заяви без розгляду в частині, яка мотивована тим, що позивач є отримувачем одноразової грошової допомоги як учасник бойових дій, а відтак отримавши виплату до 05 травня відповідного року у меншому розмірі, позивач знав про неналежне виконання своїх обов`язків з боку відповідача, в той час своєчасно не скористався своїм правом на звернення до суду за судовим захистом.
У свою чергу, позивач, у своєму позові вказував, що дане правопорушення пов`язує із зверненням до відповідача листом від 28.10.2020 про виплату грошової допомоги та отриманою негативною відповіддю від останнього листом від 17.11.2020.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частин 1 та 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 3 вказаної вище статті).
Судом встановлено, що позивач станом на 2016 рік був отримувачем одноразової грошової допомоги як інвалід ІІ групи внаслідок війни щорічно до 05 травня, отже, суд приходить до висновку, що позивач щорічно отримуючи одноразову допомогу з 2016 року та отримуючи таку виплату до 05 травня відповідного року у меншому розмірі, повинен був бути обізнаним про неналежне виконання своїх обов`язків з боку відповідача, в той час своєчасно не скористався своїм правом на звернення до суду за судовим захистом.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з частиною першою статті 45 Кодексу адміністративного судочинства України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до пункту шостого частини п`ятої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Законодавче обмеження строку оскарження рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Відповідно до правових висновків Європейського Суду з прав людини, право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення у справі Перетяка та Шереметьєв проти України від 21.12.2010, заява №45783/05). Норми, що регулюють строки подачі скарг, безсумнівно, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя і юридичної визначеності. Зацікавлені особи мають розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані (пункти 22-23 рішення у справі Мельник проти України від 28.03.2006, заява №23436/03).
Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Підстави пропуску строку можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов`язані з непереборними та об`єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання позову, апеляційної, касаційної скарги.
Отже, тільки наявність об`єктивних перешкод для своєчасної реалізації права щодо оскарження дій, рішень, бездіяльності суб`єкта владних повноважень в порядку та у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку звернення з поважних причин.
Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом у своїй постанові від 13.11.2018 року по справі № 804/958/17.
Предметом позову є визнання бездіяльності протиправною та зобов`язати здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за період з 2016 по 2020 роки у розмірі 5 (п`яти) мінімальних пенсій за віком.
В позовній заяві позивач зазначив, що в період з 2016 по 2020 рік позивачу здійснювалася виплата до 05 травня разової грошової допомоги як учаснику бойових дій, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальноо захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
За захистом свого порушеного права на належне соціальне забезпечення позивач звернувся з даним позовом до суду 10.12.2020, тобто у період з 2016 по 2019 роки поза межами шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, та у свою чергу в межах строку за період до 05 травня 2020 року.
Суд зауважує, що вказана грошова виплата є періодичним платежем, а тому не може вважатися триваючим правопорушенням, у зв`язку з чим, суд приходить до висновку, що позивач знав про порушення своїх прав під час отримання такої виплати у розмірі, з яким він не погоджується протягом 2015 - 2019 років.
Приписами ч. 1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
З урахуванням викладеного, суд не вбачає підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, у зв`язку з чим вважає необхідним адміністративний позов залишити без розгляду, як поданий після закінчення строків, установлених законом для звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
УХВАЛИВ:
Клопотання Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про залишення позовної заяви без розгляду в частині за період до 05 травня з 2016 по 2019 роки - задовольнити.
Залишити без розгляду позовну заяву в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат визнання протиправною бездіяльності Київського міського Центру по нарахування по та здійсненню соціальних виплат щодо відмови у нарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016, 2017, 2018, 2019 роки у розмірі вісім мінімальних пенсій за віком, як інваліду війни II групи, згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов`язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2016-2019 роки.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку та в строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур