
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2021 року м. Київ № 640/9029/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення з 01.01.2018 при перерахунку позивачу основного розміру пенсії з 80% до 70% суми щомісячного грошового забезпечення;
2) зобов`язати відповідача в місячний строк з дня набрання законної сили рішення суду здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 виходячи з 80% суми місячного грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплати;
3) стягнути з відповідача на користь позивача витрати на оплату послуг адвоката у розмірі 4300 грн.
Позиція позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років (вислуга 30 років), призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із розрахунку 80% сум грошового забезпечення.
Пояснює, що з 01.01.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії, внаслідок чого безпідставно знизив відсотковий розмір пенсії з 80% до 70%.
Позивач зазначає, що звернувся до УПФУ через представника із заявою відносно порушення його прав та з проханням провести перерахунок, однак відповідач відмовив позивачу у перерахунку його пенсії виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач вважає такі дії протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом..
Позиція відповідача.
Відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог постилаючись на правомірність своїх дій.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.04.2020 позовну заяву залишено без руху як таку, що подана без додержання вимог, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та встановлено строк для їх усунення.
Ухвалою судді від 12.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.
Встановлені судом обставини.
Розглянувши подані документи, враховуючи наявні пояснення позивача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Так, учасниками справи не спростовується та не заперечується, а матеріалами справи підтверджується те, що позивач з 23.06.2011 перебуває на обліку у відповідача та з 01.01.2018 розмір пенсії перерахований та зменшено розмір до 70% сум грошового забезпечення при визначеному початково 80 % відповідних сум грошового забезпечення.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 8 п. 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI у ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" внесені зміни, а саме: у частині другій цифри "90" замінити цифрами "80". Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.
27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.
Між тим, суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку та, до того ж, не має зворотної дії у часі.
Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону N 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала.
Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 80 % розміру грошового забезпечення.
Отже, зміна максимального розміру пенсії за ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку, в тому числі, на підставі відповідних довідок.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, з огляду на що виходячи з меж заявлених позовних вимог та їх обґрунтування, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки досліджених доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на з`ясуванні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.
У взаємозв`язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Зважаючи на те, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом судовий збір не сплачувався, відшкодування витрат на оплату судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на рахунок позивача не проводиться.
Разом з тим, суд враховуючи те, що позов підлягає задоволенню, виходячи з положень ст. 132, 134 КАС України вважає, що за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ в м. Києві позивачу підлягають відшкодуванню судові витрати, зокрема, витрати на правничу допомогу у загальному розмірі 4300,00 грн. на підтвердження понесення яких позивачем надано договір про надання правової допомоги від 30.01.2020 № б/н (том 1 а.с. 18-22), акт наданих послуг від 23.04.2020 до договору від 30.01.2020 (том 1 а.с. 25) з калькуляцією погодинних витрат у розмірі 4300,00 грн., квитанція про оплату послуг у розмірі 4300,00 грн. (том 1 а.с. 27)., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія КВ № 6192 від 13.09.2018 (том 1 а.с. 16.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення з 01.01.2018 при перерахунку ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 80% до 70% суми щомісячного грошового забезпечення.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) в місячний строк з дня набрання законної сили рішення суду здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 виходячи з 80% суми місячного грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплати.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) понесені витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4300,00 грн. (чотири тисячі триста гривень).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін