Рішення № 98985330, 13.08.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2021
Номер справи
620/6114/20
Номер документу
98985330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 серпня 2021 року Чернігів Справа № 620/6114/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами справу за позовом Північного офісу Держаудитслужби до Чернігівської районної ради Чернігівської області про зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Північний офіс Держаудитслужби звернувся до суду з позовом до Чернігівської районної ради Чернігівської області, в якому просить зобов`язати Чернігівську районну раду Чернігівської області виконати пункти вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 16.09.2020 № 26-25-05-14/3664-2020 щодо усунення виявлених ревізією порушень в установленому законодавством порядку, а саме:

- пункт 1 розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників Чернігівської районної ради, винних у допущених порушеннях;

- пункт 3 забезпечити відшкодування відповідно до норм статті 23 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI шляхом зменшення бюджетних призначень на 2020 рік за КПКВК МБ 0110180 «Інша діяльність у сфері державного управління» по КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» на суму 13 740,86 грн;

- пункт 4 забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення обсягів та вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт, які виконувалися ФОП ОСОБА_1 в сумі 39 638,00 грн., з урахуванням норм статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV (далі - Господарський кодекс України), статті 526 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (далі - Цивільний кодекс України);

- пункт 5 забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення обсягів фактично виконаних ремонтно-будівельних робіт в сумі 31727,00 грн., які виконувалися ФОП ОСОБА_2 з урахуванням норм статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України;

- пункт 6 забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення обсягів фактично виконаних ремонтно-будівельних робіт в сумі 1697,00 грн., які виконувалися ФОП ОСОБА_3 з урахуванням норм статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України;

- пункт 7 забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення вартості виконаних робіт в сумі 1620,00 грн., які виконувалися ФОП ОСОБА_4 з урахуванням норм статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України;

- пункт 8 забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення вартості виконаних робіт в сумі 12613,35 грн. (в т.ч. ФОП ОСОБА_3 в сумі 9108,88 грн. та ФОП ОСОБА_4 - 3504,47 грн), з урахуванням норм статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України;

- пункт 9 забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення вартості виконаних робіт, які виконувалися ФОП ОСОБА_5 в сумі 695,37 грн., з урахуванням норм статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України;

- пункт 10 забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок зайвого перерахування на рахунок фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 коштів за проведений технічний нагляд в сумі 396,61 грн., з урахуванням норм статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що в ході проведення ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.07.2017 по 31.05.2019 встановлено низку порушень, які є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що ревізуються, однак вимога щодо усунення виявлених порушень залишається не виконаною.

Відповідачем було подано відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що вимога про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, обов`язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою такої вимоги неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки, а збитки у випадку відсутності факту їх добровільного відшкодування стягуються примусово в судовому порядку з особи, яка їх заподіяла, виходячи з того, що правильність обчислення збитків має перевірятись судом, який розглядає позов про їх стягнення.

Позивачем було подано відповідь на відзив, в якій, зокрема, вказав, що посилання відповідача щодо наявності в органу державного фінансового контролю повноважень для звернення до суду виключно із позовною заявою про стягнення збитків з підконтрольної установи на користь бюджету не знаходить свого підтвердження, оскільки предметом розгляду даної справи є виконання вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 16.09.2020 № 26-25-05-14/3664-2020.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 02.02.2021 було зупинено провадження у справі № 620/6114/20 за позовом Північного офісу Держаудитслужби до Чернігівської районної ради Чернігівської області про зобов`язання вчинити певні дії до набрання законної сили рішення суду у справі № 620/4169/20; ухвалою суду від 09.08.2021 було поновлено провадження у даній справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Чернігівської районної ради Чернігівської області за період з 01.07.2017 по 31.05.2020, якою встановлено порушення, що відображені в Акті ревізії від 13.08.2020 № 05- 30/04 (а.с. 7-80).

З огляду на встановлення за результатами здійсненого контрольного заходу ряду порушень та недоліків, позивачем направлено Чернігівській районній раді вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 16.09.2020 № 26-25-05-14/3664-2020, в якій, зокрема, вказано про надання вичерпної інформації про вжиті заходи з усунення виявлених порушень і недоліків разом з завіреними копіями підтвердних первинних документів до 19.10.2020 (а.с. 156-160).

У вказаній вимозі Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області зазначено про необхідність:

1) розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників Чернігівської районної ради, винних у допущених порушеннях;

2) забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України здійснених Чернігівською районною радою видатків на оплату вартості виготовлення проектно-кошторисної документації, проведення її експертизи та виконання будівельних робіт по об`єкту «Капітальний ремонт частини приміщень будівлі по вул. Шевченка, 162 у місті Чернігові» на загальну суму 482 352,43 гривень;

3) забезпечити відшкодування відповідно до норм статті 23 Бюджетного кодексу України шляхом зменшення бюджетних призначень на 2020 рік за КПКВК МБ 0110180 «Інша діяльність у сфері державного управління» по KEКB 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» на суму 13 740,86 гривень;

4) забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення обсягів та вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт, які виконувалися ФОП ОСОБА_1 в сумі 39638,00 грн., з урахуванням норм статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України;

5) забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення обсягів фактично виконаних ремонтно-будівельних робіт в сумі 31727,00 грн, які виконувалися ФОП ОСОБА_2 з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України;

6) забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення обсягів фактично виконаних ремонтно-будівельних робіт в сумі 1697,00 грн, які виконувалися ФОП ОСОБА_3 з урахуванням норм статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України;

7) забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення вартості виконаних робіт в сумі 1620 грн, які виконувалися ФОП ОСОБА_4 з урахуванням норм статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України;

8) забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення вартості виконаних робіт в сумі 12613,35 грн (в т.ч. ФОП ОСОБА_3 в сумі 9108,88 грн та ФОП ОСОБА_4 - 3504,47 грн), з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України;

9) забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення вартості виконаних робіт, які виконувалися ФОП ОСОБА_5 в сумі 695,37 грн, з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України;

10) забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок зайвого перерахування на рахунок фізичної оcoби-підприємця ОСОБА_6 коштів за проведений технічний нагляд в сумі 396,61 грн, з урахуванням норм статті 193 Господарського кодексу України, статті 526 Цивільного кодексу України.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.01.2021, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2021, у справі № 620/4169/20 в задоволенні позовних вимог Чернігівської районної ради Чернігівської області до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування попередження, вимоги було відмовлено повністю.

У зв`язку з невиконанням відповідачем пунктів 1, 3-10 вищевказаної вимоги, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Приписами частини другої статті 2 Закону державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Так, Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі - Положення № 43) визначено, що Держаудитслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Згідно пункту 7 Положення № 43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Підпунктами 16, 20, 23 пункту 6 Положення № 43 передбачено, що Держаудитслужба має право в установленому порядку, зокрема: пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.

Згідно підпункту 9 пункту 4 Положення № 43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до пунктів 7, 10, 13 статті 10 Закону органу державного фінансового контролю надається право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.

Законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються (частина друга статті 15 Закону).

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольним об`єктом не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольного об`єкта та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині є обов`язковою до виконання.

Щодо відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються в добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Тобто, у позивача є право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних об`єктів, яка обов`язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

Таким чином, суд приходить до висновку, що питання стягнення збитків повинно бути предметом окремого судового розгляду з відповідним суб`єктним складом сторін та відповідним предметом судової перевірки на підставі доказів, що є належними відповідно до предмету доказування, з дотриманням принципу, за яким збитки повинні стягуватися з особи, яка їх заподіяла.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов`язання Чернігівську районну раду Чернігівської області виконати пункти вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 16.09.2020 № 26-25-05-14/3664-2020 щодо усунення виявлених ревізією порушень в установленому законодавством порядку, а саме пунктів 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 вимоги, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають, оскільки правильність обчислення таких сум перевіряється судом, який розглядає такий позов, а не шляхом заявлення позову до підконтрольної установи про виконання вимоги в частині забезпечення відшкодування чи стягнення матеріальної шкоди.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 13.11.2018 у справі № 826/5588/1, від 22.10.2019 у справі № 816/7190/13-а, від 20.03.2020 у справі № 818/13/17, від 26.05.2020 у справі № 816/2395/16, від 25.03.2021 у справі № 120/3325/19-а, від 15.07.2021 у справі № 826/5854/15.

Разом з тим, щодо позовної вимоги в частині зобов`язання Чернігівську районну раду Чернігівської області виконати пункт 1 вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 16.09.2020 № 26-25-05-14/3664-2020 щодо усунення виявлених ревізією порушень в установленому законодавством порядку, а саме розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників Чернігівської районної ради, винних у допущених порушеннях, суд зазначає, що вона не містить посилання на наявність спричинених збитків та відповідно, не визначено їх розмір та не зазначено про обов`язок їх відшкодувати.

Як вбачається з матеріалів справи, доказів виконання вказаного пункту 1 вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень в установленому законодавством порядку відповідачем не надано.

При цьому, суд зазначає, що питання правомірності вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 16.09.2020 № 26-25-05-14/3664-2020 щодо усунення виявлених ревізією порушень в установленому законодавством порядку, та, зокрема, пункт 1 було предметом розгляду у справі № 620/4169/20, за результатами розгляду якої рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.01.2021, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2021, в задоволенні позовних вимог Чернігівської районної ради Чернігівської області до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування попередження, вимоги було відмовлено повністю.

Враховуючи те, що відповідачем станом на час розгляду справи не виконано пункт 1 вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 16.09.2020 № 26-25-05-14/3664-2020, суд вважає, що наявні підстави для задоволення адміністративного позову частково шляхом зобов`язання Чернігівську районну раду Чернігівської області виконати пункт 1 вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 16.09.2020 № 26-25-05-14/3664-2020 щодо усунення виявлених ревізією порушень в установленому законодавством порядку, а саме розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників Чернігівської районної ради, винних у допущених порушеннях.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов Північного офісу Держаудитслужби необхідно задовольнити частково.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Північного офісу Держаудитслужби (вул. Січових Стрільців, 18, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 40479560) до Чернігівської районної ради Чернігівської області (вул. Шевченка, 48, м. Чернігів, 14027, код ЄДРПОУ 24843051) про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов`язати Чернігівську районну раду Чернігівської області виконати пункт 1 вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 16.09.2020 № 26-25-05-14/3664-2020 щодо усунення виявлених ревізією порушень в установленому законодавством порядку, а саме розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників Чернігівської районної ради, винних у допущених порушеннях.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 13.08.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна