
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2021 року Чернігів Справа № 620/6289/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі, також – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (надалі, також ГУ ПФУ в Чернігівській області, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Чернігівській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 13.08.2020.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що листом від 22.04.2021 за № 2500-0304-8/22586 відповідач йому відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з підстав, що документами із Семенівської міської ради та Управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Калузі та Калузькій області не підтверджено наявність у позивача такого права. Однак такий висновок позивач вважає безпідставним, оскільки єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи та надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Вказане посвідчення було надано відповідачу, проте не враховано при розгляді спірного питання.
Ухвалою суду від 11.06.2020 розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача надав відзив, в якому позов не визнає, посилаючись на те, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі № 620/4184/20 відповідачем зроблені відповідні запити для уточнення інформації для підтвердження права позивача на отримання пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак отримані документи із Семенівської міської ради та Управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Калузі та Калузькій області не підтверджують право позивача на пенсію зі зниженням пенсійного віку. Отже, на думку відповідача, підстави для задоволення позову відсутні.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 620/4184/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов`язання ГУ ПФУ в Чернігівській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 13.08.2020. В обґрунтування позовних вимог у справі №620/4184/20 зазначав, що відповідач відмовив йому у призначенні пенсії з підстав розбіжності в поданих позивачем документах.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі № 620/4184/20 позов задовольнити частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 пенсії від 14.05.2020 з питання призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку, з урахуванням висновків суду.
У вказаному рішенні суд встановив, що 13.08.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю та дійшов висновку, що право на пільгове зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу постраждалої особи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, проживали та працювали на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Водночас, єдиним документом, що підтверджує такий статус та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція висвітлена в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі № 752/15346/17, від 18.06.2020 у справі № 591/4104/16-а.
Водночас суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Крім того, суд враховує правові висновки Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях від 28.11.1999 по справі «Brumarescu v. Romania» («Брумареску проти Румунії») та від 24.07.2003 по справі «Ryabykh v. Russia» («Рябих проти Росії»), відповідно до яких, одним з основоположних аспектів принципу верховенства права є юридична визначеність, яка передбачає, що в разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, яке набрало законної сили, не може ставитися під сумнів.
Відповідно до ст. 6 КАС України та ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» висновки ЄСПЛ є джерелом права.
На виконання рішення суду Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 620/4184/20 відповідач в листі від 22.04.2021 № 2500/0304-8/22586 повідомив позивача про відсутність підстав для призначення позивачу пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки отримані документи із Семенівської міської ради та Управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Калузі та Калузькій області не підтверджують право позивача на пенсію зі зниженням пенсійного віку
Щодо посилань відповідача як на підставу відсутності у позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на лист Управління пенсійного фонду Російської Федерації в м. Калуга Калузької області № 11-09/4876 від 21.05.2021, де зазначено, що організація БМП № 685 тресту «Калужтрансстрой» знято з реєстраційного обліку 20.09.2007, інформація про місце зберігання документів відсутня, та на довідку Семенівської міської ради від 06.06.2021 № 11-07/1881, в якій вказані періоди проживання позивача за адресою АДРЕСА_1 , а саме: з 15.09.1987 по 01.04.1991, з 01.04.1991 по 09.04.1992, з 04.11.1994 по 03.03.1998, з 03.03.1998 по 27.07.2004, з 27.07.2004 і по теперішній час, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 796) визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону № 796 визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови призначення пенсії за віком встановлено ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 55 Закону № 796, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з абзацом 6 п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону № 796, потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у такому порядку: 2 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Відповідно до положень п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XI).
Основною підставою для прийняття альтернативних документів є інформація у них про період роботи чи проживання, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або відомості проживання на територіях радіоактивного забруднення .
Суд встановив, що позивач має посвідчення громадянина, який постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю (4 категорії), виданого Чернігівською обласною держадміністрацією 01.01.1993 (а.с. 9).
Позивач постійно проживає за адресою АДРЕСА_1 .
У періоди:
- з 15.09.1987 по 01.04.1991 проживав по АДРЕСА_2 ;
- з 01.04.1991 по 09.04.1992 - АДРЕСА_3 (зараз вул. Комунальна);
- з 04.11.1994 по 03.03.1998 - 50 років Жовтня, 5 кв. 8 (зараз вул. Комунальна);
- з 03.03.1998 по 27.07.2004 - АДРЕСА_4 (зараз АДРЕСА_1 );
-з 27.07.2004 року і по теперішній час АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Семенівської міської ради від 06.06.2021 № 11-07/1881.
Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106, Новгород-Сіверський район, м. Семенівка відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відтак суд дійшов висновку, шо матеріалами справи підтверджено проживання позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993 не менше 4 років (з 15.09.1987 по 09.04.1992), тому він має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
Щодо посилання відповідача на лист Управління пенсійного фонду Російської Федерації в м. Калуга Калузької області № 11-09/4876 від 21.05.2021, де зазначено, що організація БМП № 685 тресту «Калужтрансстрой» знято з реєстраційного обліку 20.09.2007, інформація про місце зберігання документів відсутня, а тому відповідні періоди не можуть бути включенні до періоду проживання позивача в зоні радіоактивного забруднення, то суд вважає такі безпідставними з огляду на таке.
Згідно Порядку № 22-1, для підтвердження періоду проживання на територіях радіоактивного забруднення приймаються виключно довідки, видані органами місцевого самоврядування. Відтак, вказана довідка не відноситься до документів, які можуть підтверджувати період проживання потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи в зоні посиленого радіологічного контролю або поза її межами, а тому такі доводи не спростовують факту постійного проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю.
Відтак відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку.
Отже, суд вважає, що доводи відповідача не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи.
За приписами ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Оскільки з заявою про призначення пенсії позивач звернувся до відповідача 13.08. 2020, тому пенсію останньому належить призначити з 13.08.2020.
При цьому суд вказує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За таких обставин, на переконання суду, з метою ефективного відновлення порушеного права позивача, його позов слід задовольнити в повному обсязі, в тому числі щодо вимоги про зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 13.08.2020.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю.
У відповідності до вимог частин першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачений судовий збір в розмірі 908,00 грн, тому з відповідача на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати в розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, викладену в листі від 22.04.2021 № 2500/0304-8/22586, у зарахуванні ОСОБА_1 періоду проживання на забрудненій території на підставі довідки Семенівської міської ради від 06.06.2021 № 11-07/1881.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 з 13.08.2020 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на п`ять років у відповідності до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», врахувавши при цьому період проживання останнього на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 15.09.1987 по 09.04.1992.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн), сплачений відповідно до квитанції № 3 від 09.06.2021.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_5 , рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вул.П`ятницька, 83-А,м.Чернігів,14005 код ЄДРПОУ 21390940.
Повний текст рішення виготовлено 12 серпня 2021 року.
Суддя І.І. Соломко