Рішення № 98985211, 03.08.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2021
Номер справи
580/1698/19
Номер документу
98985211
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2021 року справа № 580/1698/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В.,

за участю:

секретаря - Данілової О.С.,

представника відповідача - Возного С.І. (за довіреністю),

розглянувши у судовому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу №580/1698/19 за позовом ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача комунальне підприємство «Смілакомунтеплоенерго» про визнання протиправним та скасування рішення про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію,-

встановив:

У травні 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - КП "Смілакомунтеплоенерго", у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 08.07.2019 просив визнати протиправним та скасувати з дати прийняття рішення №414 від 22.11.2018 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго».

Обгрунтовуючи позовні вимоги, зазначив, що при прийнятті вказаного рішення відповідачем порушені обов`язок діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; порядок та процедура прийняття рішення про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію; права споживачів на участь в обговоренні та подання пропозицій щодо встановлення обгрунтованих цін на послуги з централізованого опалення; встановлено економічно не обгрунтовані тарифи на послуги з централізованого опалення та теплову енергію.

Так, процедура, що передує прийняттю рішення про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, встановлена Порядком доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обгрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового господарства України від 30.07.2012 №390, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.08.2012 за №1380/21692 (зі змінами) (далі - Порядок №390).

Згідно пунктів 2.2 - 2.5 Порядку №390 суб`єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обгрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим встановлювати тарифи та протягом п`яти днів від подання відповідних розрахунків (в тому числі здійснених за результатами коригування встановлених тарифів) інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проект рішення органу місцевого самоврядування з питань встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги оприлюднюється не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду.

Проектом рішення «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго», опублікованим на сайті Смілянської міської ради та який не було оприлюднено в офіційному друкованому виданні - газеті «Сміла», передбачався тариф для населення на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 2305,49 грн./Гкал ( з ПДВ) проте згідно з п. 1.2 оскаржуваного рішення був затверджений тариф 2337,72 грн.Гкал ( з ПДВ). Отже в порушення вимог Порядку №390 процедура, що передує прийняттю оскаржуваного рішення, не проводилась, а затверджений оскаржуваним рішенням тариф не відповідає оприлюдненому в засобах масової інформації.

Позивач вважає, що жителі м. Сміла - споживачі послуги з централізованого опалення були позбавлені можливості подати свої зауваження і пропозиції щодо формування ціни на вказану послугу, що призвело до прийняття економічно необгрунтованих, завищених тарифів та порушення прав споживачів.

Доказом встановлення економічно необгрунтованих та завищених тарифів є рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 28.02.2019 «Про коригування тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго», яким розмір тарифу зменшено з 2337,72 грн. Г/кал (з ПДВ) до 2300,21 грн./Гкал (з ПДВ).

Крім того, в оскаржуваному рішенні не зазначено дату введення його в дію, а КП «Смілакомунтеплоенерго» не виконало вимог про повідомлення споживачів про зміну тарифу не менш ніж за 15 днів до введення його в експлуатацію. , що призвело до обмеження прав споживачів на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про ціну послуги з централізованого опалення та теплову енергію (п. 5 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Також згідно з з постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №560 «Деякі питання захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг» об`єктивна ціна однієї гігакалорії тепла становить не більше 1400 грн., проте КП «Смілакомунтеплоенерго» необ`єктивно здійснило розрахунки витрат на виробництво (надання) послуги з централізованого опалення та теплову енергію в розмірі, що перевищує економічно обгрунтоване значення.

В свою чергу рішенням від 22.11.2018 №414 встановлено тариф на послугу з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго», що перевищують розраховану Кабінетом Міністрів України економічно обгрунтовану ціну однієї гігакалорії тепла на 40,11% Розрахунок: 2337,72 - 1400,00 =937,72 грн. Гкал, або 937,72 :2337,72 х100 = 40,11%.

10.06.2021 відповідач подав відзив на уточнену позовну заяву, у якому проти позову заперечив. Зазначив, що відповідно до листа КП «Смілакомунтеплоенерго» №1256 від 19.10.2018 жодних зауважень та пропозицій від споживачів комунальної послуги не надходило. Відповідно до прейскуранта цін на природний газ із ресурсів Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» від 01.11.2018 ціна природного газу без ПДВ становила 6235,51 грн, тому 20.11.2018 від КП «Смілакомунтеплоенерго» на адресу управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради надано пакет документів по розрахунку тарифів №1498 з розрахунком вартості ціни газу 6235,51 грн без ПДВ за 1000 куб.м, і саме за цією ціною комунальним підприємством планувалась закупівля газу і фактично здійснювалась. Отже затверджений тариф 2337,72 грн. Г/кал (з ПДВ) є економічно обгрунтованим.

Щодо твердження позивача про повторне розміщення повідомлення про намір здійснити зміну тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послуги з централізованого опалення, то вони є помилковими, оскільки Порядком не передбачено повторну процедуру доведення до відома споживачів інформації про намір зміни цін і тарифів.

Щодо зменшення тарифу, то таке рішення було прийнято на засіданні міської комісії з питань тарифів за рахунок зменшення рентабельності.

Щодо строку, з якого рішення №414 від 22.11.2018 вводиться в дію, то згідно ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом місцевого самоврядування не встановлено пізніший строк введення їх в дію. Рішення №414 від 22.11.2018 оприлюднено в газеті «Сміла» №48 (1140) від 28.11.2018.

Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №560 «Деякі питання захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг» є безпідставним, так як нею встановлені граничні ціни/тарифи на послуги для населення міст обласного значення та м. Київ на опалювальний період 2019-2020 р.р., в то й час як опалювальний сезон в м. Сміла тривав з 25.10.2018 по 01.04.2019.

Крім цього вказана постанова не могла вплинути на правомірність рішення №414 від 22.11.2018, прийнятого раніше.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 №929 вказану постанову визнано такою, що втратила чинність.

Щодо опублікування проекту рішення «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго» на виконання ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», то вказані закони не вимагають від органу місцевого самоврядування дотримання будь-яких обов`язкових дій , які були вже вчинені до первісного оприлюднення оскаржуваного рішення.

Щодо позовної вимоги позивача визнати протиправним та скасувати рішення №414 від 22.11.2018 з дати його прийняття, то згідно ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність (в разі його визнання протиправним та нечинним) повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Також зазначає, що позивачем не доведено порушення його прав як споживача комунальних послуг, передбачених ст. 4 Закону України «Про порушення прав споживачів» та ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача КП «Смілакомунтеплоенерго» 18.06.2019 подала письмові пояснення, у яких просила у задоволенні позову відмовити. В обгрунтування своєї позиції зазначила, що 26.09.2018 в газеті «Сміла» №39 (1131) опубліковане повідомлення про намір здійснити зміну тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послуги з централізованого опалення, в якому викладено обгрунтування зміни тарифів та вказано, що зауваження та пропозиції надаються за адресою підприємства: вул. Чорновола, 72А, м. Сміла, або на електронну адресу skte@ukr.net протягом 14 календарних днів від дати розміщення оголошення, тому позивач мав можливість подати свої зауваження та пропозиції.

Щодо посилання позивача на недотримання відповідачем Закону України «Про засади державної регуляторної політики» в частині порядку прийняття рішення, що включає громадське обговорення і подання пропозицій, то відповідно до абз. 12 ч. 2 ст. 3 вказаного Закону його дія не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов`язаної з прийняттям актів, якими встановлюються тарифи на житлово-комунальні послуги.

Щодо порушення прав позивача, то його права як споживача житлово-комунальної послуги передбачені ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» та ч. 1, 2 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» а також Договором про надання послуги з централізованого опалення. Проте яке із наведених прав позивача порушено, належними та допустимими доказами не підтверджено.

Ухвалою судді Бабич А.М. від 30.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду відповідно до ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України у загальному позовному провадженні та призначено підготовче засідання на 26.06.2019 об 11.30 хв.

Ухвалою суду від 18.07.2019 (суддя Бабич А.М.) визнано необгрунтованою заяву позивача ОСОБА_1 від 17.07.2019 про відвід головуючого судді Бабич а.М., зупинено провадження у справі та заяву позивача ОСОБА_1 передано на автоматизований розподіл для визначення головуючого судді, який буде здійснювати розгляд заяви про відвід судді Бабич А.М.

Ухвалою суду від 22.07.2019 (суддя Руденко А.В.) у задоволенні заяви позивача ОСОБА_1 про відвід головуючого судді Бабич А.М. відмовлено.

Ухвалою суду від 31.07.2019 (суддя Бабич А.М) поновлено провадження у справі.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.08.20219 у зв`язку з відпусткою судді Бабич А.М. справу передано на розгляд судді Руденко А.В.

Ухвалою суду від 12.08.2018 справа прийнята до розгляду суддею Руденко А.В.

Ухвалою суду від 22.07.2019 відмовлено у задоволенні заяви позивача ОСОБА_1 про відвід судді Руденко А.В.

Ухвалою суду від 20.08.2019 провадження у справі зупинено до перегляду у апеляційному порядку ухвали суду від 18.07.2019 про зупинення провадження у справі.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2019 апеляційне провадження за апеляційною скаргою на ухвалу Черкаського кружного адміністративного суду від 18.07.2019 про відвід судді закрито.

Ухвалою суду від 27.11.2019 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 20.12.2019 визнані необгрунтованими заяви позивача ОСОБА_1 про відвід судді Руденко А.В. від 21.08.2019 та від 18.12.2019, провадження у справі зупинено.

Ухвалою суду від 02.01.2020 (суддя Бабич А.М.) у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 21.08.2019 про відвід судді Руденко А.В. відмовлено.

Ухвалою суду від 0.01.2020 (суддя Трофімова Л.В.) у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 18.12.2019 про відвід судді Руденко А.В. відмовлено.

Ухвалою суду від 30.01.2020 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 10.02.2020 закрито провадження в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування пунктів 1.1, 1.3, 1.4 рішення №414 від 22.11.2018.

Ухвалою суду від 18.02.2020 зупинено провадження у справі до закінчення апеляційного перегляду ухвали суду про закриття провадження у справі в частині позовних вимог від 10.02.2020.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.04.2020 апеляційна скарга ОСОБА_1 залишена без задоволення, а ухвала Черкаського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 року - без змін.

Ухвалою суду від 12.05.2020 провадження у справі було поновлено.

Постановою Верховного Суду від 15.04.2021 касаційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 про закриття провадження у справі в частині позовних вимог та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.04.2020 залишено без задоволення.

Ухвалою суду від 25.05.2021 прийнято уточнену позовну заяву від 08.07.2019.

Ухвалою суду від 25.05.2021 залучена до участі у справі ОСОБА_2 як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Ухвалою суду від 10.06.2021 у задоволенні клопотання КП «Смілакомунтеплоенерго» про залишення позову без розгляду відмовлено.

Ухвалою суду від 10.06.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу для розгляду по суті на 10 год. 22.07.2021.

Ухвалою суду від 22.07.2021 до участі у справі залучено ОСОБА_3 як третю особу. Яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Ухвалою суду від 22.07.2021 у задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі відмовлено.

Ухвалою суду від 03.08.2021 виправлено описку в ухвалі суду від 22.07.2021 про відмову у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі.

Ухвалою суду від 03.08.2021 апеляційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу суду від 22.07.2021 про відмову у зупиненні провадження у справі повернена позивачу та у зупиненні провадження у справі відмовлено.

У судове засідання 03.08.2021 не з`явились позивач, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та представник КП «Смілакомунтеплоенерго». В матеріалах справи містяться клопотання вказаних осіб про розгляд справи у їх відсутність.

Згідно ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи у його відсутність.

Враховуючи зазначене, суд розглядає справу за відсутності позивача та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши представника відповідача, з`ясувавши доводи інших учасників справи, викладених у заявах по суті, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Згідно повідомлення КП «Смілакомунтеплоенерго» в газеті «Сміла» №39 (1131) тарифи на теплову енергію в м. Сміла були встановлені рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 20.10.2017 №463.

Листом №1180 від 19.09.2018 КП «Смілакомунтеплоенерго» надало міському голові м. Сміла ОСОБА_4 на розгляд та затвердження економічно обгрунтований розрахунок тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуг з централізованого опалення на 2018 рік, згідно з яким передбачений тариф на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 2310,41 грн./Гкал (з ПДВ).

26.09.2018 в газеті «Сміла» №39 (1131) опубліковане повідомлення КП «Смілакомунтеплоенерго» про намір здійснити зміну тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послуги з централізованого опалення, в якому викладено обгрунтування зміни тарифів, яким передбачено зміну тарифу на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 2310,41 грн./Гкал (з ПДВ).

У повідомленні вказано, що зауваження та пропозиції надаються за адресою підприємства: АДРЕСА_1 , або на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 14 календарних днів від дати розміщення оголошення, тому позивач мав можливість подати свої зауваження та пропозиції.

Листом №1256 від 19.10.2018 КП «Смілакомунтеплоенерго» повідомило міського голову м. Сміла ОСОБА_4 та начальника управління ЖКГ Чередніченка С.А. про те, що проінформувало споживачів про намір здійснити зміну тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання та послугу з централізованого опалення за категоріями споживачів 27.09.2018 на сайті адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 та в газеті «Сміла» від 26.09.20218 №39 (1131). На протязі 25 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів зауваження та пропозиції не надходили.

22.10.2018 на сайті виконавчого комітету Смілянської міської ради був опублікований проект рішення про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго», пунктом 1.2 якого передбачено тариф для населення на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії у розмірі 2305,49 грн./Гкал (з ПДВ).

22.11.2018 виконавчим комітетом Смілянської міської ради було прийнято рішення №414 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго»» згідно з пунктом 1.2 якого для населення на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії встановлений тариф 2337,72 грн./Гкал (з ПДВ).

Рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 28.02.2019 №83 «Про коригування тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго» (пункт 1.1) встановлено тариф для населення на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії у розмірі 2300,21 грн./Гкал (з ПДВ).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно п. 2 а) ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Згідно з положеннями абз. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р. №1875-1V (далі - Закон №1875), чинного на час прийняття рішення №414 від 22.11.2018, комунальні послуги- житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №1875 до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Також абз 7 ст. 13 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 №2633-1V передбачено, що до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать: встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.

За змістом вказаних норм до повноважень виконавчого комітету Смілянської міської ради відносяться повноваження щодо встановлення тарифів на комунальні послуги.

Ч. 1 ст. 14 Закону №1875 передбачає, що залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:

1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;

2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;

3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).

Згідно ч. 1 ст. 31 Закону №1875 порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.

Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів (ч. 2 ст. 31 Закону №1875).

Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання) (ч. 3 ст. 31 Закону №1875).

У разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів (ч. 10 ст. 31 Закону №1875).

Механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуг з централізованого опалення визначаються відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011№869 (далі - порядок №869).

Згідно п. 5 Порядку №869:

5) зміна тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - перегляд уповноваженим органом тарифів та їх структури або коригування тарифів;

13) планований період - період тривалістю 12 місяців, на який формуються та встановлюються тарифи (з 1 жовтня до 30 вересня, а для суб`єктів господарювання, що вперше встановлюють тарифи, - інший період, узгоджений з уповноваженими органами, тривалістю 12 місяців);

17) строк дії тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - період часу, на який уповноваженим органом встановлено тарифи та протягом якого такі тарифи застосовуються до споживачів;

Згідно п. 11 Порядку №869 з метою забезпечення відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат, пов`язаних з виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, та відповідно наданням послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, перегляд тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води та їх структури здійснюється уповноваженим органом кожного року (до початку опалювального періоду) за заявою ліцензіата (суб`єкта господарювання).

У разі зміни протягом строку дії тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, обсягу окремих витрат, пов`язаних із провадженням ліцензованої діяльності та наданням комунальних послуг, з причин, що не залежать від ліцензіата (суб`єкта господарювання), зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов`язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової частини планованого прибутку, у тому числі внаслідок зміни курсу валют за наявності в ліцензіата кредитних зобов`язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів.

За змістом вказаних норм зміна тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води шляхом їх перегляду здійснюється кожного року до початку опалювального сезону, і тарифи встановлюються на строк 12 місяців з 1 жовтня до 30 вересня наступного року.

Разом з цим зміна тарифів шляхом їх коригування протягом строку дії тарифів здійснюється з причин, які не залежать від суб`єкта господарювання.

Ч. 2 с. 31 Закону №1875 передбачає, що порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012 №390 затверджений Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обгрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної пропозиції територіальних громад» (далі - Порядок №390) (діяв на момент виникнення спірних відносин).

Згідно п. 2.1 Порядку №390 суб`єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим встановлювати тарифи.

П. 2.2 Порядку №390 передбачає, що протягом п`яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків (в тому числі здійснених за результатами коригування встановлених тарифів) до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, суб`єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.

Зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються суб`єктом господарювання у строк, що визначений відповідно до пункту 2.12 цього Порядку.

Згідно п. 2.3 порядку №390 суб`єктами господарювання, що надають комунальні послуги (послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)), до відома споживачів доводиться така інформація:

загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);

обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо);

інша додаткова інформація, визначена суб`єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи.

Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб`єкта господарювання (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах суб`єктів господарювання та, за необхідності, шляхом розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.

Згідно п. 2.10 Порядку №390 якщо у період доведення до відома споживачів інформації суб`єктом господарювання перераховано тариф у сторону зменшення у зв`язку із виявленням ним технічних помилок, неточностей у розрахунках тарифів, поданих органу, уповноваженому встановлювати тарифи, процедура доведення до відома споживачів інформації про намір зміни цін/тарифів повторно суб`єктом господарювання не здійснюється. Розрахунки тарифів з відповідними обґрунтуваннями надсилаються до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, для прийняття рішення про встановлення тарифів.

П. 2.11 Порядку №390 передбачає, що у разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань або вмотивованого їх відхилення суб`єкт господарювання після закінчення встановленого строку приймання пропозицій/зауважень (наступного робочого дня після останнього дня приймання пропозицій/зауважень) письмово сповіщає про це орган, уповноважений встановлювати тарифи.

П. 2.12 Порядку №390 передбачає, що строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб`єктом господарювання, але він не може бути меншим ніж 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на житлово-комунальні послуги.

У разі здійснення суб`єктом господарювання коригування встановлених цін/тарифів відповідно до вимог частини десятої статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб`єктом господарювання.

Згідно п. 2.14 Порядку №390 контроль за дотриманням суб`єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад здійснюється органами, уповноваженими встановлювати тарифи, відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно п. 2.15 Порядку №390 процедура доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до суб`єкта господарювання / органу, уповноваженого встановлювати тарифи, протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань.

Судом встановлено, що 26.09.2018 в газеті «Сміла» №39 (1131) опубліковане повідомлення КП «Смілакомунтеплоенерго» про намір здійснити зміну тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послуги з централізованого опалення, в якому викладено обгрунтування зміни тарифів та визначено тариф на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 2310,41 грн./Гкал (з ПДВ).

У повідомленні вказано, що зауваження та пропозиції надаються за адресою підприємства: АДРЕСА_1 , або на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 14 календарних днів від дати розміщення оголошення, тому позивач мав можливість подати свої зауваження та пропозиції.

Листом №1256 від 19.10.2018 КП «Смілакомунтеплоенерго» повідомило міського голову м. Сміла Цибка О.О. та начальника управління ЖКГ Чередніченка С.А. про те, що проінформувало споживачів про намір здійснити зміну тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання та послугу з централізованого опалення за категоріями споживачів 27.09.2018 на сайті адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 та в газеті «Сміла» від 26.09.20218 №39 (1131). На протязі 25 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів зауваження та пропозиції не надходили.

Отже відповідно до пункту п. 2.15 Порядку №390 процедура доведення до відома споживачів інформації про зміну тарифу на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії і встановлення у розмірі 2310,41 грн./Гкал (з ПДВ) вважається такою, що відбулася.

Проте рішенням №414 від 22.11.2018 був затверджений тариф у розмірі 2337,72 грн./Гкал (з ПДВ), інформація про який відповідно до Порядку №390 до споживачів не була доведена.

Отже відповідач прийняв рішення №414 від 22.11.2018 в частині зміни тарифу на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії без врахування громадських інтересів, чим порушив право споживачів одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо, передбачене п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону №1875.

Суд не погоджується з доводами відповідача про те, що тариф у розмірі 2337,72 грн./Гкал (з ПДВ) був встановлений з дотриманням Порядку №390.

Так, судом встановлено, що тариф 2337,72 грн./Гкал (з ПДВ) розрахований у зв`язку з розрахунком вартості ціни газу 6235,51 грн без ПДВ за 1000 куб. м, яка була прогнозованою і передбачена договором №1688/18-ТЕ-36 від 26.12.2018, укладеним між ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та КП «Смілакомунтеплоенерго».

Отже вказана обставина є підставою для коригування тарифу, проте також потребує доведення до споживачів інформації про коригування відповідно до п. 2.12 Порядку №390 у строк, встановлений КП «Смілакомунтеплоенерго».

Разом з цим рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 28.02.2019 №83 «Про коригування тарифів на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для КП «Смілакомунтеплоенерго» (пункт 1.1) встановлено тариф для населення на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії у розмірі 2300,21 грн./Гкал (з ПДВ), який є меншим, ніж тариф 2310,41 грн./Гкал (з ПДВ), повідомлення про який було доведено до споживачів комунальних послуг м. Сміла.

Згідно ч. 2 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Позивач звернувся до суду за захистом своїх прав як суб`єкт правовідносин, сфера дії в яких врегульована оскаржуваним пунктом 12 рішення №414 від 22.11.2018 і стосувалась його прав та законних інтересів до внесення змін згідно з рішенням №83 від 28.02.2019.

Отже, станом на дату звернення позивача до суду з позовом (травень 2019 року) оскаржуваний пункт 2.1 рішення №414 від 22.11.2018 втратив чинність, що унеможливлює судовий захист прав та інтересів позивача у спосіб визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень (пункт 1 частини 2 статті 245 КАС України), що є підставою для відмови у задоволенні позову.

Таке правове врегулювання відповідає принципу незворотності дії нормативно-правового акта у часі.

Так, у рішенні від 13.05.97 N 1-зп у справі N 03/29-97 "Про офіційне тлумачення статей 58, 78, 79, 81 Конституції України та статей 243-21, 243-22, 243-25 Цивільного процесуального кодексу України (у справі щодо несумісності депутатського мандата)" Конституційний Суд України висловив позицію, згідно з якою закріплення принципу незворотності дії нормативно-правового акта у часі на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Суд не погоджується з доводами позивача про встановлення економічно необгрунтованих тарифів з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №560 «Деякі питання захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг», якою на опалювальний сезон 2019/2020 року був встановлений граничний тариф на послуги міст обласного значення та м. Київ 1400 грн./Гкал, оскільки вказана постанова була прийнята після прийняття рішення №414 від 22.11.2018, тому не могла бути врахована відповідачем.

Щодо порушення ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-V1 суд зазначає, що згідно ч. 3 вказаної статті (в редакції на момент виникнення спірних відносин) проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Судом встановлено, що проект рішення про встановлення тарифу для населення на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії у розмірі 2305,49 грн./Гкал (з ПДВ) був опублікований 22.10.2018 на сайті виконавчого комітету Смілянської міської ради, тобто за 30 днів до дати прийняття рішення №414 від 22.11.2018.

Щодо опублікування проекту рішення про зміну тарифів на комунальні послуги у друкованому засобі масової інформації, то така вимога встановлена ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», яка передбачає, що регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Проте згідно ст. 3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов`язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.

Отже посилання позивача на порушення порядку опублікування проекту нормативно-правового акту, передбаченого Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», є безпідставним.

Посилання позивача на відсутність у рішенні №414 від 22.11.2018 строку введення його в дію є безпідставним, оскільки згідно ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом місцевого самоврядування не встановлено пізніший строк введення їх в дію.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 241-246, 255, 264-265 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 12 серпня 2021 року.

Головуючий А.В. Руденко