
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/23/20
провадження № 2-ап/340/27/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області
про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області про:
- визнання протиправним та скасування п.п.1 п.1 рішення Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області від 12 липня 2019 року №413 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок колишнього КСП «Дніпро» для подальшої передачі у власність жителям с Куцеволівка» в частині надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,60 га пасовищ для ведення особистого селянського господарства, із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для подальшої передачі у власність, що знаходиться на території Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області.
- зобов`язання Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 13 травня 2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,00 га, яка розміщена в межах населеного пункту села Куцеволівка Онуфріївського району Кіровоградської області на території Куцеволівської сільської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 13.05.2019 р. звернулася до Куцеволівської сільської ради із заявою про надання земельної ділянки площею 2,00 га із земель запасу Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області. Згідно з пп.1 п.1 рішення тридцять третьої сесії Куцеволівської сільської ради сьомого скликання від 12.07.2019 р. №413 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок колишнього КСП «Дніпро» для подальшої передачі у власність жителям с. Куцеволівка» позивачці надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 9,60 га пасовищ для ведення особистого селянського господарства, із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності. Задоволення заяви від 13.05.2019 р. таким чином, як зазначено у рішенні, позивач розцінює як порушення її конституційного права.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого заперечує проти задоволення позову (а.с.16-20). Відповідач вказує, що визначення розміру кожної конкретної ділянки для надання громадянам в межах встановлених норм, чинним законодавством віднесено до компетенції сільської ради з врахуванням призначення та принципів землеустрою, визначеними статтями 2, 6 Закону України «Про землеустрій», в частині раціональної системи землеволодінь та землекористувань. Відповідач зауважує, що протягом декількох останніх років жителі села неодноразово зверталися до сільської ради з питання безоплатної приватизації земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, але із-за відсутності вільних земель комунальної власності дане питання не було вирішено. У зв`язку зі змінами земельного законодавства, з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» до земель запасу Куцеволівської сільської ради комунальної власності було віднесено 2 земельні ділянки пасовищ загальною площею 50,0 га колишнього КСП «Дніпро», про що було поінформовано жителів села сільською радою в травні 2019 року і запропоновано громадянам, зацікавленим в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації подати клопотання до місцевого органу самоврядування. Станом на 01.07.2019 р. до сільської ради подано 83 заяви, які були розглянуті на 33 сесії Куцеволівської сільської ради і прийняті рішення №412 та №413. Рішенням Куцеволівської сільської ради від 12.07.2019 р. №413 ОСОБА_1 надано дозвіл на складання протоколу землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,60 га, тобто в межах граничної норми згідно п.«б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.01.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.2).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року закрито провадження у справі (а.с.32-35)
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2020 року, скасовано ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року, а справу направлено для продовження розгляду (а.с.88-90).
В результаті автоматичного розподілу справи, у відповідності до вимог ст.31КАС України передано на розгляд судді Момонт Г.М. (а.с.94).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 р. справу прийнято до провадження та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження (в.с.95).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 р. витребувано докази та відкладено підготовче засідання (а.с.114).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.03.2021 р. закрито підготовче провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні (а.с.129).
У судове засідання належним чином повідомлені сторони не з`явилися (а.с.134, 135). Позивачем подано клопотання про розгляд справи за її відсутності (а.с.136).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Куцеволівської сільської ради із заявою від 13.05.2019 р. про надання земельної ділянки площею 2,00 га із земель запасу Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області (а.с.8).
Рішенням тридцять третьої сесії сьомого скликання Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області від 12.07.2019 р. №413 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок колишнього КСП «Дніпро» для подальшої передачі у власність жителям с. Куцеволівка» надано жителям Куцеволівської сільської ради дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 0,60 га пасовищ, для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ – А.01.03.), із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, відповідно до п.21 Перехідних положень Земельного кодексу України колишнього КСП «Дніпро» для подальшої передачі у власність, що знаходяться на території Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, згідно списку, зокрема ОСОБА_1 (а.с.26).
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
З огляду на ч.2 ст.116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
При цьому, відповідно до змісту пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п.«б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара.
Також, частиною першою статті 5 Закону України «Про особисте селянське господарство» від 15.05.2003 р. №742-IV встановлено, що для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.
Таким чином, законодавчо передбачено максимальний, а не обов`язковий розмір ділянки, яку особа може безоплатно набути у власність для ведення особистого селянського господарства. Натомість, будь-якого обмеження щодо мінімального розміру земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства при передачі у власність громадянам, чинним законодавством України не встановлено.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Пунктами «а», «б» ч.1 ст.12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Таким чином, розпорядження земельними ділянками комунальної власності відноситься до повноважень Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до ч.1-3 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
З системного аналізу зазначених норм судом встановлено, що за результатами розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, орган місцевого самоврядування приймає одне із рішень визначених ч.7 ст.118 Земельного кодексу України. При цьому, зважаючи на норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», таке рішення приймається на пленарних засіданнях.
Судом встановлено, що за результатом розгляду заяви позивачки від 13.05.2019 р., їй надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,60 га, тобто прийнято рішення відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
Суд зауважує, що встановлення конкретного розміру земельної ділянки, що передається у власність, відноситься до дискреційних повноважень органу, уповноваженого на розпорядження землями.
Верховний Суд у постанові від 11.09.2019 р. у справі №379/656/16-а (провадження №К/9901/13722/18) зазначив, що стаття 121 Земельного кодексу України встановлює максимальний розмір земельних ділянок, що можуть бути відведені саме для цієї мети, а не їх обов`язковий розмір. Органи місцевого самоврядування, діючи в інтересах територіальної громади, мають право розпоряджатися землями комунальної власності з урахуванням будь-яких правомірних цілей, зокрема надаючи перевагу жителям села. Отримання земельної ділянки в межах законодавчо визначеного розміру не є порушенням принципу рівності громадян у конституційних правах і свободах, рівності перед законом, встановленого статтею 24 Конституції України, оскільки в даному разі принцип рівності забезпечується правом усіх громадян України на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності. Розмір же земельної ділянки, що надається може визначатись власником.
Визначаючи розмір земельної ділянки, відповідачем враховано кількість наявних земельних ділянок та кількість осіб, бажаючих отримати земельні ділянки у власність.
Окрім того, відповідно до ч.7 ст.5 Закону України «Про особисте селянське господарство» громадяни України, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 гектара, мають право на збільшення земельної ділянки в межах норм, установлених статтею 121 Земельного кодексу України для ведення особистого селянського господарства.
Таким чином, позивач не позбавлена права на збільшення земельної ділянки в межах норм, установлених статтею 121 Земельного кодексу України, а тому відсутні протиправні дії з боку відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, відповідає вимогам встановленим ч.2 ст.2 КАС України, є правомірним, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04366413, с Куцеволівка, Онуфріївський район, Кіровоградська область, вул. Центральна, 110-а) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії – відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду – 06 серпня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт