
Справа № 560/6048/21
РІШЕННЯ
іменем України
13 серпня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сахновецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом від 13.05.2021, в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Сахновецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області № 26 від 26.04.2021; 2) зобов`язати Сахновецьку сільську раду Ізяславського району Хмельницької області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 1.50 га на території Великопузирівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.01.2021 у справі №560/6863/20 зобов`язано Сахновецьку сільську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,50 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території села Великі Пузирки, Ізяславського району, Хмельницької області в межах населеного пункту. 22.02.2021 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про передачу земельної ділянки у власність площею 1,50 га та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території с. Великі Пузирки, Ізяславського району, Хмельницької області в межах населеного пункту. Однак, рішенням Сахновецької сільської ради №26 від 26.04.2021 позивачу відмовлено у задоволенні його заяви.
Крім цього, позивач подав заяву про подання доказів щодо розміру судових витрат протягом п`яти днів після прийняття судом рішення (арк. спр. 15).
Відповідно до ухвали від 27.05.2021 суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи ат витребував докази.
Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ч. 6 ст. 77 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
З`ясувавши обставини, на які позивач посилається, та оцінивши надані докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.01.2021 по справі №560/6863/20 визнано протиправним та скасовано рішення 4 сесії Сахновецької сільської ради сьомого скликання від 25.05.2020 №15 про відмову ОСОБА_1 у передачі безоплатно у власність земельної ділянки площею 1,50 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території села Великі Пузирки, Ізяславського району Хмельницької області в межах населеного пункту. Зобов`язано Сахновецьку сільську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,50 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території села Великі Пузирки, Ізяславського району Хмельницької області в межах населеного пункту, в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення (арк. спр. 7-8).
22.02.2021 позивач звернувся до Сахновецької сільської ради із заявою, в якій просив надати у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,5 га, яка розташована на території села Великі Пузирки, Ізяславського району, Хмельницької області в межах населеного пункту (арк. спр. 9).
Рішенням VII сесії VIII скликання Сахновецької сільської ради від 26.04.2021 №26 вирішено: призупинити розгляд заяви гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність, для особистого селянського господарства, земельної ділянки орієнтовною площею 1,50 га, із земель державної власності, що розташована за межами населеного пункту Сахновецької сільської ради. Рекомендовано гр. ОСОБА_1 повторно звернутись до Сахновецької сільської ради з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, після формування земельного масиву за рахунок якого заплановано відведення у власність земельної ділянки та державної реєстрації в Державному земельному кадастрі, та передачі визначеної земельної ділянки із земель державної власності в комунальну власність територіальної громади Сахновецької сільської ради в порядку встановленому статтею 117 Земельного кодексу України (арк. спр.14).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Частиною 1 ст. 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з ч.6 ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2019 у справі N 420/914/19, від 13.11.2019 у справі N 756/6448/16-а та від 21.11.2019 у справі N 812/1268/17.
Отже, відповідач виконуючи рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.01.2021 по справі №560/6863/20, прийняв оскаржуване рішення, яким фактично проігнорував обставини встановлені у судовому рішенні, яке набрало законної сили щодо підстав відмови, які передбачені ч. 7 ст. 118 ЗК України та виконання судового рішення, відповідно до вимог ЗК України, що вказано у резолютивній частині цього рішення, чим порушив права позивача та повторно вимоги ЗК України і ст. 14 КАС України.
Зокрема, у Рішення VII сесії VIII скликання Сахновецької сільської ради від 26.04.2021 №26 підставою не прийняття рішення по заяві ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність, для особистого селянського господарства вказано призупинення розгляду цієї заяви, що очевидно протиправно, як і рекомендація повторного звернення із заявою, тому це рішення підлягає скасуванню.
Встановлення протиправності оскаржуваного рішення тягне наслідок про зобов`язання суб`єкта владних повноважень надати ОСОБА_1 дозвіл розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність, для особистого селянського господарства, адже доказів підстав відмови, які передбачені ч.7 ст.118 ЗК України і заперечень щодо цього, суду не надано, і таких не було встановлено у рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.01.2021 по справі №560/6863/20, яке набрало законної сили, тому друга позовна вимога задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд з урахуванням правових позицій Верховного Суду у справі N 756/6448/16-а, від 21.11.2019 у справі N 812/1268/17, від 12.09.2019 у справах N 826/3163/16 та N 826/7314/16, від 26.02.2019 у справі N 826/5737/16 та встановлених обставин у цій адміністративній справі прийшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень порушив права позивача та вимоги ЗК України, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено 908,00 грн судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Заяву про подання доказів судових витрат після ухвалення судового рішення представника ОСОБА_1 , вирішити у випадку надання представником до суду цих доказів.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 13.05.2021, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Сахновецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області № 26 від 26.04.2021.
Зобов`язати Сахновецьку сільську раду Ізяславського району Хмельницької області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 1,50 га на території Великопузирівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Сахновецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 13 серпня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Сахновецька сільська рада Ізяславського району Хмельницької області (вул. Центральна, 2, с. Сахнівці, Ізяславський район, Хмельницька область, 30364 , код ЄДРПОУ - 04406785)
Головуючий суддя А.І. Петричкович