Рішення № 98983738, 13.08.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2021
Номер справи
520/12375/21
Номер документу
98983738
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 серпня 2021 року № 520/12375/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 1,с. Вільхівка,Харківський район, Харківська область,62431, код ЄДРПОУ 04396667) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила суд:

-визнати протиправною бездіяльність Вільхівської сільської ради щодо порушення строків розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою зі зміною цільового призначення, щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована в АДРЕСА_2 , в розмірі 0,25 га, поряд з земельною ділянкою з кадастровим номером 6325157302:00:001:0025.

-зобов`язати Вільхівську сільську раду розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою зі зміною цільового призначення, щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована в АДРЕСА_2 , в розмірі 0,25 га, поряд з земельною ділянкою з кадастровим номером 6325157302:00:001:0025 й прийняти за наслідками його розгляду рішення по суті порушеного у заяві питання у відповідності з вимогами статті 118 Земельного кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що 25 березня 2021 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Вільхівської сільської ради із заявою стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою зі зміною цільового призначення, щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована в АДРЕСА_2 , в розмірі 0,25 га, поряд з земельною ділянкою з кадастровим номером 6325157302:00:001:0025 .

До вказаної заяви були долучені усі визначені чинним законодавством документи, зокрема планово-картографічні матеріали та документи, що посвідчують особу.

Проте, станом на 07.07.2021 року Позивач так і не отримала відповідь щодо розгляду Відповідачем зазначеного клопотання.

З огляду на це, на думку Позивача, бездіяльність Відповідача з приводу не розгляду клопотання та не прийняття відповідного рішення у встановлений законодавством строк є безпідставною, не відповідає чинному законодавству, та порушує її права та законні інтереси, у зв`язку з чим вона змушена звернутися до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Суб`єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом України та іншими законами України, по регулюють земельні відносини.

Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною б статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно із частини 7 вказаної статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що вказаний перелік є вичерпний та закріплений в частині 7 статті 118 ЗК України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 21 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.

Крім того, згідно ч. З ст. 118 ЗК України, у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Положеннями частини першої статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

При цьому, згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, вирішуються такі питання, зокрема: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова, зокрема, скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання.

Таким чином, аналіз вказаних правових норм дає суду підстави зробити висновок, що законодавством регламентовано обов`язок органу місцевого самоврядування розглянути клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у місячний строк.

Проте, встановлено судом, розгляд Заяви Позивача від 25 березня 2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у місячний строк з дати реєстрації заяви не Здійснено, чим порушено вимоги Земельного кодексу України.

Таким чином, неприйняття Відповідачем рішення За заявою Позивача у встановлений строк, ставить особу у певну правову невизначеність, що є недопустимим у відповідності до змісту та сутності принципів верховенства права та Законності.

При цьому, суд враховує правову позицію, висловлену в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20 жовтня 2011 року по справі «Рисовський проти України», в якому Суд зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов`язків.

Згідно ст. 118 ЗК України, відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

З урахуванням викладеного, суд вказує, що належним способом захисту прав Позивача в ситуації, що склалася є визнання протиправною бездіяльності Вільхівської сільської ради щодо порушення строків розгляду Заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою зі зміною цільового призначення, щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована в АДРЕСА_2 , в розмірі 0,25 га, поряд з земельною ділянкою з кадастровим номером 6325157302:00:001:0025.

Разом з тим, з метою належного захисту і відновлення порушених прав позивача, а також з урахуванням обов`язку суб`єкта владних повноважень діяти у відповідності до Конституції і законів України, вважаємо, що необхідно зобов`язати Вільхівську сільську раду розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою зі зміною цільового призначення, щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована в АДРЕСА_2 , в розмірі 0,25 га, поряд з земельною ділянкою з кадастровим номером 6325157302:00:001:0025.

Згідно зі статтею 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246,257, 258 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов – задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Вільхівської сільської ради щодо порушення строків розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою зі зміною цільового призначення, щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована в АДРЕСА_2 , в розмірі 0,25 га, поряд з земельною ділянкою з кадастровим номером 6325157302:00:001:0025.

Зобов`язати Вільхівську сільську раду розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою зі зміною цільового призначення, щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована в АДРЕСА_2 , в розмірі 0,25 га, поряд з земельною ділянкою з кадастровим номером 6325157302:00:001:0025 й прийняти за наслідками його розгляду рішення по суті порушеного у заяві питання у відповідності з вимогами статті 118 Земельного кодексу України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 1,с. Вільхівка,Харківський район, Харківська область, 62431, код ЄДРПОУ 04396667) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.