
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття провадження в адміністративній справі
12 серпня 2021 р. справа № 400/3623/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марича Є.В., за участю секретаря судового засідання Мирко О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання відповідача про закриття провадження в адміністративній справі
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135, про:визнання протиправним та скасування наказу від 21.04.2021 № 509-к; поновлення на посаді; стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 26.04.2021, за участю:
позивача: ОСОБА_1
від позивача: Дурова Р.Б.,
від відповідача: Тарасенко Н.В.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування наказу від 21.04.2021 № 509-к; поновлення на посаді; стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 26.04.2021.
Ухвалою від 31.05.2021 р. відкрито провадження за вищезазначеним позов за правилами спрощеного позовного провадження.
30.06.2021 р. від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі, на підставі п. ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України). В обґрунтування свого клопотання відповідач зазначив, що даний спір випливає з трудових відносин і не стосується проходження позивачем публічної служби, оскільки позивач не є державним службовцем. На підтвердження вищезазначеного відповідач посилається на данні трудової книжки, наказ відповідача про звільнення, лист профспілки, що надані позивачем до позовної заяви та містяться в матеріалах справи.
Відповідачем у судовому засіданні 12.08.2021 р. підтримано вищезазначене клопотання.
Позивач заперечив проти закриття провадження у справі.
У судовому засідання судом було оголошено скорочену ухвалу про закриття провадження у справаі.
Вирішуючи питання щодо закриття провадження у справі за цим позовом суд виходив з такого.
Згідно ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування;
З аналізу вказаних норм вбачається, що юрисдикція адміністративних судів поширюється не на будь-які трудові спори, а лише ті, які пов`язані з прийняттям громадян на публічну службу, її проходженням, звільненням з неї. При цьому, не будь-яка державна служба є публічною службою. Базовим (загальним) законом, що регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, є Закон України «Про державну службу».
Відповідно до Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Державна служба характеризується тим, що: а) здійснюється на державних посадах у державних органах або їх апаратах; б) має своєю метою реалізацію завдань і функцій держави; в) регламентується Законом України «Про державну службу» та іншими спеціальними законами; г) характеризується особливістю вступу на державну службу, її проходженням, припиненням службових відносин; ґ) пов`язана з присвоєнням рангів, чинів, спеціальних і військових звань; д) характеризується безпартійністю або політичною нейтральністю державних службовців; е) оплачується за рахунок державного бюджету.
Спори з приводу прийняття громадянина на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби охоплюють весь спектр спорів, що виникають у відносинах публічної служби. Водночас до цієї категорії не належать трудові спори: а) керівників та інших працівників державних і комунальних підприємств, установ та організацій; б) працівників, які працюють за трудовим договором у державних органах і органах місцевого самоврядування; в) працівників бюджетних установ та ін.
Судом встановлено, що позивач до звільнення обіймав старшого державного інспектора відділу державного контролю та нагляду за безпекою на пасажирському транспорті Чорноморського міжрегіонального управління Укратрансбезпеки і його звільнено Наказом від 21.04.2021 р. №509-к відповідно до Кодексу законів про працю України. До суду не надано доказів, що позивач складав присягу і йому присвоювався ранг державного службовця.
Таким чином, посада позивача не відноситься до публічної служби, оскільки не пов`язана з діяльністю на державних політичних посадах, професійною діяльністю суддів, прокурорів, військовою службою, альтернативною (невійськовою) службою, дипломатичною службою, іншою державною службою, службою в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
У зв`язку із вищевикладеним, даний є виключно трудовим спором, відтак не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 12.10.1978 у справі "Zand v. Austria" вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
При зазначених вище обставинах, враховуючи, що спір пов`язаний із захистом трудових прав позивача, Миколаївський окружним адміністративний суд не є «встановленим законом судом» щодо розгляду такого спору, суд вважає за необхідне провадження у справі закрити.
Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Разом з тим суд роз`яснює, що відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, що загальні суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відтак з даним позовом позивач має право звернутись до відповідного місцевого загального суду за правилами цивільного судочинства.
Згідно з ч. 2 ст. 238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується, у зв`язку з відсутністю судових витрат у даній справі.
Керуючись ст.ст. 238, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
1. Закрити провадження у справі №400/3623/21 за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування наказу від 21.04.2021 № 509-к; поновлення на посаді; стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 26.04.2021.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
3. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень КАС України.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 13.08.2021 року.
Суддя Є. В. Марич