Рішення № 98982492, 13.08.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2021
Номер справи
360/3225/21
Номер документу
98982492
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

13 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3225/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 24 червня 2021 року надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі – позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (далі – відповідач, КП «РВУВКГ»), в якому позивач просить стягнути з відповідача кошти за податковим боргом у загальному розмірі 10721670,50 грн з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків:

- з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 9834949,61 грн, з яких: основного платежу у розмірі 7637669,95 грн, штрафних санкцій у розмірі 154035,16 грн, пені у розмірі 2043244,50 грн в дохід Державного бюджету;

- з військового збору у розмірі 825582,79 грн, з яких: основного платежу у розмірі 641251,63 грн, штрафних санкцій у розмірі 12276,68 грн, пені у розмірі 172054,48 грн в дохід Державного бюджету;

- з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 61138,10 грн, з яких: штрафних санкцій у розмірі 30679,04 грн, пені у розмірі 30459,06 грн в дохід місцевого бюджету.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач зареєстрований в Державній податковій інспекції у м. Рубіжне Головного управління ДПС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 17 жовтня 2002 року за № 29 та станом на 07 квітня 2021 року перебуває на обліку.

Позивачем проведено документальну планову виїзну перевірку з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), а також єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2019 року, за наслідками проведення якої складено акт від 18 лютого 2021 року № 244/12-32-07-10-06/32026192.

За результатами документальної перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «Д» від 24 березня 2021 року № 00004330710, згідно з яким на підставі статті 125-1 Податкового кодексу України відповідачу донараховано податкове зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 7637669,95 грн та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 763767,00 грн. Відповідно до підпунктів 129.1.1 та 129.1.3 статті 129 Податкового кодексу України згідно з ППР форми «Д» від 24 березня 2021 року № 00004330710 КП «РВУВКГ» нарахована пеня в розмірі 2042678,20 грн.

Крім того, за порушення строків подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку контролюючим органом винесено ППР форми «ПС» від 24 березня 2021 року № 00004320710, згідно з яким до платника податків застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1020,00 грн.

Також в результаті документальної перевірки винесено ППР форми «Д» від 24 березня 2021 року № 00004340710, згідно з яким контролюючим органом на підставі статті 125-1 Податкового кодексу України відповідачу донараховано податкове зобов`язання з військового збору у розмірі 641251,63 грн та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 64125,17 грн. Вищезазначеним ППР на підставі підпунктів 129.1.1 та 129.1.3 пункту 129 статті 129 ПК України було також нараховано пеню у розмірі 172007,29 грн.

Податкові повідомлення-рішення від 24 березня 2021 року № 00004320710, № 00004330710, № 00004340710 направлено відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано 30 березня 2021 року. Суми податкових зобов`язань та штрафних санкції за цими податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженими та підлягають сплаті. Станом на 03 червня 2021 року КП «РВУВКГ» заборгованість частково сплачена.

Також позивачем проведено камеральну перевірку своєчасності сплати податкового зобов`язання з плати за землю (земельний податок), сплачених протягом 2018 року, за результатами проведення якої складено акт від 17 січня 2020 року № 35/12- 32-51-04/32026192.

За результатами камеральної перевірки контролюючим органом винесено ППР форми «Ш» від 24 січня 2020 року № 0000765104, згідно з яким контролюючим органом на підставі статті 126 Податкового кодексу України до відповідача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 30679,04 грн. вказане податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано останнім 28 січня 2021 року. Суми штрафних санкцій, що визначені за цим податковим повідомленням-рішенням станом на 03 червня 2021 року є узгодженими та не сплаченими.

Крім того, 17 липня 2018 року в інтегрованій картці КП «РВУВКГ» з плати за землю з юридичних осіб на підставі статті 129 Податкового кодексу України за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з земельного податку відповідачу нарахована пеня за період з 29 листопада 2016 року по 17 липня 2018 року. Станом на 03 червня 2021 року залишок несплаченої пені складає 30459,06 грн.

У зв`язку з несплатою відповідачем грошових зобов`язань та з метою погашення податкового боргу контролюючим органом, відповідно до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, КП «РВУВКГ» сформовано першу податкову вимогу форми «Ю1» від 21 листопада 2007 року № 283 (отримано особисто головним бухгалтером підприємства) та другу податкову вимогу форми «Ю2» від 24 грудня 2007 року № 306 (отримано особисто посадовою особою відповідача). Станом на даний час вищезазначені податкові вимоги не погашені, податковий борг відповідача не сплачений та продовжує збільшуватись.

На підставі зазначеного, керуючись положеннями статті 95 Податкового кодексу України, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою від 29 червня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 89-91).

Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

КП «РВУВКГ», код за ЄДРПОУ 32026192, зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області, перебуває за основним місцем обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Рубіжанська ДПІ (м. Рубіжне) з 17 жовтня 2002 року, місцезнаходження: 93000, Луганська область, місто Рубіжне, вулиця Менделєєва, будинок 49, що підтверджено довідкою про ідентифікаційні дані платника податків (арк. спр. 10-12).

Головним управлінням ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати податкового зобов`язання з плати за землю (земельний податок), сплачених протягом 2018 року, за результатами проведення якої складено акт від 17 січня 2020 року № 35/12- 32-51-04/32026192, згідно з висновками якого платник податків порушив визначений пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України строк сплати грошового (податкового) зобов`язання по платі за землю з юридичних осіб, сплачених протягом 2018 року (арк. спр. 23-24).

За результатами перевірки кoнтpoлюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 24 січня 2020 року № 0000765104, згідно з яким контролюючим органом на підставі статті 126 Податкового кодексу України застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 20 % на суму 30679,04 грн (арк. спр. 25).

Податкове повідомлення-рішення направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано уповноваженою особою відповідача 28 січня 2020 року (арк. спр. 26 зворот).

Також ГУ ДПС у Луганській області проведено документальну планову виїзну перевірку з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), а також єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2019 року, за наслідками проведення якої складено акт від 18 лютого 2021 року № 244/12-32-07-10-06/32026192 (арк. спр. 39-58).

Документальною плановою виїзною перевіркою встановлено порушення по КП «РВУВКГ» з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а саме:

- підпунктів 168.1.2 та 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, абзацу «а» пункту 171.2 статті 171, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України - не перераховано до бюджету самостійно нарахованого (утриманого) податку на доходи фізичних осіб із сум заробітної плати та інших видів доході в сумі 767103,06 грн, що утворилась станом на 01 січня 2017 року;

- пункту 162.1 статті 162, підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163, підпункту 164.2.20 пункту 164.2, статті 164, пункту 167.1 статті 167, підпунктів 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, пункту 171.2 статті 171, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України - не нараховано, не утримано та не сплачено (не перераховано) податку на доходи фізичних осіб з доходу у вигляді середньої заробітної плати, нарахованої на підставі рішення суду за час вимушеного прогулу, отриманого платником податку як іншій дохід з вересень 2019 року та листопад 2019 року на загальну суму 7734,93 грн;

- підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, підпункту 169.2.2 пункту 169.2, підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169, пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України - в результаті неправомірного надання платникам податку податкової соціальної пільги занижено податкове зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 35962,35 грн за період з червня 2017 року по грудень 2019 року;

- підпунктів 168.1.2 та 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, абзацу «а» пункту 171.2 статті 171, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України - не перераховано до бюджету до/або під час виплати оподатковуваного доходу працівникам підприємства, самостійно нарахованого (утриманого) податку на доходи фізичних осіб із сум заробітної плати та інших видів доходів за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року у загальній сумі 7593972,67 грн;

- абзацу «б» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України та пунктів 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6 та 3.11 розділу III «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за № 111/26556:

не повною мірою відображено в податкових розрахунках (ф. № 1-ДФ) відомості про фізичних осіб-підприємців, яким виплачені кошти за ознакою доходу «157» у податковому розрахунку (ф. № 1ДФ) за III квартал 2019 року;

не відображено відомості про суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, які підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором як інший дохід з ознакою доходу «127» «Інші доходи, які включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу» у відповідності до Довідника ознак, що призвело до збільшення податкового зобов`язання платника податку, а саме: III квартал 2019 року нарахований (виплачений) дохід у сумі 5564,70 грн, нарахований податок на доходи фізичних осіб на суму 1001,65 грн та військовий збір на суму 83,47 грн, IV квартал 2019 року нарахований (виплачений) дохід у сумі 37407,15 грн, нарахований податок на доходи фізичних осіб на суму 6733,29 грн та військовий збір на суму 561,11 грн;

недостовірно відображено в податкових розрахунках (ф. № 1-ДФ) відомості про фізичну особу в частині заниження виплаченого доходу; сум податку на доходи фізичних осіб, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку за ознакою доходу «101» та фактичної суми перерахованого податку на доходи фізичних осіб до бюджету у податковому розрахунку (ф. 1ДФ) за II, III, IV квартал 2017 року; І, II, III, IV квартал 2018 року; І, II, III, IV квартал 2019 року;

- підпунктів 1.4 та 1.6 пункту 16-1 розділу XX Перехідних положень, підпунктів 168.1.2 та 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України - не перераховано до бюджету самостійно нарахованого (утриманого) військового збору із сум заробітної плати та інших видів доходів у сумі 21945,99 грн, що утворилась станом на 01 січня 2017 року;

- підпункту 1.4. пункту 16-1 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень, пункту 162.1 статті 162, підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163, підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164, пункту 171.2 статті 171, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України - не нараховано, не утримано та не сплачено (не перераховано) військовий збір з доходу у вигляді середньої заробітної плати, нарахованої на підставі рішення суду за час вимушеного прогулу, отриманого платником податку як іншій дохід за вересень та листопад 2019 року на загальну суму 644,58 грн;

- підпунктів 1.4 та 1.6 пункту 16-1 розділу XX Перехідних положень, підпунктів 168.1.2 та 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України - не перераховано до бюджету, до або під час виплати оподатковуваного доходу працівникам підприємства, самостійно нарахованого (утриманого) військового збору із сум заробітної плати та інших видів доходів за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року в загальній сумі 640607,05 грн.

На підставі акта від 18 лютого 2021 року № 244/12-32-07-10-06/32026192 ГУ ДПС у Луганській області винесено такі податкові повідомлення-рішення:

форми «ПС» від 24 березня 2021 року № 00004320710, яким за порушення абзацу «б» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України та на підставі підпункту 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, пункту 119.1 статті 119 Податкового кодексу України застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1020,00 грн (арк. спр. 62-63);

форми «Д» від 24 березня 2021 року № 00004330710, яким за порушення пункту 162.1 статті 162, підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163, підпункту 164.2.20 пункту 164.2, статті 164, пункту 167.1 статті 167, підпунктів 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, пункту 171.2 статті 171, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України та на підставі підпункту 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, пункту 58.1 статті 58, статті 125-1 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб на 10444115,15 грн, у тому числі: за податковим зобов`язанням на 7637669,95 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 763767,00 грн, пеня – 2042678,20 грн (арк. спр. 64-77);

форми «Д» від 24 березня 2021 року № 00004340710, яким за порушення підпунктів 1.4 та 1.6 пункту 16-1 розділу XX Перехідних положень, підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163, підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164, пункту 171.2 статті 171, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176, підпунктів 168.1.2 та 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України та на підставі підпункту 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, пункту 58.1 статті 58, статті 125-1 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб (військового збору) на 877384,09 грн, у тому числі: за податковим зобов`язанням на 641251,63 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 64125,17 грн, пеня – 172007,29 грн (арк. спр. 78-86).

Вказані податкові повідомлення-рішення направлено відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано уповноваженою особою відповідача 30 березня 2021 року (арк. спр. 60-61).

За даними ІКП КП «РВУВКГ» станом на 31 травня 2021 року та на 12 липня 2021 року за відповідачем облікована така заборгованість:

за кодом класифікації доходів бюджету, ККДБ 11010100 (податок на доходи фізичних осіб, що сплачений податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати) всього 9834949,61 грн, у тому числі недоїмка 7791705,11 грн, пеня – 2043244,50 грн (арк. спр. 98-102);

кодом класифікації доходів бюджету 11011000 (військовий збір) всього 825582,79 грн, у тому числі недоїмка 653528,31 грн, пеня – 172054,48 грн (арк. спр. 103-106);

кодом класифікації доходів бюджету 18010500 (земельний податок з юридичних осіб) всього 61138,10 грн, у тому числі недоїмка 30679,04 грн, пеня 30459,06 грн (арк. спр. 107).

З метою погашення податкового боргу контролюючим органом сформовано КП «РВУВКГ» податкові вимоги форми «Ю1» від 21 листопада 2007 року № 283 та форми «Ю2» від 24 грудня 2007 року № 306, які отримані посадовою особою платника податків 21 листопада 2007 року та 24 грудня 2007 року відповідно (арк. спр. 15).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункту 14.1.175 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункту 14.1.265).

Відповідно до пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно з пунктом 42.5 статті 42 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.

Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:

згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України);

дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом (підпункт 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до абзацу першого пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.

Підпунктом 119.1 статті 119 Податкового кодексу України визначено, що неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов`язань платника податку та/або до зміни платника податку, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 2040 гривень.

Передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються у випадках, якщо недостовірні відомості або помилки в податковій звітності про суми доходів, нараховані (сплачені) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), виникли у зв`язку з виконанням податковим агентом вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу та були виправлені відповідно до вимог статті 50 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 125-1.1 статті 125-1 Податкового кодексу України Ненарахування та/або неутримання, та/або несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника податків, а також нерезидентом, на якого покладено обов`язок сплачувати податок у порядку, встановленому розділом III цього Кодексу, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов`язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов`язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов`язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов`язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України визначено, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.

З вищеописаних доказів судом встановлено, що за КП «РВУВКГ» станом на 12 липня 2021 року обліковується податковий борг у загальній сумі 10721670,50 грн, у тому числі: з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 9834949,61 грн, з яких основний платіж - 7637669,95 грн, штрафна санкція - 154035,16 грн, пеня - 2043244,50 грн; з військового збору у розмірі 825582,79 грн, з яких основний платіж - 641251,63 грн, штрафні санкції - 12276,68 грн, пеня - 172054,48 грн; з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 61138,10 грн, з яких штрафні санкції - 30679,04 грн, пеня в розмірі 30459,06 грн, що утворилася за період з 29 листопада 2016 року по 17 липня 2018 року, який виник за відповідачем через несплату у встановлений статтею 57 Податкового кодексу України строк узгоджених податкових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями.

Відповідачем доказів сплати вказаного податкового боргу суду не надано.

Абзацом першим пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Пунктами 95.1-95.3 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 95.4 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 95.5 статті 95 Податкового кодексу України вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою контролюючого органу до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету або до державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків, а в разі використання платником податків єдиного рахунку - на такий рахунок, а у разі погашення податкового боргу з податку на додану вартість за задекларованими до сплати податковими зобов`язаннями за періоди, починаючи з 1 липня 2015 року, визначеними платником податків у податковій декларації з податку на додану вартість або уточнюючому розрахунку, такі кошти вносяться на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним контролюючим органом.

У разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов`язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень та не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутні зобов`язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов`язань.

У таких випадках:

рішення про стягнення коштів з рахунків такого платника податків у банках є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов`язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи;

рішення про стягнення готівкових коштів вручається такому платнику податків і є підставою для стягнення.

Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Оскільки КП «РВУВКГ» вручено першу та другу податкові вимоги, які є чинними, суд дійшов висновку, що позивач дотримав визначених статтею 95 Податкового кодексу України вимог та має всі підстави для вжиття заходів щодо погашення податкового боргу КП «РВУВКГ» шляхом стягнення коштів.

Враховуючи, що відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи податковий борг не сплачений, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ ВП 44082150) до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (місцезнаходження: 93000, Луганська область, місто Рубіжне, вулиця Менделєєва, будинок 49, код за ЄДРПОУ 32026192) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради кошти за податковим боргом у загальній сумі 10721670,50 грн (десять мільйонів сімсот двадцять одна тисяча шістсот сімдесят гривень 50 коп.) з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, в тому числі:

з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 9834949,61 грн (дев`ять мільйонів вісімсот тридцять чотири тисячі дев`ятсот сорок дев`ять гривень 61 коп.), з яких: основного платежу у розмірі 7637669,95 грн (сім мільйонів шістсот тридцять сім тисяч шістсот шістдесят дев`ять гривень 95 коп.), штрафних санкцій у розмірі 154035,16 грн (сто п`ятдесят чотири тисячі тридцять п`ять гривень 16 коп.), пені у розмірі 2043244,50 грн (два мільйони сорок три тисячі двісті сорок чотири гривні 50 коп.) в дохід Державного бюджету України;

з військового збору у розмірі 825582,79 грн (вісімсот двадцять п`ять тисяч п`ятсот вісімдесят дві гривні 79 коп.), з яких: основного платежу у розмірі 641251,63 грн (шістсот сорок одна тисяча двісті п`ятдесят одна гривня 63 коп.), штрафних санкцій у розмірі 12276,68 грн (дванадцять тисяч двісті сімдесят шість гривень 68 коп.), пені у розмірі 172054,48 грн (сто сімдесят дві тисячі п`ятдесят чотири гривні 48 коп.) в дохід Державного бюджету України;

з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 61138,10 грн (шістдесят одна тисяча сто тридцять вісім гривень 10 коп.), з яких: штрафних санкцій у розмірі 30679,04 грн (тридцять тисяч шістсот сімдесят дев`ять гривень 04 коп.), пені у розмірі 30459,06 грн (тридцять тисяч чотириста п`ятдесят дев`ять гривень 06 коп.) в дохід місцевого бюджету.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова