
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/5217/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у в порядку спрощеного провадження (письмове провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Кіровоградського обласного військового комісаріату
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Кіровоградського обласного військового комісаріату про:
- визнання протиправною бездіяльності Кіровоградського обласного військового комісаріату, яка полягає у не надсиланні на адресу Департаменту фінансів Міністерства оброни України пакету документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги;
- зобов`язання Кіровоградського обласного військового комісаріату подати висновок за формою (додаток із наказу Міністерства оборони України №530) та повний перелік документів до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України про виплату одноразової грошової допомоги передбачені Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з дотриманням вимог Положення, затвердженого наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 р.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 23.05.2017 р. під час обстрілу в зоні АТО позивач отримав мінно-вибухове поранення, яке призвело свідомості, втрати просторової орієнтації, зниження слуху, шуму у вухах, головної болі, з`явилися часті епізоди раптової втрати свідомості. За результатом проведеного огляду та відповідно до свідоцтва про хворобу №776-п та продовження свідоцтва про хворобу №776-п військово-лікарською комісією прийнято постанову про причинний зв`язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва: травма , ТАК, пов`язана з проходженням військової служби. Позивач визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час. Наказом командира військової частини А2167 від 30.08.2017 р. №235-рс солдата військової служби за контрактом (позивача) звільнено у запас за пунктом «б» (за станом здоров`я на основі висновку (постанови) військово-лікарської комісії. Позивачу при повторному огляді встановлено ІІІ групу інвалідності. Представник позивача, з посиланням на норми Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» від 20.12.21991 р. №2011-ХІІ та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. №975, зазначає, що комісаріати здійснюють підготовку та направлення документів для отримання одноразової грошової допомоги, крім цього надають допомогу для розшуку необхідної документації.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнаються в повному обсязі (а.с.46-48). Представник відповідача зазначає, виплата одноразової грошової допомоги по настанню інвалідності здійснюється на підставі подачі військовослужбовцем встановлених документів. Згідно даних Новгородківського районного військового комісаріату, такі документи й заява про отримання грошової компенсації позивачем не подавалися. Також представник відповідача зауважує, що звернення до Кіровоградського обласного військового комісаріату позивачем не здійснювалося і відмова не вчинялася. На думку представника відповідача, посилання позивача на невжиття заходів щодо надання допомоги у розшуку документів, які відсутні, передбачені пунктом 4.8 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 р. №530, є свідоме введення суду в оману, оскільки Новгородківським РВК зроблено відповідні запити та отримано відповіді із установ та частин Міністерства оборони України. Представник відповідача зауважує, що на теперішній час позивач має право звернутися до відділу соціального забезпечення Кіровоградського ОВК, подати визначений пакет документів і у разі прийняття позитивного рішення комісією Міністерства оборони України, йому буде виплачена одноразова грошова допомога по настанню інвалідності, а тому звернення позивача є передчасним і таким, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
До відзиву додано фіскальний чек №3000469849 від 30.12.2020 р. на підтвердження надіслання ОСОБА_1 рекомендованого поштового відправлення (а.с.45).
Представником позивача подано відповідь на відзив у якій вказано, що при надсиланні Кіровоградським ОВК відзиву на позов порушено норми ч.3 ст.162 КАС України, а саме: копію відзиву та доданих до нього документів не було надіслано (надано) іншим учасником справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. Також відповідачем порушено норми п.5 ст.162 КАС України, а саме: пропущено встановлений ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду п`ятнадцятиденний строк подачі відзиву на позов. Представник позивача зазначає, що твердження Кіровоградського ОВК щодо відсутності звернення позивача до Новгородківського районного військового комісаріату про отримання грошової компенсації є безпідставними, оскільки з доданих до відзиву на позов копій документів, а саме: листів-звернень Новгородківського РВК, до голови військово-лікарської комісії м. Київ, голови військово-лікарської комісії військової частини А4615, командира військової частини А2167, де у всіх перелічених листах-зверненнях чітко зазначається, що підставою надсилання – є звернення солдата у відставці ОСОБА_1 . Також представник позивача, з урахуванням п.11 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2012 р. №389, вказує на те, що підготовка документів є обов`язковою функцією, а не добровільною допомогою, про яку відповідач вказує у своєму відзиві на позов (а.с.65-66).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2020 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.29).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.37-38).
29.12.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.44).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 р. витребувано докази (а.с.71).
Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачами документи і матеріали, витребувані судом докази, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 відповідно до контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах рядового, сержантського та старшинського складу від 25.02.2016 р. проходив військову службу в Збройних Силах України (а.с.11).
Наказом командира військової частини А2167 (по стройовій частині) від 30.08.2017 р. солдата військової служби за контрактом ОСОБА_1 , колишнього стрільця – помічника гранатометника 9 механізованої роти механізованого батальйону, який знаходиться у розпорядженні командира частини, звільненого наказом командира військової частини А2167 (по особовому складу) від 30.08.2017 р. №235-рс у запас за пунктом «б» (за станом здоров`я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність для служби у мирний час, обмежену придатність у військовий час, якщо не висловив бажання продовжувати військову службу) частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», з 30.08.2017 р. виключено із списків особового складу частини і всіх видів забезпечення (а.с.12).
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0029891 ОСОБА_1 з 01.12.2018 р. по 09.01.2019 р. встановлено третю групу інвалідності, внаслідок травми, пов`язаної з проходженням військової служби (а.с.10).
Позивач вважає, що Кіровоградським обласним військовим комісаріатом допущено бездіяльність щодо не надсиланні на адресу Департаменту фінансів Міністерства оброни України пакету документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Статтею 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 р. №2232-ХІІ встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
З огляду на ч.1 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ (далі за текстом – Закон №2011) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі – одноразова грошова допомога), – гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.16 Закону №2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`зків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Згідно з ч.ч.6, 9 ст.163 Закону №2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів – військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві – резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначений Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. №975 (далі за текстом – Порядок №975).
Відповідно до п.11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності); документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, або особа, звільнена з військової служби, якому (якій) виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, подає уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - восьмому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.
Згідно з п.12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів – військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві – резервістами (далі – розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання – для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
При цьому, відповідно до змісту п.10 Порядку №975 під уповноваженим органом розуміється уповноважений структурний підрозділ державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів.
Згідно з абз.10 п.10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 р. №389 обласні військові комісаріати, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги особам, звільненим з військової служби, і сім`ям загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил.
З огляду на абз.9 п.11 Положення про військові комісаріати, районні, об`єднані районні, міські, об`єднані міські військові комісаріати, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення готують документи, необхідні для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців Збройних Сил, а також військовозобов`язаних і резервістів, призваних на збори.
З аналізу зазначених норм, суд дійшов висновку, що для виплати одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності, військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується така допомога, подає уповноваженому органу заяву та документи передбачені пунктом 11 Порядку №975. Натомість, уповноважений орган, відповідно до п.13 Порядку №975 готує висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 Порядку №975.
Отже, саме на військовослужбовця, зацікавленого в отриманні одноразової грошової допомоги, покладається обов`язок з подання до уповноваженого органу заяви та документів, передбачених п.11 Порядку №975.
Позивачем не надано суду доказів подання до Кіровоградського обласного військового комісаріату чи Новгородківського районного військового комісаріату заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності з додатками, як і не надано копії такої заяви.
Листом Новгородківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 р. №522/6, на виконання вимог ухвали від 20.05.2021 р., повідомлено суду, що ОСОБА_1 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги не звертався (а.с.75). Натомість, зазначено, що ОСОБА_1 звернувся із заявою від 15.05.2019 р. до Новгородківського РВК щодо звернення із запитом до військової частини на отримання довідки про обставини травми та акту розслідування командира військової частини А2167, рішення комісій ВЛК міста Києва та Дніпра. Запити №6/1032 від 21.08.2019 р., №6/752 від 10.06.2019 р. №1793/6 від 20.08.2019 р. зроблено і відповіді №1687/6 від 05.08.2019 р., №1793/6 від 20.08.2019 р. отримані (а.с.75).
Зі змісту заяви ОСОБА_1 від 15.05.2019 р., поданої до Новгородківського районного військового комісаріату, судом встановлено, що звернення стосувалося направлення запитів до військово-лікарських комісій у м. Києві та м. Дніпрі щодо перегляду свідоцтва про хворобу, ВЛК від 14.08.2017 р. №2516 та ВЛК від 08.06.2017 р. і заміни «травма так, пов`язана з проходженням військової служби» на «травма, так, пов`язана із захистом Батьківщини», та в/ч А2167 про отримання акта розслідування командира військової частини про отримання травми (а.с.82).
Таким чином, заява ОСОБА_1 від 15.05.2019 р. не стосувалася виплати одноразової грошової допомоги.
Доказів подання інших за змістом заяв суду не надано.
Оскільки позивачем не вчинено дій, передбачених п.11 Порядку №975 (не подано заяву з додатками), тобто не розпочато процедуру виплати одноразової грошової допомоги, то у відповідача не виникло обов`язку із виготовлення та направлення до розпорядника бюджетних коштів (Міністерства оброни України) висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги з документами, зазначеними в пунктах 10 та 11 Порядку №975.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що під час розгляду справи не підтверджено факт допущення відповідачем бездіяльності щодо надсилання до Департаменту фінансів Міністерства оброни України пакету документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Беручи до уваги, що у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (с. Спасове, Новгородківський район, Кіровоградська область, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Кіровоградського обласного військового комісаріату (м. Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19, код ЄДРПОУ 07827576) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Дата складання повного рішення суду – 06 серпня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт