Ухвала суду № 98982268, 13.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2021
Номер справи
320/9715/21
Номер документу
98982268
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

13 серпня 2021 року м. Київ № 320/9715/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним дій, зобов`язання утриматися від вчинення дій, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

до суду звернувся ОСОБА_1 (код: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код: 22933548, адреса: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо нарахування ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії згідно з абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713 в розмірі 746,53 грн. та зобов`язати утриматися від вчинення дій, пов`язаних із нарахуванням та виплатою пенсії ОСОБА_1 на підставі здійсненого 01.05.2018 на підставі пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 та на підставі довідки №N/A-1003004836 про розмір грошового забезпечення від 23.03.2018 перерахунку пенсії, що становила 6387,01 грн.;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення нарахування ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії згідно з абзацами 1 та 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713 в розмірі 2000,00 грн. та зобов`язати встановити і виплатити з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії згідно з абзацами 1 та 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713 в розмірі 2000,00 грн., з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Так, згідно частини 2 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Частиною 1 статті 161 встановлено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Відповідно до частини 4 вказаної статті позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Згідно частин 2, 4, 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.

Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.

Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Судом встановлено, що поданий позивачем до суду адміністративний позов разом з додатками, в тому числі екземпляр позовної заяви та додатків для відповідача - є світлокопіями, а отже матеріали справи не містять жодних оригіналів поданих документів, зокрема самої позовної заяви.

Відповідно до частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Згідно з пунктом 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Таким чином, суд при вирішенні питання щодо відкриття провадження у даній адміністративній справі застосовує аналогію закону, а саме пункт 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд зазначає, що за відсутності позовної заяви підписаної в оригіналі автентичним підписом позивача, у суду відсутні підстави вважати, що із поданням даного адміністративного позову до суду дійсно мало місце вираження особистої волі особи про намір захисту порушених прав, підпис якої міститься у наявній світлокопії позовної заяви, що власне є підставою для застосування відповідних наслідків (повернення позовної заяви).

Зокрема, Верховний Суд в ухвалі від 05.06.2018 у справі №826/811/17 (адміністративне провадження №К/9901/51505/18) дійшов висновку про те, що надіслані на адресу суду процесуальні документи, які підписані з використанням факсиміле, не можуть вважатися такими, що підписані відповідним заявником.

Дана правова позиція також висловлена в ухвалі Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №620/3858/18 (адміністративне провадження №К/9901/16996/19).

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовну заяву слід повернути заявнику на підставі пункту 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки остання не містить оригіналу підпису позивача.

Керуючись ст.ст. 7, 169, 246, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним дій, зобов`язання утриматися від вчинення дій, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - повернути позивачеві разом з усіма доданими документами.

Роз`яснити позивачеві, що згідно частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом після усунення недоліків наявність яких і слугувала підставою для повернення позовної заяви.

Копію ухвали надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панченко Н.Д.