
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" серпня 2021 р. справа № 300/2832/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківській області до відділу освіти Городенківської райдержадміністрації Івано-Франківської області про стягнення капіталізованих платежів в сумі 717 183,79 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до відділу освіти Городенківської райдержадміністрації Івано-Франківської області (далі - відповідач, відділ освіти Городенківської РДА) про стягнення капіталізованих платежів в сумі 717 183,79 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідач був страхувальником ОСОБА_1 , який працюючи в Чернельцькій школі ЗОШ І-ІІІ ступенів відділу освіти Городенківської РДА, отримав трудове каліцтво, про що складено акт про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом №1 від 31.08.2007. У зв`язку із тим, що ОСОБА_1 як потерпілий на виробництві перебуває на обліку у Снятинському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області та отримує всі належні йому страхові виплати, керуючись приписами Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №986 від 04.12.2019, з огляду на ліквідацію відповідача, позивачем проведено капіталізацію платежів для продовження страхових виплат протягом життя потерпілого. Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування направлено комісії з припинення відповідача заяву від 10.03.2021 за №10-10/322 з грошовими вимогами на суму 717 183,79 грн., у якій позивач просив визнати та сплатити грошові вимоги та письмово повідомити про результати розгляду. Однак, зважаючи на протиправну бездіяльність Городенківська РДА щодо сплати таких платежів та їх невизнання відповідачем, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відділ освіти Городенківської райдержадміністрації Івано-Франківської області скористалав правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 16.07.2021. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с. 34-38). Вказує на те, що ліквідація відділу освіти Городенківської РДА не є підставою для капіталізації страхових платежів для подальшої їх виплати потерпілому, оскільки на момент звернення позивача із заявою про грошові вимоги зі сплати страхових внесків перейшли до відділу освіти, молоді та спорту, культури Чернелицької селищної ради.
21.07.2021 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив від 21.07.2021 за №10-08/1112, згідно якої представник позивача просить задовольнити позов повністю (а.с. 47-51).
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши та оцінивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
Відділ освіти Городенківської РДА зареєстрований як юридична особа згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та перебуває на обліку в Снятинському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківської області.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відділ освіти Городенківської РДА (код ЄДРПОУ 02143502) з 13.01.2021 перебуває в стані припинення у зв`язку із ліквідацією (а.с. 11).
Відповідно до акту про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом від 31.08.2007, при виконанні трудових обов`язків працівник відповідача ОСОБА_1 визнаний потерпілим внаслідок нещасного випадку (а.с. 22-24).
Постановою Снятинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківської області від 22.04.2020 за №0913/111/111/10 потерпілому ОСОБА_1 призначено щомісячну страхову виплату в розмірі 4 330,82 грн. з 01.03.2020 безстроково (а.с. 28).
Внаслідок оприлюднених у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про перебування в стані припинення з 13.01.2021 відділу освіти Городенківської РДА, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 112, частиною 2 статті 1205 Цивільного кодексу України та Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №986 від 04.12.2019, Снятинським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківської області проведено капіталізацію платежів для продовження страхових виплат протягом життя потерпілого ОСОБА_1 , загальний розмір яких становить 717 183,79 грн.
Позивачем направлено відповідачу заяву від від 10.03.2021 за №10-10/322 про визнання грошових вимог капіталізованих платежів у розмірі 717 183,79 грн., на яку відповідач надав відповідь листом від 12.04.2021 за №297-1/08/05, згідно змісту якого капіталізовані платежі у розмірі 717 183,79 грн. не визнано та зазначено, що строк для пред`явлення вимог кредиторів сплив 13.03.2021, а заява позивача надійшла 16.03.2021 (а.с. 18).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо несплати капіталізованих платежів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 за №1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV).
Відповідно до частин першої та другої статті 4 Закону №1105-XIV, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Положення статті 11 Закону №1105-XIV визначають джерела формування коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків, зокрема, страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що ліквідація відділу освіти Городенківської райдержадміністрації Івано-Франківської області здійснюється на підставі розпорядження Коломийської районної державної адміністрації №9 від 11.01.2021, згідно якого вирішено припинити юридичну особу публічного права - відділ освіти Городенківської РДА шляхом ліквідації з подальшою передачею майна Коломийській районній державній адміністрації (а.с. 9).
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №1105-XIV терміни «застрахована особа», «страхувальники» та «роботодавці» вживаються у цьому Законі у значеннях, наведених у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Так, пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», до роботодавців віднесено підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
З аналізу наведеної правової норми слідує, що страхувальником у розумінні Закону №1105-XIV є всі види юридичних осіб, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які, зокрема, використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах та мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , який знаходиться на обліку Фонду, як застрахована особа, працював у в Чернельцькій школі ЗОШ І-ІІІ ступенів відділу освіти Городенківської РДА, що ліквідується.
При цьому, згідно постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 за №807-ІХ Городенківський район ліквідовано, відповідно і ліквідовано Городенківську районну раду, натомість створено Коломийський район. До його складу увійшла, зокрема, Чернелицька сільська територіальна громада.
Відповідно до рішення Коломийської районної ради від 28.12.2020 за №43-І/20 «Про вихід Коломийської районної ради зі складу засновників закладів загальної середньої освіти Коломийського району», всі права та обов`язки засновників закладів загальної середньої освіти передаються Городенківській міській та Чернелицькій селищній радам (а.с. 40-42).
Так, права і обов`язки засновника Чернелицької ЗОШ І-ІІІ ступенів переходить до Чернелицької селищної ради.
Крім того, згідно рішення Коломийської районної ради від 07.04.2021 за №83-ІV/21 «Про надання згоди на передачу майна (основних засобів, обладнання та інших матеріальних цінностей), що перебуває на балансі Городенківського відділу освіти Городенківської райдержадміністрації у комунальну власність Городенківської та Чернелицької територіальних громад» вирішено передати у комунальну власність Городенківської міської та Чернелицької селищної рад територіальних громад майна (основних засобів, обладнання та інших матеріальних цінностей), що облікується на балансі юридичної особи Городенківського відділу освіти Городенківської райдержадміністрації та придбане за кошти районного бюджету (а.с. 43).
При цьому, 18.12.2020 на сесії Чернелицької селищної ради створено відділ освіти, молоді і спорту, культури Чернелицької селищної ради, якому передано повноваження фінансування призначень за бюджетними програмами відділу освіти Городенківської районної державної адміністрації (а.с. 44).
Особливості здійснення управління та фінансово-господарської діяльності закладів культури визначається, зокрема, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про освіту».
Пунктом 1 частини першої статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, повноваження у сфері управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Згідно частин 1, 2 Закону України «Про освіту», система управління закладами освіти визначається законом та установчими документами. Установчі документи закладу освіти повинні передбачати розмежування компетенції засновника (засновників), інших органів управління закладу освіти та його структурних підрозділів відповідно до законодавства. Управління закладом освіти в межах повноважень, визначених законами та установчими документами цього закладу, здійснюють: засновник (засновники); керівник закладу освіти; колегіальний орган управління закладу освіти; колегіальний орган громадського самоврядування; інші органи, передбачені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.
Приписами статті 78 вказаного Закону визначено, що фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством (частина 2). Заклади освіти мають право отримувати фінансування різних видів та з різних джерел, не заборонених законодавством. Державні і комунальні заклади освіти мають право розміщувати власні надходження на поточних рахунках, тимчасово вільні кошти - на депозитах у банках державного сектору, а також самостійно розпоряджатися надходженнями від зазначених коштів з метою провадження діяльності, передбаченої установчими документами (частина 12).
Частиною 1 статті 80 Закону України «Про освіту» передбачено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать:
нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо;
майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав;
інші активи, передбачені законодавством.
Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про те, що у своїй діяльності комунальні некомерційні підприємства та установи не наділенні повною самостійною відповідальністю у відносинах з третіми особами, а така відповідальність субсидіарно покладається на органи місцевого самоврядування, у віданні яких перебувають відповідні підприємства або установи.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі №5023/4388/12.
Як наслідок, передання у власність Чернелицькій селищній раді закладів освіти, що перебували до цього в управлінні відповідача та подальше визначення органу їх управління - відділу освіти, молоді і спорту, культури Чернелицької селищної ради, є підставою вважати твердження Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про ліквідацію страхувальника такими, що не відповідають встановленим обставинам справи та вимогам закону, оскільки джерелами покриття страхових виплат є в основному кошти місцевого бюджету. Таким чином, ліквідація відділу освіти Городенківської РДА не є підставою для капіталізації страхових платежів для подальшої їх виплати потерпілим, оскільки його функції зі сплати страхових внесків перейшли до відділу освіти, молоді і спорту, культури Чернелицької селищної ради.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 09.06.2021 у справі №804/1317/17.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, №303-A, пункт 29).
Крім того, згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківській області (вул. А. Мельника, 11, м. Івано-Франківськ,76018, код ЄДРПОУ 41315333) до відділу освіти Городенківської райдержадміністрації Івано-Франківської області (вул. Шевченка, 77, м. Городенка, Городенківський район, Івано-Франківська область,78100, код ЄДРПОУ 02143502) про стягнення капіталізованих платежів в сумі 717 183,79 грн. - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Кафарський В.В.