
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2021 року м. Житомир справа № 291/1480/20
категорія 106010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання Скорик С.В.,
за участю: представника Сектора освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області - Лисюка О.С.,
представників Відділу освіти Ружинської селищної ради:
Лебеди Д.Ю., Охрімчук Н.Л.,
третьої особи - ОСОБА_1 ,
решта осіб, які беруть участь у справі у судове засідання не з`явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Сектора освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області, Бердичівської районної ради Житомирської області, Відділу освіти Ружинської селищної ради, Ружинської селищної ради, про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
8 грудня 2020 року ОСОБА_2 звернулась до Ружинського районного суду Житомирської області із позовом до Сектору освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області, Ружинської районної ради Житомирської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії, оформлене протоколом №2 засідання конкурсної комісії на зайняття вакантної посади директора Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів від 20 листопада 2020 року, з підстав його протиправності на думку позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення порядку проведення конкурсу, визначеного законодавством та Положенням про порядок проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти директора Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, що призвело до порушення прав позивача та надало неправомірні переваги ОСОБА_1 .
Так, позивач вказує, що рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою) не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти; не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти.
Крім того, позивач вказує, що в порушення вимог ст.39 Закону України «Про повну загальну освіту» та Типового положення від 28.03.2018 №291 окремими етапами проведення конкурсу оголошено письмову перевірку на знання законодавства та співбесіду з конкурсною комісією. В порушення вказаних вимог 20.11.2020 відбувся протиправний, на думку позивача, конкурсний відбір. Однак такий окремий етап проведення конкурсу, як співбесіда, взагалі не проводився.
Оголошення письмової перевірки на знання законодавства також відбулось, на думку позивача, із порушенням вимог ст.37, 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту” та Типового положення про конкурс від 28.03.2018 №291, оскільки перевірка знання законодавства передбачена чинним законодавством у вигляді письмового чи комп`ютерного тестування, а не письмової перевірки на знання законодавства.
Позивач вказала, що в порушення п.9 Типового положення від 28.03.2018 №291 зразки ситуаційного завдання та критерії оцінювання тестувань і завдань не було оприлюднено на веб-сайті засновника Ружинської районної ради. Крім того, Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти директора Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів до моменту проведення конкурсного відбору 20.11.2020 було відсутнє.
Також позивач зазначила, що уповноважена особа прийняла від неї перелік документів, у тому числі і деякі оригінали, без складання опису.
Відповідно до п.7 Типового положення від 28.03.2018 №291 упродовж п`яти робочих днів з дня завершення строку подання документів для участі в конкурсі конкурсна комісія оприлюднює на веб-сайті засновника перелік осіб, яких допущено до участі у конкурсному відборі (далі - кандидати). В порушення вказаних вимог Типового положення від 28.03.2018 №291 неправомочна, на думку позивача, конкурсна комісія не оприлюднила на веб-сайті засновника перелік осіб, яких допущено до участі у конкурсному відборі (далі — кандидати).
Рішення про проведення конкурсу прийнято 18.09.2020, однак уповноважений орган не затвердив персональний склад конкурсної комісії, чим порушив умови проведення конкурсу у вигляді формування конкурсної комісії.
В порушення вимог пункту 8 Типового положення від 28.03.2018 №291 засновник взагалі не організував та не забезпечив ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, його трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування.
Засновником Зарічанської загальноосвітньої школи І-II ступенів є Ружинська районна рада. Однак Сектор освіти Ружинської державної адміністрації Житомирської області оголосив конкурс на заміщення вакантної посади директора Зарічанської загальноосвітньої школи I-ІІ ступенів. Ружинська районна рада не наділяла Сектор освіти Ружинської державної адміністрації такими повноваженнями.
На офіційному веб-сайті засновника протокол результатів проведення конкурсу оприлюднено з порушенням строку понад 5 днів.
Конкурс оголошено 18.09.2020, конкурсну комісію визначено 20.11.2020, конкурсний відбір відбувся 20.11.2020, тобто вже з порушеннями законодавства та пропущеними строками, тоді як етапи визначення переможця конкурсу та оприлюднення результатів конкурсу станом на 24.11.2020 взагалі не проведені.
Сам конкурсний відбір, його результати позивач вважає недійсними, оскільки конкурс
відбувся із грубим порушенням законодавства, а тому оскаржуване рішення — протокол №2 від 20.11.2020 є протиправним та підлягає скасуванню. Про протиправність проведення конкурсу та оголошення його результатів, свідчить на думку позивача також той факт, що під час оцінювання шкали оцінювання взагалі не було передбачено чи визначено будь яким нормативним актом чи положенням. Окремими членами комісії здійснювалося оцінювання необ`єктивно та несправедливо, одноособово ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , також мав місце допуск до тестів претендентів сторонніх осіб — ОСОБА_5 , що, на думку позивача, вже вказує на виставлення низьких оцінок одному кандидату, хоча відповіді на питання були висвітлені правильні, в той час як іншому кандидату свідомо ставили високі бали.
9 грудня 2020 року ухвалою Ружинського районного суду Житомирської області справу №291/1480/20 за позовом ОСОБА_2 до Сектору освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області, Ружинської районної ради Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення передано до Житомирського окружного адміністративного суду за підсудністю.
5 січня 2021 року до Житомирського окружного адміністративного суду надійшли матеріали справи №291/1480/20.
Ухвалою від 12 січня 2021 року вказану позовну заяву залишено без руху та надано термін для усунення недоліків на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
У підготовчому засіданні суд ухвалою від 26.02.2021, постановленою у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, оголошено перерву до 17.03.2021 до 14:00, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 26.02.2021 (Том №1 а.с.70-71).
У підготовчому засіданні 17.03.2021 ухвалами, постановленими у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, суд залучив до участі у справі третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 , закрив підготовче провадження і перейшов до розгляду справи по суті, наступне засідання призначив на 16.04.2021 на 14:00, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 17.03.2021 (Том №1 а.с.82).
Протокольною ухвалою суду від 16.04.2021 було вирішено питання заміну сторони а саме: Ружинської районної ради Житомирської області на Ружинську селищну раду як відповідача у даній справі, у зв`язку з припиненням Ружинської районної ради як юридичної особи, а також у зв`язку з тим, що село Заріччя знаходиться у підпорядкуванні Ружинської селищної ради (Том №1 а.с.122).
Протокольною ухвалою суду від 16.04.2021 було вирішено питання про залучення Відділу гуманітарної та інформаційної політики Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області як другого відповідача у даній справі та відкладено судовий розгляд, у зв`язку із знаходженням Сектору освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області у стані припинення, а також у зв`язку з тим, що Ружинська територіальна громада, до складу якої входить село Заріччя, відноситься до Бердичівського району Житомирської області, та відповідно на яку поширюються повноваження Відділу щодо забезпечення розвитку системи освіти (Том №1 а.с.122).
У підготовчому засіданні 16.04.2021 ухвалою, постановленою у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, суд відклав підготовче засідання на 17:05.2021 на 14:00, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 16.04.2021 (Том №1 а.с.122).
Протокольною ухвалою суду від 17.05.2021 було вирішено питання про заміну сторони у справі, а саме відповідача - Ружинську селищну раду замінено на Бердичівську районну раду Житомирської області та відкладено підготовче засідання на 09.06.2021 на 14:00, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 17.05.2021 (Том №1 а.с.182).
08.06.2021 вх. №30971/21 електронною поштою на адресу суду надійшла заява позивача про проведення підготовчого засідання 09.06.2021 о 14 годині 00 хвилин без її участі. Позовні вимоги підтримує повністю (Том №1 а.с.202-203).
09.06.2021 на адресу суду від відповідача - Відділу гуманітарної та інформаційної політики Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області надійшов відзив на адміністративний позов (Том №1 а.с.206-208). В якому відповідач проти заявлених позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування заперечень відповідач зазначає, що Відділ гуманітарної та інформаційної політики Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області жодного відношення до суб`єкта права власності — Зарічанської ЗОШ І-ІІ ступенів та із самим закладом освіти не має. Жодних протиправних дій щодо позивача, у вигляді порушень процедури проведення конкурсу та рішення про оголошення результатів конкурсу, які є предметом оскарження у даній справі, та на які посилається позивач у позові, Відділом не допущено, тому на думку відповідача він є неналежним відповідачем у справі. Крім того, Відділ гуманітарної та інформаційної політики Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області посилається на те, що Сектор освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області не виключено з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців та від його імені діє ліквідаційна комісія вказаного суб`єкта.
Ухвалою суду від 09.06.2021 відмовлено у задоволенні клопотання Відділу гуманітарної та інформаційної політики Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області про заміну відповідача. Закрито підготовче провадження і призначено адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Сектора освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області, Відділу гуманітарної та інформаційної політики Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області, Бердичівської районної ради Житомирської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування рішення до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 07.07.2021 на 14:00.
Протокольною ухвалою суду від 07.07.2021 було вирішено питання про залучення Ружинської селищної ради як відповідача у даній справі, у зв`язку з тим, що до неї перейшли права та обов`язки засновника Зарічанської загальноосвітньої школи відповідно до рішення Ружинської районної ради від 15.10.2020 (Том №2 а.с.72-73).
Протокольною ухвалою суду від 07.07.2021 було вирішено питання заміну сторони а саме: Відділу гуманітарної та інформаційної політики Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області на Відділ освіти Ружинської селищної ради як відповідача у даній справі, у зв`язку з тим, що до Відділу перейшли функції Сектору освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області, що ліквідовується, та відкладено судовий розгляд (Том №2 а.с.72-73).
У судовому засіданні 07.07.2021 ухвалою, постановленою у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, суд відклав підготовче засідання на 28.07.2021 на 14:00, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 07.07.2021 (Том №2 а.с.72-73).
20.07.2021 на адресу суду від позивача надійшла заява про розгляд справи на підставі наявних письмових матеріалів та без участі позивача (Том №2 а.с.85).
У судовому засіданні 28.07.2021 ухвалами, постановленими у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, суд відмовив у задоволенні клопотання про заміну відповідача, закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті, оголосив перерву у судовому засіданні до 02.08.2021 до 11:00, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 28.07.2021 (Том №2 а.с.211-213).
У судове засідання 02.08.2021 позивач не прибула, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена вчасно та належним чином, раніше подавала клопотання про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримувала повністю.
Представники відповідачів: Сектора освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області та Відділу освіти Ружинської селищної ради, відзивів на позовну заяву не подали, у судовому засіданні 02.08.2021 проти заявлених вимог заперечували та просили відмовити в їх задоволенні за безпідставністю, пояснили, що проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Ружинського району Житомирської області відбулось у відповідності до вимог чинного законодавства.
Представники відповідачів: Бердичівської районної ради Житомирської області та Ружинської селищної ради відзивів на позовну заяву не подали, у судове засідання 02.08.2021 не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином. Про причини свого неприбуття до суду не повідомили.
Третя особа у судовому засіданні 02.08.2021 проти задоволення позовних вимог заперечувала та просила у задоволенні позову відмовити, раніше подавала клопотання про розгляд справи без її участі (а.с. 107).
Заслухавши пояснення представників відповідачів та третьої особи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що 18.09.2020 сектором освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області на офіційному сайті Ружинської районної ради оголошено конкурс на заміщення вакантної посади директора Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Ружинського району Житомирської області.
13.11.2020, згідно протоколу №1 засідання конкурсної комісії щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Ружинського району Житомирської області було обрано головуючого, секретаря конкурсної комісії та її склад, розглянуто заяви претендентів на заміщення вакантної посади директора Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Ружинського району Житомирської області. Крім того, прийнято рішення щодо допуску претендентів до участі у конкурсному відборі (Том №1 а.с.15-16).
Конкурсний відбір відбувся 20.11.2020, за результатами якого прийнято рішення конкурсної комісії, оформлене Протоколом №2 від 20.11.2020 засідання конкурсної комісії щодо проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Ружинського району Житомирської області (Том №1 а.с.18-19).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням конкурсної комісії, оформленим протоколом №2 від 20.11.2020 та вважаючи його протиправним, прийнятим з порушенням порядку, визначеного законодавством та Положенням про порядок проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Ружинського району Житомирської області, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд дійшов наступних висновків.
До 18 березня 2020 року правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти визначались Законом України від 13 травня 1999 року №651-XIV "Про загальну середню освіту" (далі - Закон №651-XIV).
Згідно з абзацом 3 частини 2 статті 26 Закону №651-XIV було передбачено, що положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти розробляє та затверджує засновник на підставі типового положення, затвердженого центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Відповідно до абзацу третього частини другої статті 26 Закону України "Про загальну середню освіту" наказом Міністерства освіти і науки України від 28 березня 2018 року №291 затверджено Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти (далі - Типове положення №291).
Відповідно до пункту 1 Типового положення №291 це Типове положення визначає загальні засади проведення конкурсу на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти.
Засновники закладів загальної середньої освіти на підставі цього Типового положення розробляють і затверджують власні положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.
Пунктом 3 Типового положення №291 встановлено, що рішення про проведення конкурсу приймає засновник державного, комунального закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа).
Пунктом 4 Типового положення №291 передбачено, що оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на веб-сайті засновника та веб-сайті закладу освіти (у разі його наявності) наступного робочого дня з дня прийняття рішення про проведення конкурсу.
Відповідно до пункту 5 Типового положення №291 для проведення конкурсу засновник затверджує персональний склад конкурсної комісії з рівною кількістю представників кожної із сторін, визначених Законом України «Про загальну середню освіту».
Механізм формування конкурсної комісії визначається у положенні про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.
Загальна чисельність членів конкурсної комісії становить від 4 до 16 осіб.
Конкурсна комісія є повноважною за умови присутності на її засіданні не менше двох третин від її затвердженого складу. Конкурсна комісія приймає рішення більшістю від її затвердженого складу. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії.
Рішення конкурсної комісії оформлюються протоколами, які підписуються усіма присутніми членами конкурсної комісії та оприлюднюються на веб-сайті засновника впродовж одного робочого дня з дня проведення засідання конкурсної комісії.
Конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об`єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості. Не допускається будь-яке втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу, зокрема з боку засновника, його представників.
Пунктом 8 Типового положення №291 встановлено, що засновник зобов`язаний організувати та забезпечити ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, його трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування не пізніше 5 робочих днів до початку проведення конкурсного відбору.
Відповідно до пункту 9 Типового положення №291 передбачено, що конкурсний відбір переможця конкурсу здійснюється за результатами:
перевірки на знання законодавства України у сфері загальної середньої освіти, зокрема Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти, а також Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 988-р;
перевірки професійних компетентностей, що відбувається шляхом письмового вирішення ситуаційного завдання;
публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії щодо проведеної презентації.
Перелік питань та форма перевірки знання законодавства (письмове чи комп`ютерне тестування), зразок ситуаційного завдання та критерії оцінювання тестувань і завдань визначаються у положенні про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти та оприлюднюються на веб-сайті засновника.
Засновник зобов`язаний забезпечити відеофіксацію та за можливості відеотрансляцію конкурсного відбору з подальшим оприлюдненням на своєму веб-сайті відеозапису впродовж одного робочого дня з дня його проведення.
Загальна тривалість конкурсу не може перевищувати двох місяців з дня його оголошення.
Отже, засновник зобов`язаний організувати та забезпечити ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, зобов`язаний забезпечити відеофіксацію конкурсного відбору з подальшим оприлюдненням на своєму веб-сайті відеозапису впродовж одного робочого дня з дня його проведення
16.01.2020 прийнято Закон України № 463-IX "Про повну загальну середню освіту", який набрав чинності 18.03.2020 року (далі - Закон України № 463-IX).
З прийняттям Закону України № 463-IX Типове положення №291 застосовується у частині, що не суперечить Закону України № 463-IX.
Відповідно до частини 7 статті 39 Закону України №463-ІХ засновник зобов`язаний організувати та забезпечити ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, його трудовим колективом та представниками органів громадського самоврядування такого закладу не пізніше п`яти робочих днів до початку проведення конкурсного відбору.
Абзацом 7 частини 8 статті 39 Закону України №463-ІХ визначено, що засновник зобов`язаний забезпечити відеофіксацію та (за можливості) відеотрансляцію конкурсного відбору з подальшим оприлюдненням на своєму офіційному вебсайті відеозапису протягом одного робочого дня з дня його проведення.
З наведених положень статті 39 Закону України №463-ІХ вбачається, що Типове положення №291 містить аналогічні вимоги до проведення конкурсного відбору.
У судовому засіданні представники Сектора освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області та Відділу освіти Ружинської селищної ради підтвердили, що засновником не було організовано та забезпечено ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, його трудовим колективом та представниками органів громадського самоврядування.
Також з пояснень представника Сектора освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області судом під час судового розгляду з`ясовано, що засновником не було забезпечено у повному обсязі відеофіксацію конкурсного відбору.
Відповідно до листа Ружинської районної ради від 26.11.2020 №02-18/219 повідомляється, що надати відеозапис конкурсного відбору на посаду керівника Комунального закладу Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Ружинського району Житомирської області від 20.11.2020 чи розмістити його на офіційному сайті немає технічної можливості (Том №1, а.с. 244).
Відповідачами не надано до суду відеозапис конкурсного відбору.
Отже, під час конкурсного відбору порушено положення частини 7 статті 39 та абзацу сьомого частини 8 статті 39 Закону України №463-ІХ, а також пунктів 8, 9 Типового положення №291, що свідчить про невідповідність конкурсного відбору абзацу шістнадцятому частини 4 статті 39 Закону України від 16.01.2020 №463-IX, відповідно до якого конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об`єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу.
Невиконання засновником наведених вимог частини 7 статті 39 та абзацу сьомого частини 8 статті 39 Закону України №463-ІХ, а також пунктів 8, 9 Типового положення №291 порушує принципи відкритості та прозорості конкурсного відбору, а також може негативно позначитися на довірі суспільства до результатів такого конкурсу.
На підставі наведено суд дійшов висновку, що конкурсний відбір на посаду керівника Комунального закладу Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Ружинського району Житомирської області відбувся без дотримання засад відкритості та прозорості, про що також свідчать неодноразові ігнорування судових засідань відповідачами у справі, невиконання ухвал суду про надання матеріалів конкурсу, які були надані лише після вжиття судом заходів процесуального примусу, а також численні клопотання учасників судового розгляду про виключення з кола відповідачів у справі, серед яких зокрема можна виділити Ружинську селищну раду, яка 17 травня 2021 подала клопотання про заміну відповідача (Том №1 а.с. 175-176), не зважаючи на те, що їй рішенням Ружинської районної ради від 15 жовтня 2020 року передано усі права та повноваження засновника Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Ружинського району Житомирської області (Том №2 а.с. 200-203).
Відповідно до положень частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Згідно з частиною 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Суд, враховуючи те, що конкурсний відбір відбувся із порушеннями положень статті 39 Закону України №463-ІХ, а також те, що жодним із відповідачів не подано відзиву по суті спору, вважає, що суб`єктами владних повноважень не доведено правомірності оскаржуваного рішення.
Враховуючи викладені обставини у справі суд вважає протиправним та скасовує оскаржуване рішення.
Решта доводів сторін є необґрунтованими та не приймаються судом через їх безпідставність та недоведеність.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн. У зв`язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, який проводив конкурс - Сектора освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області (Том №1, а.с. 63) у сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Сектора освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області (вул.Леніна, 36, смт Ружин, Житомирська область, 13601, код ЄДРПОУ 02143169), Бердичівської районної ради Житомирської області (вул. Шевченка, будинок 11, село Бистрик, Бердичівський р-н, Житомирська обл., 13370, (Соборна площа, 23, м. Бердичів, 13300), код ЄДРПОУ 13577014), Відділу освіти Ружинської селищної ради (вул. О.Бурди, будинок 44, смт Ружин, Ружинський р-н, Житомирська обл., (вул. Київська, 36, смт Ружин) 13601, код ЄДРПОУ 440011687), Ружинської селищної ради (вул. О.Бурди, будинок 44, смт Ружин, Ружинський р-н, Житомирська обл., 13601, код ЄДРПОУ 04344707), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), про визнання протиправним та скасування рішення.
Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії, оформлене Протоколом №2 від 20 листопада 2020 року засідання конкурсної комісії щодо проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Ружинського району Житомирської області.
Стягнути з Сектора освіти Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_2 840 грн 80 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 12 серпня 2021 року.
Суддя Д.М. Гурін