
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2021 р. Справа№200/6602/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Євгена Седнєва, 1)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області, в якому просив суд: визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області щодо ненарахування та неперерахунку на спеціальні рахунки Державної установи «Торецька виправна колонія (№ 2)» разової грошової допомоги в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, станом на 01.01.2021 року до 5 травня у сумі 8 845 грн. для виплати учаснику бойових дій ОСОБА_1 ; зобов`язати Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області нарахувати та перерахувати на спеціальні рахунки Державної установи «Торецька виправна колонія (№ 2)» разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, станом на 01.01.2021 року з урахуванням виплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня в сумі 7 354 грн для виплати учаснику бойових дій ОСОБА_1 .
07 червня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження а адміністративній справі з порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
05 липня 2021 року до суду від відповідача надійшов відзив на поховну заяву, в якому відповідач просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши наявні матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про їх достатність для вирішення публічно-правового спору.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 22 вересня 2016 року, виданим Головним управлінням персоналу Генерального штабу ЗСУ.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначила, що до 05 травня 2021 р. позивачу була виплачена разова грошова допомога у розмірі 1 491 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 325 від 08.04.2021 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”.
Проте, на думку позивача відповідач повинен був виплатити разова грошову допомогу у розмірі 8 845 грн у відповідності до положень ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 № 367-ХГУ (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, тобто, не доплата склала - 7 354 грн (8 845 грн. - 1 491 = 7 354 грн).
Позивач вказує на те, що відповідно до ч. 2 ст. 17-1 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу ОВС України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби, тобто перерахування коштів здійснює ДУ «Торецька виправна колонія (№ 2).
14.05.2021 року позивач звернувся з заявою до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області з вимогою нарахувати невиплачену частину грошової допомоги до 5 травня у 2021 року у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком на спеціальні рахунки Державної установи «Торецька виправна колонія (№ 2) для виплати такої допомоги ОСОБА_1 у сумі - 7 354 грн.
На вказану заяву відповідач надав відповідь, згідно якої на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 року №325 позивачу виплачено спірну допомогу у розмірі 1491,00 грн, у разі незгоди позивачу запропоновано оскаржити відмову до суду.
Таку бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною, просить зобов`язати відовідача нарахувати та виплатити на її користь недоплачену частину допомоги на рахунки Державної установи «Торецька виправна колонія (№ 2)» для подальшого перерахування позивачу.
Відповідач – Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністратиції Бахмутського району Донецької області, згідно даних станом на 09.08.2021 року зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб .підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 26000411 (05.07.2021 року зареєстровано зміну назви), адреса зареєстрованого місцезнаходження: 85200, Донецька обл., місто Торецьк, вул. Євгена Седнєва, будинок 1, організаційно-правова форма – орган місцевого самоврядування.
Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечує, посилаючись на те, що 08 квітня 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» відповідно до ч. 7 ст. 20 Бюджетного кодексу України, згідно якої виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивачу передбачено у розмірі 1491,00 грн.
Для здійснення виплати разової грошової допомоги у 2021 році ДУ «Торецька виправна колонія (№2)» надано список від 13.04.2021 № 9/129дск до якого включено позивача із зазначенням його особистих даних та суми разової грошової допомоги у розмірі 1491,00 грн.
Відповідач зазначає, що Постановою № 325, визначено у 2021 році головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» - Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 5 Постанови № 325 бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цієї Постанови.
Тож, з позиції відповідача він є органом уповноваженим здійснювати виплату разової грошової допомоги до 5 травня, проте є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, бюджетною організацією і не має власних коштів на здійснення виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня. Усі рахунки Управління, які відкриті в органах Державного казначейства є рахунками цільового використання. Управління використовує бюджетні асигнування тільки за цільовим призначенням, оскільки нецільове використання бюджетних коштів є порушенням ст. 119 Бюджетного Кодексу України.
Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести тіобставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, обставини справи в частині наявності факту виплати щорічної грошової допомоги до 05 травня 2021 року в меншому розмірі ніж встановлено Законом №№3551-XII не заперечуються відповідачем та підтверджуються відповідними доказами, а тому не викликають у суду обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання, що відповідно до ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства, є підставою для звільнення від доказування.
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон №3551-XII), визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону №3551-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI від 28 грудня 2007 року (набрав чинності 01 січня 2008 року) статтю 12 частину 5 Закону України №3551-XII викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI від 28 грудня 2007 року.
Законом України від 28 грудня 2014 року №79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (набрав чинності 01 січня 2015 року) розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Для забезпечення виконання цих приписів Бюджетного кодексу України та з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: №147 від 31 березня 2015 року, №141 від 02 березня 2016 року, №233 від 05 квітня 2017 року, №170 від 14 березня 2018 року, №237 від 20 березня 2019 року, №112 від 19 лютого 2020 року та від 08.04.2021 року №325 якими визначався, у тому числі, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Відтак, у постанові Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" №325 від 08 квітня 2021 року визначено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків в розмірі 1491 грн.
Поряд з цим, рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Таким чином, з 28 лютого 2020 року норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Таким чином, з 28 лютого 2020 року застосовуються положення статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Стаття 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року визначає, що мінімальна пенсія - це державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до статті 28 частини 1 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2021 року - 1769 гривень.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги особам з інваліднітю в наслідок війни до 5 травня у 2021 році становить 8845 грн (1769 грн х 5).
Такий висновок суду кореспондує правовій позиції викладеній у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.09.2020 року по справі №440/2722/20 (залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 року), що є зразковим рішенням для справ, у яких предметом спору є оскарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) щодо нарахування і виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" тобто в аналогічних спорах.
З огляду на те, що разову грошову допомогу позивачу виплачено у розмірі, меншому ніж передбачено ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд дійшов висновку про порушення прав позивача на отримання такої допомоги у належному розмірі, тому бездіяльність Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністратиції Бахмутського району Донецької області щодо невиплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік в загальному розмірі 8445 грн є неправомірною.
Недоплачена частина щорічної грошової допомоги до 05 травня 2021 року становить 7354 грн.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд зазначає наступне.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об`єднаного Королівства” (Chahalv. TheUnitedKingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Таким чином, враховуючи те, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом та сприяти реальному відновленню порушеного права, беручи до уваги приписи ст. 9 КАС України, приймаючи до уваги відзив на позовну заяву відповідача, докази наявні у матеріалах справи, а також з аналізу норм чинного законодавства, суд приходить висновку про неефективність обраного позивачем способу захисту та відновлення його прав, та вважає за необхідне застосувати інших спосіб захисту порушеного права у вигляді стягнення на його користь недоотриманої частини щорічної грошової допомоги.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Позивача звільнено від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Враховуючи викладене, підстави для розподілу судових витрат щодо сплати судового збору відсутні.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністратиції Бахмутського району Донецької області (ЄДРПОУ 26000411, адреса зареєстрованого місцезнаходження: 85200, Донецька обл., місто Торецьк, вул. Євгена Седнєва, будинок 1) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області щодо ненарахування та неперерахунку на спеціальні рахунки Державної установи «Торецька виправна колонія (№ 2)» разової грошової допомоги в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, станом на 01.01.2021 року до 5 травня у сумі 8 845 грн. для виплати учаснику бойових дій ОСОБА_1 .
Стягнути з Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністратиції Бахмутського району Донецької області недоотриману частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в сумі 7 354 грн на користь ОСОБА_1 .
Повний текст рішення складено та підписано 09 серпня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко