
УХВАЛА
м. Вінниця
13 серпня 2021 р. Справа № 120/2946/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суд Альчук М.П., розглянувши заяву державного виконавця відділу примусового виконання рішень подану в порядку ст. 378 КАС України за позовом ОСОБА_1 до департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 16.03.2021 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік; зобов`язано департамент соціальної політики Вінницької міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
11.08.2021 року на адресу суду надійшла заява Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про зміну способу і порядку виконання вищевказаного рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16.03.2021 року, в якому заявник просить змінити спосіб і порядок виконання судового рішення у справі № 120/2946/20-а шляхом стягнення з департаменту соціальної політики Вінницької міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800 грн.
Заява обґрунтовується тим, що на підставі виконавчого листа Вінницького окружного адміністративного суду від 24.04.2021 року за № 120/2946/20-а державним виконавцем винесено постанову від 19.05.2021 року про відкриття виконавчого провадження № 65467967, копії якої направлено стягувачу та боржнику. Листом від 28.05.2021 року за № 08-00-008-37445 боржник повідомив державного виконавця про те, що департаментом соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації надіслано лист від 09.10.2020 року за № 01-00-002-58636 на адресу Міністерства соціальної політики України для вжиття заходів щодо виділення з Державного бюджету України необхідних коштів. Однак у зв`язку з відсутністю коштів на рахунку боржника виконати рішення суду в частині виплати нарахованої суми немає законних підстав.
На думку заявника, зміна способу та порядку виконання судового рішення в цій справі може призвести до його фактичного виконання.
Вирішуючи питання про прийняття заяви державного виконавця до розгляду, суд доходить висновку, що її належить залишити без руху із таких мотивів.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
В силу вимог абз. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з пп. 6 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення, передбачено ставку судового збору - 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з 01.01.2021 рік розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлено на рівні 2270 грн.
Отже, з 01.01.2021 за подання до суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення ставка судового збору становить 681 грн.
Разом з тим, всупереч зазначеним вимогам закону, до заяви державного виконавця про зміну способу і порядку виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16.03.2021 року не додано доказів сплати судового збору у вищевказаному розмірі.
Водночас підстави для звільнення заявника від сплати судового збору відсутні. Крім того, заявника не віднесено до переліку тих осіб, які наділені пільгами зі сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
При вирішенні цього процесуального питання суд також зауважує, що положення пункту 3 частини другої статті 3 Закону України "Про судовий збір" у цьому випадку застосуванню не підлягають, оскільки норми частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір", в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" прийняті пізніше, а за загальними правилами вирішення колізії норм права у разі неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, прийнятий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності. Як роз`яснило Міністерство юстиції України у своєму листі від 26.12.2008 за № 758-0-2-08-19 "Щодо практики застосування норм права у випадку колізії", така неузгодженість може виникнути внаслідок того, що прийняття нової норми не завжди супроводжується скасуванням "застарілих" норм з одного й того ж питання, а тому повинна вирішуватись саме у вищезазначений спосіб.
Крім того, на думку суду, у цьому випадку норми частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" вважаються спеціальними, що також свідчить про їх пріоритетність.
За змістом ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Оскільки статтею 378 КАС України не врегульовані питання, пов`язані зі сплатою судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення, а також рішеннями (діями) суду у випадку його несплати, суд вважає можливим за аналогією закону застосувати положення статті 169 КАС України.
Так, відповідно до частин першої-другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданої заяви вимогам закону, заяву державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) належить залишити без руху з встановленням особі, яка її подала, розумного строку для усунення виявлених судом недоліків заяви, а саме надання суду доказів сплати судового збору в розмірі 681 грн.
Керуючись ст.ст. 7, 161, 169, 248, 378 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про зміну способу і порядку виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16.03.2021 року в адміністративній справі № 120/2946/20-а за позовом ОСОБА_1 до департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів, залишити без руху.
Запропонувати заявнику у 5-ти денний строк з дня вручення копії ухвали усунути недоліки заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише у частині порушення правил підсудності.
Суддя Альчук Максим Петрович