Рішення № 98981217, 12.08.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
120/6353/21-а
Номер документу
98981217
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

12 серпня 2021 р. Справа № 120/6353/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Вінницьким обласним військовим комісаріатом від 26.10.2020 №ХЛ54305 з розрахунку 89 відсотків від відповідних сум грошового забезпечення, з урахування раніше виплачених сум.

Тому, з метою здійснення перерахунку та виплати пенсії виходячи із загальної суми пенсії в розмірі 18044,16 грн, з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років з 89% від відповідних сум грошового забезпечення відповідно до вказаної довідки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 22.06.2021 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву.

20.07.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначено, що скасування з 01.04.2019 в судовому порядку змін до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, не може впливати на результат розгляду цієї справи, оскільки станом на час виникнення права на перерахунок пенсії позивача вони були чинними. Разом з тим, саме по собі скасування окремих положень постанови КМУ №103, не покладає на ГУ ПФУ у Вінницькій області обов`язку для проведення перерахунку пенсії позивачу. Більше того, після 05.03.2019, рішення Урядом про перерахунок пенсії даній категорії пенсіонерів - не приймалось.

Також відповідач зазначає, що призначення пенсії працівникам силових структур і відомств здійснюється за нормами статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Під час призначення пенсії враховується грошове забезпечення, яке отримували під час служби безпосередньо самі ці особи.

Перерахунок пенсії ж проводиться з метою вирівнювання розміру пенсій тих, хто продовжує перебувати на службі і має йти на пенсію, і тих, хто вже знаходиться на заслуженому відпочинку. Це відбувається шляхом прирівнювання грошового забезпечення тих, хто перебуває на пенсії, до грошового забезпечення тих, хто продовжує служити.

Перерахунок пенсій здійснюється за нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зокрема, статтею 63 Закону №2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, якщо при призначенні має враховуватись грошове забезпечення, яке отримували безпосередньо самі ці особи під час служби на день виходу на пенсію, то під час перерахунку пенсій має враховуватись грошове забезпечення, яке отримують за відповідною посадою, що прирівнюється до посади, з якої особа звільнена на пенсію.

При цьому, наголошує відповідач, що право на перерахунок пенсії у особи не виникає з кожною зміною фактичного розміру отримуваного грошового забезпечення особою, що працює за відповідною посадою. Таке право у пенсіонера виникає виключно у зв`язку з прийняттям рішення Кабінетом Міністрів України, а відповідного рішення окрім як Постанови КМУ № 103 не приймалось.

З огляду на все вищевикладене, вказує відповідач, у Головного управління відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки.

23.07.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач спростовує доводи відповідача та наводить мотиви їх відхилення.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон 2262-XII).

З 01.01.2018 ГУ ПФУ у Вінницькій області було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі постанови КМУ №103 з урахуванням розмірів окладів за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років відповідно до постанови КМУ №704. Під час перерахунку пенсії не були враховані додаткові види грошового забезпечення.

У зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, позивач звернувся до Вінницького ОВК з проханням надати довідку з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Оскільки позивачу було відмовлено у видачі довідки, позивач звернувся до суду щодо оскарження дій останнього.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.08.2020 по справі №120/1602/20-а, зокрема, зобов`язано Вінницький обласний військовий комісаріат підготувати та надати до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на позивача нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

На виконання рішення суду Вінницьким обласним ТЦК та СП підготовлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 26.10.2020, яку направлено на адресу відповідача.

В подальшому позивач особисто звернувся до Пенсійного органу з заявою з проханням провести перерахунок пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення щодо додаткових видів, яких указані в оновленій довідці.

Відповідач відмовив позивачу у проведені перерахунку пенсії з підстав того, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом 2262-XII, після дати набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/3858/18 від 12.12.2018 не приймалось.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 15.02.2021 по справі №120/468/21-а, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки Вінницького обласного військового комісаріату від 26.10.2020 № ХЛ 54305, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, статті 9 Закону від 20.12.1991 № 2011-XII та положень Постанови № 704, з врахуванням раніше виплачених сум із 01.04.2019.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки Вінницького обласного військового комісаріату від 26.10.2020 № ХЛ 54305, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, статті 9 Закону від 20.12.1991 № 2011-XII та положень Постанови № 704, з врахуванням раніше виплачених сум, із 01.04.2019.

На виконання цього рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії, проте зменшено її розмір до 70% від грошового забезпечення. Тому, з метою здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років в розмірі 89% від відповідних сум грошового забезпечення згідно довідки від 26.10.2020 №ХЛ54305, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

Законом № 2262-ХІІ держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII було передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а” статті 12): за вислугу 20 років – 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я – 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років – 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт “б” статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років – 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років – один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах “а” і “б” цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 – на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, – 100 процентів, до категорії 2, – 95 процентів.

Перерахунок призначених пенсій визначено ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII відповідно до якої, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

08.07.2011 прийнято Закон України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” № 3668-VI (далі – Закон від 08.07.2011 № 3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011.

Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, зокрема в частині другій статті 13 цифри “ 90” замінено цифрами “ 80”.

27.03.2014 прийнято Закон від 27.03.2014 № 1166-VII, який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII: у частині другій статті 13 цифри “ 80” замінено цифрами “ 70”. Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Законом від 27.03.2014 № 1166-VІІ внесені зміни до статті 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII та змінено до 70 % максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Отже, відповідно до Закону від 27.03.2014 № 1166-VІІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, не повинен перевищувати 70 % від відповідних сум грошового забезпечення.

Проте, відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 10.02.2021 по справі № 0940/2217/18.

Стаття 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII ні Законом від 08.07.2011 № 3668-VI, ні Законом від 27.03.2014 № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом від 08.07.2011 № 3668-VI та Законом від 27.03.2014 № 1166-VII зміни до статті 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону від 08.07.2011 № 3668-VI та Закону від 27.03.2014 № 1166-VII не зазнала.

Аналогічні правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 240/5401/18, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

До того ж, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 20.11.2018 по справі №0240/2592/18-а, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років позивачу у розмірі 89% від відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином, відповідачем протиправно зменшено розмір грошового забезпечення позивача при перерахунку основного розміру пенсії з 89% до 70% грошового забезпечення, адже при виході на пенсію її розрахунок проводився виходячи з 89% від грошового забезпечення, а не 70%.

Враховуючи встановлену вище протиправність дій відповідача, у суду є всі підстави для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача за вислугу років з 01.04.2019 року з розрахунку 89% від суми грошового забезпечення, вказаних у оновленій довідці, з урахуванням раніше проведених виплат.

Відтак, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для повного задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору, а відтак підстави для його присудження на користь останнього відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 89% до 70% грошового забезпечення при її перерахунку з 01.04.2019 на підставі довідки №ХЛ54305 від 26.10.2020, яка видана Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити із 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 89 % грошового забезпечення, яке визначено у розмірі 18044, 16 грн відповідно до довідки №ХЛ54305 від 26.10.2020, виданої Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, виходячи із основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити: Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ); Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 13322403).

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна