
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
12 серпня 2021 р. Справа № 120/5648/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришена Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії, викладених у листі від 16.04.2021 за №3713-3102/В-02/8-0200/21.
З метою здійснення перерахунку та виплати пенсії за рішеннями Вінницького окружного адміністративного суду від 03.09.2020 у справі №120/3193/20-а та від 14.01.2021 у справі 120/7076/20-а, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", без обмежень пенсійних виплат 168 грн, починаючи з 01.06.2020, позивач звернувся із даним позовом.
Ухвалою від 07.06.2021 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Цією ж ухвалою відповідачу встановлено 15-ти денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку, передбаченому статтею 162 КАС України.
30.06.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що позивач отримує пенсію за віком, призначену із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, згідно ст. 55 Закону України від 28.02.1991 р. №796-ХІІ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до зазначеної статті, обчислення та виплата пенсій особам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 та 3 категорій проводиться відповідно до Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-1V "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і Закону № 796. Тобто, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, позивачу надана пільга щодо призначення пенсії достроково, із зниженням пенсійного віку, але обчислення розміру пенсій за віком проводиться на загальних умовах за даними про страховий стаж та місячний заробіток.
Відповідно до ст. 27, 28 Закону № 1058, основний розмір пенсії обчислюється як добуток показника стажу на заробітну плату. У разі призначення пенсії після 01.10.2011 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35-ти років стажу встановлюється у розмірі не менше прожиткового мінімуму, затвердженого для осіб, що втратили працездатність. За кожен понаднормовий рік стажу нараховується по 1% від пенсії, обчисленої за даними про стаж та заробітну плату, але не більше 1% розміру прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб. Заробітна плата для обчислення пенсії визначається відповідно до ст. 40 Закону №1058, а саме, для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000.
За даними пенсійної справи, страховий стаж позивача врахований по 30.09.2015 та становить 32 роки, 05 місяців, 11 днів.
Звернуто увагу суду на те, що у разі обчислення пенсії відповідно до п. 4, 2 ст. 27 Закону України № 1058 за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які місяці підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Згідно ч. 2 ст. 27 Закону України № 1058 визначено, що за бажанням особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (за двоскладовою формулою). При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсії, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, а саме 168,00 грн. У разі проведення перерахунку пенсії позивача згідно ст. 57 Закону № 796, частина пенсії обчислена за раніше діючим законодавством, має бути обмежена максимальним, зазначеним вище розміром, що призведе до її зменшення, тому проводити такий перерахунок позивачу недоцільно.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України Вінницької області та отримує пенсію за віком, призначену із зниженням пенсійного віку, як учаснику наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 03.09.2020 у справі №120/3193/20-а адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язано здійснити з 01.06.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В решті позовних вимог відмовлено.
Рішенням від 14.01.2021 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язано повторно розглянути заяву від 16.09.2020 та вирішити питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 3 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ з урахуванням правових висновків суду у даній справі. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
25.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до правових висновків суду у вказаному рішенні.
Листом від 16.04.2021 за №3713-3102/В-02/8-0200/21 відповідач повідомив про те, що на виконання судового рішення, було повторно розглянуто заяву позивача від 16.09.2020 з урахуванням наданої довідки від 26.07.2010 №6167, виданої галузевим державним архівом Міністерства оборони України про грошове забезпечення військовослужбовців за період з 1985 по 1989 роки та архівної довідки від 04.08.2010 №53437, яка знаходиться в матеріалах пенсійної справи про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 16.03.1987 по 27.05.1987.
За результатами винесеного рішення позивачу було проведено перерахунок пенсії згідно ч. 3 ст. 57 Закону №796, де передбачено, що якщо особа, яка звернулась за пенсією працювала на території радіоактивного забруднення менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців.
Отже, розрахунок пенсії за віком проведено за двоскладовою формулою, виходячи із заробітної плати за період з 01.03.1987 по 31.05.1987.
Розмір пенсії за першою складовою розраховано пропорційно наявному стажу (до 1 січня 2004 року) 23 роки 09 місяців 19 днів (285місяців) який скореговано на коефіцієнт підвищення основного розміру пенсії 1,12, та складає 2523,45 грн (3884,62 х 58% х 1,12) який обмежено максимальним розміром пенсії визначеного раніше діючим законодавством - 168,00 грн.
Не погоджуючись із обмеженням розміру пенсії у 168,00 грн, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, вищевказаною нормою особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 55 Закону № 796-XII визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років.
Також, пунктом 2 статті 56 Закону № 796-XII передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону № 1058 (зміни внесено згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року).
Суд бере до уваги те, що позивачу призначено пенсію в 2015 році тобто до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року.
Разом з тим, норми ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV не містять жодних формул розрахунку пенсій, вони лише визначають право особи обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені Законом № 1058-IV або спеціальним Законом № 796.
Отже, виходячи з наведених законодавчих приписів, для громадян, які віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині 2 статті 56 Закону № 796-XII.
Порядок перерахунку пенсій Законом № 796-XII не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону № 1058-IV встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону № 796-XII, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 17 квітня 2018 року (справа № 565/1270/17), від 03 липня 2018 року (справа № 565/798/17) та від 05 вересня 2018 року (справа № 708/818/17), від 13 лютого 2019 року (справа № 750/5199/17).
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Враховуючи викладене, суд робить висновок, що на позивача розповсюджуються пільги, передбачені для осіб віднесених до 2 категорії Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому позивач має право на збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стаж.
При цьому, розрахунок понаднормового стажу необхідно обчислювати виходячи з величини 20 років для чоловіків і за кожен рік роботи понад встановлений 20-ти річний стаж збільшувати пенсію на 1 % заробітку, але не вище 75 % заробітку.
Також судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 04.09.2015.
Вказана обставина встановлена у рішенні Вінницького окружного адміністративного суду від 03.09.2020 у справі №120/3193/20-а, тому, у відповідності до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Відповідно до частин 1, 2 статті 57 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У разі обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Поряд з цим, частиною 3 статті 57 Закону № 796-XII визначено, якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Так, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 03.09.2020 у справі №120/3193/20-а адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язано здійснити з 01.06.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В решті позовних вимог відмовлено.
Рішенням від 14.01.2021 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язано повторно розглянути заяву від 16.09.2020 та вирішити питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 3 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ з урахуванням правових висновків суду у даній справі. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Листом від 16.04.2021 за №3713-3102/В-02/8-0200/21 відповідач повідомив про те, що на виконання судового рішення, було повторно розглянуто заяву позивача від 16.09.2020 з урахуванням наданої довідки від 26.07.2010 №6167 виданої галузевим державним архівом Міністерства оборони України про грошове забезпечення військовослужбовців за період з 1985 по 1989 роки та архівної довідки від 04.08.2010 №53437, яка знаходиться в матеріалах пенсійної справи про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 16.03.1987 по 27.05.1987.
За результатами винесеного рішення позивачу було проведено перерахунок пенсії згідно ч. 3 ст. 57 Закону №796, де передбачено, що якщо особа, яка звернулась за пенсією працювала на території радіоактивного забруднення менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців.
Отже, розрахунок пенсії за віком проведено за двоскладовою формулою, виходячи із заробітної плати за період з 01.03.1987 по 31.05.1987.
Розмір пенсії за першою складовою розраховано пропорційно наявному стажу (до 1 січня 2004 року) 23 роки 09 місяців 19 днів (285місяців) який скореговано на коефіцієнт підвищення основного розміру пенсії 1,12, та складає 2523,45 грн (3884,62 х 58% х 1,12) який обмежено максимальним розміром пенсії визначеного раніше діючим законодавством - 168,00 грн.
Втім, при перерахунку пенсії відповідач протиправно обмежив право позивача на належний розмір пенсії.
З огляду на вказане, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з обмеженням суми пенсійних виплат у 168,00 грн., починаючи з 01.06.2020 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без обмеження суми пенсійних виплат у 168,00 грн., починаючи з 01.06.2020.
Позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області виплачувати належну пенсію є такими, що заявлені передчасно та не можуть бути задоволені без здійснення відповідного нарахування пенсійним органом.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, позовна заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір в розмірі 908,00 грн, належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з обмеженням суми пенсійних виплат у розмірі 168,00 грн, починаючи з 01.06.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без обмеження суми пенсійних виплат у розмірі 168,00 грн, починаючи з 01.06.2020.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100).
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна