Постанова № 98971862, 11.08.2021, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
11.08.2021
Номер справи
946/6545/21
Номер документу
98971862
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 946/6545/21 Провадження № 3/946/2097/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2021 року Ізмаїльський міськрайооний суд Одеської області в складі:

головуючого – судді Присакар О.Я.,

за участю: секретаря судового засідання – Аубекерової Г.В.,

особи, що притягається до адміністративної

відповідальності – ОСОБА_1 ,

прокурора – Богдєва М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Рені Одеської області, громадянина України, депутата Ізмаїльської районної ради Одеської області VIIІ скликання, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 ,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, –

ВСТАНОВИВ:

До Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до адміністративних матеріалів наданих суду встановлено, що депутат Ізмаїльської районної ради Одеської області VIII скликання ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування відповідно до ч. 1, п. 1, підпункту «Б» ст. З Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом згідно примітки ст. 172-6 КУпАП, в порушення ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подав 14.06.2021 року о 16 год. 11 хв. щорічну декларацію за 2020-й рік, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. У відповідності до пункту 13 статті 1 Закону, суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті З цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Відповідно до Рішення 1 сесії 8-го скликання Ізмаїльської районної ради Одеської області від 04.12.2020 «Про підсумки виборів депутатів Ізмаїльської районної ради Одеської області восьмого скликання, набуття їх повноважень та обрання тимчасової президії» ОСОБА_1 було обрано депутатом та визнано його повноваження як депутата Ізмаїльської районної ради Одеської області. Відповідно до п. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов`язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів. Відповідно до ч.1 п.1 підпункту «Б» суб`єктами на яких поширюється дія Закону є депутати селищних рад. Таким чином, депутат Ізмаїльської районної ради Одеської області VIII скликання ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), на якого поширюється дія цього Закону та несе відповідальність вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень. Тобто, на ОСОБА_1 поширюється дія Закону «Про запобігання корупції», і він є суб`єктом декларування та відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією і зобов`язаний виконувати вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.

В судовому засіданні ОСОБА_1 , не визнав факт пропуску строку подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, пояснив, що подавав декларацію 20.03.2021 року, в період своєї хвороби на Covid-19, можливо подача декларації не пройшла. При цьому він не виключає факт, що його декларація з сайту могла буди видалена співробітниками СБУ, як помста за його активну позицію. С 15.03.2021 року по 06.04.2021 року він хворів на Covid-19 і тривалий час після цього почував себе дуже погано і не з`ясовував чи відбулась успішна подача декларації. В подальшому спеціаліст пояснив, що програмне забезпечення на якому він працює відрізняється від версії з якою працює НАЗК і це може бути причиною неможливості подачі декларації. Крім цього, в судовому засіданні ОСОБА_1 просив застосувати ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.

Прокурор Ізмаїльської окружної прокуратури Богдєв М.С. зазначив, що вина ОСОБА_1 доведена, тому просив суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов до наступного висновку.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачено відповідальність за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

У відповідності до пункту 13 статті 1 Закону, суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті З цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до Рішення 1 сесії 8-го скликання Ізмаїльської районної ради Одеської області від 04.12.2020 «Про підсумки виборів депутатів Ізмаїльської районної ради Одеської області восьмого скликання, набуття їх повноважень та обрання тимчасової президії» ОСОБА_1 було обрано депутатом та визнано його повноваження як депутата Ізмаїльської районної ради Одеської області.

Згідно п. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов`язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Відповідно до ч.І п.1 підпункту «Б» суб`єктами на яких поширюється дія Закону є депутати селищних рад.

Таким чином, депутат Ізмаїльської районної ради Одеської області VIII скликання ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), на якого поширюється дія цього Закону та несе відповідальність вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень.

Тобто, на ОСОБА_1 поширюється дія Закону «Про запобігання корупції», і він є суб`єктом декларування та відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією і зобов`язаний виконувати вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Таким чином, депутат Ізмаїльської районної ради Одеської області VIII скликання ОСОБА_1 як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункті "Б" пункту 1 частини першої статті 3 Закону, був зобов`язаний подати щорічну декларацію за 2020 рік, до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року.

Проте, ОСОБА_1 будучи суб`єктом декларування, який обізнаний щодо обов`язку, способу, терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подав відповідну щорічну декларацію за 2020 рік лише 14.06.2021 р. об 16 годині 11 хвилини, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату і час подачі гр. ОСОБА_1 .

Також, згідно відповіді на запит за підписом керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції А. Ковтуненко (вихідний № 71-03/4127/20 від 06.02.2020), зазначено, що усі документи, які суб`єкт декларування подав до інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави щбо місцевого самоврядування» (далі - ITC Реєстр), зберігаються в ITC Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині ITC Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ITC Реєстру відповідає фактичній даті подання документів суб`єктами декларування.

ОСОБА_1 не було надано доказів успішної подачі ним декларації - 20.03.2021 року, також не було надано доказів видалення цієї декларації з сайту НАЗК після 20.03.2021 року.

Згідно довідки КНП «Ренійський центр первинної медико-санітарної допомоги» від 10.08.2021 року ОСОБА_1 знаходився на амбулаторному лікуванні з 15.03.2021 року по 06.04.2021 року з діагнозом Covid -19.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що в цей період проходив лікування вдома.

Суд зазначає, що знаходження на амбулаторному лікуванні не позбавляло ОСОБА_1 можливості подати декларацію до 01.04.2021 року, крім цього він мав можливість подати декларацію і до початку хвороби.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У тому числі, відповідно до вимог ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Факт обізнаності гр. ОСОБА_1 щодо обов`язку, способу та термінів подачі щорічної декларації за 2020-й рік, підтверджується поясненням останнього, та раніше поданими деклараціями (успішно подано 3 декларацію).

Згідно листа за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 (вихідний № 44-01/8418/19 від 06.02.2019 року), Закон не передбачає затвердження Національним агентством обґрунтованого ; висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті 172-6 КУпАП.

Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3 пояснив, що працює на посаді начальника організаційного відділу Ізмаїльської районної ради Одеської області і його відділ відповідає за контроль за своєчасним поданням депутатами щорічних декларацій. Після того, як був встановлений факт несвоєчасної подачі декларації ОСОБА_1 , вони 15.04.2021 року направили до НАЗК відповідне повідомлення про несвоєчасну подачу. При цьому, НАЗК письмово не повідомляло Ізмаїльську районну раду Одеської області, протягом 10 днів, про несвоєчасну подачу декларації ОСОБА_1 .

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме:

- протоколом про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, № 864/2021 від 05.08.2021 року, якими встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП;

- рішенням 1 сесії 8-го скликання Ізмаїльської районної ради Одеської області від 04.12.2020 «Про підсумки виборів депутатів Ізмаїльської районної ради Одеської області восьмого скликання, набуття їх повноважень та обрання тимчасової президії»;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 20.07.2021 року;

- декларацією ОСОБА_1 за 2020 рік, яка подана 14.06.2021 року о 16 год. 11 хв.

Таким чином, своїми діями депутат Ізмаїльської районної ради Одеської області VIII скликання ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону та вчинив дії, які містять склад адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію за 2020-й рік.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.05.2015 № 5-рп/2015 з питань офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 276 КУпАП місцем вчинення правопорушення є адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.

ОСОБА_1 не виконав вимоги ч. 1 ст. 45 Закону, які виникли у нього як у депутата Ізмаїльської районної ради Одеської області VIII скликання, тобто місцем вчинення правопорушення є - Ізмаїльська районна рада Одеської області, яка розташована за адресою: Одеська обл., м. Ізмаїл, пр. Суворова, 62.

Датою і часом вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2020-й рік, тобто 14.06.2021 об 16 годині 11 хвилини.

Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання протоколу за участю особи - ОСОБА_1 , а саме: 05.08.2021 року.

Юридичними наслідками в даному випадку є несвоєчасне, без поважних причин подання ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції, у визначений Законом строк, щорічної декларації за 2020-й рік.

За змістом ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень.

Крім того, суд звертає увагу на те, що матеріали справи не містять даних про притягнення ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 має на утриманні двох неповнолітніх дітей, раніше вчасно подавав щорічні декларації, як депутат місцевої ради, в судовому засіданні просив застосувати ст. 22 КУпАП, вчинене адміністративне правопорушення не становить суспільної небезпеки та не завдало збитків державним чи суспільним інтересам, водночас, в останній день подачі декларації – 01.04.2021 року ОСОБА_1 перебував на амбулаторному лікуванні з діагнозом Covid -19, та реабілітація після перенесеного захворювання потребувала значного часу.

Тому, оцінюючи в сукупності дії, наслідки та ставлення ОСОБА_1 до вказаних дій, з урахуванням даних, що характеризують його особу, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_1 положення ст. 22 КУпАП та звільнити його від адміністративної відповідальності у зв`язку з малозначністю вчиненого ним адміністративного правопорушення і обмежитися усним зауваженням.

На думку суду, застосування такого заходу, як усне зауваження буде достатнім для досягнення визначеної ст.23 КпАП України мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст.40-1, 283, 284 КпАП України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та звільнити від адміністративної відповідальності за ст. 22 КУпАП у зв`язку з малозначністю, обмежившись усним зауваженням.

Провадження по справі закрити.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення.

Повний текст постанови складено та підписано - 13.08.2021 року.

Суддя: О.Я.Присакар