Рішення № 98968926, 29.07.2021, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
909/482/21
Номер документу
98968926
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Справа № 909/482/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.07.2021 м. Івано-ФранківськГосподарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І.М.

Секретар судового засідання Тузін Г.П.

За участю представника позивача Войцешук О. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Державної екологічної інспекції Карпатського округу, 76014, вул. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ,

до відповідача: Богородчанського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс", 78400, вул. Петраша, 8 А, смт. Богородчани, Івано-Франківська область, про стягнення шкоди в сумі 90000,00 грн. та судових витрат.

встановив, що Державна екологічна інспекції Карпатського округу звернулась до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Богородчанського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" про стягнення шкоди в сумі 104 862 грн 09 к. та судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що Державна екологічна інспекція Карпатського округу відповідно до наказу Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 28.09.2020 № 412 та направлення на перевірку від 28.09.2020 № 361 у період з 29.09.2020 по 02.10.2020 здійснила позапланову перевірку Богородчанського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс" та встановила факт порушенням норм Лісового кодексу України, зокрема, незаконну рубку, сироростучих дерев породи ялина, дуб, береза, осика в Глибоківському лісництві, та сироростучих дерев граб, дуб, береза в Підгірському лісництві, чим завдано лісу шкоду, яку відповідач, як лісокористувач, повинен перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища.

В підтвердження викладеного позивач надав суду копії наступних документів: наказів № 412 від 28.09.2020, № 103, від 02.03.2021 щодо здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю); направлень на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 361 від 28.09.2020, № 90 від 02.03.2021; актів № 344 від 02.10.2020, № б/н від 04.03.2021, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання відтворення і охорони природних ресурсів; розрахунків розміру шкоди, завданої лісу незаконною рубкою дерев на території фонду Богородчанського спеціалізованого агролісгоспу (акт перевірки від 02.10.2020 та від 04.03.2021); припису № 361 від 02.10.2020; відомостей обліку пнів незаконно зрубаних дерев на території лісового фонду кв.№ 64 вид № 44 Глибівського лісництва Богородчанського господарства, відомість 1 кв. № 12 вид № 91 Підгірського, відомість 1 кв.11 вид № 9 Підгірського лісництва, відомості 1 кв.№ 65 вид. № 7 Підгірського лісництва, відомості 2 кв.№ 65 вид. № 7 Проріджена; претензії № 48/20, № 12/21 та доказів направлення; копії листів Державної екологічної інспекції Карпатського округу; Богородчанського спеціалізованого агролісгоспу від 03.11.2020 № 91.

31.05.2021 Господарський суд Івано-Франківської області відкрив провадження у справі та призначив підготовче засідання на 07.07.2021.

04.06.2021, позивач направив суду заяву про зменшення позовних вимог, просив суд стягнути 90000,00 грн. шкоди, в решті закрити провадження у справі, оскільки відповідач добровільно виконав зобов`язання.

07.07.2021, суд за наслідками розгляду вищевказаної заяви, закрив провадження у справ № 909/482/21 в частині стягнення 14862,09 грн., в решті вимог, закрив підготовче провадження та призначив справу № 909/482/21 до судового розгляду по суті.

Відповідач в судові засідання не з`являвся, однак 13.07.2021, направив суду клопотання (заяву) про розстрочку виконання рішення у справі № 909/482/21 терміном на один рік.

В обґрунтування заяви послався на непросте фінансове становище підприємства та надав суду довідку показників фінансового стану підприємства за 5 місяців 2021 року.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд вважає за доцільне задоволити позов та розстрочити виконання рішення.

При цьому врахував наступне:

Державна екологічна інспекція Карпатського округу відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Положення про Державну екологічну інспекцію Карпатського округу" затвердженого наказом Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 02.02.2021 № 60, відповідно до наказу Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 28.09.2020 № 412 та направлення на перевірку від 28.09.2020 № 361 у період з 29.09.2020 по 02.10.2020, здійснювала позапланову перевірку Богородчанського спеціалізованого агролісгоспу, ОКП "Івано-Франківськоблагроліс", щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на території Підгірського та Глибоківського лісництва, що є складовим загальної площі лісового фонду і знаходиться у підпорядкуванні Богородчанського САЛГ, за результатами якого складено та підписано без зауважень акти № 344 від 02.10.2020, № б/н від 04.03.2021.

Відповідно до актів, в Підгірському лісництві в кварталі №12 виділу №1, пл. 3,9 га. було виявлено незаконну рубку 2 сироростучих дерев породи граб, з діаметром пнів:26,18 см.; 1 сироростучого дерев породи дуб, з діаметром пня: 34 см., квартал №11 виділу №9, пл. 2,1 га., -3 сироростучих дерев породи граб, з діаметром пнів: 16,18,10, см.; 1 сироростучого дерева породи береза, з діаметром пня: 20 см. В Глибоківському лісництві: в кварталі №64 виділу №44, - 5 сироростучих дерев породи ялиця, з діаметром пнів: 63,41,63,58,78 см; 1 сироростучого дерев породи дуб, з діаметром пня: 59 см., квартал №64 виділу №51, - 1 сироростучого дерева породи ялиця, з діаметром пня: 54, см.; в кварталі № 65 виділу № 7, пл. 1,5 га.- 4 сироростучих дерев породи береза, з діаметром пнів: 28,13,18,20 см.; 1 сироростучого дерев породи осика, з діаметром пня: 18 см., 1 сироростучого дерева породи береза, з діаметром пня: 31 см.

Розмір шкоди завданої лісу, згідно додатку № 1 постанови КМУ від 23.07.2008 за № 665, склав - 131501,21грн.Однак, в силу тих обставин, що відповідач частково відшкодував шкоду, позивач підтримав вимоги в сумі 90000 тис. грн.

Відповідно до ч.4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Закону), підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 69 Закону передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно ст. 70 Закону, визначення складу екологічних правопорушень і злочинів, порядок притягнення винних до адміністративної та кримінальної відповідальності за їх вчинення встановлюються Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним кодексом України.

Відповідно до ст. 17 Лісового кодексу України (далі - Кодексу) у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Статтею 19 Кодексу визначено, що постійні лісокористувачі зобов`язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Відповідно до п.5 ч.1 ст. 64 Кодексу, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов`язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

Згідно ст. 89 Кодексу, охорону і захист лісів на території України здійснюють, зокрема, державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління; лісова охорона інших постійних лісокористувачів і власників лісів.

Порядок діяльності державної лісової охорони та лісової охорони визначається положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Статтею 90 Кодексу визначено, що основними завданнями державної лісової охорони є, зокрема, забезпечення охорони лісів від незаконних рубок.

Відповідно до ст.105 Кодексу, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників;

порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Згідно з ст. 107 Кодексу, підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Приписами ст.1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Виходячи зі змісту норм статей 19, 64, 86, 90 Лісового кодексу України, організація і забезпечення охорони та захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів.

Порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності. При цьому не важливо хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній лісокористувачу ділянці лісу.

Отже, обов`язок щодо забезпечення охорони лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які відповідають за невиконання або неналежне виконання таких обов`язків, в тому числі, у разі незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок дерев, а відповідно, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а й постійні лісокористувачі, вина яких полягає у протиправній бездіяльності у вигляді невчинення дій щодо забезпечення охорони та збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчих їм ділянках із земель лісового фонду, що має наслідком самовільну рубку (пошкодження) лісових насаджень третіми (невстановленими) особами. (Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 09.09.2018 по справі №909/976/17 та від 18.02.2019 по справі №926/869/18).

Статтею 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, сплачуються за місцем заподіяння екологічної шкоди.

Враховуючи вищевикладене та те, що відповідач не спростував викладених фактів і не підтвердив відповідними доказами безпідставності вимог позивача, позов є обґрунтованим .

Клопотання відповідача про розстрочку виконання рішення суду, слід задоволити виходячи з вимог ст. 239 ГПК України, якою передбачено право суду, який ухвалив рішення, розстрочити його виконання, про що зазначити в рішенні та наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення, зокрема скрутне матеріальне становище відповідача, яке підтверджується довідкою фінансового стану підприємства за 5 місяців 2021.

Відповідно до ст. ст. 74, 77 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Судовий збір, відповідно до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України, слід покласти на відповідача пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 86, 129, 236-238, 240-241, 331 Господарсько процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

Стягнути з Богородчанського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс", 78400, вул. Петраша, 8 А, смт. Богородчани, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 05442352 на користь Державної екологічної інспекції Карпатського округу, 76014, вул. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 42702233 - 90000,00 грн. (дев`яносто тисяч гривень 00 коп.) - шкоди, яку перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища Богородчанської селищної ТГ: р/р UA658999980333109331000009618, отримувач: ГУК в Ів.-Фр.об/ТГ Богородч/24062100, код ЄДРПОУ 37951998, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат).

Розстрочити виконання рішення суду по справі №909/482/21 про стягнення із відповідача боргу у розмірі 7500,00 грн. до 29.07. 2022 щомісячно рівними частинами.

Стягнути з Богородчанського спеціалізованого агролісгоспу ОКП "Івано-Франківськоблагроліс", 78400, вул. Петраша, 8 А, смт. Богородчани, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 05442352 на користь Державної екологічної інспекції Карпатського округу (вул. Сахарова, буд. 23 А, м. Івано-Франківськ, 76014, р/р-UA308201720343140003000095363 в ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 42702233) - 1948,27 грн (тисячу дев`ятсот сорок вісім гривень 27 коп) - судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 13.08.2021

Суддя Скапровська І.М.