
Справа № 234/9030/21
Провадження № 2-а/234/156/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2021 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Сухоручко Ю.О.,
за участю секретаря судового засідання Хоменко А.С.,
представника позивача Кислюка А.П.,
представника відповідача Лавроненко М.П.,
справа № 234/9030/21; провадження №2-а/234/156/21;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Краматорську адміністративну справу за позовною заявою представника позивача адвоката Кислюк Андрія Павловича в інтересах ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Краматорської міської ради про визнання противоправним та скасування рішення суб`єкта владних повноважень,-
ОБСТАВИНИ СПАВИ:
Позивач ОСОБА_2 12.07.2021 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Краматорської міської ради про визнання противоправним та скасування рішення суб`єкта владних повноважень.
Позивач позов мотивує тим, що 30 червня 2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Краматорської міської ради постановою № 74 притягнена до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинене адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП на підставі складеного 15.06.2021 року працівниками поліції Краматорського РУП ГУНГ1 в Донецькій області протоколу серія ВАБ № 689296 про вчинене адміністративне правопорушення.
Ознайомившись з матеріалами адміністративної справи, які є в розпорядженні позивача, вважають, що зазначені матеріали адміністративної справи не містили вичерпних даних, при розгляді яких був можливий об`єктивний розгляд справи, так як результат складений Протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам діючого законодавства України, тобто складений з порушеннями, що призвело до необґрунтованого та безпідставного винесення Постанови № 74 від 30.06.2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Краматорської міської ради про накладення адміністративного- стягнення на позивача.
Відповідно до Постанови № 74 від 30.06.2021р. при розгляді справи не було зазначено жодних доказів того що даний протокол складений посадовою особою, і те що ця посадова особа кимось була уповноважена на такі дії.
По друге:
Згідно Наказу 1У1ВС України № 1376 від 06.11.2015 «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» із змінами та доповненнями (надалі- Наказ), а саме:
п. 6 Розділу II Наказу, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою.
п. 9 Розділу 11 Наказу, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема:
у графі «місце складання протоколу» - населений пункт або географічна точка;
у графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол» - прізвище, ім`я, но батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень);
у графі «склав цей протокол про те, що громадянин(ка)» - прізвище, ім`я та по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень);
у графі «назва документа, серія. №. ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла));
у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності);
у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол);
у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
п. 12 Розділу 11 Наказу, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та пояснення по суті адміністративного правопорушення, які додаються до протоколу про адміністративне правопорушення, а також викласти мотиви своєї відмови підписати його.
п. 15 Розділу II Наказу, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
По третє:
Відповідно до Національного стандарту України «...Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003», затвердженого наказом Держспоживстандарту України 07.04.2003 № 55, його положення поширюються на всі без винятку органи державної влади, місцевою самоврядування, а також на підприємства, установи, організації всіх форм власності п. 1.1)».
Національний стандарт установлює: склад реквізитів документів; вимоги до змісту і розташовування реквізитів документів; вимоги до бланків та оформлювання документів; вимоги до документів, що їх виготовляють за допомогою друку вальних засобів (п. 1.2).
Документи, що їх складають в організації, повинні мати такі обов`язкові реквізити: назва організації, назва виду документа (не зазначають на листах), дата, реєстраційний індекс документа, заголовок до тексту документа, текст документа, підпис (п. 4.4). Стандарт також містить вимоги до відмітки про засвідчення копій документів (п. 5.27).
Положення цього нормативного документу вказує на те, що під час оформлення копій документів, які подаються до суду, мають бути дотримані три основні правила.
Якщо оригіналу немає, до суду можна надати незасвідчену ксерокопію чи фотокопію документа з вказівкою про те, у кого знаходиться оригінал.
Відмітка має містити наступні реквізити: слова - «Згідно з оригіналом», найменування посади (за наявності), особистий підпис, прізвище та ініціали особи, дата засвідчення.
Четверте:
Як зазначено, матеріалами адміністративної справи встановлено, що відповідно до Протоколу про адміністративне правопорушення 15.06.2021 року о 14 год. 20 хв. позивач знаходячись на робочому місці, а саме в їдальні «Столова по домашньому» яка розташована за адресою АДРЕСА_1 . здійснила продаж алкогольного напою «Гараж» ємністю 0.5 л. з вмістом спирту 4.6% неповнолітній особі громадянці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В той же час, слід зазначити, що відповідачем при винесені Постанови № 74 від 30.06.2021р. було зазначено, що позивачем все ж таки були порушені вимоги ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 481/95-ВР від 19.12.1995 р. із змінами та доповненнями, що вказує на упередженість зі сторони Відповідача при розгляді Протоколу.
Також, слід зазначити, що відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, шо використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 481/95-ВР від 19.12.1995 р. із змінами та доповненнями (далі - Закон), роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання (у тому числі іноземних суб`єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.
Відповідно до положень ст. 15 Закону, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.
В той же час, відповідно п. 2 ч. 2 ст. ст. 55 Господарського кодексу України, суб`єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Просить суд скасувати постанову про адміністративне правопорушення №74 від 30.06.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 156 КУпАП.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 13.07.2021 відкрито провадження в справі та призначено судове засідання.
В судовому засіданні представник позивача Кислюк А.П. заявлені вимоги підтримав повністю, надав пояснення аналогічні тим, що викладені письмово за змістом адміністративного позову. Просив постанову адміністративної комісії скасувати.
Представник відповідача позов не визнав, заперечував проти його задоволення, надав відзив на позов в якому зазначив, що оскаржувана постанова була винесена законно та обґрунтовано на підставі складеного протоколу про адміністративне правопорушення, тому підстав для скасування постанови немає.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що постановою адміністративної комісії при Виконавчому комітеті Краматорської міської ради №74 від 30.06.2021 року ОСОБА_1 притягнута до за ст.156 ч.2 КУпАП та на останню накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 6800 грн., в постанові вказано, що 15.06.2021 року о 14 год. 20 хв. виявлено, що ОСОБА_1 знаходячись на робочому місці в їдальні «Столова по домашньому» за адресою: АДРЕСА_1 , реалізувала алкогольний напій, а саме алкогольний напій «Гараж» об`ємом 0,5 л., вміст спирту 4,6%, неповнолітній особі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушила вимоги ст. 15-3 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (зі змінами і доповненнями), чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 156 КУпАП.».
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва, обігу спирту етилового, плодового і коньячного, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» продавець алкогольних напоїв або тютюнових виробів має право вимагати у покупця, який купує алкогольні напої або тютюнові вироби, документ, що засвідчує його вік, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
Згідно із ч.2 ст.156 КУпАП Порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування як такі, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння заборонена, або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння через торгові автомати чи особами, які не досягли 18-річного віку, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особі, яка не досягла 18-річного віку, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби тягне за собою накладення штрафу від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Слід зауважити, що суб`єкт адміністративного проступку, передбаченого ч.2 ст.156 КУпАП, є - працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності в цих галузях; будь-яка фізична осудна особа, що досягла 16-річного віку.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як вбачається із письмових доказів, факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч.2 ст.156 КУпАП підтверджується поясненням неповнолітньої ОСОБА_3 , рапортом, копією фіскального чеку, оригінал якого було ретельно досліджено під час судового засідання, поясненнями позивача ОСОБА_1 з яких вбачається, що вона дійсно продала ОСОБА_4 алкогольний напій «Гараж» об`ємом 0,5 л., вміст спирту 4,6%, не перевіривши в даної особи документи, оскільки на її думку вона мала вид повнолітньої особи.
З постанови № 74 від 30.06.2021 про накладення адміністративного стягнення також вбачається, що ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнала повністю, щиро розкаялась, просила суворо не карати. Крім того, в своїй позовній заяві позивачка не заперечує факт продажу алкогольного напою неповнолітній особі, а лише вказує на порушення при складанні протоколу та його розгляді. Зауважень, особи яка притягається до адміністративної відповідальності протокол про адміністративне правопорушення не містить.
Таким чином, факт скоєння правопорушення доведено належними доказами.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, оскільки вона не заперечує факт здійснення нею продажу саме в їдальні «Столова по домашньому» алкогольного напою «Гараж» ємністю 0.5 л. з вмістом спирту 4.6% неповнолітній особі громадянці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Штраф в сумі 6800 грн. на ОСОБА_1 накладено в межах санкції ч. 2 ст. 156 КУпАП. Постанова постановою №74 від 30.06.2021 року винесена в межах компетенції органу місцевого самоврядування та відповідно до вимог КУпАП.
Керуючись ст. 156, 289 КУпАП, ст. 6, 8-10, 242-246, 268-269, 271, 286, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позовних вимог представника позивача адвоката Кислюк Андрія Павловича в інтересах ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Краматорської міської ради про визнання противоправним та скасування рішення суб`єкта владних повноважень - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд Донецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Краматорського міського
суду Донецької області Ю.О. Сухоручко