Рішення № 98958923, 09.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2021
Номер справи
160/7175/21
Номер документу
98958923
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2021 року Справа № 160/7175/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

06.05.2021 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради у встановленні статусу та видачі посвідчення “Члена сім`ї загиблого” ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради встановити ОСОБА_1 статус члена сім`ї загиблого (померлого) військовослужбовця, відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та видати їй “Посвідчення члена сім`ї загиблого”.

В обгрунтування позову вказано, що ОСОБА_1 , звернулась до відповідача із заявою про надання статусу члена сім`ї загиблого відповідно до Закону України «Про статус ветеранів сійни, гарантії їх соціального захисту» до якої долучила всі необхідні документи. Однак, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради відмовлено у встановленні статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, оскільки відсутні документи, що підтверджують родинні зв`язки з ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 11.05.2021 було відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

14.06.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якій вказано, що із наданих позивачем до Управління матеріалах були відсутні документи, які підтверджують її родинні зв`язки з померлим від захворювання пов`язаним із захистом батьківщини, учасником бойових дій, ОСОБА_2 .

З вказаного питання позивачу неодноразово, під час особистих прийомів та письмових звернень спеціалістами Управління надавались детальні роз`яснення та рекомендації щодо правового врегулювання питання пов`язаного з помилкою у написанні прізвища - « ОСОБА_3 » у позивача та - « ОСОБА_4 » у її сина.

Таким чином Управління не мало правових підстав встановити позивачу статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни за наявності помилки у написанні прізвища її сина та зазначало на необхідність встановлення факту, що має юридичне значення. Вказане, прямо передбачено ст.ст. 315, 319 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), а зазначені правовідносини підпадають під юрисдикцію цивільного судочинства.

Отже, відповідач відмовляючи у наданні ОСОБА_1 “Посвідчення члена сім`ї загиблого” діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно із ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частинами 5, 8 ст. 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

За викладених обставин, відповідно до вимог статей 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , є громадянкою України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Дзержинським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 13.08.2002, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 (а.с.12).

Відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , запис про батьків: батько: ОСОБА_5 , мати ОСОБА_6 (а.с. 15).

Згідно свідоцтва про шлюб (повторно) серія НОМЕР_4 ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстровано шлюб 17.07.1987, про що 17.07.1987 складено актовий запис №369. Прізвище після державної реєстрації ОСОБА_3 .

Відповідно до свідоцтва про переміну прізвища, імені, по батькові гр. ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_4 перемінив своє прізвище на ОСОБА_2 , про що в книзі реєстрації актів про переміну прізвища, імені, по батькові зроблено запис №14 від 20.06.1994.

01.09.2020 Центрально-Міським районним у місті Кривому Розі відділі державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) видано свідоцтво про смерть серія НОМЕР_5 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

У витязі з протоколу засідання 18 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв зазначено, що захворювання старшого солдата ОСОБА_2 , 1978 р.н.: «серцево-судинна недостатність. Хронічна ішемічна хвороба серця, неуточнена», яке призвело до смерті, що підтверджено медичними та військово-обліковими документами, свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_5 виданим Центрально-Міським районним у місті Кривому Розі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 01.09.2020, лікарським свідоцтвом про смерть №1919 від 01.09.2020, посвідченням УБД серія НОМЕР_6 від 05.09.2017, актом службового розслідування смерті старшого солдата ОСОБА_2 від 08.09.2020 в/ч А1035, довідкою про участь в ООС №356 від 02.11.2020, №1861 від 28.11.2018, №1376 від 27.03.2020, захворювання, яке призвело до смерті, так пов`язане із захистом Батьківщини.

Крім того, судом встановлено, 05.09.2017 ОСОБА_2 було видане посвідчення серії НОМЕР_7 , відповідно до якого, представник цього посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій.

Сторонами по справі не заперечується той факт, що позивач 25.02.2021 звернулась до відповідача із заявою з питання щодо встановлення статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, на яку позивач отримав відмову.

Відмова мотивована тим, що з наданих позивачем документів не підтверджено родинні стосунки з ОСОБА_2 .

Крім того, відповідачем вказано, що позивачу неодноразово (11.01.2021 та 11.02.2021) під час особистих прийомів та письмових звернень спеціалістами Управління надавались детальні роз`яснення та рекомендації щодо правового врегулювання питання пов`язаного з помилкою у написанні прізвища - « ОСОБА_3 » у позивача та - « ОСОБА_4 » у її сина в рамках ст.ст. 315, 319 Цивільного процесуального кодексу України.

Позивач вважаючи протиправною відмову Управління у встановлені статусу та видачі посвідчення «Члена сім`ї загиблого» звернулась до суду для захисту своїх порушених прав та законних інтересів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни встановлений Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затверджений постановою КМУ від 12.05.1994 №302.

Згідно з абзацом 2 пункту 7 Положення №302 посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім`ї загиблого» видаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органах міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад за місцем реєстрації громадянина.

Правовий статус ветеранів війни регламентується Законом України від 22.10.1993 року №3551-ХII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"(далі - Закон № 3551-ХII).

Відповідно абзацу 8 пункту 1 статті 10 Законом України від 22.10.1993 року № 3551-ХII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" чинність цього Закону поширюється на: сім`ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також сім`ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів. Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, деяким категоріям осіб» для встановлення статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, членам сімей загиблих, померлих (тих, що пропали безвісти) осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, необхідно подати структурному підрозділу місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення заяву і документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку.

Положеннями вказаної статті визначено, що до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать:

утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв`язку з цим виплачується пенсія;

батьки;

один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні;

діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;

діти, які мають свої сім`ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;

діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.

Відповідно до пункту 5 Порядку для встановлення статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, членами сім`ї загиблих, померлих (тих, що пропали безвісти) осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, необхідно подати органу праці та соціального захисту населення заяву та документи, передбачені пунктом 4 Порядку.

Позивачем було подано відповідну заяву та документи, передбачені п. 4 Порядку, однак спір виник щодо документів, які підтверджують родинні зв`язки ОСОБА_1 – позивача з померлим від захворювання пов`язаним із захистом батьківщини, учасником бойових дій ОСОБА_2 .

Також відповідно до паспорта громадянина України, серії НОМЕР_1 , виданого Дзержинським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 13.08.2002, прізвище, ім`я та по-батькові позивача - ОСОБА_1 .

Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , запис про батьків: батько: ОСОБА_5 , мати ОСОБА_6 .

Відповідно до свідоцтва про шлюб (повторно) серія НОМЕР_4 ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстровано шлюб 17.07.1987, про що 17.07.1987 складено актовий запис №369. Прізвище після державної реєстрації ОСОБА_3 .

Як вбачається із свідоцтва про переміну прізвища, імені, по батькові гр. ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_4 перемінив своє прізвище на ОСОБА_2 , про що в книзі реєстрації актів про переміну прізвища, імені, по батькові зроблено запис №14 від 20.06.1994.

01.09.2020 Центрально-Міським районним у місті Кривому Розі відділі державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) видано свідоцтво про смерть серія НОМЕР_5 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Отже, у даному випадку встановленню підлягає факт родинних зв`язків позивача ОСОБА_1 з померлим від захворювання пов`язаним із захистом батьківщини, учасником бойових дій – ОСОБА_2 .

При цьому, суд зазначає, що встановлення юридичного факту врегульовано нормами Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), та вирішення даного питання відновиться до підсудності місцевих загальних судів та зазначає.

Таким чином, з урахуванням приписів ЦПК України, позивач має право звернутися безпосередньо до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме щодо встановлення родинних зв`язків позивача ОСОБА_1 з померлим від захворювання пов`язаним із захистом батьківщини, учасником бойових дій – ОСОБА_2

Суд вказує на те, що згідно із пунктом 6 частиною 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Відповідно до пункту 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення. Суд може встановлювати факти, які й за іноземним законодавством тягнуть за собою правові наслідки для заявника і рішення суду необхідне заявникові для застосування у відносинах з громадянами інших держав.

У зв`язку із розбіжностями в прізвищі позивача « ОСОБА_3 » та померлим від захворювання пов`язаним із захистом батьківщини, учасником бойових дій « ОСОБА_4 », суд зазначає про необхідність встановлення цього факту в порядку цивільного судочинства, що дасть позивачу можливість у подальшому звернутися до відповідача для встановлення статусу та видачі посвідчення «Члена сім`ї загиблого».

Крім того, суд звертає увагу, що відповідач у відмові від 05.08.2021 №07-10/1290 роз`яснив позивачу щодо правового врегулювання питання внесення змін у прізвища сина позивача з « ОСОБА_4 » на ОСОБА_3 » в рамках статтей 315, 319 Цивільного процесуального кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Позивачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а також не спростовано доводи відповідача.

Натомість, відповідачем доведено суду правомірність та законність оскаржуваного рішення.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу у наданні статусу відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видачі посвідчення «Члена сім`ї загиблого».

А тому позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (50006, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр-т. Металургів, 16/2, код ЄДРПОУ 03192336) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко