
Провадження № 2/582/188/21
Справа № 582/488/21
Копія
У Х В А Л А
"11" серпня 2021 р.
Недригайлівський районний суд Сумської області у складі головуючого судді Жмурченка В. Д., за участю секретаря Коваль В. В., з участю представника позивача ОСОБА_1 , відповідача ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_3 , представників відповідача ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Недригайлів за правилами загального позовного провадження позовну заяву ОСОБА_6 до Вільшанської сільської ради Сумської області, ОСОБА_2 , про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування,
У С Т А Н О В И В :
07 червня 2021 року представник позивача ОСОБА_6 – адвокат Грицик Г. О. звернувся до суду із цим позовом та просить визнати незаконним та скасувати рішення Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області від 22.12.2020 № 3/95 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 »
У підготовчому судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 – адвокат Валюх Ю. В. заявив клопотання про передачу даної справи до Сумського окружного адміністративного суду за підсудністю.
У підготовчому судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 підтримав клопотання свого представника ОСОБА_3 та просив його задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні, у режимі відеоконференції, проти клопотання представника відповідача ОСОБА_3 заперечував та зазначив, що даний спір не підвідомчий адміністративному та має вирішуватися у порядку цивільної юрисдикції. Окрім того, просив витребувати: 1) у відповідача ОСОБА_2 копію заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою від 06.08.2017 з додатками, згідно переліку, який міститься у заяві; 2) у відповідача Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області копію заяви з додатками та інші матеріалі на підставі яких було прийнято рішення четвертої сесії сьомого скликання Вільшанської сільської ради від 12.10.2017 № 4/22 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_2 »
Представники Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області Стовбир Ю. М. та ОСОБА_5 , кожен окремо зазначили, що позовні вимоги ОСОБА_6 не визнають, проти клопотання представник позивача ОСОБА_1 про витребування доказів не заперечували.
Суд, дослідивши матеріали справи, подані сторонами клопотання, приходить наступних висновків.
Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до частин першої, третьої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження. Адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб, а також органів, яким законом надане право на представництво інтересів інших осіб, з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
При цьому критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних правовідносин у їх сукупності. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
За змістом статті 14 Конституції України, з якою кореспондуються приписи частин першої, другої статті 373 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) та статті 1 Земельного кодексу України (далі -ЗК України), земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з частинами 1, 2 статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Статтею 80 Земельного кодексу України встановлено, що суб`єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, на землі комунальної власності.
Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності (частини 2 та 2 статті 83 Земельного кодексу України).
У пунктах "а", "б", "в", "ґ" і "к" статті 12 названого Кодексу передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування; вилучення їх із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідної територіальної громади селища; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Земельні відносини поділяються на публічні та приватні. Відповідно і спори у таких відносинах можуть бути як публічно-правовими, так і приватноправовими (цивільними, господарськими).
Як вбачається з матеріалів справи, спірна земельна ділянка рішенням Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області від 22.12.2020 № 3/95 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 » передана у приватну власність відповідача ОСОБА_2 .
У разі прийняття суб`єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної ділянки має вирішуватися в порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне (постанова Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 11.11.2014 у справі №21-493а14).
Отже за висновками Верховного Суду України у таких справах наявний «спір про право», який не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Таким чином, всі спори про захист порушеного права, які виникають із права на земельну ділянку (власності, оренди тощо), зокрема ті, в правову основу яких покладено питання незаконності акта індивідуальної дії, є спорами про захист цивільних прав. Отже, адміністративна юрисдикція на них не поширюється.
Враховуючи вищевикладене, заявлений у цій справі спір не підвідомчий адміністративному суду і його слід розглядати у порядку цивільного судочинства, у зв`язку з чим клопотання представника відповідача ОСОБА_2 – адвоката Валюха Ю. В. задоволенню не підлягає.
Відповідно до положень ст. 240 ЦПК України, враховуючи клопотання представника позивача про витребування доказів, суд вважає за необхідне проведення підготовчого судового засідання відкласти на іншу дату.
Про відкладення розгляду справи постановляється ухвала (ч. 9 ст. 223 ЦПК України).
На підставі викладеного та керуючись ст. 84, 223, 240, 258-261 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
1. Клопотання представника відповідача ОСОБА_2 – адвоката Валюха Ю. В. про передачу даної справи до Сумського окружного адміністративного суду за підсудністю, залишити без задоволення.
2. Проведення підготовчого судового засідання по розгляду справи за позовом ОСОБА_6 до Вільшанської сільської ради Сумської області, ОСОБА_2 , про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, відкласти до 10 години 00 хвилин 20 серпня 2021 року, про що повідомити учасників справи.
3. Клопотання представника позивача ОСОБА_6 – адвоката Грицика Г. О. про витребування доказів задовольнити та витребувати:
- у відповідача ОСОБА_2 копію заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою від 06.08.2017 з додатками, згідно переліку, який міститься у заяві;
- у відповідача Вільшанської сільської ради Роменського району Сумської області копію заяви з додатками та інші матеріалі на підставі яких було прийнято рішення четвертої сесії сьомого скликання Вільшанської сільської ради від 12.10.2017 № 4/22 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_2 »
3. Копію ухвали направити учасникам справи.
4. Можливість отримати інформацію щодо справи, що розглядається, учасники справи можуть на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет. Веб-адреса сторінки: http://ng.su.court.gov.ua.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя : В. Д. Жмурченко