Рішення № 98950056, 12.08.2021, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
465/495/20
Номер документу
98950056
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

465/495/20

2/465/1111/21

РІШЕННЯ

Іменем України

12.08.2021 року м. Львів

Франківський районний суд м.Львова в складі:

головуючого судді Мигаль Г.П.

при секретарі судового засідання Максимович М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру, –

в с т а н о в и в :

Позивач Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернувся з позовом про стягнення з відповідача ОСОБА_1 коштів, надміру виплачених у сумі 46022 грн. 22 коп. Свої вимоги мотивує тим, що згідно із заявами від 30.01.2015,21.09.2016, 09.03.2017 та 12.09.2017 ОСОБА_1 . Франківським відділом соціального захисту призначалсь державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на періоди з 01.01.2015 до 30.06.2015 та з 01.09.2016 до 28.02.2018.

В результаті перевірки, проведеної спеціалістами Франківського відділу

соціального захисту, встановлено, що ОСОБА_1 свідомо не вказала у

декларації про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї, наявність у її

чоловіка ОСОБА_2 з 28.10.2014 двох житлових приміщень а

саме, будинку за адресою:

АДРЕСА_1 загальною площею 76,8 кв. м„ та квартири за адресою

АДРЕСА_2 загальною площею 21,3 кв. м.

що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме

майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек. Єдиного реєстру зборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 06.10.2017 року № 99541613.

Виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_1 не мала права на отримання допомоги малозабезпеченій сім`ї і, відповідно, незаконно отримала вищезазначену допомогу за вказані періоди, оскільки загальна площа двох житлових приміщень перевищувала норму власності чи володіння на 3,6 кв. м. (76,8 + 21,3) - (4-21 + 10,5) = 3,6 кв. м. Відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про його доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти. Оскільки неподання інформації відповідачем про те, що у власності її чоловіка є два житлові приміщення вплинуло на розмір допомоги малозабезпеченій сім`ї, підстав для виплати їй вищезазначеної допомоги немає. Таким чином, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначалась незаконно по вині заявника, яка подала недостовірну інформацію. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги на суму 46022,25 грн.

Відповідачка надіслала відзив на позов, у якому зазначає, що позовні вимоги Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради є необґрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з такого. Відповідно до позову, Позивач вказує, що ОСОБА_1 , свідомо не вказано у декларації про доходи та майно осіб, які не входять до складу сім`ї, наявність у її чоловіка ОСОБА_2 з 28.10.2014 р. двох житлових приміщень, а саме: будинку за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 76,8 кв.м, та квартири за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 21,3 кв.м. Зазначено, що відповідачка не мала права на отримання допомоги малозабезпеченій сім`ї, і відповідно незаконно отримала допомогу за періоди з 01.01.2015р. до 30.06.2015р. та з 01.09.2016р. до 28.02.2018р., оскільки загальна площа двох житлових приміщень перевищувала норму власності на 3,6 кв.м. Однак вищевказане спростовується наступним. Так чоловікові, ОСОБА_2 , у період з 02.06.2018 р. по 23.02.2018 р.на праві власності належала квартира АДРЕСА_3 , про що зазначалося у Деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги при зверненні до Позивача із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Також, 29.03.2005р. в порядку спадкування чоловік відповідачки набув у власність будинок за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом Р№1-3695, 17.12.2004р., витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №6861691 від 29.03.2005р. Однак, відповідачка не вказувала в декларації цього будинку, оскільки він перебуває в аварійному стані та не придатний для проживання. Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (у редакції закону чинного на час проведення соціальних виплат) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям- щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Згідно зі статтею 4 цього Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї; довідка про наявність та розмір земельної частки (паю). Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

У пункті 3 частини першої статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» було передбачено, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Відповідно до акту обстеження житлового будинку №24 від 05.11.2020р., складеного комісією Керницької сільської ради Городоцького району, будинок за адресою: АДРЕСА_1 перебуває в аварійному стані та не придатний для проживання. Відповідно до ст.379 ЦК України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них. Виходячи з наведеного, вважає, що на час отримання соціальної допомоги за періоди з 01.01.2015р. до 30.06.2015р. та з 01.09.2016р. до 28.02.2018р. у сім`ї відповідачки не було житла за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 76,8кв.м., оскільки дане приміщення не відповідало вимогам поняття житла, зазначеному у ст.379 ЦК України, тобто не придатне для постійного проживання в ньому. Тому, якщо від 98,1 (76,8+21,3)кв.м., які враховувались позивачем при визначенні норми жила на членів моєї сім`ї, відняти 76,8кв.м., які не відповідають поняттю житло, то у користуванні у спірний період було 21,3кв.м. житла, що не перевищує норму житла зазначену у ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», що становить 21*4+10,5 = 94,5 кв.м. Відповідно до ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Згідно п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (в редакції порядку чинного на час проведення соціальних виплат), якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється. Відповідачка вважає, що ненадання відомостей про будинок за адресою: АДРЕСА_1 (будинок перебуває в аварійному стані, непридатний до проживання) не вплинуло на встановлення права на призначення їй соціальної допомоги та визначення її розміру, а тому позовні вимоги Позивача, на її думку, є безпідставними та необґрунтованими, що відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 03.12.2019р. по справі №672/661/17. В обгрунтування своїх заперечень відповідачка також посилається на ст.1215 ЦК України. Згідно з пунктом першим частини першої статті 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Крім цього, відповідачка просить застосувати позовну давність до позовних вимог щодо стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру з січня 2015 року по 27 січня 2017 року, що становить 39852,51 грн., з огляду на те, що позовна заява подана до суду 28 січня 2020 року.

Представник позивача в судове засідання не з`явилась, надіслала клопотання про відкладення судового засідання на іншу дату у зв`язку з неможливістю забезпечити явку представника в судове засідання(відпустка представника). В матеріалах справи міститься заява представника позивача від 14.07.2020р. про розгляд справи без участі представника позивача.

Відповідачка та представник відповідачки подали заяву про розгляд справи у іх відсутності.

Враховуючи, що позов подано юридичною особою, суд вважає, що позивач міг забезпечити явку іншого представника, а тому неявку представника позивача в судове засідання вважає з неповажних причин. Враховуючи розумний строк розгляду справи, подання доказів сторонами, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін, представників сторін за наявними матерілами.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Судом встановлено, фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 30.01.2015, 21.09.2016, 09.03.2017, 12.09.2017 року зверталася до Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

У деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 30.01.2015р., 21.09.2016р., 12.09.2017р. відповідачка ОСОБА_1 вказала чотирьох членів сім`ї : себе, двох дітей та чоловіка - ОСОБА_2 та зазначила дві квартири у розділі III. Відомості про житлові приміщення, що пребувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів с ім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітнії дітей), а саме: ОСОБА_1 - квартира по АДРЕСА_4 , площею 28,4 кв.м., ОСОБА_2 - квартира по АДРЕСА_2 площею 21.3 кв.м.

Будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 76,8 кв.м, в зазначених деклараціях не вказано.

29.03.2005р. чоловік відповідачки - ОСОБА_2 в порядку спадкування набув у власність будинок за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом Р№1-3695, 17.12.2004р., про що свідщчить витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно №6861691 від 29.03.2005р.

Відповідно до акту обстеження житлового будинку №24 від 05.11.2020р., складеного комісією Керницької сільської ради Городоцького району, будинок за адресою: АДРЕСА_1 перебуває в аварійному стані та не придатний для проживання.

Відповідно до довідки з місця проживання про склад сім`ї і прописки за №3453 від 05.09.2017р., виданої ЛКП "Південне", у квартирі АДРЕСА_5 , зареєстровано 5 осіб: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 .

Відповідно до рішення від 03.02.2015р. Франківського відділу соціального захисту про призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу з 01.01.2015р. по 30.06.2015р. у розмірі 1533,28грн.

Відповідно до рішення від 26.09.2016р. Франківського відділу соціального захисту про призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу з 01.09.2016р. по 28.02.2017р. у розмірі 2096,20грн.

Відповідно до рішення від 13.03.2017р. Франківського відділу соціального захисту про призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу з 01.03.2017р. по 31.08.2017р. у розмірі 1847,28грн.

Відповідно до рішення від 18.09.2017р. Франківського відділу соціального захисту про призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу з 01.09.2017р. по 06.09.2017р. у розмірі 1679,55грн., з 07.09.2017р. по 28.02.2018р. у розмірі 1843,65грн., процент щомісячного розміру допомоги: 50%.

30.01.2018р. складено акт за №23 за підписом начальника відділу В.Максимюк та державного соціального інспектора Барщак Ю. департаменту гуманітарної політики управління соціального захисту Львівської міської Ради про виявлення факту подання відповідачкою - ОСОБА_1 документів з недостовірними відомостями, а саме наявності у вланості чоловіка відповідачки двох житлових приміщень, загальна площа яких - 21.3 кв.м і 76,8 кв.м перевищує соціальну норму на сім`ю ( сім`я заявницї - 4 чол., норма - 94,5 кв.м). В акті зазначено про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.10.2017р. та позбавлення права на допомогу на півроку.

Рішенням №725 від 30.01.2018р. Франківського відділу соціального захисту відмовлено ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з підстави наявності у володінні сім`ї більше однієї квартири, загальна площа яких більше норми володіння.

Відповідно до довідки Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської Ради від 12.02.2018р. ОСОБА_1 вилачена соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям за період з січня 2015 р. по лютий 2018 р. у розмірі 46022, 25грн.

Позивач звертався до відповідачки з повідомленнями про необхідність повернення надмірно сплачених коштів у сумі 46022,25грн. від 22.02.2018р., 11.10.2018р.,29.12.2018р., 22.02.2019р.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальних захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної , часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (у редакції закону чинного на час проведення соціальних виплат) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) (надалі Закон)- щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Згідно зі статтею 4 цього Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї; довідка про наявність та розмір земельної частки (паю). Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

У пункті 3 частини першої статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» було передбачено, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Відповідно до ст.379 ЦК України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них.

Відповідно до ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (в редакції порядку чинного на час проведення соціальних виплат), якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється.

Згідно з пунктом першим частини першої статті 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Згідно з п.27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи. У справі "Рисовський проти України" від 20 жовтня 2021 р. Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування", який передбачає, що у разі, якщо справа впливає на основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб ( рішення у справі Беєлер проти Італії від 5 січня 2000р., "Москаль проти Польщі" від 15 вересня 2009р.). На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ( рішення Лелас проти Хорватії" від 20 травня 2010 року і "Тошкуце та інші проти Румунії від 25 листопада 2018р.).

При ухваленні рішення, суд бере до уваги те, що будинок за адресою: АДРЕСА_1 , який належить чоловікові відповідачки, і який перебував у його власності у період призначення відповідачці соціальної допомоги малозабезпечкній сім`ї, відповідно до акту обстеження житлового будинку №24 від 05.11.2020р., складеного комісією Керницької сільської ради Городоцького району, перебуває в аварійному стані та не придатний для проживання. А отже, цей будинок не є житлом в розумінні ст.379 ЦК України. А тому, суд погоджується з доводами відповідачки, що якщо від 98,1 (76,8+21,3)кв.м., які враховувались позивачем при визначенні норми жила на членів сім`ї, відняти 76,8кв.м., які не відповідають поняттю житло, то у користуванні відповідачки та членів її сім`їу спірний період було житла, що не перевищує норму житла зазначену у ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Суд не сумнівається в правдивості пояснень, наданих відповідачкою у справі. Суд не вбачає недобросовісності в діях відповідачки.

Судом не встановлено, що неповідомлення відповідачкою відомостей про нерухоме майно, а саме: житловий будинок площею 76,8 кв.м, який належав її чоловікові у пеірод призначення соціальної допомоги відповідачці, та є непридатним для проживання, вплинуло на призначення соціальної допомоги. Також в матеріалах справи відсутні докази, що відповідачка при поданні декларацій з метою призначення соціальної допомоги, діяла недобросовісно, а тому відсутні підстави для стягнення надміру сплачених коштів. Суд також бере до уваги, що відповідачка відповідала критеріям для отримання визначеного виду державної соціальної допомоги та члени її сім`ї потребували її отримання .

Враховуючи статус сім`ї відповідачки, яка потребувала отримання соціальної допомоги малозабезпеченим, необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідачки, суд доходить висновку, що примусове повернення наданої державою соціальної допомоги може також призвести до покладення на відповідачку ОСОБА_1 надмірного тягара.

Зазначене узгоджується з правовими висновками, викладеними у Постановах Верховного Суду від 03.12.2019р. (справа №672/661/17), від 25.03.2020р. ( справа №234/9643/19), від 28 серпня 2019 року (справа "127/8991/16-ц).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають до задоволення.

Відповідачкою та представником відповідачки подано заяву про застосування позовної давності до позовних вимог за період з січня 2015 року по 27 січня 2017р. на суму коштів 39852,51грн., з огляду на те, що позивач міг і повинен був дізнатися про порушення свого права з часу призначення відповідачці державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, тобто з січня 2015 року, зробивши відповідний запит та перевіривши майновий стан. Зазначене своєчасно не було зроблено, а з даним позовом позивач звернувся лише 28.01.2020 року. Відповідачка вважає, що позивачем пропущений трирічний строк звернення до суду з позовом щодо стягнення надміру виплаченої грошової допомоги, призначеної та виплаченої за період з січня 2015 року по 27 січня 2017 року. в сумі 39852,51 грн.

Статтею 256 ЦК України передбачено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Статтею 260 ЦК України передбачається, що позовна давність обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими статтями 253-255 цього Кодексу. Порядок обчислення позовної давності не може бути змінений за домовленістю сторін.

Згідно ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла дізнатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

За статтею 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Суд вважає, що позивачем пропущено строк позовної давності щодо вимог в частині стягнення коштів, виплачених за призначеною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям, у сумі 39852,51грн. за період з січня 2015р. по 27 січня 2017р., з огляду на те, що позивач міг дізнатися про порушення свого права при прийнятті рішення про призначення соціальної допомоги, направивши відповідні запити, однак цього не зробив і звернувся до суду лише 28.01.2020р.

Однак, зважаючи на висновок суду щодо необгрунтованості та безпідставності позовних вимог, в задоволенні позову необхідно відмовити за безпідставністю.

У зв`язку з відмовою в позові, судові витрати відповідно до ч.2 ст.141 ЦК України покласти на відповідача.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 80, 141, 206, 247, 258, 259, 263-265, 268, 274-279 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

В задоволенні позову Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям у сумі 46022,25 гривень, відмовти.

Судові витрати у виді сплаченого позивачем судового збору у розмірі 2102 гривні при поданні позовної заяви залишити за позивачем.

Рішення суду набуває законної сили після закінчення строку поданняапеляційної скарги всіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги,відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення.

Сторони у справі –

позивач – Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ 26144908, 79057, м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 85;

відповідачка – ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_6 .

Суддя Г.П. Мигаль