Рішення № 98946376, 05.08.2021, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
05.08.2021
Номер справи
922/1673/21
Номер документу
98946376
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" серпня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/1673/21

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Кухар Н.М.

при секретарі судового засідання Руденко О.О.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Харківської міської ради, м.Харків, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Горизонт", м.Харків, про стягнення 663431,23 грн, за участю представників:

позивача - Волинської Я.І. (в порядку самопредставництва);

відповідача - Монагарової О.Я. (довіреність б/н від 21.05.2021);

ВСТАНОВИВ:

Харківська міська рада, м.Харків, звернулась до Господарського суду Харківської області з позовною заявою (вх. № 1673/21 від 05.05.2021) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Горизонт", м.Харків, про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, розташованою за адресою: вул. Велика Панасівська, 106 (раніше - вул. Котлова) у м. Харкові відповідно до Договору оренди землі від 10.08.2004 № 7229/04 та додаткової угоди до нього від 30.09.2014. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, в порушення умов договору та приписів чинного законодавства, не в повному обсязі сплатив орендну плату за період з 01.05.2018 по 31.12.2020.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 07.05.2021 вищевказану позовну заяву було прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі 922/1673/21 за правилами загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання.

У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 27.05.2021, відповідач проти позову заперечував, посилаючись, зокрема, на неправомірність одночасного застосування подвійної індексації орендної плати та індексації нормативної грошової оцінки землі.

09.06.2021 позивачем були надані до суду пояснення на спростування доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву.

Відповідач проти прийняття вищевказаних пояснень, які, на його думку, є відповіддю на відзив, заперечував, оскільки позивачем було пропущено встановлений судом строк для подання такої відповіді.

Враховуючи, що викладена у письмових поясненнях інформація буде проголошена представником позивача під час розгляду справи по суті, а також приймаючи до уваги, що наявність пояснень позивача в матеріалах справи позитивно впливатиме на сприймання судом інформації, а також сприятиме об`єктивній оцінці доказів та фактів, суд протокольною ухвалою долучив подані позивачем письмові пояснення до матеріалів справи.

Протокольною ухвалою господарського суду від 22.06.2021 строк підготовчого провадження у справі № 922/1673/21 було продовжено на 30 днів - до 05.08.2021.

Протокольною ухвалою від 06.07.2021 підготовче провадження у справі закрито; розгляд справи по суті призначено на 05.08.2021.

У судовому засіданні, яке відбулося 05.08.2021, представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував на підставах, викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Рішеннями XVII сесії Харківської міської ради XXIV скликання від 19.11.2003 №231/03 "Про припинення та надання в користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам" та XXI сесії Харківської міської ради XXIV скликання від 28.04.2004 № 54/04 "Про припинення та надання в користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам" Харківською міською радою (позивач, орендодавець) було надано Товариству з обмеженою відповідальністю "Горизонт" (відповідач, орендар) земельну ділянку загальною площею 3,7473 га, що розташована за адресою: вул. Велика Панасівська, 106 (раніше - вул. Котлова) у м.Харкові.

На підставі зазначених вище рішень між Харківською міською радою та відповідачем укладено Договір оренди землі від 10.08.2004 № 7229/04.

Згідно з п. 8 Договору, його укладено строком до 01.10.2054 для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель виробничої бази.

Відповідно до п. 9 Договору, розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить:

2004 - 9686,96 грн;

2005 - 11028,23 грн;

2006 - 12667,56 грн;

з 2007 - 14903,01 грн.

До Договору оренди землі від 10.08.2004 № 7229/04 сторонами було внесено зміни шляхом укладання Додаткової угоди від 30.09.2014 (запис про інше речове право від 30.09.2014 № 7220823).

У п. 9 Додаткової угоди до Договору оренди землі від 10.08.2004 №7229/04 визначено, що розмір орендної плати за земельну ділянку, згідно з розрахунком №413/14 від 07.11.2013 на рік становить 3% від її нормативної грошової оцінки і складає 869459,79 грн, або в місяць - 72454,98 грн.

Пунктом 10 Договору оренди землі від 10.08.2004 № 7229/04 встановлено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Висновки стосовно того, що орендна плата має вноситись відповідачем відповідно до умов договору із урахуванням індексів інфляції, зокрема у спірних правовідносинах, які виникли між Харківською міською радою та ТОВ "Горизонт" за Договором оренди землі від 10.08.2004 № 7229/04, викладені у п. 41 постанови Верховного суду Касаційного господарського суду від 07.10.2019 у справі №922/3321/18, у п.п. 50, 57, 61 постанови Верховного суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 16.03.2020 у справі № 922/1658/19.

Пунктом 13 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1996 № 786, встановлено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.

Відповідно до наказу Держкомстату "Про затвердження Методики розрахунку базового індексу споживчих цін" від 27.07.2007 № 265, індекс споживчих цін - показник, що характеризує зміни у часі загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Він є показником зміни вартості фіксованого набору споживчих товарів та послуг у поточному періоді порівняно з базисним.

Інформація про індекси споживчих цін (індекси інфляції) за відповідні роки розміщена на сайті Державної служби статистики України http://www.ukrstat.gov.ua.

Згідно з вищенаведеним, за розрахунком позивача, ТОВ "Горизонт" повинно було сплатити за період з 01.05.2018 по 31.12.2020, що складається з 8 місяців 2018 року, 2019 та 2020 року орендну плату в розмірі 4925051,58 грн.

Відповідно до листа ГУ ДПС у Харківській області від 12.04.2021 № 8188/5/20-40-04-12-10, загальна сума надходжень орендної плати від ТОВ "Горизонт" за земельну ділянку, що розташована у Холодногірському районі м. Харкова становить:

2018 - 1649984,31 грн;

2019 - 1649546,52 грн;

2020 - 1512084,31 грн.

Виходячи із вищевказаного листа ГУ ДПС у Харківській області, ТОВ "Горизонт" фактично сплачено за період з 01.05.2018 по 31.12.2020, що складається з 8 місяців 2018 року, 2019 року та 2020 року, орендну плату в розмірі 4261620,35 грн.

Отже, заборгованість зі сплати орендної плати ТОВ "Горизонт" за користування земельною ділянкою за адресою: вул. Велика Панасівська, 106 (раніше - вул. Котлова) у м. Харкові відповідно до Договору оренди землі від 10.08.2004 № 7229/04 та Додаткової угоди до нього від 30.09.2014 (запис про інше речове право від 30.09.2014 № 7220823) за період з 01.05.2018 по 31.12.2020 складає 663431,23 грн.

Таким чином, спірна земельна ділянка протягом тривалого строку використовується відповідачем без належної сплати орендної плати, у зв`язку з чим Харківська міська рада звернулася до суду за захистом своїх прав шляхом стягнення частки заборгованості з орендної плати.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад.

За змістом ст. 80 ЗК України, суб`єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.

Згідно зі ст. 83 ЗК України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності.

Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

На підставі ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Харківська міська рада, як орган місцевого самоврядування, реалізує свої повноваження шляхом прийняття рішень. Також, виходячи із загальних вимог цивільного законодавства, рада може виступати як учасник цивільно-правових та господарських правовідносин при укладанні різного виду угод.

Із зазначених норм законодавства України випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.

Відповідно до ст. 4 Європейської хартії, місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються Конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними, що кореспондується із вимогами ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Вирішення питань про передачу землі у користування є виключним правом ради - суб`єкта права власності на землю, і здійснюється з дотриманням загального порядку укладання господарських договорів, передбаченого ст.ст. 179-181 ГК України, з урахуванням положень ЗК України.

Відповідно до ст.ст. 142-145 Конституції України, фінансовою та матеріальною основою органів місцевого самоврядування, крім інших об`єктів, є земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі", однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності; (п. п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст.14).

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до абз. 1 п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Судом встановлено, що умовами Договору оренди землі від 10.08.2004 №7229/04 передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п.10).

Відповідачем було сплачено орендну плату за спірний період в розмірі 4261620,35 грн. В іншій частині щодо індексації орендної плати відповідач заперечує, вважає, що повністю сплатив орендну плату.

Верховний Суд у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у постанові від 16.03.2020 по справі № 922/1658/19 дійшов висновку конкретизувати зазначені висновки Верховного Суду. Зокрема, у пункті 55 вказаної постанови зазначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (абзац 3статті 21 Закону України "Про оренду землі").

Отже, за загальним правилом індексувати необхідно лише орендну плату, якщо інше не передбачено у договорі оренди. Індексація ж нормативної грошової оцінки має використовуватися, як правило, для визначення розміру земельного податку за відсутності договору оренди земельної ділянки.

Якщо обов`язкова індексація нормативної грошової оцінки не визначена у договорі, то обчислення орендної плати відбувається відповідно до наведеної норми Закону (індексується лише орендна плата).

Суд зазначає, що в спірних відносинах, що виникли між сторонами, зобов`язання щодо сплати орендної плати з урахуванням індексу інфляції встановлені договором (п.10).

Водночас 26.03.2014 між сторонами укладено Додаткову угоду до Договору оренди землі, якою внесено зміни до розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 258 від 31.10.2013.

Таким чином, ТОВ "Горизонт", починаючи з 30.09.2014, тобто з дати реєстрації додаткової угоди, якою внесено зміни до договору, повинно було сплачувати новий розмір орендної плати, визначений в цій додатковій угоді з урахуванням індексів інфляції.

Так, розмір базової орендної плати за Договором оренди землі від 10.08.2004 № 7229/04, з урахуванням додаткової угоди, складає 869459,79 грн в рік, або в місяць - 72454,98 грн, при цьому базовим місяцем для розрахунку розміру орендної плати (з урахуванням додаткової угоди) є вересень 2014 року, тобто, починаючи з вересня 2014 року орендна плата повинна визначатися та, відповідно, сплачуватися з урахуванням індексу інфляції.

Формула обчислення розміру орендної плати з урахуванням індексу інфляції умовами договору оренди землі не узгоджена, так само не узгоджено відповідне питання і на законодавчому рівні.

Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1996 № 786 затверджено Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу (надалі - Методика).

Пунктом 13 зазначеної Методики передбачено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.

Дана методика дійсно не регулює питання щодо порядку здійснення розрахунку розміру орендної плати за землю комунальної власності, проте, саме дана Методика регулює подібні за змістом цивільні відносини (розрахунок орендної плати з урахуванням індексації), як і ті, що існують між сторонами в межах даної справи.

Суд наголошує, що порядок обчислення орендної плати з урахуванням інфляції за договорами оренди землі відсутній, отже необхідно керуватися нормами права, які регулюють подібні правовідносини.

В даному випадку Методика розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1996 № 786, є нормою права, яка регулює подібні відносини, а формула розрахунку відповідає правовій природі інфляційних нарахувань, яка полягає в відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінених грошових коштів внаслідок інфляційних процесів.

Крім того, порядок нарахування інфляції визначений в даній методиці, співпадає з загальним поняттям інфляції, визначеним Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".

Окрім викладеного, суд також враховує, що відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 26.06.2020 у справі № 905/21/19, при розрахунку інфляційних втрат за аналогією закону, підлягають застосуванню норми Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та приписи Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003.

Порядок індексації грошових коштів визначається із застосуванням індексу споживчих цін (індексу інфляції) за офіційними даними Державного комітету статистики України у відповідний місяць прострочення боржника, як результат множення грошового доходу на величину приросту споживчих цін за певний період, поділену на 100 відсотків (абзац п`ятий пункту 4 Постанови КМУ № 1078).

Отже, при обчисленні інфляційних збитків за наступний період, до початкової заборгованості включається вартість грошей (боргу), яка визначається з урахуванням індексу інфляції за попередній період.

При цьому, право позивача вимагати сплату боргу з урахуванням індексу інфляції є способом захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат позивача від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів .

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що здійснений позивачем розрахунок орендної плати за користування земельною ділянкою за спірний період, з урахуванням індексу інфляції, який є складовою орендної плати, є таким, що відповідає умовам договору.

У зв`язку з вищевикладеним, судом відхиляються заперечення відповідача щодо невірного розрахунку орендної плати, з урахуванням індексації.

Суд також не приймає як доказ відсутності заборгованості з орендної плати надану відповідачем копію довідки ГУ ДПС у Харківській області від 16.06.2021 про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, виходячи з наступного.

Відповідно до абз. 1 п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Як вбачається з укладеного між сторонами Договору оренди землі, обчислення орендної плати з урахуванням індексу інфляції здійснюється щомісячно орендарем самостійно, виходячи з визначеного в договорі розміру орендної плати.

Розмір розрахованої самостійно та сплаченої орендарем орендної плати відображається останнім у податковій декларації, яка подається кожного звітного періоду до органу податкової служби.

Таким чином, відомості, відображені в довідці ГУ ДПС у Харківській області від 16.06.2021, ґрунтуються на відображених відповідачем у податковій звітності даних, відповідність яких вимогам чинного законодавства не є підтвердженою.

Отже, приймаючи до уваги те, що відповідач не вчинив необхідних дій, передбачених сторонами у договорі, та повністю не розрахувався за оренду землі у визначений умовами договору строк, доказів протилежного суду не надав, суд дійшов висновку, що останній є таким, що прострочив виконання грошового зобов`язання за Договором на суму 663431,23 грн за період з 01.05.2018 по 31.12.2020.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з положеньст.129 ГПК України, відповідно до яких, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, з вини якого виник спір.

Керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 41, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 2, 5, 7, 11, 13, 14, 15, 42, 46, 73, 74, 80, 86, 129, 236, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Горизонт" (61017, м.Харків, вул. Велика Панасівська, буд. 106 (раніше - вул. Котлова); код ЄДРПОУ: 31233910) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, буд. 7; код ЄДРПОУ: 04059243) - заборгованість зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, розташованою за адресою: вул. Велика Панасівська, буд. 106 (раніше - вул. Котлова) у м.Харкові відповідно до Договору оренди землі від 10.08.2004 № 7229/04 та додаткової угоди до нього від 30.09.2014 в розмірі 663341,23 грн; витрати зі сплати судового збору в розмірі 9951,47 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду безпосередньо або через Господарський суд Харківської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено "12" серпня 2021 р.

Суддя Н.М. Кухар