Рішення № 98940213, 12.08.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
400/4013/21
Номер документу
98940213
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2021 р. Справа № 400/4013/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Приватного підприємства «АТП-1», вул. Київська, 192, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті, пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, про:визнання протиправними та скасування постанов від 18.03.2021 № 232432, від 30.03.2021 № 232533, від 29.04.2021 № 232654, 232653, від 232652,ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «АТП-1» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач) в якому просить суд визнати протиправними та скасувати:

- постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 232432 від 18.03.2021 року про застосування до ПП «АТП-1» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.;

- постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 232533 від 30,03.2021 року про застосування до ПП «АТП-1» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.;

- постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 232654 від29.04.2021 року про застосування до ПП «АТП-1» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.;

- постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 232653 від 29.04.2021 року про застосування до ПП «АТП-1» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.;

- постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 232652 від 29.04.2021 року про застосування до ПП «АТП-1» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.;

Свій позов обґрунтовує наступним:

01.03.2021 року, 03.03.2021 року та 07.04.2021 року працівниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) було проведено рейдові перевірки одного й того ж транспортного засобу марки Сканія д/н НОМЕР_1 , під час якої здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу та встановлено перевищення вагових параметрів, що є порушенням абз. 16 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

За результатами відповідних рейдових перевірок було складено відповідні акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, якими встановлено порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», у тому числі порушення, відповідальність за яке передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» абз. 16 ч. 1 - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

На підставі матеріалів вказаних перевірок відповідачем винесено оспорювані постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів за перевищення встановлених законодавством габаритно - вагових норм понад 20% при перевезені вантажу без відповідного дозволу та за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме товарно-транспортної накладної на вантаж.

Позивач вважає, що у зв`язку з тим, що методика визначення навантаження на вісь відсутня, це позбавляє працівників Укртрансбезпеки повноважень на визначення плати за проїзд великовагового транспортного засобу. При цьому відповідач не визначив, чи є транспортний засіб великоваговим, тому підстави для складання акту відсутні.

Також позивач зазначає, що відповідно до абз .2 п. 30 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ від 27.06.2007 року № 879, осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

Очевидно, що транспортний засіб не міг перевищити вагові параметри на здвоєну вісь, оскільки транспортний засіб марки Сканія Р400СD8Х4ЕН2 д/н НОМЕР_2 є чотирьохосним спеціалізованим вантажним самоскидом. Тобто у нього між усіма чотирма суміжними осями відсутня відстань 2,5 метри.

Таким чином, позивач вважає, що оспорювані постанови є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою від 11.06.2021 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

21.07.2021 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі та який обґрунтовано наступним:

Відповідач наполягає, що перевірка та зважування транспортного засобу проводилась із додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт належним чином оформленими документами, розрахунок плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів, винесено у відповідності із Законами України у сфері автомобільного транспорту, Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 08.11.06 року № 1567 (далі - Порядок № 1567) та постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» за № 879 від 27.06.2007 року.

Відповідач зазначає, що відсутність затвердженої методики не може бути підставою для звільнення перевізників від відповідальності за перевищення вагових параметрів. Крім того, законодавством не визначено різниці між зважуванням транспортних засобів у разі перевезення подільних, неподільних, або наливних вантажів.

Переміщення ватажу під час руху не є припустимим, оскільки його переміщення спричиняє збільшення динамічної маси транспортного засобу при гальмуванні, а також порушує стійкість транспортного засобу. Вказані негативні переміщення вантажу під час руху можуть призвести до непередбачуваних катастрофічних наслідків та є загрозою для безпеки дорожнього руху.

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Отже, відповідачем правомірно складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом та, в подальшому, винесено спірну постанову про застосування адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

01.03.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область), на а/д Н-24 «Благовіщинське - Миколаїв» (ч/з Вознесенськ) 210 км + 840 м. па підставі направлення на перевірку від 01.03.2021 №003577, було проведено ваговий контроль транспортного засобу SCANIA Р400СВ8Х4ЕНZ, д/н НОМЕР_1 . Під час проведення рейдової перевірки було виявлено надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких міститься в ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення вагових норм на здвоєну вісь понад 20%, чим порушено ч. 1 абз. 16 Закону України «Про автомобільний транспорт». За результатами перевірки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 215761 від 01.03.2021 року, який став підставою для винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.03.2021 року № 232432.

Згідно із зазначеним актом встановлено перевищення габаритно-вагових норм на здвоєну вісь понад 20%. Зокрема вісь 1.

03.03.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область), на а/д Н-24 «Благовіщинське - Миколаїв» (ч/з Вознесенськ) 210 км + 840 м, на підставі направлення на перевірку від 01.03.2021 року № 003577, було проведено ваговий контроль транспортного засобу SCANIA Р400СВ8Х4ЕНZ, д/н НОМЕР_1 . Під час проведення рейдової перевірки було виявлено надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких міститься в ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення вагових норм на здвосну вісь понад 20%, чим порушено ч. 1 абз. 16 Закону України «Про автомобільний транспорт». За результатами перевірки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 215866 від 03.03.2021 року, який став підставою для винесення постанови про застосування адміпістратино-господарського штрафу від 30.03.2021 року № 232533.

Згідно ТТН від 03.03.2021 року «Автомобільним перевізником» зазначено, саме ПП «АТП-1».

07.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область), на а/д Н-24 «Благовіщинське - Миколаїв» (ч/з Вознесенськ) 210 км + 840 м, на підставі направлення на перевірку від 05.04.2021 №02000, було проведено ваговий контроль транспортного засобу SCANIA Р400СВ8Х4ЕНZ, д/н НОМЕР_1 . Під час проведення рейдової перевірки було виявлено надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких міститься в ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення вагових норм на здвоєну вісь понад 20%, чим порушено ч. 1 абз. 16 Закону України «Про автомобільний транспорт» та виявлено перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких міститься в ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме відсутня товарно-транспортна накладна на вантаж, чим порушено ч. 1 абз. З Закону України «Про автомобільний транспорт». За результатами перевірки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 265592 від 07.04.2021 року, який став підставою для винесення постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 29.04.2021 року № 232652 та № 232653.

07.04.2021 року посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область), на а/д Н-24 «Благовіщинське - Миколаїв» (ч/з Вознесенськ) 210 км + 840 м, на підставі направлення на перевірку від 05.04.2021 №» 02000, було проведено ваговий контроль транспортного засобу SCANIA Р400СВ8Х4ЕНZ, д/н НОМЕР_1 . Під час проведення рейдової перевірки було виявлено надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких міститься в ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення вагових норм на здвоєну вісь понад 20%, чим порушено ч. 1 абз. 16 Закону України «Про автомобільний транспорт». За результатами перевірки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 215939 від 07.04.2021 року, який став підставою для винесення постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 29.04.2021 року № 232654.

Згідно ТТН від 06.04.2021 року «Автомобільним перевізником» зазначено, саме ПП «АТП-1».

Згідно із складеними відповідачем довідками про результати габаритно-вагового контролю загальна вага транспортного засобу складає 39,6 тон, 38,9 тон, 37,7 тон, 36,49 тон..

При цьому, у кожному конкретному випадку наявне перевищення навантаження на окремі вісі транспортного засобу, зо перевищують 20%.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до абз. 4. п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 422 «Про оптимізацію систем центральних органів виконавчої влади», утворено Державну службу України з безпеки на транспорті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103 (зі змінами) затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення № 103).

Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

У відповідності до абз. 1 п. 8 Положення № 103, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи. У відповідності до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 року № 196-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті»; утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком, зокрема, Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область).

Стаття 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає, що Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України; державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі); рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів.

Враховуючи зазначене висновується, що відповідач наділений повноваженнями стосовно здійснення контролю транспортних засобів, що перевозять вантаж.

Згідно з п. 14 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, у пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону.

Відповідно до п. 15 зазначеного Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Згідно з п. 20, 21 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Згідно абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі пункту 27 Порядку № 1567за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.

З огляду наявних у матеріалах справи оскаржуваних постанов та порядку її винесення суд приходить до висновку, що відповідачем дотримано передбачену законодавством процедуру застосування адміністративно-господарського штрафу.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року № 3353-ХІІ з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

За ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 року № 2862-ІV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Як передбачено ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до пп. 4 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування», габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з пунктами 3, 4, 6 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Відповідальність на підставі ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за відсутність документів при перевезенні вантажу покладається на перевізника.

Аналізуючи зазначені норми суд виходить з наступного:

У відповідності до п.п. 2 п. 5 Розділу II «Вимог до облаштування та технічного оснащення пункті і габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування», затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 року за № 255, пересувний пункт габаритно-вагового контролю, на якому в даному випадку проводилося зважування транспортного засобу позивача під час рейдової перевірки, укомплектований комплектом пересувних автомобільних ваг для осьового зважування транспортних засобів у русі, до складу якого входять дві вагові платформи, ваговий індикатор у футлярі та чотири вирівнювальні доріжки. Позивач зазначає про відсутність на його підприємстві аналогічних ваг. Вбачається, що обов`язку наявності таких ваг, що визначають навантаження на кожну вісь транспортного засобу під час його навантаження законодавством для суб`єктів господарювання не передбачено. Таким чином, визначається лише загальна маса транспортного засобу на автомобільних вагах у вигляді платформи, на яку поміщається увесь транспортний засіб. Отже суд погоджується з тим, що перевізник позбавлений фізичної можливості провести зважування кожної вісі транспортного засобу в місті завантаження, а може контролювати навантаження лише загальної маси транспортного засобу. Враховуючи той факт, що у всіх чотирьох випадках порушень, які є предметом цієї справи транспортний засіб позивача був завантажений не більше максимально дозволеної норми 40 тон., зокрема, згідно із складеними відповідачем довідками про результати габаритно-вагового контролю 39,6 тон, 38,9 тон, 37,7 тон, 36,49 тон., вбачається, що позивач намагався добросовісно виконати вимоги чинного законодавства щодо контролю за максимально допустимим навантаженням власних транспортних засобів.

Щодо товарно-транспортної накладної:

Судом досліджено наявні у матеріалах справи копії товарно-транспортних накладних від 07.04.2021 року на адресу вантажоодержавача ТОВ ЗП «Дікергофф Україна» на вантаж масою (нетто) 24300 із відміткою (штампом та підписом) вантажоодержувача про отримання, а також від 07.04.2021, на адресу вантажоодержавача ТОВ ЗП "Дікергофф Україна" на вантаж масою (нетто) 22840 із відміткою (штампом та підписом) вантажоодержувача про отримання. Як зазначає позивач водієм надавалася для огляду працівникам Укртрансбезпеки товарно-транспортна накладна від 07.04.2021 б/н. У своєму відзиві відповідач окрім посилання на норми законодавства не надає будь-яких пояснень чи доказів щодо зазначеної ситуації.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За такого суд приходить до висновку, що відповідачем не доказано правомірність свого рішення, а відтак позовні вимоги про скасування Постанови Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 232652 від 29.04.2021 року про застосування до ПП «АТП-1» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн. підлягають задоволенню.

Щодо характеру вантажу, який перевозився (камінь бут), що є подільним, рухомим вантажем суд погоджується з доводами відповідача, що ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» не містить ніяких застережень стосовно виду вантажу - подільного або неподільного, який перевозиться. Також санкція ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу без будь-яких застережень стосовно виду вантажу. Оскільки Закон має вищу юридичну силу, ніж Правила дорожнього руху, тому в даному випадку слід застосувати норму права, яка має нищу юридичну силу. Чинним законодавством не передбачені виключення з ПДР при перевезенні сипучих вантажів. А переміщення ватажу під час руху не припустиме, оскільки його переміщення спричиняє збільшення динамічної маси транспортного засобу при гальмуванні, а також порушує стійкість транспортного засобу. Вказані негативні переміщення вантажу під час руху можуть призвести до непередбачуваних катастрофічних наслідків та є загрозою для безпеки дорожнього руху.

Беручи до уваги вищевикладене, оцінюючи докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Приватного підприємства «АТП-1» (вул. Київська, 192, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, код ЄДРПОУ 32332442) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) - задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 232432 від 18.03.2021 року про застосування до ПП «АТП-1» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.

3. Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 232533 від 30,03.2021 року про застосування до ПП «АТП-1» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.

4. Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 232654 від29.04.2021 року про застосування до ПП «АТП-1» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.

5. Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 232653 від 29.04.2021 року про застосування до ПП «АТП-1» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.

6. Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 232652 від 29.04.2021 року про застосування до ПП «АТП-1» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.

7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Приватного підприємства «АТП-1» (вул. Київська, 192, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, код ЄДРПОУ 32332442) судові витрати у сумі 2575,50 грн. (дві тисячі п`ятсот сімдесят п`ять гривень 50 коп.).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12.08.2021 року.

Суддя О.В. Малих