
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
12 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2747/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач), в інтересах якого звернулась адвокат Скворцова Алла Юріївна (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Луганської області (далі також - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якому після уточнення позовних вимог просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 12.03.2021 №121130002871 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу;
- визнати протиправними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 13.04.2021 №121130002871 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу роботи при призначенні пенсії ОСОБА_1 періоди роботи на ТОВ «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ» з 01.03.2013 по 03.04.2014, на ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА» з 01.04.2019 по 03.03.2021, зарахувати до загального стажу роботи періоди навчання у Луганському державному училищі культури з 21.08.1987 по 17.05.1989 та з 24.08.1991 по 02.07.1992 та призначити пенсію з дня звернення, а саме: з 03.03.2021.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що 03.03.2021 позивач звернувся до УПФУ в м. Лисичанську із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
12.03.2021 Позивач отримав копію рішення від 12.03.2021 № 121130002871 про відмову в призначенні пенсії згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного пільгового стажу 10 років.
Зазначене Рішення Відповідач мотивував тим, що Позивач не має необхідного пільгового стажу 10 років, має загальний стаж 25 років 9 місяців 07 днів, з них на пільгових умовах по списку № 1 - 09 років 03 місяців 09 днів. При цьому Відповідач не врахував пільговий стаж за наступні періоди роботи: з 01.03.2013 по 03.04,2014 на ТОВ «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУЕІЛЛЯ», з 01,04.2019 по 03.03.2021 на ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА», у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків.
Побачивши, що до трудового стажу при прийнятті рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 Відповідачем не було взято до уваги періоди навчання Позивача у Луганському державному училищі культури, 05.04.2021 Позивач звернувся до Відповідача із заявою про призначення пенсії з урахуванням зазначеного факту, надав копію диплому серії НОМЕР_1 , військового квитка серії НОМЕР_2 , копії довідки № 8 від 23.03.2021 та алфавітної книги доданої до неї, відповідно до яких Позивач був зарахований до навчання згідно наказу № 51 від 21.08.1987, відрахований з навчання у зв`язку з призивом до Радянської Армії (наказ № 22 від 17.05.1989 відповідно до запису № 250 алфавітної книги), наказом директора Луганського державного училища культури № 50 від 24.08.1991 поновлений у навчанні, відповідно до наказу директора Луганського державного училища культури № 59 від 02.07.1992 закінчив навчання.
Проте рішенням від 13.04.2021 № 121130002871 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у врахуванні вказаних періодів при призначенні пенсії.
Позивач вважає, що дії УПФУ в м. Лисичанську щодо відмови в призначенні пенсії є незаконними, а оскаржувані рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, внаслідок чого змушений звернутись до суду за захистом своїх прав.
Відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на таке (арк. спр. 126-130).
Позивач перебуває на обліку в Управлінні з 04.06.2021 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах.
03.03.2021 позивач звернувся до УПФУ в м. Лисичанську із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням від 12.03.2021 № 121130002871 Позивачу було відмовлено в призначенні пенсії згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного пільгового стажу 10 років.
На день звернення Позивач мав підтвердженого документально загального стажу 25 років 9 місяців 07 днів, з них на пільгових умовах по списку № 1 - 09 років 03 місяців 09 днів.
При цьому Управлінням ПФУ в м. Лисичанську Луганської області не було враховано до пільгового стажу Позивача наступні періоди роботи: з 01.03.2013 по 03.04,2014 на ТОВ «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ», з 01.04.2019 по 03.03.2021 на ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА», у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків.
Вдруге Позивач звернувся до УПФУ в м. Лисичанську із заявою про призначення пенсії 05.04.2021.
Рішенням від 13.04.2021 № 121130002871 Позивачу було відмовлено в призначенні пенсії згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з наступних підстав: Згідно з абзацом першим пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Абзацом першим підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років для чоловіків, і за наявності страхового стажу на дату досягнення зазначеного віку, зокрема, у період з 1 квітня 2021 по 31 березня 2022 - не менше 23 роки 06 місяців, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають зазначеного вище стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, чоловікам на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/114731.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. Форма довідки затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 920. У довідці, зокрема, повинні зазначатись: періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, до яких належить цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку. Пільгові довідки видаються підприємствами, установами, організаціями або їхніми правонаступниками тільки на підставі документів.
Отже, зарахування до пільгового стажу певних періодів роботи можливе лише у разі надання підприємством відповідної довідки, оскільки тільки підприємство на підставі первинних документів визначає умови і характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи.
Згідно з уточнюючою довідкою від 03.03.2021 № 172, виданою Відокремленим підрозділом «шахта імені Д.Ф. Мельникова» АТ «Лисичанськвугілля» ОСОБА_1 працював повний робочий день за період з 02.06.2015 по 22.06.2017 та виконував гірничі роботи, видобуток вугілля, з повним робочим днем під землею на посаді підземного машиніста підземних установ дільниці внутрішньошахтного транспорту, а за період з 23.01.2017 по теперішній час виконував гірничі роботи, видобуток вугілля, з повним робочим днем під землею на посаді підземного гірничого майстра дільниці внутрішньошахтного транспорту, що передбачено Списком № 1 розділом 1 підрозділом 1 згідно Постанови КМУ № 461 від 24.06.2016.
Разом з тим, обов`язковою умовою для призначення такої пенсії за нормами Закону № 1058 є наявність необхідного страхового стажу.
Статтею 24 Закону України № 1058 визначено порядок обчислення страхового стажу. Страховий стаж - це період (строк), упродовж якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону № 1058 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувались до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним раніше, крім випадків, передбачених законом № 1058.
Відповідно до законодавства, що діяло раніше, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка (стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).
Згідно з Порядком 22-1, для підтвердження страхового стажу до 01 січня 2004 подаються документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, за періоди роботи починаючи з 01 січня 2004 страховий стаж підтверджується за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно пункту «д» статті 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788 «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) до стажу роботи, що дає право на пенсію, зараховується час навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі. А згідно пункту «в» статті 56 Закон № 1788 - зараховується, також, військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 637 час навчання, зокрема, у вищих навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі, клінічній ординатурі підтверджуються дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
Позивачем долучено атестат НОМЕР_7, дата видачі 02.07.1992, про навчання в Ворошиловградському державному культурно- освітньому училищі в період з 01.09.1987 по 01.07.1992 та військовий квиток серії НОМЕР_3 , виданий 11.05.1989, про підтвердження перебування на строковій військовій службі з 11.05.1989 по 18.05.1991.
З представлених документів видно, що під час навчання заявник перебував на військовій службі, але точної дати відрахування з училища у зв`язку із призивом на строкову військову службу та зарахування на навчання після повернення немає, що викликає сумнів та потребує уточнення та з`ясування. Уточнюючої довідки, яка б підтверджувала період навчання заявник не подав.
Вважають, що відсутні підстави для зарахування до загального (страхового) стажу зазначеного періоду навчання.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Позивачу були роз`яснені норми законодавства, які не дозволяють працівникам УПФУ приймати до розгляду документи з окупованої території, а саме: норми статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018 № 2268-VIII встановлюють, що діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.
Також, відповідно до статті 6 вказаного Закону - Україна не несе відповідальності за незаконні дії Російської Федерації чи її окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях або за прийняті ними незаконні рішення.
Як вбачається з індивідуальних відомостей про застраховану особу, виданих на гр. ОСОБА_1 за період з 01.04.2019 по день звернення Відокремленим підрозділом «шахта імені Д.Ф. Мельникова» AT «Лисичанськвугілля» не сплачено страхових внесків (єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), а відтак період роботи заявника з 01.04.2019 по 31.03.2021 не зараховується, зокрема, до стажу роботи за Списком № 1.
Згідно поданих документів загальний (страховий) стаж Позивача становить 25 років 09 місяців 07 днів, в тому числі роботу за Списком № 1 складає 09 років 03 місяці 09 днів.
Відповідно до пункту 2 статті 44 Закону № 1058 заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
На день подання відзиву Позивач досяг пенсійного віку та отримує пенсію за віком на пільгових умовах.
Просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі за необґрунтованістю.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надав заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі (арк. спр. 179, 180).
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 86-88).
Ухвалою від 30.06.2021 за клопотанням представника позивача замінено відповідача Управління Пенсійного фонду в м. Лисичанську Луганської правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області. (арк. спр. 108-109).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , про що свідчить довідка від 25.05.2015 № 924013141 (арк. спр. 14).
03.03.2020 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 (арк. спр. 11-14, 145-146, 147-160).
До заяви про призначення пенсії додані: трудову книжку НОМЕР_5 від
15.09.1992; заяву про призначення пенсії від 03.03.2021; військовий квіток НОМЕР_6 від 11.05.1989; довідка ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА» від 03.03.2021 № 172 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній за період роботи з 02.06.2015 по 03.03.2021; довідка ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА» від 03.03.2021 № 173 про користування безкоштовною відпусткою у зв`язку з виробничою необхідністю за період роботи з 02.06.2015 по 03.03.2021; індивідуальні відомості про застраховану особу, що містить Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового Ц державного соціального страхування від 03.03.2021; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань від 17.02.2021 за № 231277453541 щодо внесення судового рішення про визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури юридичної особи - ТОВ «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ» (арк. спр. 147-149).
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 12.03.2021 № 121130002871 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного пільгового стажу 10 років.
До пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно вимог пункту 1 частини 2 статті 114 Закону враховано 09 років 03 місяці 09 днів: період роботи на ТОВ «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ» за професією учня підземного з 11.07.2007 по 16.12.2007, на посаді гірничого майстра з 17.12.2007 по 23.11.2010 та на посаді заступника начальника з 24.11.2010 по 28.02.2013 за відомістю спеціального стажу індивідуальних відомостей про застраховану особу форми Ок-5 з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, згідно сплаті внесків - 05 років 05 місяців 13 днів; період роботи на ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА» за підземного машиніста підземних установок з 02.06.2015 по 22.01.2017 за фактично відпрацьований час - 01 рік 07 місяців 17 днів; період роботи на ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА» за підземного гірничого майстра з 23.01.2017 по 31.03.2019 за відомістю індивідуальних відомостей про застраховану особу форми Ок-5 з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, згідно сплаті внесків - 02 роки 02 місяці 09 місяців.
До пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно вимог абзацу 1 частини 2 статті 114 Закону не зарахована: період роботи на TOB «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ» з 01.03.2013 по 30.04.2014, у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків; період роботи на ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА» з 01.04.2019 по 03.03.2021 (дата видачи довідки) у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків.
На день звернення 03.03.2021 рік за призначенням пенсії вік становить 50 років, підтверджено документами страхового стажу 25 років 09 місяців 07 днів, з них на пільгових умовах по списку №1 - 09 років 03 місяці 09 днів (арк. спр. 22-25).
05.04.2020 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 (арк. спр. 151 зв. бік).
До заяви про призначення пенсії додано: трудову книжку НОМЕР_5 від 15.09.1992; заяву про призначення пенсії від 03.03.2021; військовий квіток НОМЕР_6 від 11.05.1989; диплом НОМЕР_7 від 02.07.1992 (арк. спр. 151-160).
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 13.04.2021 № 121130002871 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування рішення зазначено, що заявником долучено атестат НОМЕР_7, дата видачі 02.07.1992, про навчання в Ворошиловградському державному культурно- освітньому училищі в період з 01.09.1987 по 01.07.1992 та військовий квиток серії НОМЕР_6, виданий 11.05.1989, про підтвердження перебування на строковій військовій службі з 11,05.1989 по 18.05.1991. Отже, з представлених документів видно, що під час навчання, заявник перебував на військовій службі, але точної дати відрахування з училища у зв`язку із призивом на строкову військову службу та зарахування на навчання після повернення немає, що викликає сумніву та потребує уточнення та з`ясування. Уточнюючої довідки, яка б підтверджувала період навчання заявник не подав, отже, відсутні підстави для зарахування до загального (страхового) стажу зазначеного періоду навчання.
Як вбачається з індивідуальних відомостей про застраховану особу, виданих на ОСОБА_1 за період з 01.04.2019 по сьогоднішній день Відокремленим підрозділом «шахта імені Д.Ф. Мельникова» АТ «Лисичанськвугілля» не сплачено страхових внесків (єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування).
Згідно поданих документів загальний (страховий) стаж гр. ОСОБА_1 становить 25 років 09 місяців 07 днів, в тому числі роботу за Списком № 1 складає 09 років 03 місяці 09 днів (арк. спр. 77-80).
19.05.2021 та 23.06.2021 позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області із заявами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 (арк. спр. 163-169).
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 25.05.2021 № 121130002871 позивачу призначена пенсія за віком на підставі частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 04.06.2021 (арк. спр. 174).
Загальний страховий стаж позивача, обчислений відповідачем, з урахуванням сплати ЄСВ, складає 16 років 11 місяців 07 днів, пільговий стаж складає 09 років 09 місяців 18 днів, зниження ПВ за «Робота за списком № 1» - 09 років, 00 місяців, 00 днів, що підтверджується витягом з ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії (арк. спр. 175).
Рішеннями Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 25.05.2021 та від 24.06.2021 № 121130002871 позивачу проведено перерахунок пенсії (арк. спр. 176, 177).
Загальний страховий стаж позивача, обчислений відповідачем з урахуванням сплати ЄСВ, складає 22 роки 04 місяці 25 днів, пільговий стаж складає 09 років 09 місяців 18 днів, зниження ПВ за «Робота за списком № 1» - 09 років, 00 місяців, 00 днів, що підтверджується витягом з ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії (арк. спр. 178).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).
Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 44 Закону № 1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 визначено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу - з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Таким чином, умовами для призначення позивачеві пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 є досягнення 50-річного віку, наявність страхового стажу 22 роки 6 місяців та наявність пільгового стажу не менше 10 років.
Згідно з паспортом серії НОМЕР_8 , виданим 13.01.2000 Стахановським МВ УМВС України в Луганській області, дата народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачу виповнилося 50 років 8 місяців (арк.спр. 11-13).
Тобто, станом на 03.03.2021 (дата звернення із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах) позивач досяг віку, визначеного вимогами статті 114 Закону № 1058.
Статтею 26 Закону №1058 визначені умови призначення пенсії за віком.
Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Тобто, Законом №1058 передбачено, що як для призначення, так і для перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 221-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
В силу пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, «письмово повідомляє заявника» про те, які документи «необхідно подати» додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу І Порядку).
Пунктом 2.1. розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком, серед інших, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Абзацом другим пункту 1 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Згідно пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Абзацом першим пункту 17 Порядку № 637 визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв`язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
В свою чергу, пункт 18 Порядку № 637 передбачає, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Пунктом 3.3. розділу ІІІ Порядку № 22-1 визначено, що саме «орган, що призначає пенсію», надає роз`яснення особам з питань призначення та виплати пенсій.
Пункт 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 також визначає, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Натомість, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного прийняття та розгляду документів щодо призначення пенсії позивачу.
З урахуванням положень пункту 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 саме відповідач як орган, що призначає пенсію, повинен спочатку всебічно, повно і об`єктивно розглянути усі подані документи, на підставі пункту 3.3. розділу ІІІ вказаного Порядку надати необхідні роз`яснення, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на одержання пенсії.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз`яснень (порушення п. 3 Порядку № 637), не пропонував в рамках наданих повноважень (п. 3.3. Порядку № 22-1) можливість виклику до пенсійного органу свідків (пункти 17, 18 Порядку № 637).
Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено доказів тому, що спірні записи в трудовій книжці позивача можна визнати такими, які не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням визначеної процедури. Недоліки та неточності, які зазначені відповідачем, не залежали та не залежать від волевиявлення позивача, оскільки згідно законодавства обов`язок щодо заповнення та внесення відповідних відомостей до трудової книжки покладений саме на роботодавця, а не на робітника.
Щодо не зарахування до загального стажу роботи періоди навчання у Луганському державному училищі культури з 21.08.1987 по 17.05.1989 та з 24.08.1991 по 02.07.1992 суд зазначає таке.
Відповідно до диплому серії НОМЕР_1 , виданого 02.07.1992, реєстраційний номер № 2950, позивач у 1987 рокі вступив до Ворошоловградського державного культурно-освітнього училища та в 1992 році закінчив повний курс Луганського державного училища культури по спеціальності культурно-освітня робота, рішенням Державної кваліфікаційної комісії від 01.07.1992 ОСОБА_1 присвоєно спеціалізацію клубний працівник, режисер клубних заходів (арк. спр. 38).
У довідці Луганської державної академії культури та мистецтв ім. М. Матусовського від 23.03.3021 № 8, яка видана закладом, який знаходиться на непідконтрольній українській владі території, зазначено, що у документах, що знаходяться на зберіганні в архіві Державному навчальному закладі культури «Луганська державна академія культури. і мистецтв імені М. Матусовського» на ОСОБА_1 , 1970 р.н., значиться:
Наказ директора по ВГКПУ № 51 від 21.08.1987: «На підставі рішення приймальної комісії зарахувати до числа учнів наступних абітурієнтів, які успішно склали вступні іспити і пройшли за конкурсом на денне відділення: «Театральна спец. (10 кл.)» № 19 - ОСОБА_1 ». Наказ про відрахування ОСОБА_1 в зв`язку з призовом до лав Радянської Армії в наказах за 1989 рік не знайдений. Наказ директора Луганського державного училища культури № 50 від 24.08.1991: « ОСОБА_1 відновити в число учнів денного відділення IV курсу спеціалізації РКМ в зв`язку з демобілізацією з лав Радянської Армії». Наказ директора Луганського державного училища культури № 59 від 02.07.1992: «На підставі виконання навчального плану та успішного складання державних іспитів вважати закінчили училище і видати диплом з присвоєнням кваліфікації клубний працівник, режисер клубних заходів: ОСОБА_1 ». Підстава: накази за 1987,1989, 1991, 1992 роки. У 1993 р. Розпорядженням облдержадміністрації № 458 від 02.11.1993 Ворошиловградське державне культурно-освітнє училище перейменовано у вищий Луганське державне комунальне училище культури. У 1997 р. наказом КМ України № 62 від 15.05.1997 та наказом обласного управління культури № 89 від 13.06.1997 вище Луганське державне комунальне училище культури реорганізовано в Луганський коледж культури і мистецтв. У 2005 році Рішенням Луганського Обласного Ради за № 22/36 від 23.12.2005 Луганський коледж культури та мистецтв перейменований в Луганський обласний коледж культури і мистецтв. На підставі розпорядження КМ України від 18.08.2010 № 168-р «Про передачу цілісного майнового комплексу Луганського обласного коледжу культури і мистецтв у державну власність», наказу Міністерства культури України № 480/0/16-11 від 25.06.2011 «Про припинення діяльності Луганського обласного коледжу культури і мистецтв» Луганський обласний коледж культури і мистецтв 01.09.2011 реорганізовано шляхом приєднання до Луганської державному інституту культури мистецтв. На підставі Наказу Міністерства культури України від 15.05.2012 № 483 Луганський державний інститут культури і мистецтв реорганізовано в Луганську державну академію культурі і мистецтв. Розпорядженням Ради Міністрів від 10.03.2015 № 02-05/26/15 створено Державну освітню установу установа культури «Луганська Державна академія культури і мистецтв імені М. Матусовского». Згідно з постановою № 408 від 09.08.2016 «Про затвердження Порядку формування архівного фонду виявлення, прийому на державне зберігання архівних документів та організації їх використання» Державна освітня установа культури «Луганська державна академія культури і мистецтв імені М.Матусовського» є розпорядником архівного фонду Луганської державної академії культури і мистецтв (арк. спр. 39, 40-41).
Згідно з військовим квитком серії НОМЕР_3 , виданого 11.05.1989, позивач в період з 11.05.1989 по 18.05.1991 перебував на строковій військовій службі (арк. спр. 96).
Таким чином, у суду є всі підстави для зарахування до загального стажу роботи позивачу періоди навчання у Луганському державному училищі культури з 21.08.1987 по 17.05.1989 та з 24.08.1991 по 02.07.1992.
Судом встановлено, що трудова книжка ОСОБА_1 НОМЕР_5 від 15.09.1992 щодо спірних періодів роботи містить наступні записи:
11.07.2007 - ОСОБА_1 був прийнятий на посаду учня гірника підземного з повним робочим днем під землею ТОВ «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ» (запис № 10),
29.10.2007 - присвоєно 2-й розряд гірника підземного з повним робочим днем під землею (запис №12),
17.12.2007 - переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею (запис №13), 24.11.2010 - переведений заступником начальника дел ШТ з повним робочим днем під землею (запис №14),
30.04.2014 - звільнений за ст. 36 п. 5 КЗпП України по переводу у відокремлений підрозділ «Шахта Первомайська Західна» ДП «Первомайськвугілля» (запис №15),
02.06.2015 - прийнятий машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею ВП «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» ПАТ «Лисичанськвугілля»,
23.01.2017 - переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею (арк. спр. 63-65).
Зі змісту оскаржуваних рішень слідує, що періоди роботи позивача на TOB «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ» з 01.03.2013 по 30.04.2014, на ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА» з 01.04.2019 по 03.03.2021 неможливо зарахувати до пільгового стажу у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків.
Суд зазначає, що відсутність сплати страхових внесків підприємством на підставі індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) за період роботи позивача з 01.03.2013 по 03.04.2014 на ТОВ «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ», з 01.04.2019 по 03.03.2021 на ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА» не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу роботи, оскільки сплата страхових внесків відноситься до обов`язків підприємства, а не працівника. Проте, період роботи в умовах, які надають право на призначення пенсії на пільгових умовах, підтверджуються належними доказами по справі.
Щодо надання позивачем на підтвердження свого страхового стажу у ТОВ «ІНТЕРІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ» довідок від 29.01.2021 №317, 318, 319, 320, 321, 322, архівної копії наказу ТОВ «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ» від 19.02.2010№ 17/к, виданих підприємством, яке знаходяться на тимчасово окупованій території, але які не були прийняті відповідачем, суд зазначає таке (арк. спр. 48-58).
За встановлених обставин до спірних правовідносин застосуванню підлягають так звані «намібійські винятки» Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для зарахування до пільгового стажу роботи при призначенні пенсії ОСОБА_1 періодів роботи на ТОВ «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ» з 01.03.2013 по 03.04.2014, на ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА» з 01.04.2019 по 03.03.2021, до загального стажу роботи періоди навчання у Луганському державному училищі культури з 21.08.1987 по 17.05.1989 та з 24.08.1991 по 02.07.1992.
Як наслідок, в наявності підстави для визнання протиправним та скасування судом рішень Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 12.03.2021 № 121130002871 та від 13.04.2021 № 121130002871 про відмову позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Стосовно наявності чи відсутності підстав для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 114 вказаного Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається:
1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (абзац 1).
Аналіз матеріалів справи дають підстави суду для висновку стосовно того, що станом на дату досягнення позивачем віку - 50 років, при наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них більше 10 років на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до абзацу першого пункту першого частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону №1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, коли пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач досяг визначеного статтею 114 Закону № 1058 віку 03.06.2020, із заявою про призначення пенсії звернувся 03.03.2021, тобто пенсія має бути призначена з дня звернення за пенсією, тобто з 03.03.2021, здійснивши перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням виплачених коштів.
Аналіз матеріалів справи дають підстави суду для висновку стосовно того, що відносно позивача на підставі його заяви від 03.03.2021 існували підстави у відповідача для застосування відносно позивача положень абзацу 1 пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки останній станом на дату подачі заяви досяг 50 років, станом на дату досягнення віку 50 років мав страховий стаж не менше 25 років, з них не менше 10 років на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень .
Частиною третьою статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Зазначені норми процесуального законодавства спростовують позицію відповідача стосовно того, що територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії, а також у питаннях зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, тобто дискреційними.
Суд не втручається до таких повноважень і не підміняє собою територіальний орган Пенсійного фонду, оскільки на підставі норм КАС України перевіряє законність вчинення дій пенсійним органом стосовно розгляду заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у загальній сумі 1816,00 грн (арк. спр. 9, 84).
Оскільки у даній справі позовні вимоги підлягають задоволенню, на користь Позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 1816,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 12.03.2021 № 121130002871 «Про відмову в призначенні пенсії згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ».
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 13.04.2021 № 121130002871 «Про відмову в призначенні пенсії відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу роботи при призначенні пенсії ОСОБА_1 періоди роботи на ТОВ «ІНТЕР-ІНВЕСТ ВУГІЛЛЯ» з 01.03.2013 по 03.04.2014, на ВП «ШАХТА ІМЕНІ Д.Ф. МЕЛЬНИКОВА» з 01.04.2019 по 03.03.2021, зарахувати до загального стажу роботи періоди навчання у Луганському державному училищі культури з 21.08.1987 по 17.05.1989 та з 24.08.1991 по 02.07.1992.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення за пенсією, тобто з 03.03.2021, здійснивши перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням виплачених коштів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1816,00 грн (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя С.В. Борзаниця