
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/75/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №111450001206 від 14 грудня 2020 року та від 21 грудня 2020 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 09 грудня 2020 року та 18 грудня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням рішення Конституційного суду України від 23 січня 2020 року №1-р/2020 по справі 1-5/2018(746/15).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 09.12.2020 р. звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за наявності страхового стажу на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1. Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 14.12.2020 р. №111450001206 позивачці відмовлено у призначені пенсії за віком за списком №1 відповідно до ч.2 ст.114 розділу ХІV-1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки заявник не набула пенсійного віку. 18.12.2020 р. позивач повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком, у якій просила врахувати страховий стаж за період роботи з січня 2004 р. по грудень 2011 р., у зв`язку з тим, що має відповідний страховий стаж, у зазначений період до персоніфікованого обліку роботодавець сплачував страхові внески і надавав звітність за іншим ідентифікаційним кодом – 2774219528. Рішенням ГУ ПФУ у Кіровоградській області від 21.12.2020 р. №111450001206 позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком за списком №1 відповідно до ч.2 ст.114 розділу ХІV-1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Позивач вважає оскаржувані рішення протиправними, оскільки вона досягла 45 років і відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 справа №2-5/2018 від 23.01.2020 р. має право на пенсію відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого заперечує щодо позовних вимог (а.с.54-55, 57-58). Відповідач зазначає, що відповідно до п.1 ч.2 ст.114 розділу ХІV-1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком на пільгових умовах призначається, зокрема, жінкам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу в період з 01.04.2020 по 31.03.2021 – не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Дата народження позивачки 15.12.1975, тобто станом на 18.12.2020 ОСОБА_1 не досягнула віку 50 років, тому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на сьогоднішній день відсутнє.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.37).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 р. витребувано докази (а.с.38).
02.02.2021 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.40).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 09.12.2020 р. звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком (а.с.17).
Листом №1100-0302-8/40892 від 14.12.2020 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_2 , що рішенням від 14.12.2020 р. №111450001206 їй відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 114 розділу ХІV-1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки вона не досягла віку 50 років (а.с.18).
18.12.2020 р. ОСОБА_1 повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком, що не заперечується сторонами.
Листом №1100-0301-8/40082 від 30.12.2020 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_2 , що рішенням від 21.12.2020 р. №111450001206 їй відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 114 розділу ХІV-1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки вона не досягла віку 50 років (а.с.19-20).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З огляду на пункт «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ (далі за текстом – Закон №1788), у редакції Закону України від 02.03.2015 р. №231-VIII, який набрав чинності з 01.04.2015 р., на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років – з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
Водночас, до внесення змін Законом України від 02.03.2015 р. №231-VIII, пункт «а» частини 1 статті 13 Закону №1788 передбачав, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, – за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки – після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Таким чином, Законом України від 02.03.2015 р. №231-VIII збільшено вік виходу жінок на пенсію за віком на пільгових умовах за пунктом «а» з 45 років до 50 років.
У подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. №2148-VIII, який набрав чинності з 11.10.2017 р., доповнено Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі за текстом – Закон №1058) розділом ХІV1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» (статті 114, 115).
Згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років – з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
Окрім того, Законом України від 03.10.2017 р. №2148-VIII, викладено у новій редакції п.2 розділу ХV Закону №1058, відповідно до якої пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Пункт 2 розділу ХV Закону №1058 застосовується з 01.10.2017 р., з огляду на п.1 розділу ІІ Закону України від 03.10.2017 р. №2148-VIII.
Таким чином, з 01.10.2017 р. правила призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 регламентуються одночасно двома законодавчими актами, а саме: пунктом «а» ст.13 Закону №1788 та п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058.
Рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 р. №1-р/2020 у справі №1-5/2018 (746/15) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б» – «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213-VIII.
Стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» – «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» – «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:
«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки – після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам».
При цьому Конституційний Суд України вказав, що особи, які належать до певної категорії працівників, були учасниками правовідносин, у яких вони об`єктивно передбачали настання відповідних наслідків, а саме призначення пенсій, тобто їх легітимні очікування були пов`язані саме з положеннями Закону №1788 у редакції до внесення змін Законом №213. Отже, зміна умов призначення пенсій особам, які належать до певної категорії працівників, з урахуванням наявності відповідного стажу роботи, призвела до такого нормативного регулювання призначення пенсій, яке суттєво вплинуло на очікування вказаних осіб, погіршило їх юридичне становище стосовно права на призначення пенсій, що має реалізовуватися при зміні нормативного регулювання лише у разі справедливого поліпшення умов праці та впевненості у настанні відповідних юридичних наслідків, пов`язаних із реалізацією права виходу на пенсію.
Таким чином, на час звернення ОСОБА_1 із заявами про призначення пенсії існують два Закони, які одночасно регламентують правила призначення пенсії за списком №1, а саме: пункт «а» ст.13 Закону №1788, у редакції до внесення змін Законом України від 02.03.2015 р. №213-VIII та п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058. При цьому, зазначені закони містять розбіжності щодо умов призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1, зокрема в частині віку виходу на пенсію.
Суд враховує, що п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058, у редакції Закону України від 03.10.2017 р. №2148-VIII, який містить правові норми, ідентичні до п.«а» ст.13 Закону №1788, у редакції Закону України від 2 березня 2015 року №213-VIII, на предмет конституційності не перевірявся.
Правова норма, яка регулює правовідносини аналогічно нормі, що визнана Конституційним Судом України неконституційною, або дублює таку правову норму (незалежно від періоду її прийняття та виду нормативного акту, в якому вона втілена), не підлягає застосуванню. У такому разі суд застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.
У контексті предмету спору Конституційним Судом України визнані неконституційними положення щодо підвищення віку виходу на пенсію для пільгових категорій осіб та згідно з пунктом 2 резолютивної частині рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 зазначені положення втрачають чинність з дня ухвалення цього рішення, тобто з 23 січня 2020 року.
Тому, ґрунтуючись на юридичній позиції рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 р. №1-р/2020, суд вважає, що ідентична правова норма, яка міститься у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. №2148-VIIІ, теж не відповідає Конституції України, а тому не підлягає застосуванню.
Таким чином, розглядаючи заяви позивача про призначення пенсії та виносячи оскаржувані рішення, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не застосувало більш сприятливий Закон, який передбачає право позивача на обумовлену попередньою роботою пільгову пенсію, натомість застосував Закон, який позбавляє такого права, отже діяло всупереч принципу верховенства права.
Отже, під час розгляду заяв ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком слід керуватися пунктом «а» ст.13 Закону №1788, у редакції до внесення змін Законом України від 02.03.2015 р. №213-VIII, а не п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №111450001206 від 14 грудня 2020 року та від 21 грудня 2020 року є протиправними та підлягають скасуванню.
З огляду на висновки про протиправність рішень Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №111450001206 від 14 грудня 2020 року та від 21 грудня 2020 року, якими позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, підлягає задоволенню позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 09 грудня 2020 року та 18 грудня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн (а.с.1), а тому суд стягує на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №111450001206 від 14 грудня 2020 року про відмову ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №111450001206 від 21 грудня 2020 року про відмову ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7А, код ЄДРПОУ 20632802) повторно розглянути заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 09 грудня 2020 року та 18 грудня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду – 06 серпня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт